Atrakcje Zakopanego. Co warto zobaczyć w stolicy polskich Tatr?

Stojąc w korku na Zakopiance lub spacerując Krupówkami w wakacyjny weekend, trudno uwierzyć, że jeszcze w I połowie XIX wieku Zakopane było niewielką góralską wsią u podnóża Tatr, pomijaną nawet przez pierwszych tatrzańskich turystów. Z czasem miejscowość stała się niezwykle popularnym kurortem, który szczególnie upodobali sobie pisarze, artyści, poeci i ludzie sztuki. Spokojny charakter miasta zmieniła rozwijająca się masowa turystyka. Jedni Zakopane kochają i nie wyobrażają sobie urlopu bez wypadu na Krupówki, a inni omijają je szerokim łukiem, przemykając czym prędzej przez jego uliczki w kierunku górskich szlaków.

panorama Zakopanego z Tatrami i Giewontem w tle

Nie stajemy po żadnej ze stron. Chcemy za to pokazać Wam drugie, mniej znane oblicze Zakopanego z jego niezwykłą historią, architekturą i unikalną kulturą. Odwiedzając opisane przez nas atrakcje Zakopanego, zrozumiecie procesy geologiczne, którym zawdzięczamy Tatry, poznacie góralską kulturę, miejscowe budownictwo i sztukę, dowiecie się o pochodzeniu górali, a także o tym jak Zakopane z małej góralskiej wsi  zamieniło się w ,,zimową stolicę Polski”  

Ponadto, większość muzeów z tego wpisu ulokowano w pięknych, zabytkowych drewnianych willach, więc warto zobaczyć je przynajmniej ze względu na unikalną w skali kraju architekturę. Z kolei dla osób pragnących poznać dawne, nieistniejące już Zakopane, to pozycje obowiązkowe.

górale w tradycyjnych strojach to atrakcja Zakopanego

Atrakcje Zakopanego

Muzeum Tatrzańskie imienia dr Tytusa Chałubińskiego

Muzeum Tatrzańskie, założone w 1889 roku, jest jednym z najstarszych w Polsce. Swoją lokalizację zmieniało kilkukrotnie i dziś mieści się przy ulicy Krupówki 10. Budynek ten to jeden z nielicznych przykładów murowanego obiektu w stylu zakopiańskim, a jego współprojektantem był sam twórca tego stylu – Stanisław Witkiewicz. 

Zakopane atrakcje - Muzeum Tatrzańskie
Główny gmach Muzeum Tatrzańskiego

Pierwsze zbiory na rzecz Muzeum przekazał Tytus Chałubiński, a przez kolejne dziesięciolecia kolekcja bogaciła się o przekazywane przez darczyńców artefakty fauny, flory oraz pamiątki etnograficzne. Muzeum Tatrzańskie przez ponad sto lat rozrosło się do rangi muzeum narodowego i posiada obecnie dziesięć oddziałów: sześć w Zakopanem oraz pozostałe w Chochołowie, Łopusznej, Czarnej Górze i Jurgowie.

Spośród wielu działaczy zasłużonych dla rozwoju Muzeum warto wspomnieć słynnego etnografa- Bronisława Piłsudskiego, brata Józefa Piłsudskiego.

Adres: ulica Krupówki 10, Zakopane

Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza ,,Willa Koliba”

Zakopane na początku XIX wieku było niewielką wsią u podnóża Tatr, które przez kolejne dziesięciolecia dynamicznie zmieniała się w kurort. Na potrzeby przybywających coraz liczniej gości budowano kolejne pensjonaty, hotele i wille. Niestety większość nowych budynków projektowano w stylach szwajcarskim lub tyrolskim –  pięknych, ale obcych kulturowo Podhalu i Polsce. 

