Co zobaczyć w Warszawie? Główne zabytki i atrakcje Warszawy.

Warszawa to najszybciej rozwijające się i zmieniające miasto w Polsce, gdzie historia i zabytki mieszają się z nowoczesnością. Choć na pytanie o najpiękniejsze miasto w Polsce rzadko słyszymy odpowiedź – Warszawa – to osobiście uważamy, że jest to miasto niedocenione, które koniecznie trzeba odwiedzić, i zapewniamy Was, że jeden weekend to za mało by zobaczyć wszystkie atrakcje Warszawy. Mamy nadzieję, że tym tekstem o najciekawszych zabytkach i miejscach w mieście  przekonamy Was do wizyty w stolicy Polski.

Największe atrakcje Warszawy

Cóż, jeśli zaczynać spacer po Warszawie to od Starego Miasta – najstarszej części stolicy.

Stare Miasto

W okolicy rynku Starego Miasta zaczęto osiedlać się już koło XIII i XIV wieku, a jego kształt nie zmienił się prawie przez 700 lat. Dziś w jego centrum znajdziecie symbol Warszawy – pomnik Syrenki. Po sąsiedzku umiejscowione jest Muzeum Warszawy, o którym piszemy poniżej. Warto poszwendać się po uliczkach okalających Stare Miasto, bo oddają oryginalny charakter tej części miasta. Bardzo instagramowym miejscem są na przykład Kamienne Schodki pomiędzy ulicami Krzywe Koło i Brzozową, ciekawie prezentują się także stylizowane na zabytkowe szyldy przy ul. Świętojańskiej. Z kolei na końcu ulicy Wąskiej znajduje się symbol Powstania Warszawskiego – Pomnik Małego Powstańca.

Stare Miasto w Warszawie.
Uliczka na Starym Mieście.

Przy ul Świętojańskiej znajdziecie Archikatedrę pw. Męczeństwa Świętego Jana Chrzciciela – najważniejszy historycznie kościół w mieście. To tu modlono się przed sejmami i koronacjami królów. Spoczywają w niej między innymi Henryk Sienkiewicz, Stefan Wyszyński, Stanisław August Poniatowski.

Oczywiście to zaledwie rekonstrukcja – większość kamienic została zrujnowana w trakcie II wojny światowej. Podniesienie serca Warszawy z popiołów zostało docenione przez krajowe i zagraniczne instytucje kultury, przede wszystkim UNESCO. Odbudowana warszawska Starówka jest polskim obiektem na liście światowego dziedzictwa UNESCO

Najlepiej zachowaną częścią Starówki są… piwnice. Połączono je w Szlak Kulturalnych Piwnic Staromiejskich – jeśli interesują was takie ciekawostki, sprawdźcie np. ofertę Staromiejskiego Domu Kultury lub Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej. A pyszne widoki rozciągają się z tarasu widokowego na Gnojnej Górze.

Barbakan Warszawski w Warszawie.
Barbakan Warszawski w Warszawie.

Zamek Królewski w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie jest jedną z najczęściej przedstawianych na pocztówkach ze stolicy atrakcją Warszawy. Dziś przechadzając się wzdłuż zamku, wśród kramów, sprzedawców balonów czy artystów ulicznych, trudno uwierzyć, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu teren tych atrakcji porastała trawa… 

Niestety, z tą rezydencją królewską historia obeszła się wyjątkowo brutalnie. Jako symbol polskiej władzy, już podczas walk we wrześniu 1939 roku został znacznie uszkodzony, a w 1944 Niemcy wysadzili cały obiekt. Po wojnie długo trwały dyskusje na temat tego, w jakiej formie powinien zostać odbudowany – rekonstrukcję ukończono dopiero w 1984 roku, odtwarzając wygląd zamku z czasów Zygmunta III Wazy.

Historia zamku sięga XV wieku, kiedy na nadwiślańskiej skarpie wzniesiono pierwszy dwór książąt mazowieckich. W 1526 r. obiektem zaczęli zawiadywać Jagiellonowie i początkowo warszawska rezydencja służyła okazjonalnie odwiedzającym te strony władcom. Za Zygmunta III Wazy, po przebudowie, stała się ich oficjalną siedzibą. Jednym z najważniejszych wydarzeń, które widziały te mury, było zaprzysiężenie Konstytucji 3 Maja. Po rozbiorach pełnił funkcję siedziby prezydenta – aż do II wojny światowej.

