Zamki w Małopolsce – 25 najpiękniejszych. TOP.

Tym razem przygotowaliśmy dla Was zestawienie najpiękniejszych zamków Małopolski. Dodatkowo wpis uzupełniliśmy też o średniowieczne warownie, lepiej i gorzej zachowane ruiny, które prawdziwi łowcy zamków na pewno chętnie odwiedzą.

W ten sposób powstało zestawienie aż 25 zamków w różnym stanie zachowania! Jeśli jesteście tak zakręceni na punkcie zamków jak my, zobaczcie je wszystkie! A jeśli nie – skoncentrujcie się na tych najlepiej zachowanych – z górnej części listy. Kilka z poniższych miejsc znajdziecie też na liście najpiękniejszych zamków w Polsce.

Najpiękniejsze zamki Małopolski - Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie

Zamki w Małopolsce

Większość obiektów z poniższej listy można zwiedzać przez cały rok, a część tylko w sezonie – zwróćcie na to uwagę przy planowaniu wyjazdu. Zapraszamy do zwiedzania małopolskich zamków!

1. Zamek Królewski na Wawelu

Prawdopodobnie Zamek Królewski na Wawelu jest jedynym zamkiem z tej listy, który rozpozna 100% czytelników :). Wawel – to symbol polskiej państwowości oraz najsłynniejsza siedziba królów i ich nekropolia. To także największy małopolski zamek. Pierwszy obiekt o charakterze obronnym wybudowano na Wzgórzu Wawelskim już na przełomie XI i XII wieku, a ze względu na liczne pożary oraz zniszczenia w wyniku wojen i grabieży zamek w kolejnych stuleciach wielokrotnie rozbudowano i odbudowywano w różnych stylach architektonicznych.

Dziś Zamek Królewski na Wawelu to jeden z najlepiej zachowanych i zadbanych rezydencji w Polsce, z pięknymi wnętrzami i niezwykle cennymi zbiorami muzealnymi – miejsce obowiązkowe podczas zwiedzania Krakowa.

Jeśli ostatni raz byliście tu ze szkolną wycieczką, polecamy wrócić raz jeszcze. Nie tylko dlatego, że perspektywa dorosłego jest bardziej dojrzała, ale również ze względu na to, że forma oraz tematyka ekspozycji ciągle się zmieniają. Polecamy m.in. nową wystawę Skarbca Królewskiego czy ekspozycję ,,Wawel Odzyskany”.

Najpiękniejsze zamki Małopolski - Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie

2. Zamek Pieskowa Skała

Na zboczu Doliny Prądnika w Ojcowskim Parku Narodowym, w sąsiedztwie słynnej Maczugi Herkulesa, stoi jeden z najpiękniejszych małopolskich zamków – Zamek Pieskowa Skała. Wybudowany został w stylu gotyckim, jednak dziś, w wyniku późniejszych przebudów, podziwiać możemy jego renesansowe oblicze – między innymi arkadowy dziedziniec i widokową loggię. Warto też zwrócić uwagę na fortyfikacje bastionowe i zamkowy ogród. 

Polecamy nie tylko zajrzeć na sam zamek, ale także koniecznie zrobić zdjęcie z imponującą Maczugą Herkulesa – to chyba najbardziej ikoniczna skała w całej okolicy, inspiracja do powstania wielu legend na jej temat.

Najpiękniejsze zamki Małopolski - Zamek Pieskowa Skała
Najpiękniejsze zamki Małopolski - Zamek Pieskowa Skała

3. Zamek w Wiśniczu

Mało kto wie, że Zamek w Wiśniczu to drugi pod względem wielkości zamek Małopolski. Dziś obiekt prezentuje się naprawdę okazale, przez co trudno uwierzyć, w jak fatalnym stanie był po II wojnie światowej. Przekonać można się o tym na miejscu, oglądając archiwalne zdjęcia. 