Trend ten zauważył zafascynowany Tatrami i Podhalem Stanisław Witkiewicz.  Wierzył, że lokalne góralskie motywy mogą być doskonałą alternatywą dla zachodnich stylów wykorzystywanych w tamtym czasie w architekturze Zakopanego. Stworzył więc, od podstaw, nowy styl architektoniczny, zwany zakopiańskim, który w założeniu miał być nawet stylem narodowym. Pierwszym budynkiem zaprojektowanym i wybudowanym wg projektu Witkiewicza była Willa ,,Koliba”. Wprawdzie przez kolejnych dwadzieścia lat powstawały kolejne obiekty, jednak styl zakopiański nigdy nie się stylem dominującym i zaczął zanikać już za życia twórcy. 

Drewniana architektura nawiązująca do stylu zakopiańskiego (choć nie tylko) to w naszej opinii jedna z największych atrakcji Zakopanego- wiele zabytkowych budowli to architektoniczne perełki, które na pewno warto zobaczyć. Część zamieniono w muzea opisane w tym tekście, inne pozostają w rękach prywatnych i można przyjrzeć się im z zewnątrz, a w niektórych nawet zamieszkać.

Poniżej znajduje się lista budynków mieszkalnych zaprojektowanych przez Stanisława Witkiewicza. Oczywiście w stylu zakopiańskim tworzyli inni architekci, więc podobnych budowli jest więcej.

  • Willa „Oksza”  ul. Zamoyskiego 25
  • Willa „Pod Wykrotem”, Droga na Szymaszkową 4
  • Willa ,,Grażyna” ul. Ciągłówka 7
  • Willa ,,Konstantynówka” ul. Jagiellońska 18
  • Dom ,,Pod Jedlami” ul. Koziniec 1
  • Willa ,,Rialto” dawny Dom Zdrowia dr Mariana Hawranka ul. Chałubińskiego 5
  • Gmachu Muzeum Tatrzańskiego ul. Krupówki 10

Styl zakopiański to nie tylko budynki, ale również m.in. przedmioty użytkowe, meble oraz kapliczki. Z tych ostatnich zaprojektowanych przez Witkiewicza można wymienić trzy obiekty:

  • kaplica św Krzyża na Kalatówkach
  • kapliczka Korniłowiczów na Bystrem ul. Karłowicza
  • Pomnik Chałubińskiego i Sabały u zbiegu ulic Chałubińskiego i Zamoyskiego 

Adres: Kościeliska 18, Zakopane

Zapraszamy też do osobnego wpisu o Muzeum Stylu Zakopiańskiego.

Więcej obiektów na stronie poświęconej stylowi zakopiańskiemu.

Muzeum Kornela Makuszyńskiego

Kornela Makuszyńskiego nie trzeba przedstawiać- przynajmniej za naszych czasów jego książki znajdowały się na liście lektur szkolnych. Kto z Was nie słyszał o uroczym Koziołku Matołku szukającym Pacanowa, ,,w którym kozy kują” i ,,Szatanie z siódmej klasy”? 

Makuszyńscy, podobnie jak inni artyści okresu międzywojnia, upodobali sobie Zakopane jako miejsce letniego i zimowego wypoczynku. Musieli bardzo pokochać Zakopane i Tarty, bo po drugiej wojnie światowej osiedli tu na stałe i zamieszkali na pierwszym piętrze Willi ,,Opolanka”, wybudowanej około roku 1930. 

Po śmierci pisarza cztery pokoje, w których mieszkało małżeństwo, zamieniono na muzeum poświęcone Kornelowi Makuszyńskiemu. Znajdują się tam bogate zbiory mebli, książek, obrazów, rzeźb i innych pamiątek po Makuszyńskim.

Muzeum Tatrzańskie – Muzeum Kornela Makuszyńskiego

Adres: Kazimierza Przerwy-Tetmajera 15, Zakopane

Godziny otwarcia i ceny biletów: strona muzeum

Widok na Giewont z okna zakopiańskiego pensjonatu

Chałupa Gąsieniców Sobczaków

Chałupa Gąsieniców Sobczaków to jeden z najcenniejszych przykładów drewnianego budownictwa zakopiańskiego – jej najstarsza część pochodzi z 1830 roku. W 1975 roku chałupę wykupiło Muzeum Tatrzańskie jako dom służbowy, ostatecznie ją remontując i przeznaczając na cele muzealne.

