Zastanawiasz się co warto zobaczyć w Małopolsce? Jesteś miłośnikiem górskich wędrówek? Uwielbiasz odkrywać tajemnice średniowiecznych zamków, a może wolisz kontemplować wnętrza pięknych świątyń należących do różnych religii? Cenisz sobie kulturę i sztukę? Czy po prostu chcesz się dobrze zabawić i zjeść?

Czego byście nie szukali, znajdziecie to w Małopolsce! Dobrze wiemy, co mówimy – odkąd przeprowadziliśmy się do Krakowa, niestrudzenie odkrywamy kolejne atrakcje turystyczne Małopolski, dzieląc się naszymi wrażeniami i wskazówkami na blogu. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy zestawienie ciekawych miejsc i atrakcji, które warto zobaczyć w województwie małopolskim. A że jest co odkrywać, cóż, lista nie jest krótka – dlatego podzieliliśmy ją na  kategorie, co ułatwi znalezienie ciekawych Was atrakcji. Na raz wszystkiego nie zobaczycie, ale nie martwcie się – Małopolskę można zwiedzać cały rok!

Miasta, miasteczka i urocze wioski Małopolski

Kraków

Do odwiedzenia Krakowa nie ma potrzeby nikogo namawiać- umówmy się,  miasto to albo już się widziało albo planuje zobaczyć w najbliższej przyszłości. Na dowód tych słów przemawia statystyka – Kraków to najchętniej odwiedzane przez turystów miasto Polski i stały bywalec światowych turystycznych rankingów.

Na naszym blogu znajdziecie masę informacji o największych atrakcjach Grodu Kraka – również tych, o których nie przeczytacie na TripAdvisorze. Bo, prawdę mówiąc, zauważamy, że wiele osób pobieżnie przemyka przez stolicę Małopolski, omijając niektóre niezwykle ciekawe miejsca. Podpowiemy Wam, w którym klimatycznym miejscu wypić kawę lub gdzie dobrze i tanio zjeść. Wszystko z pierwszej ręki, od osób, które żyją w tym mieście na co dzień (no chyba że właśnie odkrywają inne zakątki Polski).

Kilka naszych pomysłów na Kraków:

Bochnia

To jedno z najstarszych miast Małopolski, rozsławione w Polsce i na świecie za sprawą Kopalni Soli Bochnia- wpisanej na listę UNESCO. Turyści odwiedzający kopalnię mają do wyboru trzy trasy o różnym profilu: podstawową z podziemną ekspozycją multimedialną, historyczną ,,Wyprawa w Stare Góry” oraz przyrodniczą. Zmęczeni całodniową eksploracją podziemi turyści mogą na terenie kopalni spędzić noc, korzystając ze zdrowego mikroklimatu panującego w tym miejscu.

Nasza relacja: Kopalnia Soli Bochnia. W kasku i z latarką przez kopalniane korytarze

drabina pokryta solą na szlaku w Kopalni Soli Bochnia

Pokryta solą drabina w Kopalni Soli Bochnia.

Krynica Zdrój

To największe uzdrowisko w Beskidzie Sądeckim, w którym bez problemu znajdzie się nocleg odpowiadający najróżniejszym potrzebom- od prostej agroturystyki po najlepsze hotele z SPA. Jeśli zdecydujecie się zawitać w Beskid Sądecki, zobaczcie, jak najciekawiej spędzić czas w Krynicy Zdrój i okolicy. Wody zdrojowe, spacery, kultura i wiele więcej – w Krynicy nie sposób się nudzić!

Nasza relacja: Kilka naszych pomysłów na ciekawy pobyt w Krynicy Zdrój

Zabytkowy, rewniany budynek w Krynicy Zdrój.

Jedna z wielu zabytkowych budowli w Krynicy Zdrój.