Dziś Zamek Królewski w  Warszawie to jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc – możecie obejrzeć Apartamenty Królewskie, Sale Sejmowe i Tronową, a także pokoje prezydentów. Zgromadzono tu też sporo ważnych dzieł sztuki, które goszczą na zamku także w ramach wystaw czasowych.

Zamek Królewski w Warszawie.
Zamek Królewski w Warszawie.

Plac Zamkowy i Kolumna Zygmunta

Będąc w Warszawie, koniecznie należy zrobić sobie zdjęcie na Placu Zamkowym, z Kolumną Zygmunta. Kolumnę królowi Zygmuntowi ufundował jego syn, Władysław IV, jako upamiętnienie przeniesienia głównego ośrodka władzy z Krakowa do Polski.  

A po najlepszy widok na kolumnę i zamek zapraszamy na taras widokowy w sąsiedztwie kościoła św. Anny – miejscówka ,,klasyczna”, ale bardzo fotogeniczna.

Widok na Stare Miasto, Plac Zamkowy i Zamek Królewski.
Widok z tarasu widokowego na dzwonnicy kościoła św. Anny.

Trakt Królewski

Trakt Królewski, wiodący od Zamku Królewskiego do Łazienek i Wilanowa (a dalej nawet i do Krakowa ;)) to stały punkt programu każdej pierwszej wycieczki do Warszawy. Nic dziwnego – spacer nim to wycieczka do przeszłości i Warszawy, która już nie istnieje. Odbudowa Traktu Królewskiego z zachowaniem większości jego zabytkowej tkanki, była świadomą decyzją architektów sprawujących pieczę nad planowaniem powojennego oblicza stolicy. 

Ile razy przyjeżdżamy do Warszawy, tylekroć nie możemy sobie odmówić przyjemności spaceru Krakowskim Przedmieściem i Nowym Światem. Nasz ulubiony fragment? Chyba okolice dostojnego Hotelu Bristol (któremu vis-a-vis wyrosła równie elegancka konkurencja), Pałacu Prezydenckiego i kampusu Akademii Sztuk Pięknych oraz Domu Spotkań z Historią

Na skwerku im. Twardowskiego zawsze załapiemy się na jakąś ciekawą wystawę historyczną, a w kawiarni na zbiegu Trębackiej i Krakowskiego Przedmieścia lubimy popatrzeć z pięterka na spacerowiczów. W kościele Św. Krzyża poszukajcie serca Fryderyka Chopina, przy pomniku Kopernika policzcie planety, a vis-a-vis Pałacu Prezydenckiego popatrzcie przez szybę na prace eksponowane w Galerii Kordegarda. 

Pomnik Adama Mickiewicza na Krakowskim Przedmieściu.
Pomnik Adama Mickiewicza na Krakowskim Przedmieściu.

Łazienki Królewskie w Warszawie

Skąd nazwa ,,Łazienki”? Początkowo był to bowiem pawilon ogrodowy z łaźnią, własność Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Dopiero później obiekt przeszedł w ręce króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który rozbudował posiadłość między innymi przy pomocy architekta Dominika Merliniego. To Poniatowskiemu zawdzięczamy przeobrażenie tego miejsca w jedną z najsłynniejszych polskich rezydencji kraju. 

Wejście do ogrodów jest bezpłatne, więc często zobaczycie tu biegających i spacerujących mieszkańców stolicy. Podglądanie pawi czy dokarmianie wiewiórek w Łazienkach to jedna z ulubionych rodzinnych rozrywek.

Pałac na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
Pałac na Wyspie w Łazienkach Królewskich.

Łazienki to idealny przykład rezydencji schyłku XVIII wieku – od wyboru sztuki, która zdobiła pałacowe ściany, po projekty architektoniczne – np. Amfiteatr, położony w pobliżu Pałacu na Wodzie, czy Świątynia Sybilli to rezultat fascynacji antykiem, której ulegały elity tego okresu. Perełką jest też cudem zachowany Teatr Stanisławowski – 200-letnia scena wykonana z drewna z zachowaniem dworskich scen.

Jeśli w Łazienkach Królewskich będziecie w niedzielę między majem a wrześniem, warto podejść pod pomnik Chopina na darmowy recital fortepianowy. Piękna muzyka, miękki kocyk i widok kwitnących klombów – to brzmi jak przepis na fajną, leniwą niedzielę.

Pałac na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
Pałac na Wyspie w Łazienkach Królewskich.