We wnętrzu chaty, w izbie czarnej (życie codzienne rodziny) i białej (miejsce odświętne, salon), znajduje się bogata kolekcja sprzętów codziennego użytku, a także ceramika, sprzęt pasterski, rzeźby czy łyżniki podhalańskie (bogato zdobione półki do zawieszania łyżek).

Muzeum Tatrzańskie – Chałupa Gąsieniców Sobczaków

Adres: Droga Do Rojów 6, Zakopane

Godziny otwarcia i ceny biletów: strona muzeum

Galeria Sztuki XX wieku w Willi Oksza

Zabytkowa Willa ,,Oksza” wybudowana została według projektu Stanisława Witkiewicza w znanym już Wam stylu zakopiańskim. Budowla pełni dziś funkcję Galerii Sztuki Muzeum Tatrzańskiego, w której znajdziecie prace Witkacego (czyli Stanisława Ignacego Witkiewicza – syna Stanisława), Wyczółkowskiego, Malczewskiego, Stryjeńskiej i innych artystów tworzących swoje dzieła pod wpływem piękna Tatr i Podhala.

Muzeum Tatrzańskie – Galeria Sztuki w Willi Oksza

Adres: Hr. Władysława Zamoyskiego 25, Zakopane

Godziny otwarcia i ceny biletów: strona muzeum

Galeria Władysława Hasiora

Choć nazwisko artysty nie jest nam obce, do jego zakopiańskiej galerii jeszcze nie dotarliśmy, więc do postaci Władysława Hasiora, malarza i rzeźbiarza, którego sztuka była w czasach PRL-u nowatorska i niezrozumiała, jeszcze wrócimy.

Jako ciekawostkę dodamy, że osoby podróżujące przez Przełęcz Snozka mogą zobaczyć monumentalną pracę Hasiora w górskiej scenerii – tzw. Organy. Powstały w 1966 roku pomnik to budowla kontrowersyjna, powstała na zamówienie władz komunistycznych w celu upamiętniania ofiar ,,utrwalaczy władzy ludowej”. Pomnik ostatecznie został zachowany, wyremontowany i pozbawiony elementów kontrowersyjnych.

Muzeum Tatrzańskie – Galeria Władysława Hasiora

Adres: Jagiellońska 18b, Zakopane

Godziny otwarcia i ceny biletów: strona muzeum

Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi Atma

Karol Szymanowski, jeden z największych polskich kompozytorów, od młodości związany był z Zakopanem i Tatrami. Tam też zamieszkał pod koniec swojego życia w latach 30-tych XX wieku. Wybór miejsca nie był przypadkowy, gdyż wśród artystów wciąż panowała moda na Zakopane i Podhale. W ostatnim okresie twórczości Szymanowskiego widać liczne nawiązania do polskiego folkloru, zwłaszcza góralskości. Jednym z najbardziej znanych jego utworów, nawiązujących do kultury Podhala, jest utwór ,,Harnasie”. 

W Wili ,,Atma”, w której mieści się obecnie muzeum, Szymanowski mieszkał w latach 1930-1935. Budynek wzniesiono w XIX wieku jako pensjonat dla turystów odwiedzających Tatry. Zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza willa była trzecim obiektem wg wymyślonego przez niego stylu zakopiańskiego. Ze względu na pogarszający się stan zdrowia Szymanowski wyjechał na leczenie do Lozanny, gdzie zmarł w 1937 roku. Na jego pogrzebie w Krakowie zagrała góralska kapela. Pewnie znalazłoby się dla niego miejsce na zakopiańskim Cmentarzu na Pęksowym Brzyzku, gdyby nie pochowano go w narodowym mauzoleum wielkich Polaków – Krypcie Zasłużonych na Skałce w Krakowie.