Lanckorona

Lanckorona jest niezwykle uroczą, niewielką miejscowością, słynąca z klimatu małego galicyjskiego miasteczka. Zabytkowa drewniana zabudowa wokół rynku nadaje miejscu niepowtarzalnego klimatu i jest ulubionym miejscem do romantycznych plenerów.  Ponadto zwiedzić można górujące nad nią ruiny zamku. Według nas to świetny kierunek na jednodniowy wypad z Krakowa, który dodatkowo wzbogacić można o wizytę w sąsiedniej Kalwarii Zebrzydowskiej.

Nasza relacja: Co warto zobaczyć w klimatycznej Lanckoronie?

Lanckorona to jedna z wielu atrakcji Małołopolski. Drewnianen domki maja swój urok.

Lanckorona to klimatyczne miasteczko z drewnianą zabudową z XIX wieku.

Muszyna

Ta niewielka miejscowość uzdrowiskowa leżąca nad rzeką Poprad to według nas doskonałe miejsce wypoczynku oraz baza wypadowa do pieszych i rowerowych wycieczek w Beskid Sądecki. Przy okazji koniecznie polecamy obejrzeć przepiękne drewniane cerkwie na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej, w tym jedną wpisaną na listę UNESCO! Szczegóły i mapa atrakcji dostępna w naszym przewodniku po atrakcjach Muszyny i okolic.

Nasze relacje:

Drewniana cerkiew w Dubne to jeden z zabytków Małopolski

Drewniana cerkiew w Dubne koło Muszyny.

Niepołomice

Tutejszy zamek przez długi czas stanowił siedzibę królów polskich, którzy przybywali z Krakowa na polowania w pobliskiej Puszczy Niepołomickiej. Miasto leży po sąsiedzku od grodu Kraka i można do niego dojechać autobusem miejskim oraz rowerem. Jeśli planujesz wizytę w Niepołomicach, zapraszamy do naszego wpisu po więcej szczegółów.

Nasza relacja: Z wizytą w Niepołomicach

Tarnów

To nie tylko drugie pod względem wielkości miasto województwa, ale również polski biegun ciepła, więc jeśli szukacie słońca, wpadajcie do Tarnowa. Wśród licznych atrakcji miasta na pewno trzeba wymienić stare miasto ze średniowiecznym rynkiem i ratuszem, renesansowe nagrobki rodu Tarnowskich w tarnowskiej bazylice, mauzoleum generała Józefa Bema czy cudem zachowany kirkut. Tarnów i okolice to ważny ośrodek odradzającego się polskiego winiarstwa i świetna baza wypadowa do rowerowych wycieczek np. do Zalipia.

Nasze relacje:

Wieliczka

Kopalnia Soli ,,Wieliczka” to zdecydowanie najsłynniejsza polska kopalnia na świecie. Wpisana na listę UNESCO, odwiedzana jest rocznie przez ponad milion turystów z Polski i świata, chcących zobaczyć słynne solne komory i jeziorka, podziemne kaplice i rzeźby wykonane z soli. Jeśli wolicie ominąć grupy turystów, można skusić się na trasę górniczą- mniej znaną, ale wcale nie mniej ciekawą. Przywdziejcie strój górnika i ruszajcie w drogę!

Nasza relacja: Jak zostaliśmy śleperami, czyli dlaczego warto spędzić weekend w Kopalni Soli ,,Wieliczka”?

kaplica świętej Kingi

Kaplica św. Kingi to jedna z największych atrakcji w całej kopalni. Piękna!

Wygiełzów

Niewielka wieś w zachodniej Małopolsce warta jest odwiedzenia ze względu na dwie atrakcje. Po pierwsze znajduje się tam Nadwiślański Park Etnograficzny, gdzie na własne oczy zobaczyć można jak dawniej żyli mieszkańcy Małopolski. Z kolei na miłośników średniowiecza, u podnóża skansenu, czekają ruiny średniowiecznego zamku Lipowiec. Zapraszamy do naszej relacji z Wygiełzowa.