Pałac w Wilanowie

Płac w Wilanowie to zdecydowanie jedna z najpiękniejszych królewskich rezydencji w Polsce, którą znajdziecie w każdym szanującym się programie wycieczki po Warszawie. Słynny pałac wybudowany został w stylu barokowym dla króla Jana III Sobieskiego, ale swój ostateczny kształt zawdzięcza kolejnym przebudowom. 

Poza podziwianiem pałacowej architektury i relaksującym spacerom po pięknych przypałacowych ogrodach, koniecznie trzeba zwiedzić jego wnętrza i znajdujące się tam cenne kolekcje sztuki, którymi zarządza Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. O tym miejscu moglibyśmy pisać długo, więc zainteresowanych odsyłamy do naszego blogowego wpisu o Pałacu w Wilanowie.

Pałac w Wilanowie.
Pałac w Wilanowie.

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

Choć przez dekady Warszawiacy walczyli z przedstawianiem Pałacu Kultury i Nauki jako jednego z symboli miasta, chyba z czasem zaakceptowali tę egzotyczną budowlę w centrum miasta. Szczególnie teraz, gdy otaczają go nowoczesne wieżowce, tworzące współczesny ,,skyline” miasta, PKiN wygląda przy nich… sympatycznie :). 

Historia tego miejsca zaczęła się w czasach stalinizmu i łatwa nie była – nie dość, że aby stworzyć przestrzeń pod budowę Pałacu wyburzono sporo całkiem nieźle zachowanych budynków. Żeby nie być jednak jednostronnym – ta inwestycja to także ogromny projekt, a niektóre z zastosowanych rozwiązań budowlanych były nowinkami technologicznymi. Potem, cóż, uroczyste otwarcie, defilady, przemarsze, ale także przestrzeń dla kultury i sportu – i tą rolę pełni pałac po dziś dzień. 

Jedną z najbardziej popularnych atrakcji Warszawy jest wjazd na taras widokowy na 30-tym piętrze pałacu, z którego można podziwiać 360-stopniowy widok na stolicę. Jeśli macie jednak więcej czasu, polecamy także zainteresować się możliwością zwiedzania wnętrz – my byliśmy na kilkugodzinnym oprowadzaniu, poznając Pałac Kultury i Nauki od piwnic aż po dach. To świetna okazja do usłyszenia wielu ciekawych anegdotek, przekonania się, jak eleganckie są niektóre sale i zajrzenia do miejsc, do których zaglądają tylko… pałacowe koty. Bo choć z zewnątrz pałac wygląda trochę topornie, w środku potrafi zaskoczyć.

Pałac Nauki i Kultury w Warszawie.
Pałac Nauki i Kultury.

Arkady Kubickiego i Ogrody Zamkowe

Z Podzamcza niespiesznym krokiem dojdziecie do Arkad Kubickiego i Ogrodów Zamkowych – nowej (i darmowej) atrakcji na mapie Warszawy. Arkady Kubickiego powstały w I połowie XIX wieku w ramach jednej z przebudów Zamku Królewskiego – z założenia miały być jego integralną częścią i poniekąd ,,zbliżać” rezydencję do Wisły. 

Ogrody zamkowe od strony Wisły.

Długość tego parterowego budynku to ponad 190 metrów, nad którymi osadzono 7 arkad. Całość nadbudowano schodami, które prowadzą do tarasu przy Zamku Królewskim. W lato rozstawia się tu elegancki ogródek restauracyjny, a ze stolików można podziwiać panoramę prawego brzegu Wisły. Dziś Arkady służą przede wszystkim jako przestrzeń wystawiennicza i eventowa.

Ciekawe są też Ogrody Zamkowe rozpościerające się u stóp zamkowej skarpy. W lecie dzieci szaleją wokół fontanny, a dorośli lubią zaszyć się w zielonym labiryncie, czytając na jednej z parkowych ławeczek. Wejście darmowe.

Arkady Kubickiego w Warszawie.
Arkady Kubickiego.

Ogród Krasińskich i Biblioteka Narodowa 

Ogród Krasińskich to podobno najstarszy park w Warszawie, założony w II poł. XVII wieku. Do czasu powstania Ogrodu Saskiego, którego dziś widzimy ledwie niewielki fragment, był największym parkiem w mieście. Nazwę zawdzięcza przylegającemu do niego pałacowi, a który to obiekt należał do rodziny Krasińskich (dziś oddział Biblioteki Narodowej).