Dopiero w latach 70-tych dzięki inicjatywie Jerzego Waldorffa (dzięki niemu uratowano też Pałac Myśliwski w Antoninie), udało się wykupić i wyremontować Willę ,,Atma”. W 1976 roku otwarto w niej Muzeum Karola Szymanowskiego, które przyciąga turystów nie tylko jako miejsce pamięci po artyście, ale i cenny zabytek architektoniczny.

Muzeum Narodowe w Krakowie – odział w Zakopanem

Adres: Kasprusie 19, Zakopane

Godziny otwarcia i ceny biletów: strona muzeum

Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego

Wszystkich miłośników górskich wędrówek i tatrzańskiej przyrody zachęcamy do odwiedzenia Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ekspozycja wywarła na nas bardzo dobre wrażenie- to nowoczesne, multimedialne muzeum jest przystępnie, ciekawe i prezentuje najważniejsze informacje o najpopularniejszym parku narodowym w Polsce. My wyszliśmy stamtąd zadowoleni i gorąco polecamy wszystkim odwiedzenie Centrum przed kolejną wędrówką tatrzańskim szlakiem.

Zwiedzanie zaczyna się od sali z wielką makietą Tatr, na której wyświetlana jest prezentacja wzbogacona o komentarz lektora. Równie ciekawie prezentują się dioramy, czyli bardzo realistycznie odwzorowane fragmenty tatrzańskich ekosystemów ze zwierzętami i roślinami. Z zainteresowaniem zajrzeliśmy do dokładnie odtworzonej tatrzańskiej jaskini, w której, dzięki lektorowi, dowiecie się o panujących w niej warunkach i tajemniczych mieszkańcach. 

I najważniejsze-  wstęp jest bezpłatny. Aby mieć pewność wejścia, należy zarezerwować bilet na stronie Centrum. Znajdziecie tam też informacje o godzinach otwarcia i aktualnych obostrzeniach np. skutkujących wyłączeniem części ekspozycji. 

Adres: Tytusa Chałubińskiego 42a, Zakopane

Strona internetowa: Centrum Edukacyjne TPN

Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie

Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie znajdziecie między Poroninem a Zakopanem, leży więc trochę z dala od innych opisanych tu atrakcji Zakopanego. Instytucja mieści się w wybudowanej w 1920 roku Willi ,,Harenda”, przez kilka lat należącej do angielskiej malarki i poetki Winifred Cooper, która wprawdzie przybyła to za ukochanym, ale Tatry i Zakopane zatrzymały ją na dłużej. To doskonale pokazuje, jak Podhale przyciągało różnych artystów, i to nie tylko z Polski. Budynek w 1923 roku wykupił Kasprowicz, ale niedługo było mu dane cieszyć się nowym domem – zmarł trzy lata później. 

Muzeum imienia Kasprowicza powstało w Willi ,,Harenda” w 1950 roku. Odwiedzający mogą zobaczyć trzy pomieszczenia: salon, sypialnię i jadalnię. Zgodnie z wolą żony poety, wnętrze zostało zachowane w stanie oryginalnym, prezentując liczne pamiątki po poecie, obrazy, grafiki i meble.  

Obok willi znajduje się mauzoleum poety, który pragnął spocząć pod ukochanymi Tatrami. Prośbę artysty uszanowano, choć początkowo pochowano go na Pęksowym Brzyzku. Dzięki żonie i przyjaciołom Kasprowicza udało się wybudować mauzoleum w stylu art deco (projekt Karola Stryjeńskiego – tego od Wielkiej Krokwi i męża wspomnianej wcześniej Zofii Stryjeńskiej). Budulcem był sprowadzony spod Morskiego Oka granit, a wieńczący budowlę dach nawiązuje do stylu zakopiańskiego.