Nasza relacja: Trasa rowerowa Wygiełzów-Lipowiec-Tenczyn-Krzeszowice

Zakopane

Zakopane? Niekwestionowana stolica polskich Tatr i sportów zimowych! Dziś Zakopane kojarzy się większości turystom ze spacerami po Krupówkach, kolejką na Gubałówkę i wędrówkami wzdłuż tatrzańskich szlaków. Warto jednak zadać sobie trochę trudu i poznać mniej znane oblicze miasta, które od XIX wieku do II wojny światowej było ważnym ośrodkiem polskiej kultury, czerpiącej inspiracje z góralskiej tradycji i sztuki. Wszystkich zainteresowanych nieznaną przeszłością Zakopanego i kulturą góralską zapraszamy do relacji na blogu.

Nasza relacja: Muzeum Stylu Zakopiańskiego w Zakopanem

Zalipie

Zalipie czyli „malowana wieś” to nie tylko wirtualna osada, znana na całym świecie dzięki polskiej grze komputerowej Wiedźmin, ale również istniejąca w rzeczywistości (będąca inspiracją dla tej wiedźmińskiej wersji) wieś w Małopolsce. Zalipie znane jest jako ,,malowana wieś” i słynie z wykorzystania wzorów kwiatowych zdobiących ściany chat, wnętrza domów i otoczenie gospodarcze. Najsłynniejszy z malowanych kompleksów to Zagroda Felicji Curyłowej. Miejsce to zyskało międzynarodową sławę i chętnie odwiedzane jest przez turystów z całego świata. Nie wiemy czemu, ale Zalipie bardzo upodobali sobie goście z Japonii. Nic dziwnego, że wieś trafiła na naszą listę największych atrakcji Małopolski. Po więcej szczegółów zapraszamy do naszej relacji z malowanej wsi Zalipie.

Nasza relacja: Zalipie – wioska jak malowana

W Małopolsce warto zobaczyć pomalowane w kwiaty domy

Pomalowany w kwiaty dom w Zalipu.

Parki narodowe i przyroda w Małopolsce

Choć województwo małopolskie jest drugim najgęściej zaludnionym w Polsce po śląskim, może pochwalić się niezwykłym bogactwem przyrodniczym. Przyroda i piękne krajobrazy to bez wątpienia jedna z największych atrakcji Małopolski. Wystarczy wsponieć, że na terenie województwa leży aż sześć parków narodowych (najwięcej na terenie jednego województwa!), a każdy z nich urzeka czymś innym. Jeśli lubisz odpoczywać na łonie dzikiej natury, na pewno znajdziesz coś dla siebie – wszak ilość szlaków zapewnia masę pomysłów na tygodnie wędrówek.

Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy to najmniejszy z polskich z parków narodowych, który dzięki bliskości od Krakowa doskonale nadaje się na jednodniowy wypad poza miasto. Miejsce to słynie przede wszystkim z niezwykłych form skalnych takich jak Maczuga Herkulesa, jaskiń (Łokietka i Ciemnej) oraz zamków (Pieskowa Skała i ruiny zamku w Ojcowie). Nie będziemy się w tym miejscu rozpisywać o walorach tego niezwykłego zakątka województwa małopolskiego, tylko zapraszamy Was do cieszącego się dużą popularnością przewodnika po atrakcjach Ojcowskiego Parku Narodowego. Znajdziecie tam informacje o tym, co warto zobaczyć i jak dojechać, a całość uzupełnia interaktywna mapa i liczne zdjęcia Ojcowa w różnych porach roku.

Nasz przewodnik: Co warto zobaczyć w Ojcowskim Parku Narodowym?

Nasza mapa: Interaktywna mapa po Ojcowskim Parku Narowodym

Dolina Prądnika zimą.

Ojcowski Park Narodowy w zimowej scenerii. Na pierwszym planie Rękawica, a na dole Brama Krakowska.