Na szczęście przez ostatnie kilkadziesiąt lat udało się odtworzyć dawny wygląd zamku, a nawet przywrócić pełny blask niektórym z pomieszczeń, np. kaplicy zamkowej. Największe wrażenie robi jednak sama bryła zamku oraz otaczające go fortyfikacje bastionowe z brama wjazdową. Szczególnie pięknie prezentują się z oddali lub z góry, zdecydowanie jeden z najpiękniejszych zamków w Małopolsce.

Zamki Małopolski - Zamek w Nowym Wiśniczu

4. Zamek w Niedzicy

Zamek Dunajec, bo tak brzmi jego historyczna nazwa, to chyba najpiękniej położony zamek w Małopolsce. Wybudowana w średniowieczu warownia stoi dumnie na wysokiej skale, górującej nad Jeziorem Czorsztyńskim, w otoczeniu pienińskich szczytów. 

Zamek wybudowali Węgrzy by chronić północne granice królestwa i przez kolejne stulecia był głównie w rękach węgierskich rodów. Zamek w Niedzicy, uznawany za jeden z najpiękniejszych polskich zamków, tak naprawdę dopiero po I wojnie światowej znalazł się w granicach Polski. Pamiętajcie, żeby podczas wizyty w Niedzicy poznać także legendy, którymi owiana jest warownia.

Najpiękniejsze zamki Małopolski - Zamek Dunajec w Niedzicy
Najpiękniejsze zamki Małopolski - Zamek Dunajec w Niedzicy

5. Zamek w Dębnie

Gratka dla koneserów! Pomiędzy Tarnowem a Brzeskiem, w miejscowości Dębno, znajduje się nieduży, ale doskonale zachowany i niezwykłej urody zamek gotycki. Wzniesiono go w XV wieku i mimo kolejnych przebudów oraz wprowadzenia elementów innych stylów, takich jak renesans i barok, ogólny wygląd zamku przez te wszystkie stulecia nie uległ większej zmianie. 

Zamkowe wnętrza zaaranżowano zgodnie z ich historycznym przeznaczeniem, tak więc dolne kondygnacje i piwnice to część gospodarcza, która miała wyżywić mieszkańców zamku, a z kolei na piętrze odtworzono pomieszczenia pełniące funkcje mieszkalne i reprezentacyjne. 

Zamki w Małopolsce - Zamek w Dębnie

6. Zamek w Suchej Beskidzkiej

Początki Zamku w Suchej Beskidzkiej sięgają XVI wieku, kiedy w tym miejscu wzniesiono kamienny dwór obronny. W XVII wieku obiekt został rozbudowany o dodatkowe skrzydła i zamieniony w rezydencję magnacką w stylu renesansowym.

Niestety w ostatnich kilkudziesięciu latach zamek nie miał szczęścia. Wybuch II wojny światowej wymusił na właścicielach emigrację. Zamek najpierw zajęli Niemcy, a pod koniec wojny Sowieci. Po wojnie znacjonalizowany obiekt pełnił funkcję szkoły. Późniejsze próby remontu podupadającej rezydencji i utworzenia w niej muzeum zakończyły się fiaskiem. Spory reprywatyzacyjne po upadku komunizmu zakończyły się dopiero w roku 2016 wykupem zamku przez miasto z rąk właścicieli.

W 2018 roku dobiegł końca wielomilionowy remont, który skupił się na części zewnętrznej zamku, przywracając mu blask dawnej magnackiej rezydencji. Niestety, wnętrza zamkowe w wyniku opisanych wcześniej wydarzeń nie zachowały wiele z oryginalnego wystroju. Mimo tego polecamy zatrzymać się w Suchej, np. wracając z Beskidu Żywieckiego.

Najpiękniejsze małopolskie zamki - Zamek w Suchej Beskidzkiej

7. Zamek Królewski w Niepołomicach

Jak na prawdziwego króla przystało, polski monarcha posiadał wiele rezydencji – nawet w ramach jednego regionu. Jedną z nich w Małopolsce był zamek w Niepołomicach, zwany przez ówczesnych ,,drugim Wawelem”. Wybudowany w stylu gotyckim i celach obronnych, a przebudowany później w stylu renesansowym, stał się ulubionym miejscem wypoczynku rodziny królewskiej i bazą wypadową do polowań w pobliskiej Puszczy Niepołomickiej. Można powiedzieć, że to taka monarsza dacza ;), położona wygodnie, bo blisko Krakowa, ale jeszcze bliżej wspaniałych terenów łowieckich. 

Z Niepołomicami związana jest jednak jedna smutna historia – to tu z konia spaść miała ciężarna królowa Bona, której rumaka spłoszył niedźwiedź. Niestety, w wyniku wypadku, królowa poroniła syna – możemy zastanawiać się, czy aby to mało znane wydarzenie nie miało ogromnego wpływu na dalsze losy Polski: koniec dynastii Jagiellonów i wprowadzenie wolnej elekcji.

Małopolskie zamki - Zamek w Niepołomicach

8. Zamek w Rabsztynie

Ach, jakie to malownicze ruiny! Zamek w Rabsztynie koło Olkusza wybudowano na wysokim, dominującym nad okolicą wapiennym Wzgórzu Rabsztyńskim, którego strome ściany stanowiły doskonałą naturalną ochronę. Zamek ten jest doskonałym przykładem architektury obronnej na Szlaku Orlich Gniazd, wykorzystującej naturalne ukształtowanie terenu w celu zwiększenia walorów obronnych. 

Zamek w Rabsztynie przeszedł ostatnio remont, zabezpieczający ruiny i dostosowujący je do wymagań turystów. Dzięki temu możecie, wśród wapiennych murów, uraczyć się aromatyczną kawą. Równie miło jest wziąć na wycieczkę kocyk i po prostu skorzystać z otaczającej zamek zieleni. Koło parkingu znajdziecie także ciekawą Chatę Kocjana – przeniesioną z Olkusza chatę, w której mieszkał genialny konstruktor szybowców. Kocjan to mało znana dziś postać, warto więc zajrzeć na rabsztyńską wystawę. 

Zamki Małopolski - Zamek w Rabsztynie

9. Zamek Tenczyn w Rudnie

Zamek Tenczyn to jeden z częściej odwiedzanych przez nas małopolskich zamków, a to dlatego, że leży zaledwie 35 km od Krakowa i świetnie nadaje się jako cel rowerowych wycieczek – tym bardziej, że przebiega koło niego rowerowy Szlak Orlich Gniazd. Choć zamek jest ruiną, to obecnie znajduje się w miarę dobrym stanie – zachowały się mury, baszty i potężny barbakan broniący drogi wjazdowej do zamku. Do tego wszystkiego dochodzi piękne położenie na terenie Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego.

Wracamy tu regularnie od kilku lat i z radością odnotowujemy, że zamkowi powodzi się coraz lepiej – prężnie działającej grupie pasjonatów udało się pozyskać środki na najpilniejsze zabiegi konserwacyjne, a wokół zamku regularnie odbywają się ciekawe wydarzenia. W sezonie istnieje także możliwość zwiedzania tego miejsca z przewodnikiem w wybranych terminach.

Najpiękniejsze Zamki Małopolski - Zamek Tenczyn w Rudnie

10. Zamek Lipowiec

Tuż przy Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w Wygiełzowie, na dominującym nad okolicą zalesionym wzgórzu, widać ruiny zamku z charakterystyczną wysoką, białą wieżą. W przeciwieństwie do innych opisanych tu warowni, Zamek Lipowiec, nie należał do króla czy szlachcica, a do biskupów krakowskich – na niektórych ścianach zachowały się biskupie herby.

Ciekawostką jest, że rezydujący na zamku biskupi mieli prawo sądzić miejscową ludność – więc w obrębie zamkowych murów funkcjonowało także więzienie. 

P.s. Dosłownie na dniach kończy się kilkuletni remont obiektu – jeśli uda Wam się zobaczyć obiekt w nowej krasie, podzielcie się w komentarzu wrażeniami! A przy okazji polecamy zajrzeć także do samego parku etnograficznego – oba obiekty są po sąsiedzku. 

Zamki Małopolski - Zamek Lipowiec w Wygiełzowie

11. Zamek Żupny w Wieliczce

Zamek Żupny służył za siedzibę władz zarządzających w imieniu króla kopalniami soli w Wieliczce i Bochni – kluczowymi dla budżetu królewskiego skarbca. Do naszych czasów ostały się jedynie fragmenty murów obronnych, jedna z dziewiętnastu baszt broniących dawniej miasta, fundamenty kuchni żupnej i zabudowania zamku (Dom Pośród Żupy i Dom Żupnego), pełniące dawniej funkcje mieszkalne, biurowe i handlowe, a dziś zamienione na muzeum. 

Zamki Małopolski - Zamek w Wieliczce

12. Zamek w Korzkwi

Niecałe 20 km na północ od Krakowa ulokowany jest, pozostający w prywatnych rękach, zamek w Korzkwi. Miejsce to jest o tyle ciekawe, że cały obiekt można wynająć dla siebie lub w jednej z sal zorganizować kolację w średniowiecznych murach. 

Na szczęście wciąż możliwe jest indywidualne zwiedzanie, a przy bardzo dobrej widoczności z zamkowych murów dostrzec można Tatry!

Najpiękniejsze zamki w Małopolsce - Zamek w Korzkwi

13. Zamek w Ojcowie

Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, poza Zamkiem Pieskowa Skała, zwiedzić można jeszcze ruiny warowni wybudowanej przez Kazimierza Wielkiego we wsi Ojców. Na wapiennej skale górującej nad wsią do naszych czasów zachowały się: wieża bramna, stołp, fragmenty murów oraz zamkowa studnia. Poza tym z platformy widokowej rozciąga się piękna panorama na Ojców i Dolinę Prądnika.

Więcej o tym zamku przeczytacie w naszym przewodniku po Ojcowskim Parku Narodowym – opisaliśmy także jego najbliższe okolice!

Najpiękniejsze Zamki Małopolski - Zamek w Ojcowie

14. Zamek w Czchowie

Zamek w Czchowie to kolejna średniowieczna warownia wybudowana nad Dunajcem w celu ochrony ważnego szlaku handlowego z Węgrami. Jeszcze niedawno na wzgórzu stała jedynie baszta, ale dzięki pozyskanym funduszom udało się zrekonstruować most zwodzony i wieżę bramną, przez którą prowadził wjazdu do zamku. Ze szczytu wieży rozciąga się doskonała panorama na dolinę Dunajca i jezioro Czchowskie.

Proponujemy połączyć wizytę w Czchowie z zajrzeniem do Zamku Tropsztyn w Wytrzyszczce.

Najpiękniejsze Zamki Małopolski - Zamek w Czchowie

15. Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce

Do naszych czasów z dawnej warowni ostały się tylko nieliczne fragmenty murów, a stojący nad brzegiem Jeziora Czchowskiego zamek jest już współczesną rekonstrukcją wykonaną w latach 90-tych XX wieku. Mimo historyczno-konserwatorskich kontrowersji związanych z tą rekonstrukcją, nowy zamek w Wytrzyszczce zyskał popularność wśród turystów i trwale wpisał się w krajobraz Małopolski. Trzeba przyznać, że obiekt pięknie prezentuje się na tle jeziora i otaczających go wzgórz. 

Najpiękniejsze Zamki Małopolski - Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce

16. Zamek w Czorsztynie

Wspominając o Zamku w Niedzicy, nie można pominąć budowli leżącej po drugiej stronie Jeziora Czorsztyńskiego – ruinach zamku w Czorsztynie. Położony na wysokiej skale, tuż nad taflą jeziora zamek prezentuje się równie malowniczo, choć samej substancji zamkowej zachowało się o wiele mniej. 

W przeciwieństwie do zamku z Niedzicy, czorsztyńska twierdza od początku związana jest z Polską. Strategiczne położenie na szlaku handlowym z Węgrami czyniło niegdyś czorsztyński zamek jednym z najważniejszych w Królestwie Polskim.

Najpiękniejsze Zamki Małopolski - Zamek w Czorsztynie

17. Zamek w Dobczycach

Zamek w Dobczycach jest, naszym zdaniem, jednym z najładniej położonych zamków w Małopolsce (choć te blaszane dachy…). Średniowieczna twierdza wznosi się na skale nad Jeziorem Dobczyckim, które powstawało w wyniku spiętrzenia wód rzeki Raby. Niestety z okazałej rezydencji magnackiej, która w latach świetności szczyciła się 70 pomieszczeniami i 3 wieżami, z czego jedną z zegarem, do naszych czasów niewiele pozostało – a to za sprawą zniszczeń wojennych, pożarów i podbierania budulca w XVIII i XIX wieku.

Przy okazji wizyty w zamku warto zwiedzić pobliski skansen i poeksplorować relikty dawnych murów miejskich starego miasta w Dobczycach.

Najpiękniejsze Zamki Małopolski - Zamek w Dobczycach

18. Zamek w Rytrze

Ruiny zamku położone są na górującym nad Rytrem i Popradem wzgórzu. Początki powstania warowni spowija mgła tajemnicy- ale pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z czasów króla Łokietka. Niestety zamek został zniszczony w XVII przez wojska siedmiogrodzkie Rakoczego i opuszczony, przez co stopniowo popadał w ruinę. 

W ostatnich latach warownia doczekała się remontu i częściowej rekonstrukcji murów oraz wieży, do której poprowadzono stalowe schody. To czyni z niej doskonały punkt widokowy na Beskid Sądecki i płynącej poniżej Poprad – ten widok wart jest spaceru pod górkę!

Najpiękniejsze Zamki Małopolski - Zamek w Rytrze

19. Zamek w Muszynie

Podobnie jak opisany wyżej zamek w Rytrze, tak i w tym przypadku też nie jest do końca pewne kiedy zamek został wybudowany, choć niektóre źródła uznają, że wydarzyło się to za panowania Kazimierza Wielkiego. Zamek w Muszynie pełnił podobne funkcje jak ten w Rytrze – warowni strzegącej szlaku handlowego z Węgrami, komory celnej oraz siedziby starostów. Wielokrotnie ulegał zniszczeniu, a od XIX wieku był już tylko opuszczoną (acz malowniczą) ruiną. Przy okazji zmaku warto zwiedzić inne atrakcje turystyczne Muszyny.

Najpiękniejsze Zamki Małopolski - Zamek w Muszynie

20. Zamek w Melsztynie

Ruiny melsztyńskiego zamku, usytuowane na wysokiej skarpie, stanowią doskonały punkt widokowy do podziwiania płynącego poniżej Dunajca. Dzięki pracom archeologicznym i pozyskanym funduszom ruiny zamku w Melsztynie stopniowo poddawane są rekonstrukcji. Może już podziwiać częściowo odbudowany donżon na planie prostokąta. 

Ten zamek to chyba najmniej znana warownia w całym zestawieniu- dla nas też okazała się ciekawym zaskoczeniem.

Najpiękniejsze Zamki Małopolski - Zamek w Melsztynie

22. Zamek w Oświęcimiu

Z oryginalnych murów zamku nie zostało już wiele, ale oczywiście należało mu się miejsce w tym zestawieniu. Oświęcimska budowla góruje nad miastem, położona na skarpie nad rzeką Sołą. Najstarszym jego elementem jest XIII-wieczna wieżą w stylu gotyckim. Warownia była rezydencją najpierw kasztelanii, a potem Księstwa Oświęcimskiego. 

Wystawa prezentowana na zamku nas nie uwiodła, ale dla widoku rozpościerającego się z wieży, warto zajrzeć do środka. 

Najpiękniejsze Zamki Małopolski - Zamek w Oświęcimiu

23. Zamek w Zatorze

Zamek w Zatorze datowany jest na XV wiek, kiedy to książę zatorski, Wacław, wzniósł swoją główną siedzibę.  Historia obiektu była burzliwa, a z biegiem wieków zaczął bardziej przypominać pałac niż budowlę obronną.

Obecnie (początek 2023 r.) kompleks przechodzi rewitalizację – sami jesteśmy ciekawi, co z niej wyniknie. Remont trwa już kilka lat i trochę się przeciągnął, gdy okazało się, że stan techniczny budynku jest gorszy, niż zakładano. 

Według zapowiedzi spadkobierców obiektu, zamek ma być udostępniony do zwiedzania – będzie można przyjrzeć się polichromiom i obejrzeć wystawę historyczną, której smaczku powinien dodać fakt, że w czasie remontu odkryto nieznane do tej pory fragmenty zamku. 

Najpiękniejsze zamki w Małopolsce - Zamek w Zatorze

23. Zamek w Lanckoronie

Lanckorona to niezwykle klimatyczna wieś położona na zachód od Krakowa, w sąsiedzie wpisanej na UNESCO Kalwarii Zebrzydowskiej. Na górującym nad Lanckoroną wzgórzu, znajdują się ruiny kolejnego zamku wybudowanego za Kazimierza Wielkiego w celu ochrony zachodniej granicy Królestwa Polskiego.

Do dziś zachowały się tylko fundamenty potężnych murów. Najsmutniejsze w tym wszystkim jest fakt, że zamku nie zniszczyły pożar czy działania wojenne, ale decyzja austriackiego zaborcy, który po prostu w XIX wieku wysadził zamek w powietrze. To opcja raczej dla pasjonatów, ale przy okazji wizyty w Lanckoronie można przejść się na spacer w poszukiwaniu śladów po warowni.

Zamki Małopolski - Zamek w Lanckoronie

24. Zamek w Bydlinie

Zamek w Bydlinie leży na Szlaku Orlich Gniazd, ale jest jednym z mniej ciekawych obiektów na trasie. Do naszych czasów zachowały się tylko mury na planie prostokąta. Z powodu braku widocznych śladów po typowo obronnych strukturach niektórzy badacze twierdzili, że obiekt był budowlą sakralną, a nie zamkiem. Dopiero podczas badań archeologicznych w 1989 roku odkryto fundamenty wieży bramnej, ucinając tym samym dalsze spekulacje na temat obronnej funkcji bydlińskiej budowli.

Najpiękniejsze Zamki Małopolski - Zamek w Bydlinie

25. Zamek w Tarnowie

Wahaliśmy się, czy w ogóle wpisywać ten zamek na listę, w tak słabym zachował się stanie, ale dla kompletności, widoków i arcyciekawej historii chyba warto :). Na Górze św. Marcina wznosiła się niegdyś potężna twierdza właścicieli Tarnowa (było to bowiem miasto prywatne), która służyła za centrum zarządzania miastem i pańskim majątkiem. Wzniesiono ją w XIV wieku, a cały kompleks wraz z przygródkiem stanowiły największy taki prywatny (nie należący do króla) kompleks w ówczesnej Polsce. 

Najsłynniejszymi rezydentami zamku był ród Tarnowskich, którzy zamienili warownię we współczesną, renesansową rezydencję. Zamkowa biblioteka była jednym z cenniejszych księgozbiorów w kraju. Niestety, gdy zamek opustoszał, zgodzono się na pozyskiwanie z niego budulca na inne inwestycje w mieście, przez co do dziś zachowały się ledwie szczątki murów.

Wybierającym się w tym kierunku polecamy nasz tekst o atrakcjach Tarnowa.

Najpiękniejsze Zamki w Małopolsce - Zamek w Tarnowie

Zamki w Małopolsce na mapie

Dla Waszej wygody wszystkie opisane w tekście małopolskie zamki umieściliśmy w Google Maps. 

A według Was – który zamek w Małopolsce jest najpiękniejszy, najciekawszy lub najbardziej niedoceniany?

Data ostatniej aktualizacji:

Kategoria: Małopolskie, Polska

4 komentarze do “Zamki w Małopolsce – 25 najpiękniejszych. TOP.”

  1. Świetnie opisana trasa z zamkami. Podróżówanie jest o wiele przyjemniejsze, gdy mamy jasno okreśłone cele, jak zwiedzanie zamków. Są dostepne mapy ze wszystkimi zamkami w Polsce. Bardzo pomocne i świetnie się zaznacza te kolejne „zdobyte zamki”

    Odpowiedz

Dodaj komentarz