Adres: ul. Harenda 12a, Zakopane

Strona internetowa: Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie

Kościół Świętego Jana na Harendzie

Jeśli zdecydowaliście się odwiedzić muzeum, warto udać się sąsiedniego drewnianego kościoła związanego z rodziną Kasprowiczów. Ziemię pod świątynię przekazała Maria Kasprowicz, wdowa po Janie, a z pomocą zięcia poety przeniesiono tu po II wojnie światowej niszczejący XVIII-wieczny kościół spod Kalwarii Zebrzydowskiej. 

Adres: Harenda 14A, Zakopane

Zespół Dworsko-Parkowy w Kuźnicach

Będąc w Zakopanem, trudno nie zawitać do Kuźnic. To tu swój początek biorą szlaki piesze na Nosal, Kasprowy Wierch lub Giewont przez Kalatówki. W Kuźnicach znajduje się również dolna stacja kolejki linowej na Kasprowy Wierch. 

A czy zastanawialiście się kiedyś nad historią i nazwą tego miejsca? Trudno w to dziś uwierzyć, ale w XIX wieku Zakopane omijano szerokim łukiem, kierując się bezpośrednio do Kuźnic. To tu wiodło się życie, nocowało, wypoczywało i stąd wychodziło na górskie szlaki. Dziś nadal turystów tu nie brakuje, szczególnie w kolejce do kolejki linowej, ale Kuźnice są już dzielnicą Zakopanego.

Pierwsze wzmianki o Kuźnicach pochodzą z XVII wieku. W XVIII nastąpił intensywny rozwój hutnictwa, w którym wykorzystywano rudę żelaza wydobywaną w Tatrach. Zakłady w XIX wieku wraz z pobliskim dworem (dziś pozostała po nim fontanna) należały do rodu Homolacsów. Przemysł hutniczy w Kuźnicach podupadł pod koniec XIX wieku a zakład wykupił Władysław Zamoyski – właściciel pięknego Zamku w Kórniku w Wielkopolsce.

W spichlerzu znajduje się obecnie wystawa poświęcona Zamoyskim, którzy wnieśli duży wkład w rozwój Zakopanego i ochronę Tatr. Poza wspomnianą fontanną i reliktami dworu, warto zwrócić uwagę na krzyż w dworskim parku. Pochodzi z 1839 roku i jest jednym z najstarszych zabytków Zakopanego. Ufundował go jeden z przedstawicieli rodu Homolacsów, by upamiętnić ofiarę swojego sługi, który podczas jednej z podtóży, uratował go od niechybnej śmierci z rąk zbójców. Zabudowania dworu znajdują się w dużym i ładnie utrzymanym parku, który sam w sobie jest atrakcją.

Willa ,,Pod Jedlami”

Willa ,,Pod Jedlami” to szczytowe osiągnięcie stylu zakopiańskiego i do tego zachowane w niemal niezmienionej formie do dnia dzisiejszego. Wybudowany w 1897 roku budynek jest własnością prywatną, na szczęście możliwe jest zobaczenie go z zewnątrz. Warto zwrócić uwagę na znajdującą się obok willi studnię, również zaprojektowaną przez Stanisława Witkiewicza. 

Adres: Koziniec 1, Zakopane

Zakopane i Tatry nocą

Chata Sabały

Chata Sabały, powstała na przełomie XVIII i XIX wieku, to doskonały przykład budownictwa góralskiego. Dom wybudowany przez ojca słynnego górala – Jana Krzeptowskiego Sabały – ma typowy dla Podhala układ z sienią oraz białą i czarną izbą, a wnętrze wypełniają przedmioty codziennego użytku i meblami.

Dla zainteresowanych Tatrami i Zakopanem: kilka słów o niezwykłej postaci – Janie Krzeptowskim Sabale. Ten słynny, żyjący w XIX wieku, góral po porzuceniu myślistwa parał się gawędziarstwem i muzykowaniem. Jego życie odmieniła znajomość z dr. Tytusem Chałubińskim, który wprowadził go w krąg przybywających do Zakopanego pisarzy i literatów. Sabała dzięki swojemu talentowi w opowiadaniu historii i śpiewie oraz poczuciu humoru szybko stał się ulubieńcem inteligencji zakochanej w góralszczyźnie, dla których Jan Krzeptowski był uściśleniem ,,prawdziwego górala”.