Tatrzański Park Narodowy

Po najmniejszym z parków narodowych przyszedł czas na ten najchętniej odwiedzany – Tatrzański Park Narodowy. Miejsce unikalne ze względu na najwyższe w Polsce górskie szczyty, malownicze doliny i krystalicznie czyste stawy. To magiczne i pełne uroku miejsce przyciąga turystów przez cały rok. Jeśli szukasz inspiracji, zapraszamy do naszych wpisów w sekcji Tatry.

Nasze relacje:

Giewont bez kolejek?

Gęsia Szyja i niesamowita panorama Tatr.

Jesienno-zimowy wypad na Grześ i Rakoń

Trzydniowiański Wierch i niesamowita zima w Tatrach

Więcej pomysłów na Tatry

Drewniane chatki w Dolinie Chochołowskiej

Spacer Doliną Chochołowską to czysta przyjemność

Pieniński Park Narodowy

Trzy Korony, Sokolica czy słynny spływ przełomem Dunajca to tylko trzy z wielu atrakcji, z których można skorzystać przebywając w rejonie Pienińskiego Parku Narodowego. Po szczegóły jak zawsze zapraszamy do naszych wpisów poświęconych Pieninom.

Nasze relacje: Co warto zobaczyć w Pieninach

Gorczański Park Narodowy

Gorce, choć nie tak popularne jak Tatry, stanowią doskonałe miejsce wypoczynku dla miłośników pieszych i rowerowych wycieczek, a fakt, że z reguły są mniej zatłoczone, stanowi ich niewątpliwy atut. Trasy piesze nie należą do najtrudniejszych, a widoki, które można na nich podziwiać, wynagradzają trud wędrówki i na długo zapadają w pamięci. Szczególnie niesamowicie prezentuje się panorama Tatr, choć i pejzaże okolicznych beskidzkich pasm warte są zobaczenia.

Wiosną porośnięte krokusami gorczańskie hale mogą być doskonałą alternatywą dla słynnych tatrzańskich dolin, tak tłumnie odwiedzanych przez rzesze turystów. Z kolei lato kojarzyć się nam będzie z przepysznymi jagodami, które gęsto rosną wzdłuż gorczańskich szlaków. Tak dorodne i smakowite okazy spotkać można tylko tam! Na gorczańskich szlakach pieszych i rowerowych wytrawni tropiciele mogą dostrzec salamandrę- symbol Gorczańskiego Parku Narodowego.

Nasze relacje: Krokusy w Gorcach z widokiem na Tatry! I do tego bez tłumów

Krokusy rosnące na polanie w Gorcach ze szczytami Tatr w tle

Na gorczańskich polanach rosną krokusy. I to z widokiem na Tatry. Może dobra alternatywa dla pełnej turystów Doliny Chochołowskiej?

Małopolskie góry, czyli nie tylko Tatry i Pieniny

Poza doskonale znanymi Tatrami i Pieninami na terenie Małopolski rozciąga się kilka mniejszych pasm górskich, które doskonale nadają się do pieszych i rowerowych wycieczek.  Ze swojej strony polecić chcemy szczególnie Beskid Niski i Beskid Sądecki.

Beskid Niski

Koneserom rzadko uczęszczanych górskich szlaków polecamy udać się w Beskid Niski, który może śmiało ubiegać się o miano najdzikszego zakątka Polski. Szczególnie malownicze są wędrówki wzdłuż górskich dolin, w których natknąć się można na liczne pamiątki po dawnych mieszkańcach tych ziem – Łemkach. Wędrując z wioski do wioski, podziwiając cerkwie, czy wypatrując zapomnianych cmentarzy i przydrożnych kapliczek, jednocześnie obcujemy z dziką przyrodą. Szczególnie polecamy odwiedzić Beskid Niski wiosną lub wczesnym latem, kiedy bezkresne łąki pokrywa kobierzec różnokolorowych kwiatów.

Nasza relacja: Beskid Niski. Zapraszamy w najdziksze polskie góry

Konie pasące się na zielonych i ukwieconych łakach Beskidu Niskiego w Małopolsce

Konie huculskie pasące się na ukwieconych łakach koło Regietowa w Beskidzie Niskim.

Beskid Sądecki

Beskid Sądecki oferuje wiele malowniczych szlaków, z których przy dobrej pogodzie cieszyć się można piękną panoramę Tatr i Pienin. Może góry te nie są zbyt wysokie, ale bez wątpienia pięknie prezentują się jesienią, kiedy czerwieni się buczyna karpacka pokrywająca stoki. Z kolei zimą, przy odpowiednim przygotowaniu, śmiało można wybrać się na górską wycieczkę i przeżyć niezapomnianą przygodę niczym w  ,,krainie lodu”. Położone w okolicy uzdrowiska (Krynica, Szczawnica, Muszyna i Piwniczna) stanowią z kolei świetną bazę wypadową do wszelkich form aktywności.

Nasze relacje:

Radziejowa 1266 m n.p.m. najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego

Niemcowa 963 m n.p.m. szlak z Piwniczna-Zdrój

Więcej pomysłów na Beskid Sądecki

Górska panorama z Beskidu Sądeckiego

Widok na Beskid Sądecki

Słynne Szlaki Małopolski

Nie wiemy dokładnie, ile kilometrów szlaków pieszych i rowerowych znajduje się na terenie Małopolski, ale bez wątpienia na pokonanie wszystkich trzeba by przeprowadzić się do Małopolski na dłuższy czas ;). W tej części ograniczymy się do wymienienia tych najsłynniejszych szlaków, których mieliśmy okazję ,,liznąć”.

cerkiew na szlaku architektury drewnianej w Małopolsce

Cerkiew w Kwiatoniu

Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce

To bez wątpienia jedna z największych atrakcji województwa małopolskiego. Ten niezwykły szlak prowadzi przez 255 drewnianych zabytków Małopolski, wśród których oglądać można między innymi piękne połemkowskie cerkwie, niezwykłe kościoły, drewniane wille i skanseny. Wiele z tych obiektów to prawdziwe architektoniczne perełki, z czego aż osiem wpisanych zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pamiętajcie by wejść na stronę Szlaku Architektury Drewnianej (link) i zobaczyć czy na trasie Waszej wycieczki nie ma jakiegoś cennego obiektu. Na naszym blogu znajdziecie relację z wielu takich miejsc, z czego szczególnie polecamy relację z pieszego przejścia Beskidu Niskiego i piękne trasy rowerowe wokół Muszyny w Beskidzie Sądeckim.

Nasze relacje:

Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce

Na tropie najpiękniejszych zabytkowych cerkwi Beskidu Niskiego

Zabytkowie cerkwie na szlakach rowerowych wokół Muszyny

Szlak Orlich Gniazd

Piesza oraz rowerowa wersja szlaku wytyczone zostały wzdłuż zamków wybudowanych przez Kazimierza Wielkiego w celu ochrony historycznej Małopolski (obejmującej dużo większy obszar niż dziś) przed atakami ze strony Śląska. Dziś szlak przebiega przez województwa małopolskie oraz śląskie i jest jedną z ich największych atrakcji. Szlak łączy w sobie lekcję historii z eksploracją niezwykle atrakcyjnego geograficznie i przyrodniczo obszaru Jury Krakowsko Częstochowskiej, który obejmuje między innymi Ojcowski Park Narodowy.

Nasze relacja:

Szlak Orlich Gniazd. Śladami Kazimierza Wielkie.

Velo Małopolska

Velo Małopolska to niezwykle ambitna i przełomowa w skali całego kraju inwestycja w infrastrukturę rowerową na terenie Małopolski. Śmiały plan zakłada, że teren województwa małopolskiego zostanie pokryty siecią ścieżek rowerowych ciągnących się między innymi wzdłuż małopolskich rzek: Wisły, Dunajca lub Popradu. Wraz z postępem prac będziemy testować i opisywać kolejne odcinki.

Nasze relacje z VeloMałopolska:

Wiślana Trasa Rowerowa

Velo Dunajec

Czym jest sieć tras Velo Małopolska?

Główny Szlak Beskidzki

Na zaprawionych miłośników górskich wędrówek czeka najdłuższy szlak górski w Polsce – liczący 496 km Główny Szlak Beskidzki. Spora część szlaku przechodzi przez małopolskie pasma górskie, między innymi Gorce i Beskid Sądecki. Szlaku nie trzeba przechodzić w całości, zawsze można skusić się na najciekawsze odcinki ze szczytami oferującymi piękne widoki.

Nasze relacje:

Wieża widokowa na Lubaniu z widokiem na Tatry, Pieniny i Beskidy!

Krokusy w Gorcach z widokiem na Tatry! I do tego bez tłumów.

Szlak wokół Tatr

Kolejna inwestycja rowerowa na terenie Małopolski zakłada utworzenie profesjonalnej pętli rowerowej dookoła Tatr ciągnącej się przez Polskę i Słowację. Pedałowanie w takich okolicznościach przyrody musi być niezapomnianym przeżyciem! Na tą chwilę gotowy jest odcinek po polskiej stronie z Nowego Targu do granicy ze Słowacją.

Nasza relacja: Szlak Wokół Tatr

Widok na Tatry ze szlaku rowerowego Szlak Wokół Tatrt

Jadąc ścieżką rowerową prowadzącą po dawnym nasypie kolejowym podziwiać można tatrzańskie szczyty.

Co jeszcze warto zobaczyć w Małopolsce. Nasza lista atrakcji turystycznych regionu

Jeśli jeszcze Wam mało pomysłów zajrzycie tutaj – pomysły na zwiedzanie Małopolski – znajdziecie tam nasze wszystkie wpisy i relacje z wartych odwiedzenia miejsc w województwie małopolskim.

20 komentarzy

  • Listę można śmiało rozbudować, gdyż jak napisałaś jest co robić w Małopolsce. W związku z tym starczy nam inspiracji na kolejnych kilka lat? Z kolei Pieniny są na naszym celowniku w 2018. Jakoś wiosną nigdy się nie wybraliśmy, a mamy ochotę na soczystą zieleń z ośnieżonymi szczytami Tatr w tle?

  • Zgadza się:) Wprawdzie, wspomnieliśmy o 6 parkach Małopolski we wstępie, ale jakoś nie rozwineliśmy tematu we wpisie, skupiając sie na tych parkach narodowych, które znamy najlepiej. Na pewno to naprawimy po naszej kolejnej wizycie we wrześniu:)

  • Trudno było nakreślić listę, gdyż tyle jest do zobaczenia w Małopolsce:) Kto wie, może z 22 atrakcji Małopolski zrobimy kiedyś 50 atrakcji;) Poza tym zawsze czekamy na propozycje czytelników:)

 1. Zdecydowanie brakuje tu Pogórze Rożnowskiego z malowniczym jeziorem rożnowskim!
  Jakby ktoś chciał poeksplorować ten rejon to zapraszam do mnie 😉

  • Może spacer Doliną Prądnika do Bramy Krakowskiej i legendy ojcowskie + zamek w Pieskowej Skale i Maczuga Herkulesa? Wizyta w Skansenie w Wygiełzowie- tam są jakieś warsztaty dla dzieci czasami :). Kopalnie soli w Wieliczce lub Bochni- w Bochni jest trasa multimedialna z opowieściami :), choć może bardziej dla dzieci szkolnych. A jeśli lubicie wyzwania to może jakaś łatwa trasa w Pieninach – np. w stronę Czerwonego Klasztoru czy też zamek w Czorsztynie. Dla dzieci atrakcją pewnie będzie park rozrywki w Zatorze, ale sami w nim nie byliśmy…

 2. Dość ciekawą propozycją moim zdaniem jest Rezerwat Przyrody Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz