Co warto zobaczyć w Małopolsce? Poznaj 35 atrakcji województwa małopolskiego

Zastanawiacie się, co warto zobaczyć w Małopolsce? Jesteście miłośnikami górskich wędrówek? Uwielbiacie odkrywać tajemnice średniowiecznych zamków, a może wolicie kontemplować wnętrza pięknych świątyń należących do różnych religii? Cenicie sobie kulturę i sztukę? Czy po prostu chcecie się dobrze zabawić i zjeść?

Czego byście nie szukali, znajdziecie to w Małopolsce! Dobrze wiemy, co mówimy – odkąd przeprowadziliśmy się do Krakowa, niestrudzenie odkrywamy kolejne atrakcje turystyczne Małopolski, dzieląc się naszymi wrażeniami i wskazówkami na blogu. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy zestawienie ciekawych miejsc i atrakcji, które warto zobaczyć w województwie małopolskim. Na raz wszystkiego nie zobaczycie, ale nie martwcie się – Małopolskę można zwiedzać cały rok!

Zamek Czorsztyn i Zamek Dunajec nad Jeziorem Czorsztyńskim.
Zamek Czorsztyn i Zamek Dunajec nad Jeziorem Czorsztyńskim.

Co warto zobaczyć w Małopolsce

Poniższe zestawienie to nasza lista 35 ciekawych miejsc, które warto odwiedzić województwie małopolskim. Znajdzie tu sporo inspiracji na wypoczynek blisko natury, i to nie tylko w górach. Oczywiście są też najciekawsze małopolskie miasta, obfitujące w zabytki i ciekawe historie. Podrzucamy także kilka szlaków tematycznych, które mogą stać się przyczynkiem do fajnej wycieczki. Na końcu czeka na Was praktyczna mapka, z zaznaczonymi atrakcjami.

Widok na Babią Górę z Leskowca w Beskidzie Małym.
Widok na Babią Górę z Leskowca w Beskidzie Małym.

1. Kraków

Do odwiedzenia Krakowa chyba nie ma potrzeby nikogo namawiać – umówmy się, miasto to albo już się widziało albo planuje zobaczyć w najbliższej przyszłości. Na dowód tych słów przemawia statystyka – Kraków to najchętniej odwiedzane przez turystów miasto Polski i stały bywalec światowych turystycznych rankingów.

Na naszym blogu znajdziecie pokaźną porcję informacji o największych atrakcjach Grodu Kraka – również tych, o których nie przeczytacie na TripAdvisorze. Bo, prawdę mówiąc, zauważamy, że wiele osób pobieżnie przemyka przez stolicę Małopolski, omijając niektóre niezwykle ciekawe miejsca. Podpowiemy Wam, w którym klimatycznym miejscu wypić kawę lub smacznie zjeść. Wszystko z pierwszej ręki, od osób, które żyją w tym mieście na co dzień (no chyba że właśnie odkrywają inne zakątki Polski). Zapraszamy do naszego przewodnika po największych atrakcjach Krakowa.

Opactwo Benedyktynów w krakowskim Tyńcu.
Opactwo Benedyktynów w krakowskim Tyńcu.

2. Pieniny

Pieniny to niewysokie, ale niezwykle malownicze pasmo górskie w Małopolsce, ciągnące się wzdłuż pogranicza polsko-słowackiego. Najbardziej widowiskowa część Pienin to Przełom Dunajca, gdzie wysokie, niemal pionowe wapienne skały górują nad płynącą w dole urwistą, górską rzeką. Meandrujący Dunajec doskonale widać z dwóch najpopularniejszych górskich szczytów – Trzech Koron i Sokolicy, choć to Wysoka jest najwyższa w całym pasmie.

Poza górskimi wycieczkami koniecznie wpadnijcie nad Jezioro Czorsztyńskie, gdzie do zwiedzania czekają dwa zamki, spłyńcie Dunajcem, przejdziecie się rowerami wzdłuż rzeki (fragment szlaku Velo Dunajec) ze Szczawnicy do Sromowców Niżnych, z przystankiem w Czerwonym Klasztorze na Słowacji. Z kolei jeśli szukacie prostszych szlaków skierujcie na szlaki przez Wąwóz Homole lub Białą Wodę. I pamiętajcie, że jesień w Pieninach jest obłędnie piękna!

Spływ Dunajcem.
Spływ Dunajcem.
Widok na Dunajec z Sokolicy w Pieninach w Małopolsce.
Widok z Sokolicy.

3. Biecz

Na wschodnim krańcu województwa małopolskiego, praktycznie na granicy z Podkarpackim, leży Biecz. Dawniej niezwykle ważny ośrodek władzy i handlu, a dziś niewielkie miasteczko. Po czasach świetności pozostało jednak bardzo dużo zabytków: rynek z ratuszową wieżą, fragmenty murów z basztami, gotycki kościół z pięknymi malowidłami i kamienice o średniowiecznym rodowodzie zaadaptowane na ciekawe muzea. Po więcej zapraszamy do przewodnika po atrakcjach Biecza, z którego dowiecie się też jak to naprawdę było ze słynną biecką szkołą katów.

Wieża ratuszowa w Bieczu w Małopolsce to również punkt widokowy.
Wieża ratuszowa to również punkt widokowy.

4. Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce

To bez wątpienia jedna z największych atrakcji województwa małopolskiego. Ten niezwykły szlak prowadzi przez 255 drewnianych zabytków Małopolski, na który wpisano między innymi piękne połemkowskie cerkwie, niezwykłe kościoły, drewniane wille i skanseny. Wiele z tych obiektów to prawdziwe architektoniczne perełki, z czego aż 8 figuruje także na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pamiętajcie by wejść na stronę Szlaku Architektury Drewnianej i zobaczyć, czy na trasie Waszej wycieczki nie ma jakiegoś cennego obiektu.

Wpisana na listę UNESCO cerkiew w Kwiatoniu.
Wpisana na listę UNESCO cerkiew w Kwiatoniu.

5. Pustynia Błędowska

Czy wiecie, że w Polsce można natknąć się na pustynię? Może nie spotkacie tu żadnych wielbłądów i ruchomych wydm, ale to intrygujące miejsce na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej powinno zaciekawić każdego podróżnika – a w szczególności małego. W końcu tyyyyyyle piachu nie widuje się codziennie. Na blogu więcej o ciekawej historii powstania Pustyni Błędowskiej oraz o punktach widokowych ułatwiających podziwianie tego niezwykłego miejsca. Przy okazji możecie też zajrzeć do położonego w sąsiedztwie: Rezerwatu Przyrody Pazurek, Olkusza i Zamku w Rabsztynie.

Punkt widokowy na Wzgórzu Czubatka.
Punkt widokowy na Wzgórzu Czubatka.

6. Tatry

Tatry to jedyne góry typu alpejskiego w Polsce, które ze względu na swoje unikalne walory przyrodnicze w całości zostały objęte ochroną Tatrzańskiego Parku Narodowego. Tatrzańskie szlaki są bardzo zróżnicowane pod względem trudności, więc każdy znajdzie coś na miarę swoich możliwości. Osoby szukające opcji spacerowych skierują się do Doliny Chochołowskiej, Doliny Kościeliskiej lub w stronę Morskiego Oka. Większym wyzwaniem będą szczyty w Tatrach Zachodnich, takie jak Grześ czy Czerwone Wierchy. Z kolei Tatry Wysokie, to skaliste i strzeliste szczyty, tu znajdują się najtrudniejsze szlaki w Tatrach, często wymagające doświadczenia i specjalistycznego sprzętu.

Tatry uwielbiamy przez cały rok, czy to wiosną kiedy kwitną krokusy, latem kiedy dostrzec można górskie zwierzęta, jesienią kiedy robi się kolorowo, czy zimą, kiedy Polska robi się szara, a pokryte białym puchem Tatry wyglądają bajkowo.

Widok z Czerwonych Wierchów.
Widok z Czerwonych Wierchów.
Morskie Oko.
Morskie Oko.

7. Pogórze Rożnowskie

Pogórze Rożnowskie to niezwykle malownicza kraina rozciągająca się pomiędzy Nowym Sączem i Tarnowem. Wprawdzie nie są to góry, ale teren jest pagórkowaty, a najwyższe wzniesienie mierzy 583 metrów. Najciekawiej prezentuje się fragment wzdłuż Dunajca, gdzie spiętrzone wody rzeki utworzyły Jezioro Rożnowskie i Jezioro Czchowskie, tworząc niezwykle malowniczy krajobraz i warunki do uprawiania sportów wodnych.

Nad brzegiem jezior można odwiedzić Zamek Tropsztyn, Zamek w Czchowie, ruiny zamku Zawiszy Czarnego czy malowniczo położony Kościół Pustelników Świerada i Benedykta w Tropiu. Z kolei wschodnia część pogórza oferuje sporo szlaków pieszych, w tym przez Rezerwat Diable Skały.

Jezioro Czchowskie.
Jezioro Czchowskie.

8. Krynica Zdrój

Krynica-Zdrój to największe uzdrowisko w Beskidzie Sądeckim, które w ostatnich latach wypiękniało i zyskuje na popularności. Współczesną wizytówką miasta jest deptak, wzdłuż którego podziwiać można zabytkowe budynki zdrojowe oraz piękne drewniane wille przy potoku Kryniczanka.

Spacery po parku zdrojowym, kolejka gondolowa, wieża widokowa, górskie szlaki i liczne zabytki w Krynicy-Zdrój i pobliskich beskidzkich wsiach, sprawią, że każdy znajdzie w tych stronach coś dla siebie. Bez problemu wyszukacie też nocleg odpowiadający najróżniejszym potrzebom – od prostej agroturystyki po najlepsze hotele z basenami i SPA. Przed wyjazdem koniecznie zajrzyjcie do naszego wpisu poświęconego Krynicy-Zdrój

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie malopolska-ciekawe-miejsca-stary-dom-zdrojowy-krynica-zdroj.jpg
Stary Dom Zdrojowy.

9. Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach

Przy okazji wizyty w Tarnowie warto podjechać do pobliskich Ciężkowic i udać się na szlak po Skamieniałym Mieście. Takich miejsc mamy w Polsce raptem kilka, więc jeśli lubicie takie klimaty i chcecie popuścić wodze fantazji, zgadując jakie zwierzę lub postać przypomina Wam dana skałka, zajrzyjcie pod Tarnów. Dzieci mają wiele zabawy, szukając skamieniałych borsuków, orłów czy pokonując wąski Wąwóz Czarownic – a nawet stając oko w oko z jedną z nich…

Warownia Dolna i Warownia Górna w Skamieniałym Mieście w Ciężkowicach.
Warownia Dolna i Warownia Górna (z tyłu).

10. Szlak Orlich Gniazd w Małopolsce

Piesza oraz rowerowa wersja szlaku wytyczone zostały wzdłuż zamków wybudowanych przez Kazimierza Wielkiego w celu ochrony historycznej Małopolski (obejmującej dużo większy obszar niż dziś) przed atakami od strony Śląska. Dziś szlak przebiega przez województwa małopolskie oraz śląskie i jest jedną z ich największych atrakcji. Taka wycieczka łączy w sobie lekcję historii z eksploracją niezwykle atrakcyjnego geograficznie i przyrodniczo obszaru Jury Krakowsko Częstochowskiej, który obejmuje między innymi Ojcowski Park Narodowy.

Zamek Rabsztyn koło Olkusza.
Zamek Rabsztyn koło Olkusza.

11. Lanckorona i Kalwaria Zebrzydowska

Lanckorona jest niezwykle uroczą, niewielką miejscowością, słynąca z klimatu małego galicyjskiego miasteczka. Zabytkowa drewniana zabudowa wokół rynku nadaje miejscu niepowtarzalnego klimatu. Ponadto zwiedzić warto górujące nad nią ruiny zamku, służącego dawniej konfederatom barskim za punkt oporu. W przerwie odpocznijcie w jednej ze pysznych kawiarni i poszukajcie lanckorońskiej ceramiki. Wizytę w Lanckoronie najlepiej połączyć ze zwiedzaniem wpisanej na listę UNESCO Kalwarii Zebrzydowskiej. Po dokładną listę miejsc do zobaczenia w Lanckoronie, zajrzyjcie do tekstu o tym, co warto zobaczyć w Lanckoronie.

Muzeum Etnograficzne Ziemi Lanckorońskiej w Lanckoronie - klaimatyczne małopolskie miasteczko.
Muzeum Etnograficzne Ziemi Lanckorońskiej.
Most Anielski w Kalwarii Zebrzydowksiej.
Most Anielski w Kalwarii Zebrzydowksiej.

12. Zamki Małopolski

Miłośnicy zamków odwiedzający województwo małopolskie nie powinni być zawiedzeni. Czeka tu na nich kilkadziesiąt warowni w różnym stanie zachowania – od Zamku Królewskiego na Wawelu, przez mało znany Nowy Wiśnicz czy zamek w Dębnie po malownicze ruiny Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Kilka ciekawych obiektów znajduje się też wzdłuż Popradu i Dunajca- dawniej strzegły szlaków handlowych z Węgrami.  Zainteresowanych tematem zapraszamy do naszego tekstu o najpiękniejszych zamkach w Małopolsce.

Zamek w Wiśniczu w Małopolsce. Doskonale widać bastionowe fortyfikacje.
Zamek w Wiśniczu. Doskonale widać bastionowe fortyfikacje.

13. Beskid Wyspowy

Niby niepozorny, niby nietrudny, a zmęczyć się jak najbardziej można. Nazwa pasma to wymysł pewnego romantycznego krajoznawcy, który z punktu widokowego ujrzał charakterystyczne szczyty spowite mgłą – wyglądały jak wysepki na jakimś spokojnym morzu. Spojrzał i stwierdził „tak, to będzie Beskid Wyspowy”. 

Lubimy to mało znane pasmo górskie, gdyż najbliższe szlaki znajdują się raptem 30 minut drogi od Krakowa, unikamy długiej jazdy Zakopianką i mrowia turystów, jakie można spotkać w Tatrach i Pieninach. Wprawdzie szlaki prowadzą zalesionymi górskimi zboczami, ale z kilku szczytów górskich, czy to za sprawą polan czy wież widokowych, roztaczają się piękne widoki. Polecamy udać się na najwyższy szczyt pasma Mogielicę (1170 m n.p.m), z której doskonale widać Tatry i Gorce. Polana na szczycie Ćwilina to miejsce na super piknik z widokami. Jeśli szukacie więcej inspiracji, sprawdźcie inne opisane u nas szlaki na Modyń, Lubomir i Luboń Wielki.

Widok na Tatry i Gorce ze szlaku na Mogielicę w Beskidzie Wyspowym w Małopolsce.
Szlak na Mogielicę.

14. Muszyna

Ta niewielka miejscowość uzdrowiskowa leżąca nad rzeką Poprad to według nas doskonałe miejsce wypoczynku oraz baza wypadowa do pieszych i rowerowych wycieczek w Beskidzie Sądeckim. Koniecznie zajrzyjcie do odbudowanego muszyńskiego zamku, z którego roztacza się doskonały widok na miasto i Dolinę Popradu. Z okolicznych atrakcji polecamy odwiedzić zabytkowe drewniane cerkwie na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej, w tym jedną wpisaną na listę UNESCO oraz bulgoczące mofety, które są przejawem aktywności wulkanicznej w rejonie! Więcej miejsc i interaktywną mapę znajdziecie w naszym przewodniku po atrakcjach Muszyny i okolic.

Wieża widokowa w Ogrodach Sensorycznych.
Wieża widokowa w Ogrodach Sensorycznych.

15. Nadwiślański Park Etnograficzny i Zamek Lipowiec w Wygiełzowie

Niewielka wieś w zachodniej Małopolsce warta jest odwiedzenia ze względu na dwie atrakcje. Po pierwsze, znajduje się tam Nadwiślański Park Etnograficzny, jeden z ładniejszych polskich skansenów, gdzie na własne oczy zobaczyć można jak dawniej żyli mieszkańcy Małopolski – od biednego chłopa żyjącego w jednoizbowej chacie, po dwór zamożnej rodziny szlacheckiej. 

Z kolei na miłośników średniowiecznych warowni na zalesionym wzgórzu powyżej skansenu czeka wyremontowany zamek Lipowiec. Położony strategicznie obiekt, chronił szlak handlowy ze Śląska do Małopolski, a w kolejnych stuleciach służył jako siedziba biskupów krakowskich oraz więzienie dla ich przeciwników.

Chałupa z Przegini Duchownej w skansenie.
Chałupa z Przegini Duchownej w skansenie.

16. Niepołomice

Niepołomice to nieduże miasteczko położone na wschód od Krakowa. Spośród kilku wartych odwiedzenia miejsc, najciekawszy jest niepołomicki zamek. Wybudowali go polscy królowie i traktowali jako letnią rezydencję oraz bazę do polowań w pobliskiej Puszczy Niepołomickiej. Dziś ten duży kompleks leśny to bardzo popularne miejsce odpoczynku dla mieszkańców Krakowa i okolicznych miejscowości. Znajdziecie tu ścieżki piesze i rowerowe, ciekawe historycznie miejsca, leśne jeziorka i miły mikroklimat – w cenie szczególnie podczas letnich upałów.

Zamkowe krużganki.
Zamkowe krużganki.

17. Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy to najmniejszy z polskich z parków narodowych, słynący z niezwykłych form skalnych takich jak Maczuga Herkulesa, jaskiń (Łokietka i Ciemnej), zamków (Pieskowa Skała i ruiny zamku w Ojcowie) i ciekawej drewnianej architektury po dawnym ojcowskim uzdrowisku. Ta esencja Jury Krakowsko-Częstochowskiej to bez wątpienia jedna z największych atrakcji Małopolski, którą dokładniej opisaliśmy w przewodniku po Ojcowskim Parku Narodowym. Znajdziecie tam praktyczne informacje, listę ciekawych miejsc oraz mapę, która pomoże w planowaniu wycieczki. 

Zamek Pieskowa Skała w Ojcowskim Parku Narodowym to warte zobaczenia miejsce w Małopolsce.
Zamek Pieskowa Skała.

18. Tarnów

Tarnów to drugie pod względem wielkości miasto województwa małopolskiego, ale również polski biegun ciepła, więc jeśli szukacie słońca, wpadajcie do Tarnowa. Wśród licznych atrakcji miasta na pewno trzeba wymienić Stare Miasto ze średniowiecznym Rynkiem Głównym i ratuszem, renesansowe nagrobki rodu Tarnowskich w bazylice, mauzoleum generała Józefa Bema czy cudem zachowany kirkut. Po dokładniejszy opis tarnowskich atrakcji, zapraszamy do wpisu o tym, co zobaczyć w Tarnowie. 

Tarnów i okolice to ważny ośrodek polskiego winiarstwa, więc poza enoturystycznymi wycieczkami po winnicach, w lipcu można wpaść na Tarnowski Festiwal Wina i Chleba, a w listopadzie na Tarnowskie Dionizje.

Kamienice wokół Rynku w Tarnowie widziane z wieży ratuszowej.
Kamienice wokół Rynku widziane z wieży ratuszowej.

19. Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie

Dolinki Krakowskie to jeden z naszych ulubionych kierunków na szybki wypad z Krakowa na łono natury. Ten malowniczy teren poprzecinani jest licznymi dolinami rzecznymi i podobnie jak leżący na zachodzie Ojcowski Park Narodowy, obfituje w ciekawe formy skalne: bramy (Dolina Bolechowicka), ostańce, wysokie białe wapienne ściany (Dolina Będkowska) a nawet jaskinie. Poza naturalnymi tworami przyrody, warto zobaczyć Klasztor w Czernej w Dolinie Eliaszówki czy odkrywkową kopalnię dolomitu koło Doliny Racławki. W kilku miejscach można też zjeść smacznego pstrąga! Zapraszamy do osobnego wpisu o Dolinkach Krakowskich.

Wodospad Szum w Dolinie Będkowskiej w Parku Krajobrazowym Dolinki Krakowskie w Małopolsce.
Wodospad Szum w Dolinie Będkowskiej.

20. Gorce i Gorczański Park Narodowy

Gorce, choć nie tak popularne jak Tatry, stanowią doskonałe miejsce rekreacji dla miłośników górskich wędrówek i rowerowych wycieczek, a to, że są mniej zatłoczone, stanowi ich niewątpliwy atut. Trasy piesze są w miarę łatwe, a widoki, które można na nich podziwiać, wynagradzają wysiłek wędrówki i na długo zapadają w pamięci. Wiosną polecamy wybrać się na porośnięte krokusami gorczańskie hale, a z kolei punkt widokowy przy schronisku na Turbaczu oferuje jedną z najpiękniejszych panoram Tatr i Podhala. Jak tam dojść? Opcji jest wiele, a wszystkie opisaliśmy we wpisie o Turbaczu.

Widok na Tatry z ukwieconych krokusami Gorców w Małopolsce.
Widok na Tatry z Gorców.
Na czerwonym szlaku w stronę Rabki-Zdrój.
Na czerwonym szlaku w stronę Rabki-Zdrój.

21. Kopalnia Soli Wieliczka

Kopalnia Soli „Wieliczka” to zdecydowanie najsłynniejsza polska kopalnia na świecie, która wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO w Polsce. Odwiedza ją rocznie ponad milion turystów z Polski i świata, chcących zobaczyć słynne solne komory i jeziorka, podziemne kaplice i rzeźby wykonane z soli. Jeśli wolicie ominąć grupy turystów, można skusić się na trasę górniczą – mniej znaną, ale wcale nie mniej ciekawą. Przywdziejcie strój górnika i ruszajcie w drogę! 

Z kolei na powierzchni warto zwiedzić ruiny Zamku Żupnego i zrelaksować się w eleganckiej tężni solankowej. Naszymi wrażeniami z miasta oraz obu podziemnych tras dzielimy się w relacji z Kopalni Soli Wieliczka.

Kaplica św. Kingi w Kopalni Soli Wieliczka w Małopolsce.
Kaplica św. Kingi.

22. Kopalnia Soli Bochnia

Skoro wspomnieliśmy o Wieliczce, to nie możemy pominąć Bochni. Oba miejsca łączy wspólna historia i pokłady soli, dzieli popularność i rozpoznawalność. Oczywiście kopalnia w Wieliczce robi niesamowite wrażenie, z drugiej strony Bochnia jest bardziej autentyczna i ma się wrażenie, że jeszcze niedawno wydobywano tam sól.

Turyści odwiedzający kopalnię mają do wyboru trzy trasy o różnym profilu: podstawową z podziemną ekspozycją multimedialną, historyczną „Wyprawa w Stare Góry” oraz przyrodniczą. Nam szczególnie do gustu przypadła trasa historyczna, gdzie w kombinezonie i kasku przemierza się kopalniane tunele, i choć podobna opcja jest w Wieliczce, to ta w Bochni zrobiła chyba na nas trochę większe wrażenie. Czego można spodziewać się pod ziemią? Sprawdźcie w naszej relacji z Kopalni Soli w Bochni.

Stara sztolnia w Koplani Soli Bochnia w Małopolsce.
Spacer po starych sztolniach to niezapomniana przygoda.

23. Energylandia w Zatorze

Macie ochotę na odrobinę szaleństwa? Parki rozrywki w Zatorze czekają na spragnionych emocji. Energylandia to chyba najbardziej znany park rozrywki w całej Polsce, popularny także wśród zagranicznych turystów, którzy przyjeżdżają właśnie tutaj, żeby przemknąć ponad 140 km/h po Hyperionie, najszybszym rollercoasterze w Europie. Ale spokojnie, znajdą tu coś dla siebie także gustujący w spokojniejszych rozrywkach – dostępne są strefy dla maluchów czy sezonowa park wodny. 

Energylandia w Zatorze.
Energylandia w Zatorze.

24. Zakopane

Zakopane to niekwestionowana stolica polskich Tatr i sportów zimowych! Dziś miasto kojarzy się większości turystów ze spacerami po Krupówkach, kolejką na Gubałówkę i wędrówkami po tatrzańskich szlakach. Warto jednak zadać sobie trochę trudu i poznać mniej znane oblicze miasta, które od XIX wieku do II wojny światowej było ważnym ośrodkiem polskiej kultury, czerpiącej inspiracje z góralskiej tradycji i sztuki.

Piękne drewniane wille w stylu zakopiańskim, kaplica w Jaszczurówce, muzea poświęcone słynnym polskim artystom związanym z Zakopanem, zabytkowy cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Brzmi interesująco? Zapraszamy do naszego wpisu o ciekawych miejscach i atrakcjach Zakopanego, który być może zainspiruje Was do spojrzenia na miasto z innej perspektywy.

Drewniana Willa Koliba w Zakopanem.
Willa Koliba w stylu zakopiańskim. Pierwszy projekt Stanisława Witkiewicza.

25. Beskid Niski

Koneserom rzadko uczęszczanych górskich dróg polecamy udać się w Beskid Niski, który może śmiało ubiegać się o miano najdzikszego zakątka Polski. Szczególnie malownicze są wędrówki wzdłuż górskich dolin, w których natknąć można się na liczne pamiątki po dawnych mieszkańcach tych ziem – Łemkach

Wędrując z wioski do wioski, zobaczycie zabytkowe drewniane cerkwie i niezwykłą architekturę cmentarzy z I wojny światowej, wypatrzycie wiele przydrożnych kapliczek i poobcujecie z naprawdę dziką przyrodą. Szczególnie polecamy odwiedzić Beskid Niski latem, kiedy bezkresne łąki pokrywa kobierzec różnokolorowych kwiatów.

Najdzikszym i najcenniejszym przyrodniczo fragmentem Beskidu Niskiego jest Magurski Park Narodowy, choć trzeba zaznaczyć, że tylko mała jego część leży w Małopolsce.

Pasące się na łące Beskidu Niskiego stado owiec - to warte zobaczenia miejsce w Małopolsce.
Pasące się stado owiec.

26. Stary Sącz i Nowy Sącz

Aby poczuć klimat dawnego galicyjskiego miasta, należy udać się do Starego i Nowego Sącza. W tym pierwszym do zobaczenia jest przede wszystkim kameralny rynek i stary klasztor klarysek. Z kolei w Nowy Sączu czuć już wielkomiejskość sporego ośrodka dawnych Austro-Węgier – z imponującym ratuszem w centrum miasta i secesyjnymi kamieniczkami. Polecamy także zajrzeć do uroczego Sądeckiego Parku Etnograficznego ze słynnym Miasteczkiem Galicyjskim. 

Panorama Starego Sącza.
Panorama Starego Sącza.

27. Zalipie

Zalipie czyli „malowana wieś” to nie tylko wirtualna osada, znana na całym świecie dzięki polskiej grze komputerowej Wiedźmin, ale również istniejąca w rzeczywistości (będąca inspiracją dla tej wiedźmińskiej wersji) wieś w Małopolsce. Miejscowość słynie z wykorzystania wzorów kwiatowych do ozdoby ścian chat, wnętrz domów i otoczenia gospodarstw. Najsłynniejsze miejsce to Zagroda Felicji Curyłowej, ale wystarczy pospacerować po wsi by wypatrzeć więcej ukwieconych zabudowań, a nawet psie budy!

Ta małopolska atrakcja zyskała międzynarodową sławę i przyciąga turystów z całego świata. Nie wiemy czemu, ale Zalipie bardzo upodobali sobie goście z Japonii. Czy i Wam się spodoba? Musicie pojechać i ocenić sami, a naszą relację o Zalipiu znajdziecie na blogu.

Kolorowa chata w Zalipiu. Kolorowa Wieś to popularna atrakcja turystyczna Małopolski.
Kolorowa chata w Zalipiu.

28. Lipnica Murowana

Lipnica Murowana to miejsce, do którego polecamy zajrzeć wiosną, gdyż wtedy odbywa się słynny na całą Polskę z konkursu palm wielkanocnych. Najwyższa do tej pory wykonana palma miała prawie 38 metrów wysokości, jednak o zwycięstwo nie jest łatwo. Po pierwsze przy robieniu palmy używać można tylko naturalnych produktów a po drugie trzeba postawić ją do pionu przy użyciu siły własnych mięśni i lin. Więcej ciekawostek o tej niezwykłej tradycji znajdziecie w naszej relacji z konkursu palm wielkanocnych w Lipnicy Murowanej.

Jednak to nie jedyny powód by odwiedzić tę małopolską wieś. Zaledwie pięć minut spacerem od rynku, choć administracyjnie w sąsiedniej wsi Lipnica Dolna, znajduje się jeden z najcenniejszych drewnianych zabytków w Polsce – przycmentarny Kościół św. Leonarda wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Konkurs pal wielkanocnych w Lipnicy Murowanej w Małopolsce.
Konkurs pal wielkanocnych w Lipnicy Murowanej.

29. Beskid Żywiecki i Babiogórski Park Narodowy

Beskid Żywiecki to drugie pod względem wysokości pasmo górskie w Polsce. Najpopularniejszym szczytem jest oczywiście Babia Góra, znana nie tylko ze zmiennej pogody (Kapryśnica), ale również pięknego widoku na Tatry. Poza szlakami górskimi w okolicy znajdziecie ciekawe ścieżki edukacyjne na terenie parku narodowego, zabytkowy drewniany kościół w Lachowicach, wieżę widokową w Beskidzkim Raju czy Centrum Zabawki w Stryszawie. Więcej atrakcji i ciekawych miejsc opisaliśmy w tekście o Zawoji, która świetnie nadaje się na bazę wypadową.

Wodospad Mosorny Potok w Beskidzie Żywieckim w Małopolsce.
Wodospad Mosorny Potok.

30. Szczawnica

Szczawnica to jedno z naszych ulubionych górskich uzdrowisk w Małopolsce. Miasteczko położone jest w Dolinie Potoku Grajcarek i otoczone przez Beskid Sądecki i Pieniny. Dzięki temu Szczawnica jest doskonałą bazą wypadową do górskich wędrówek, czy to na beskidzką Przehybę i Radziejową, czy na pienińskie szlaki w stronę Sokolicy, Trzech Koron i Wysokiej.

Poza bliskością gór Szczawnica może pochwalić się zabytkową uzdrowiskową architekturą, szlakiem pieszo-rowerowym wzdłuż Dunajca do Czerwonego Klasztoru na Słowacji, słynnymi spływem Dunajcem oraz bardzo dobrą bazą noclegową i fajnymi restauracjami. Więcej inspiracji znajdziecie w naszym tekście o atrakcjach Szczawnicy.

Zabudowa uzdrowiskowa w Szczawnicy w Malopolsce to popularna atrakcja turystyczna.
Zabudowa uzdrowiskowa w Szczawnicy.

31. Velo Małopolska

Velo Małopolska to niezwykle ambitna i przełomowa w skali całego kraju inwestycja w infrastrukturę rowerową na terenie Małopolski. Śmiały plan zakłada, że teren województwa małopolskiego zostanie pokryty siecią ścieżek rowerowych ciągnących się między innymi wzdłuż małopolskich rzek: Wisły, Dunajca czy Popradu. Wraz z postępem prac będziemy testować i opisywać kolejne odcinki, a teraz zapraszamy na do relacji z Velo Dunajec, Velo Poprad, Wiślanej Trasy Rowerowej oraz do zapoznania się z ambitnymi założeniami Velo Małopolska.

Rowerowy szlak Velo Dunajec tuż przy rzece Dunajec w Małopolsce.
Szlak Velo Dunajec wzdłuż Dunajca.

32. Beskid Sądecki

Beskid Sądecki może pochwalić się wieloma malowniczymi szlakami, z których przy dobrej pogodzie cieszyć się można piękną panoramę Tatr i Pienin. Może góry te nie są zbyt wysokie, ale bez wątpienia pięknie prezentują się jesienią, kiedy czerwieni się buczyna karpacka pokrywająca stoki. Z kolei zimą, przy odpowiednim przygotowaniu, śmiało można wybrać się na górską wycieczkę i przeżyć niezapomnianą przygodę niczym w „krainie lodu”. Położone w okolicy uzdrowiska (Krynica, Szczawnica, Muszyna i Piwniczna) stanowią z kolei świetną bazę wypadową do wszelkich form aktywności.

Zima w górach an szlaku na Eliaszówkę w Beskidzie Sądeckim w Małopolsce.
Szlak na Eliaszówkę.

33. Rowerowy Szlak Wokół Tatr

Kolejna inwestycja rowerowa na terenie Małopolski zakłada utworzenie profesjonalnej pętli rowerowej dookoła Tatr ciągnącej się przez Polskę i Słowację. Jazda z takimi widokami musi być niezapomnianym przeżyciem! Na tą chwilę całość nie jest jeszcze gotowa. My przetestowaliśmy Szlak Wokół Tatr po polskiej stronie z Nowego Targu do granicy ze Słowacją.

Widok na Tatry ze Szlaku Wokół Tatr w Małopolsce.
Z Tatrami w tle.

34. Małopolski Szlak Winny

Powyższe szlaki zachęcają do aktywnego poznawania Małopolski. Jeśli jednak nie lubicie się przemęczyć w czasie urlopu, szukacie relaksu i lubicie degustować lokalne specjały, polecamy Małopolski Szlak Winny. Małopolska bowiem winami stoi i obok podkarpackiego oraz lubuskiego jest jednym z najbardziej dynamicznych zakątków naszego kraju w zakresie produkcji tego szlachetnego trunku. Zupełnie to nie dziwi, bo wino jest w Małopolsce od setek lat – najpierw produkowane przez osiedlane w Małopolsce zakony, potem jako jeden z głównych produktów w handlu z Węgrami.

Okolice Krakowa i Tarnowa doskonale nadają się do uprawy winorośli dzięki odpowiednim glebom, klimatowi i ukształtowaniu terenu. Wiele winnic położonych jest w przepięknej okolicy i świetnie posłużą na weekendowy wypad np. z widokiem na Dunajec. Jeśli jednak chcielibyście się przy okazji trochę poruszać, możecie spróbować rowerowej wycieczki po winnicach Jury. Z kolei w okresie zbiorów winogron odbywają się winiarskie imprezy takie jak Tarnowskie Dionizje.

Widok na Dolinę Dunajca z Winnicy Uroczysko. Piękne miejsca w Małopolsce.
Widok na Dolinę Dunajca z Winnicy Uroczysko.

35. Główny Szlak Beskidzki

Na zaprawionych miłośników górskich wędrówek czeka najdłuższy szlak górski w Polsce – liczący 496 km Główny Szlak Beskidzki. Spora część szlaku przechodzi przez małopolskie pasma górskie, między innymi Gorce i Beskid Sądecki. Szlaku nie trzeba pokonywać w całości, zawsze można skusić się na najciekawsze odcinki ze szczytami oferującymi piękne widoki.

Złota jesień w Beskidach.

Data ostatniej aktualizacji:

Kategoria: Małopolskie, Polska

Pomagamy Wam zaplanować udane wycieczki od 2015 roku, a nasze teksty zawsze były i będą za darmo.

Jeśli uważasz, że warto docenić naszą pracę postaw nam kawkę. Dziękujemy!

30 komentarzy do “Co warto zobaczyć w Małopolsce? Poznaj 35 atrakcji województwa małopolskiego”

  1. Zgadza się!:) Jest co robić i na brak nudy narzekać nie można. Do tego zestawienia można jeszcze dorzucić okolice Racławic. Okolice przepiękne ze względu na „sąsiedztwo” Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd.

    Odpowiedz
  2. Są ciekawe miejsca takie jak Rożnów zapora -jadąc drogą w dół docieramy do Dunajca tam kiedyś istniała na rzece kładka można było przejść na drugą stronę i udać się do lasu na spacer szkoda że nie już tak nie jest. Natomiast w Tropiu jest cmentarz gdzie za nim znajduje się las i jest tam zrobiona droga krzyżowa że stacjami gdzie po czasie zobaczymy kapliczkę z i zrodelkiem polecam

    Odpowiedz
    • Dziękujemy! Nie wspominaliśmy o Jasnej Górze bo opisujemy atrakcje według obecnych granic administracyjnych województw, a nie wg historych dzielnic Polski – wtedy trzeba byo objąć kawałek Świętokrzyskiego, Podkarpackiego i Śląskiego:)

      Odpowiedz
  3. Szkoda że nie wspomniał nikt o okolicach Nowego Wiśnicza. Dużo ciekawych miejsc i pięknych widoków. W sam raz na niedzielny wypad za miasto 🙂

    Odpowiedz
    • Hej! W sumie masz rację, tym bardziej, że jak najbardziej mamy te okolice opisane 🙂 Kwestia podpięcia do tego artykułu, co obiecujemy naprawić 🙂 Super komentarz!

      Odpowiedz
  4. Dość ciekawą propozycją moim zdaniem jest Rezerwat Przyrody Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim.

    Odpowiedz
    • Może spacer Doliną Prądnika do Bramy Krakowskiej i legendy ojcowskie + zamek w Pieskowej Skale i Maczuga Herkulesa? Wizyta w Skansenie w Wygiełzowie- tam są jakieś warsztaty dla dzieci czasami :). Kopalnie soli w Wieliczce lub Bochni- w Bochni jest trasa multimedialna z opowieściami :), choć może bardziej dla dzieci szkolnych. A jeśli lubicie wyzwania to może jakaś łatwa trasa w Pieninach – np. w stronę Czerwonego Klasztoru czy też zamek w Czorsztynie. Dla dzieci atrakcją pewnie będzie park rozrywki w Zatorze, ale sami w nim nie byliśmy…

      Odpowiedz
  5. Zdecydowanie brakuje tu Pogórze Rożnowskiego z malowniczym jeziorem rożnowskim!
    Jakby ktoś chciał poeksplorować ten rejon to zapraszam do mnie 😉

    Odpowiedz
  6. Do powyższej listy dopisałbym jeszcze Oświęcim. Wiem, że większości osób kojarzy się on z Auschwitz, ale miasto skrywa wiele ciekawych miejsc, o których większość nie ma pojęcia. Warto je odwiedzić, nie tylko przy okazji wizyty w obozie.

    Odpowiedz
    • Trudno było nakreślić listę, gdyż tyle jest do zobaczenia w Małopolsce:) Kto wie, może z 22 atrakcji Małopolski zrobimy kiedyś 50 atrakcji;) Poza tym zawsze czekamy na propozycje czytelników:)

      Odpowiedz
  7. Bardzo przyjemnie ogląda się Pani bloga. Szukając różnego rodzaju inspiacji (nie tylko fotograficznych) trafiłem tutaj przypadkowo. Ale na pewno będę wracał.

    Odpowiedz
    • Zgadza się:) Wprawdzie, wspomnieliśmy o 6 parkach Małopolski we wstępie, ale jakoś nie rozwineliśmy tematu we wpisie, skupiając sie na tych parkach narodowych, które znamy najlepiej. Na pewno to naprawimy po naszej kolejnej wizycie we wrześniu:)

      Odpowiedz
    • Listę można śmiało rozbudować, gdyż jak napisałaś jest co robić w Małopolsce. W związku z tym starczy nam inspiracji na kolejnych kilka lat? Z kolei Pieniny są na naszym celowniku w 2018. Jakoś wiosną nigdy się nie wybraliśmy, a mamy ochotę na soczystą zieleń z ośnieżonymi szczytami Tatr w tle?

      Odpowiedz

Dodaj komentarz