Adres: Stare Krzeptówki 17, Zakopane

Kaplica pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaszczurówce

Jeśli mowa o stylu zakopiańskim, to kolejny sztandarowy przykład tego nurtu stanowi Kaplica na Jaszczurówce zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza. Co ciekawe kaplica leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego i formalnie należy do parku. Dojazd na miejsce nie powinien stanowić problemu- szukajcie jej przy drodze Oswalda Balzera, łączącej Zakopane z parkingami na Morskie Oko. Świątynię odwiedzić można również, podążając szlakiem zielonym na Nosal lub Kopieniec- swój początek/koniec ma w zakopiańskiej Jaszczurówce.

Kaplicę wybudowano z drewna w konstrukcji zrębowej (czyli ściany składają z poziomych bali drewna łączonych na rogach), spoczywającej na kamiennej podmurówce. Niewielkie arkady, urocza drewniana wieżyczka i dach pokryty gontem nadają świątyni niezwykłej urody.

Adres: Jaszczurówka 38, Zakopane

Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej

Jeśli interesuje Was drewniana architektura sakralna, to w Zakopanem warto zobaczyć Kościół Matki Bożej Częstochowskiej tzw. ,,stary kościółek”. Tę drewnianą świątynię datuje się na 1847 rok. Nazwa kościoła pochodzi od kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w ołtarzu głównym.

Obok znajduje się murowana kaplica św. Świerada i Benedykta ufundowana przez Gąsieniców na początku XIX wieku, co czyni ją najstarszym obiektem sakralnym w Zakopanem. To tu księża z Chochłowa odprawiali msze przed wybudowaniem pierwszego zakopiańskiego kościoła. 

Przy kościele znajduje się zabytkowy Stary Cmentarz.

Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku

Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku jest jedną z najważniejszych polskich nekropolii- choć nieduży, ze względu na wartość historyczną i architektoniczną, może być porównywany z Powązkami w Warszawie i Cmentarzem Rakowickim w Krakowie [link]. To architektoniczna perełka i niewątpliwa atrakcja Zakopanego. 

Tę nekropolię, zwana też Starym Cmentarzem, założono około 1851 roku. Nazwa miejsca pochodzi od nazwiska fundatora gruntu – Jana Pęksy. Z kolei tajemniczy ,,brzyzek” to gwarowo urwisko nad potokiem i jakby nie patrzeć, w pobliżu płyną dwa potoki.

Początkowo na cmentarzu chowano zwykłych śmiertelników bez specjalnych zasług i nazwiska, dopiero w 1889 roku pogrzebano tu słynnego i niezwykle zasłużonego dla Zakopanego dr.Tytusa Chałubińskiego. Na początku XX wieku powstał nowy cmentarz, a dotychczasowy cmentarz na Pęksowym Brzyzku został w 1931 roku uznany za zabytek. Od tej pory miejsce to podlega ochronie konserwatora zabytków i chowa się tu wyłącznie osoby, które zapisały się dla Zakopanego, Podhala i Polski.

To, co niezwykłe w tym miejscu, to różnorodność nagrobków nawiązujących często do motywów góralskich- od prostych grobów po niewielkie kapliczki z drewna, kamienia i stali. W przeciwieństwie do typowych cmentarzy każdy nagrobek to małe dzieła sztuki. Zwróćcie uwagę na detale, spacerując wśród alejek. Poza wyglądem nagrobków przyjrzyjcie się też nazwiskom – na pewno rozpoznacie niejedno z nich.