Ostatnio ogród przeszedł rewitalizację, a gdy zajrzeliśmy do niego w lato, miło się zaskoczyliśmy. Odbywała się w nim rodzinna impreza z leżakami, karimatami i programem kulturalnym dla najmłodszych. Doszukaliśmy się też dwóch sporych placów zabaw, ale i bezdzietni dorośli mogli znaleźć spokojny zakątek na piknik na kocyku czy relaks z książką. Warto zwrócić uwagę na eleganckie klomby w estetyczne wzory. 

Pałac Krasińskich w Warszawie.
Pałac Krasińskich w Warszawie.

Centrum Nauki Kopernik   

Centrum Nauki Kopernik to niewątpliwie doskonała atrakcja dla rodzin z dziećmi i dla tych, którzy lubią zanurzyć się w świat nauki – serwowany w dość lekki sposób. Powstały w 2010 roku kompleks prezentuje wystawy o szeroko rozumianej nauce i technice – znajdziecie tu strefy eksperymentowania, majsterkowania czy sekcję przyrodniczą dla najmłodszych. 

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego (BUW) i ogrody na dachu

Trudno uwierzyć, że siedzibę BUW-u na Powiślu otwarto w 1999 roku – ,,jak wczoraj” pamiętamy to wydarzenie i, trzeba przyznać, ta bryła broni się do dziś. Lubimy nie tylko jej wnętrza, w których niejedną godzinę Kasia wysiedziała, wkuwając do matury ;), ale przede wszystkim miłe ogrody z fajnymi punktami widokowymi. To dobre miejsce na przerwę w zwiedzaniu – można przez chwilę zapomnieć, że jest się w centrum miasta!

Zielony ogród na dachu biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.
Zielony ogród na dachu biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

Bulwary Wiślane

Bulwary Wiślane to jedna z ostatnich większych inwestycji w mieście, z której Warszawiacy korzystają niezwykle chętnie. W wyniku modernizacji bulwary wydłużono, poprowadzono wzdłuż nich ścieżkę rowerową, a deptak wyposażono w małą architekturę, rzeźby i plaże – dzięki czemu można tu naprawdę miło spędzić ciepły dzień. Bary i małe knajpki serwują jedzenie zarówno na lądzie, jak i na wodzie, a wieczorami na barkach rozbrzmiewa muzyka. Nowe oblicze bulwarów naprawdę pasuje nowoczesnej Warszawie i sami lubimy tu przychodzić na spacery.

Ponadto, do końca 2023, w charakterystycznym pawilonie nad Wisłą mieści się Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Program zmienia się co kilka tygodni, więc polecamy śledzić stronę instytucji – w 2023 roku ugości m.in. wystawę o Marii Jaremiance. 

Elektrownia Powiśle

To nowa atrakcja na mapie Warszawy. Jeśli potrzebujecie chwili przerwy od zwiedzania albo miejsca na wieczornego drinka przed spacerem nad Wisłą, Powiśle to bardzo modny adres, a Elektrownia to jeden z najnowszych do niego dodatków. To niewielka galeria handlowa oraz food court, jak nazwa wskazuje, otwarte na terenie dawnej elektrowni. O sklepach się nie wypowiemy, choć widać tu sporo mniej znanych marek, raczej z kategorii premium, natomiast ciekawy jest food court z kuchniami z każdego zakątka świata  każdy może zjeść dokładnie to, na co ma ochotę.

Pałac Królikarnia i Park Arkadia

Nazwa pałacu pochodzi od tego, że niegdyś hodowano tu zwierzęta do polowań i na królewskie stoły – w tym króliki. Elegancka rezydencja służyła niegdyś za siedzibę królewskiego szambelana, a obecnie pełni funkcję filii Muzeum Narodowego im. Xawerego Dunikowskiego – niektóre rzeźby można podziwiać ,,pod chmurką”. Pałac i otaczający go park o historycznej wartości to wyśmienite miejsce na leniwy piknik.  

Kompleks Konesera

Kompleks Koneser to przykład ciekawej poprzemysłowej rewitalizacji, dzięki której warszawska Praga zyskała nową przestrzeń kulturalno-gastronomiczno-handlową. Na tym terenie założono w XIX wieku Warszawskiej Wytwórnii Wódek ,,Koneser”, a w 1923 roku otwarto Mennicę Państwową. To tu wyrabiano Wyborową, Luksusową, Żubrówkę czy Siwuchę. 

Niestety, w XXI wieku produkcja alkoholu w centrum stolicy nie miała racji bytu, a ceglane budynki zaczęły popadać w ruinę. W ostatnich latach zamieniono je w tętniące życiem kompleks. Na miejscu polecamy zajrzeć do opisanego na blogu Muzeum Polskiej Wódki. Na terenie ,,Konesera” znajdziecie także ciekawe bary na wieczornego drinka czy knajpy serwujące różne kuchnie świata. Niezależnie, czy macie ochotę na kawał soczystego mięsa, wegańskie przysmaki, wyrafinowanego drinka czy kubek aksamitnej gorącej czekolady –  w ,,Koneserze” znajdziecie coś dla siebie. A w temacie strawy dla ducha – może któraś z galerii sztuki?

Plac Piłsudskiego

Jednym z ważniejszych placów w Warszawie jest niewątpliwie plac Piłsudskiego. W tym miejscu znajdował się kiedyś Pałac Saski, o którego odbudowie przebąkuje się raz na czas na scenie politycznej. W 1944 pałac wysadzili niemieccy okupanci, a z budowli ostał się tylko fragment arkad, dziś służący za Grób Nieznanego Żołnierza

Grób Nieznanego Żołnierza.

Kilka razy dziennie można oglądać tu oficjalną zmianę warty. Plac Piłsudskiego to tradycyjnie miejsce zgromadzeń i ważnych wydarzeń w życiu miasta, a otaczająca go architektura – z eleganckimi zabudowaniami przy ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza, geometrycznym Hotelem Victoria czy nowoczesnym biurowcem Metropolitan zza którego wyłania się klasycystyczny gmach Teatru Wielkiego to skupiona niczym w soczewce współczesna historia Warszawy.

Do Placu Piłsudskiego przylega Ogród Saski – pozostałość po ogrodowym założeniu przylegającym do Pałacu Saskiego. Miło spaceruje się przede wszystkim wzdłuż głównej osi saskiej, ozdobionej rzeźbami i eleganckimi klombami. Często widujemy tu rowerowych sprzedawców kawy czy sztukmistrzów z bańkami mydlanymi. Po sąsiedzku z placem znajdziecie dwa obiekty kultury: Galerię Zachęta, prezentującą polską i światową sztukę współczesną z XX i XXI wieku, oraz Muzeum Etnograficzne. 

Fontanna Wielka w Ogrodzie Saskim.

Muzeum Powstania Warszawskiego

W Warszawie tak tragicznie doświadczonej przez II wojnę światową nie mogło zabraknąć muzeum poświęconego Powstaniu Warszawskiemu. Oczywiście ze względu na panujący po II wojnie światowej ustrój polityczny na budowę miejsca upamiętniającego to wydarzenie trzeba było czekać aż 60 lat. 

Muzeum powstało w doskonale zachowanym budynku Elektrowni Tramwajowej i należy do jednych z najciekawszych muzeów w Polsce. Ogromna kolekcja zdjęć, filmów, eksponatów, a także jego klimat i interaktywność, pozwalają przenieść się w tragiczny okres Powstania Warszawskiego i zobaczyć je oczami mieszkańca Warszawy lub powstańca. Zdecydowanie jest to miejsce, które trzeba zobaczyć podczas wizyty w Warszawie.

Bundyek muzeum od strony ulicy Towarowej.

Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie

Muzeum Historii Żydów Polskich Polin to wyjątkowe muzeum. Nie tylko ze względu na skalę i rozmach przedsięwzięcia, ale przede wszystkim na podejście do tematu. Nie jest to kolejne muzeum o zagładzie i Holocauście, choć oczywiście nie da się tych historii pominąć, tylko skupia się na 1000 lat wspólnej historii Polaków i Żydów od czasów Mieszka I po współczesność. 

Wizyta w muzeum to podróż w czasie, która uświadamia nam jak zróżnicowana religijnie i etnicznie była Polska przez kilkaset lat swojej historii. Teleportujemy się do świata, który już nie wróci, ale o którym warto pamiętać, jako części wspólnego dziedzictwa. O naszych wrażeniach przeczytacie w relacji z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Rekonstrukcja synagogi w Gwóźdzcu.

PGE Stadion Narodowy w Warszawie

Charakterystyczny ,,koszyk” stadionu, który przycupnął na praskim brzegu Wisły, szybko stał się jednym z bardziej ikonicznych budynków w krajobrazie Warszawy. Miłośników sportu zainteresuje fakt, że Stadion Narodowy można zwiedzać – np. w  ramach wycieczki ,,Poczuj się jak VIP” – do zobaczenia są nie tylko murawa i trybuny, ale także miejsca niedostępne posiadaczom standardowych biletów, takie jak prestiżowe loże VIP, press room czy… areszt dla nieposłusznych kibiców ;). Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, dostępne jest także w językach obcych.

Stadion Narodowy.

Cmentarz Powązkowski w Warszawie

,,Powązki” to chyba jeden ze słynniejszych cmentarzy w całym kraju – nie ma w tym stwierdzeniu przesady, bo spacer po powązkowskiej nekropolii to prawdziwa lekcja historii, kultury i sztuki. 

To tu leży wiele niezwykle zasłużonych dla kraju osobistości, a około milion pochówków od 1792 roku robi wrażenie. Spacer w poszukiwaniu grobów ulubionych artystów czy zasłużonych bohaterów narodowych to także okazja do podziwiania nietuzinkowych nagrobków i wzruszających rzeźb. Kieślowski, Hłasko, Chopin, Jędrusik, Białoszewski, Kora, Górski i Deyna czy Bór-Komorowski – to raptem kilka przykładów osób zasłużonych, pochowanych na Powązkach. 

Jednak nie zatraćcie się w poszukiwaniu tylko tych znanych nazwisk – równie intrygujące mogą być skromne mogiły powstańcze, dumne ,,tytuły” wykuwane na nagrobkach anonimowych dziś osób czy obcojęzyczne inskrypcje, przypominające o wielokulturowości dawnej Warszawy.

Cytadela Warszawska

Cytadela Warszawska to potężny obiekt, który przykuwa wzrok podczas podróży trasą Łazienkowską. Co skrywa się za tymi długimi, ceglanymi murami? Jaką funkcję spełniał ten kompleks? Cytadela Warszawska powstała w trakcie zaboru rosyjskiego, po upadku powstania listopadowego, na polecenie cara Mikołaja. 

To symbol uciśnienia Polaków i represji zaborcy, który potrzebował koszar dla wojska wysłanego do kontrolowania zbuntowanego miasta. Znajdowało się tu także więzienie, w którym represjonowano polskich patriotów –  także tych, których nazwiska przeszły do historii, jak np. Dmowski, Piłsudski, Traugutt.  
Obecnie swoją siedzibę mają tam Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej oraz Muzeum Katyńskie.

Jak najlepiej zwiedzać Warszawę?

Opisane przez nas zabytki i atrakcje Warszawy najlepiej będzie zwiedzać korzystając z doskonałego systemu komunikacji publicznej, w którego skład wchodzi metro, tramwaje, pociągi i autobusy. W roku 2023 bilet 24 godzinny kosztował 26 zł, a 3 dniowy (72h) 36 zł. Jak dla nas to doskonała oferta zapewniająca dojazd w każdy zakątek Warszawy.

Polecamy też zwiedzić przynajmniej kawałek Warszawy rowerem. Sieć ścieżek rowerowych w stolicy jest rozbudowana, a rower można wypożyczyć w wypożyczalni rowerów miejskich Veturilo. Na blogu możecie poczytać więcej o Veturilo i o naszych wrażeniach z rowerowej wycieczki po atrakcjach Warszawy.

Co warto zobaczyć w Warszawie na Mapie Google. Warszawa atrakcje, zabytki i ciekawe miejsca.

Data publikacja:

Kategoria: Mazowieckie, Polska

Spodobały Ci się nasze materiały lub ułatwiliśmy Ci zaplanować fajny urlop? Możesz postawić kawkę;) Dziękujemy!

1 komentarz do “Co zobaczyć w Warszawie? Główne zabytki i atrakcje Warszawy.”

  1. Ciekawe zestawienie atrakcji w Warszawie. Niby większość oczywistych ale są też takie mniej znane. Mnie zaintrygowała możliwość zwiedzania Pałacu Kultury ponieważ to miejsce kojarzyłam tylko jako punkt widokowy.
    A może jako ciekawostkę dorzucić do zestawienia Centrum Pieniądza? Nie każdego interesują numizmaty, ale wziąć do ręki podobno prawdziwą sztabkę złota …

    Odpowiedz

Dodaj komentarz