Wśród około 250 zasłużonych znajdziecie groby takich postaci jak:

  • Stanisław Witkiewicz – architekt, pisarz, malarz, twórca i popularyzator stylu zakopiańskiego
  • Kornel Makuszyński – pisarz znany jako autor  ,,Szatan z siódmej klasy” oraz ,,Przygód Koziołka Matołka”
  • Kazimierz Przerwa-Tetmajer – poeta i pisarz, ale również działacz na rzecz przyłączenia Orawy i Spisza do Polski po zakończeniu I wojny światowej
  • Władysław Hasior – słynny rzeźbiarz i malarz związany Podhalem
  • Władysław Orkan – pisarz związany z Podhalem 
  • Stanisław Marusarz – kurier tatrzański, legenda sportów zimowych, wielokrotny uczestnik olimpiad i mistrzostw świata

Cmentarz zwiedza się za symboliczną opłatą, przeznaczoną na renowację tego cennego zabytku.

Adres: Krupówki 1a, Zakopane

Willa Cicha

Muzeum Oscypka

Muzeum Oscypka to prywatna inicjatywa, która przypadnie do gustu ciekawym historii pasterstwa na Podhalu i sposobu wytwarzania słynnego góralskiego sera – oscypka. Na pokazie baca przeprowadził nas krok po kroku przez proces produkcji sera przy użyciu oryginalnych pasterskich sprzętów. Po pokazie bez problemu odróżnicie oscypka od gołki i innych wyrobów sprzedawanych turystom. Co więcej będziecie wiedzieć w jakich miesiącach można kupić prawdziwy owczy ser. Sami przekonaliśmy się, że to, co uważaliśmy za oscypek, w rzeczywistości nim nie było…

Cały pokaz prowadzony jest w luźnej i wesołej atmosferze przez właściciela i bacę. Na miejscu można kupić prawdzie owcze sery. 

Muzeum Oscypka to doskonały przykład na to, że prywatne muzeum w Zakopanem może stać na wysokim poziomie, ucząc i bawiąc przy okazji.

Adres: Jagiellońska 28, Zakopane

Godziny pokazów: Facebook Muzeum Oscypka

Co jeszcze warto zobaczyć w Zakopanem

Gubałówka – panorama Zakopanego i Tatr

O ile panujący na szczycie Gubałówki jarmarczny klimat nas odstrasza, to widok na Zakopane i Tatry robi wrażenie i choćby dla niego trzeba się tam udać. Poza tatrzańskimi szczytami z Gubałówki podziwiać można całe Podhale, Babią Górę w Beskidzie Żywieckim i Gorce, więc dla miłośników górskich krajobrazów jest to obowiązkowy punkt podczas wizyty w Zakopanem.

Jak dostać się na szczyt Gubałówki? Chyba najpopularniejszą opcją jest wjazd kolejką linowo-terenową ,,Gubałówka”. Ta atrakcja Zakopanego działa od roku 1938. 

Bardziej ambitni mogą wejść szlakiem ciągnącym się wzdłuż kolejki. Kiedyś nie było to trudne, szło się wydeptaną leśną ścieżką na samym szczyt, niestety w późniejszym okresie właściciele działek węsząc interes, postawili punkty kasowe i zaczęli pobierać opłaty – ich prawo. Na szczęście PKL i Zakopane wytyczyły nową ścieżkę tuż przy samej kolejce. Nie jest tak przyjemna jak stary szlak, ale za darmo. Długość szlaku to około 1,5km i 300 metrów przewyższenia, ale ruch to zdrowie;)

W okolice Gubałówki można wjechać też samochodem, czyli zaparkować na jednym z parkingów przed strefą zakazu ruchu i potem pieszo dojść do celu. My wjeżdżaliśmy od strony Blachówki.

Wielka Krokiew – skocznia narciarska 

Wielka Krokiew to miejsce, obok którego miłośnik skoków narciarskich nie może przejść obojętnie. Wybudowana w 1925 roku na stoku góry Krokiew skocznia narciarska była świadkiem zarówno wielkich sukcesów, jak i niespełnionych nadziei polskich kibiców.

Ciekawe jest jak przez niemal 100 lat użytkowania skoczni zmieniały się rekordy świata: od 36 metrów w 1925 roku do 147 metrów w 2020. Oczywiście wynika to z przebudowy samej skoczni, ale i ze zmian w technice skoków i nowych technologii wykorzystywanych w nartach oraz ubiorze skoczków.

Tatry – górskie szlaki i unikalna przyroda

Jak pokazaliśmy w powyższym zestawieniu, lista miejsc które warto zobaczyć w Zakopanem jest zaskakująco długa i każdy znajdzie coś dla siebie. Jednak bez wątpienia dla zdecydowanej większości turystów, w tym dla nas, największą atrakcją Zakopanego są Tatry. To właśnie dla tych pięknych i najwyższych polskich gór przyjeżdża się tu przez okrągły rok.

275 km oznakowanych szlaków starczy na wiele niesamowitych górskich wycieczek! Nie będziemy ich tu wszystkich wymieniać, bo to temat na osobny i obszerny artykuł, ale kilka pomysłów znajdziecie w naszych blogowych wpisach.

Zakopane: atrakcje i ciekawe miejsca w okolicy na mapie

Jedni Zakopane kochają i nie wyobrażają sobie roku bez wizyty pod Tatrami, a inni starają się je omijać. Bez względu na to, do której grupy należycie, mamy nadzieję, że niniejszy wpis zachęci Was do odkrycia nieznanych miejsc w ,,zimowej stolicy Polski”. Wymienione w powyższym wpisie atrakcje Zakopanego znajdziecie na poniższej mapce.

Data ostatniej aktualizacji:

Kategoria: Małopolskie, Polska

Pomagamy Wam zaplanować udane wycieczki od 2015 roku, a nasze teksty zawsze były i będą za darmo.

Jeśli uważasz, że warto docenić naszą pracę postaw nam kawkę. Dziękujemy!

8 komentarzy do “Atrakcje Zakopanego. Co warto zobaczyć w stolicy polskich Tatr?”

  1. Dziękuję za ten artykuł. Świetnie zebrane informacje u jakże ciekawe. Pomimo, że Zakopane zawsze służy nam za bazę wypadową na szlak to następnym razem z pewnością wykorzystam Wasze zestawienie ciekawych miejsc u kilka zwiedzimy. Serdeczne pozdrowienia!

    Odpowiedz
  2. Zakopane to wspaniałe miasto o niepowtarzalnym klimacie i wielu atrakcjach. Artykuł pięknie je wszystkie opisuje, a docenią je zwłaszcza miłośnicy architektury. Podczas pobytu w Zakopanem warto również wygospodarować czas na jednodniowy spływ Dunajcem. Przełom Pieniński to wyjątkowe miejsce z malowniczymi widokami i niepowtarzalnymi dla oka zjawiskami.

    Odpowiedz
  3. Osobiście należę do tych którzy spokojnie wyobrażają sobie Tatry bez Zakopanego. Owszem nie przeczę, to co pokazaliście to miejsca warte zobaczenia, ale jednak cała reszta, a zwłaszcza ceny trudne są do akceptacji.

    W zasadzie najlepza kuracja odchudzająca to żywić się przez dwa tygodnie na Krupówkach 😉

    Odpowiedz
    • Zauważ, że nie podaliśmy Krupówek jako największej atrakcji Zakopanego;) Podczas naszych wizyt w Zakopcu, często to miejsce omijamy, bo smacznie zjeść i wypić dobrą kawę można w innych częściach miasta, a do szczęścia potrzebny nam nocleg blisko szlaku:)

      PS Dla nas czas w Zakopanem mógłby zatrzymać się na okresie międzywojennym. W tamtej wersji byłoby to klimatyczne i przyjemne miasto – ale to się liczy dużej części Podhala.

      Odpowiedz
  4. Świetny tekst, byłam już w Zakopanem kilka razy, a o wielu miejscach nie miałam pojęcia. Jest co zwiedzać w niepogodę na chodzenie po górach 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz