30 powodów, dla których warto przyjechać do Małopolski

Zastanawiasz się co warto zobaczyć w Małopolsce? Jesteś miłośnikiem górskich wędrówek? Uwielbiasz odkrywać tajemnice średniowiecznych zamków, a może wolisz kontemplować wnętrza pięknych świątyń należących do różnych religii? Cenisz sobie kulturę i sztukę? Czy po prostu chcesz się dobrze zabawić i zjeść?

Czego byście nie szukali, znajdziecie to w Małopolsce! Dobrze wiemy, co mówimy – odkąd przeprowadziliśmy się do Krakowa, niestrudzenie odkrywamy kolejne atrakcje turystyczne Małopolski, dzieląc się naszymi wrażeniami i wskazówkami na blogu. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy zestawienie ciekawych miejsc i atrakcji, które warto zobaczyć w województwie małopolskim. A że jest co odkrywać, cóż, lista nie jest krótka – dlatego podzieliliśmy ją na  kategorie, co ułatwi znalezienie ciekawych Was atrakcji. Na raz wszystkiego nie zobaczycie, ale nie martwcie się – Małopolskę można zwiedzać cały rok!

[toc]

Miasta, miasteczka i urocze wioski Małopolski

Kraków

Do odwiedzenia Krakowa nie ma potrzeby nikogo namawiać- umówmy się,  miasto to albo już się widziało albo planuje zobaczyć w najbliższej przyszłości. Na dowód tych słów przemawia statystyka – Kraków to najchętniej odwiedzane przez turystów miasto Polski i stały bywalec światowych turystycznych rankingów.

Na naszym blogu znajdziecie masę informacji o największych atrakcjach Grodu Kraka – również tych, o których nie przeczytacie na TripAdvisorze. Bo, prawdę mówiąc, zauważamy, że wiele osób pobieżnie przemyka przez stolicę Małopolski, omijając niektóre niezwykle ciekawe miejsca. Podpowiemy Wam, w którym klimatycznym miejscu wypić kawę lub gdzie dobrze i tanio zjeść. Wszystko z pierwszej ręki, od osób, które żyją w tym mieście na co dzień (no chyba że właśnie odkrywają inne zakątki Polski).

Zapraszamy do naszego przewodnika po największych atrakcjach Krakowa. Dowiecie się z niego co trzeba zobaczyć, gdzie zjeść pyszne śniadanie czy co zobaczyć w nabliższej okolicy Krakowa.

Bochnia

To jedno z najstarszych miast Małopolski, rozsławione w Polsce i na świecie za sprawą Kopalni Soli Bochnia- wpisanej na listę UNESCO. Turyści odwiedzający kopalnię mają do wyboru trzy trasy o różnym profilu: podstawową z podziemną ekspozycją multimedialną, historyczną ,,Wyprawa w Stare Góry” oraz przyrodniczą. Zmęczeni całodniową eksploracją podziemi turyści mogą na terenie kopalni spędzić noc, korzystając ze zdrowego mikroklimatu panującego w tym miejscu.

Nasza relacja: Kopalnia Soli Bochnia. W kasku i z latarką przez kopalniane korytarze

drabina pokryta solą na szlaku w Kopalni Soli Bochnia
Pokryta solą drabina w Kopalni Soli Bochnia.

Krynica Zdrój

To największe uzdrowisko w Beskidzie Sądeckim, w którym bez problemu znajdzie się nocleg odpowiadający najróżniejszym potrzebom- od prostej agroturystyki po najlepsze hotele z SPA. Jeśli zdecydujecie się zawitać w Beskid Sądecki, zobaczcie, jak najciekawiej spędzić czas w Krynicy Zdrój i okolicy. Wody zdrojowe, spacery, kultura i wiele więcej – w Krynicy nie sposób się nudzić!

Nasza relacja: Kilka naszych pomysłów na ciekawy pobyt w Krynicy Zdrój

Zabytkowy, rewniany budynek w Krynicy Zdrój.
Jedna z wielu zabytkowych budowli w Krynicy Zdrój.

Lanckorona

Lanckorona jest niezwykle uroczą, niewielką miejscowością, słynąca z klimatu małego galicyjskiego miasteczka. Zabytkowa drewniana zabudowa wokół rynku nadaje miejscu niepowtarzalnego klimatu i jest ulubionym miejscem do romantycznych plenerów.  Ponadto zwiedzić można górujące nad nią ruiny zamku. Według nas to świetny kierunek na jednodniowy wypad z Krakowa, który dodatkowo wzbogacić można o wizytę w sąsiedniej Kalwarii Zebrzydowskiej.

Nasza relacja: Co warto zobaczyć w klimatycznej Lanckoronie?

Lanckorona to jedna z wielu atrakcji Małołopolski. Drewnianen domki maja swój urok.
Lanckorona to klimatyczne miasteczko z drewnianą zabudową z XIX wieku.

Muszyna

Ta niewielka miejscowość uzdrowiskowa leżąca nad rzeką Poprad to według nas doskonałe miejsce wypoczynku oraz baza wypadowa do pieszych i rowerowych wycieczek w Beskid Sądecki. Przy okazji koniecznie polecamy obejrzeć przepiękne drewniane cerkwie na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej, w tym jedną wpisaną na listę UNESCO! Szczegóły i mapa atrakcji dostępna w naszym przewodniku po atrakcjach Muszyny i okolic.

Nasze relacje:

Drewniana cerkiew w Dubne to jeden z zabytków Małopolski
Drewniana cerkiew w Dubne koło Muszyny.

Niepołomice

Tutejszy zamek przez długi czas stanowił siedzibę królów polskich, którzy przybywali z Krakowa na polowania w pobliskiej Puszczy Niepołomickiej. Miasto leży po sąsiedzku od grodu Kraka i można do niego dojechać autobusem miejskim oraz rowerem. Jeśli planujesz wizytę w Niepołomicach, zapraszamy do naszego wpisu po więcej szczegółów.

Nasza relacja: Z wizytą w Niepołomicach

Tarnów

To nie tylko drugie pod względem wielkości miasto województwa, ale również polski biegun ciepła, więc jeśli szukacie słońca, wpadajcie do Tarnowa. Wśród licznych atrakcji miasta na pewno trzeba wymienić stare miasto ze średniowiecznym rynkiem i ratuszem, renesansowe nagrobki rodu Tarnowskich w tarnowskiej bazylice, mauzoleum generała Józefa Bema czy cudem zachowany kirkut. Tarnów i okolice to ważny ośrodek odradzającego się polskiego winiarstwa i świetna baza wypadowa do rowerowych wycieczek np. do Zalipia.

Nasze relacje:

Ratusz miejski to miejsce, któretrzeba zobaczyć w Tarnowie
Ratusz w Tanowie mieści w swoich wnętrzach miejskie muzeum.

Wieliczka

Kopalnia Soli ,,Wieliczka” to zdecydowanie najsłynniejsza polska kopalnia na świecie. Wpisana na listę UNESCO, odwiedzana jest rocznie przez ponad milion turystów z Polski i świata, chcących zobaczyć słynne solne komory i jeziorka, podziemne kaplice i rzeźby wykonane z soli. Jeśli wolicie ominąć grupy turystów, można skusić się na trasę górniczą- mniej znaną, ale wcale nie mniej ciekawą. Przywdziejcie strój górnika i ruszajcie w drogę!

Nasza relacja: Jak zostaliśmy śleperami, czyli dlaczego warto spędzić weekend w Kopalni Soli ,,Wieliczka”?

kaplica świętej Kingi
Kaplica św. Kingi to jedna z największych atrakcji w całej kopalni. Piękna!

Wygiełzów

Niewielka wieś w zachodniej Małopolsce warta jest odwiedzenia ze względu na dwie atrakcje. Po pierwsze znajduje się tam Nadwiślański Park Etnograficzny, gdzie na własne oczy zobaczyć można jak dawniej żyli mieszkańcy Małopolski. Z kolei na miłośników średniowiecza, u podnóża skansenu, czekają ruiny średniowiecznego zamku Lipowiec. Zapraszamy do naszej relacji z Wygiełzowa.

Nasza relacja: Trasa rowerowa Wygiełzów-Lipowiec-Tenczyn-Krzeszowice

Zakopane

Zakopane? Niekwestionowana stolica polskich Tatr i sportów zimowych! Dziś Zakopane kojarzy się większości turystom ze spacerami po Krupówkach, kolejką na Gubałówkę i wędrówkami wzdłuż tatrzańskich szlaków. Warto jednak zadać sobie trochę trudu i poznać mniej znane oblicze miasta, które od XIX wieku do II wojny światowej było ważnym ośrodkiem polskiej kultury, czerpiącej inspiracje z góralskiej tradycji i sztuki. Wszystkich zainteresowanych nieznaną przeszłością Zakopanego i kulturą góralską zapraszamy do relacji na blogu.

Nasze relacje:

Zalipie

Zalipie czyli „malowana wieś” to nie tylko wirtualna osada, znana na całym świecie dzięki polskiej grze komputerowej Wiedźmin, ale również istniejąca w rzeczywistości (będąca inspiracją dla tej wiedźmińskiej wersji) wieś w Małopolsce. Zalipie znane jest jako ,,malowana wieś” i słynie z wykorzystania wzorów kwiatowych zdobiących ściany chat, wnętrza domów i otoczenie gospodarcze. Najsłynniejszy z malowanych kompleksów to Zagroda Felicji Curyłowej. Miejsce to zyskało międzynarodową sławę i chętnie odwiedzane jest przez turystów z całego świata. Nie wiemy czemu, ale Zalipie bardzo upodobali sobie goście z Japonii. Nic dziwnego, że wieś trafiła na naszą listę największych atrakcji Małopolski. Po więcej szczegółów zapraszamy do naszej relacji z malowanej wsi Zalipie.

Nasza relacja: Zalipie – wioska jak malowana

W Małopolsce warto zobaczyć pomalowane w kwiaty domy
Pomalowany w kwiaty dom w Zalipu.

Parki narodowe i przyroda w Małopolsce

Choć województwo małopolskie jest drugim najgęściej zaludnionym w Polsce po śląskim, może pochwalić się niezwykłym bogactwem przyrodniczym. Przyroda i piękne krajobrazy to bez wątpienia jedna z największych atrakcji Małopolski. Wystarczy wsponieć, że na terenie województwa leży aż sześć parków narodowych (najwięcej na terenie jednego województwa!), a każdy z nich urzeka czymś innym. Jeśli lubisz odpoczywać na łonie dzikiej natury, na pewno znajdziesz coś dla siebie – wszak ilość szlaków zapewnia masę pomysłów na tygodnie wędrówek.

Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy to najmniejszy z polskich z parków narodowych, który dzięki bliskości od Krakowa doskonale nadaje się na jednodniowy wypad poza miasto. Miejsce to słynie przede wszystkim z niezwykłych form skalnych takich jak Maczuga Herkulesa, jaskiń (Łokietka i Ciemnej) oraz zamków (Pieskowa Skała i ruiny zamku w Ojcowie). Nie będziemy się w tym miejscu rozpisywać o walorach tego niezwykłego zakątka województwa małopolskiego, tylko zapraszamy Was do cieszącego się dużą popularnością przewodnika po atrakcjach Ojcowskiego Parku Narodowego. Znajdziecie tam informacje o tym, co warto zobaczyć i jak dojechać, a całość uzupełnia interaktywna mapa i liczne zdjęcia Ojcowa w różnych porach roku.

Nasz przewodnik: Atrakcje Ojcowskiego Parku Narodowego

Dolina Prądnika zimą.
Ojcowski Park Narodowy w zimowej scenerii. Na pierwszym planie Rękawica, a na dole Brama Krakowska.

Planujesz wizytę w Ojcowskim Parku Narodowym?

Polecamy nasz ebook poświęcony temu najmniejszemu parkowi narodowemu w Polsce. Znajdziesz w nim:

kilkadziesiąt znanych i mniej znanych miejsc do odwiedzenia w Ojcowie

dowiesz się gdzie tanio zaparkować oraz jak dojechać do Ojcowa autobusem lub rowerem

liczne mapy, zdjęcia, profile tras, ciekawostki i wskazówki

z naszym przewodnikiem po Ojcowskim Parku Narodowym zobaczysz więcej niż inni

na stronie sklepu przykładowe strony i wersja w pdf

Tatrzański Park Narodowy

Po najmniejszym z parków narodowych przyszedł czas na ten najchętniej odwiedzany – Tatrzański Park Narodowy. Miejsce unikalne ze względu na najwyższe w Polsce górskie szczyty, malownicze doliny i krystalicznie czyste stawy. To magiczne i pełne uroku miejsce przyciąga turystów przez cały rok. Jeśli szukasz inspiracji, zapraszamy do naszych wpisów w sekcji Tatry.

Nasze relacje:

Drewniane chatki w Dolinie Chochołowskiej
Spacer Doliną Chochołowską to czysta przyjemność

Babiogórski Park Narodowy

Babiogórski Park Narodowy to propozycja dla tych, którym ciężkie górskie warunki niestraszne. Pogoda na ,,Kapryśnicy”, jak czasem nazywana jest Babia Góra, potrafi zmienić się w ciągu kilku minut, co zaskoczyło już niejednego niedzielnego turystę. Nam udało się okiełznać ten szczyt, ale przed nami jeszcze kilka pięknych wędrówek w sąsiedztwie Zawoi. 

Nasza relacja: Babia Góra zimą

Pieniński Park Narodowy

Trzy Korony, Sokolica czy słynny spływ przełomem Dunajca to tylko trzy z wielu atrakcji, z których można skorzystać przebywając w rejonie Pienińskiego Parku Narodowego. Po szczegóły jak zawsze zapraszamy do naszych wpisów poświęconych Pieninom.

Nasze relacje: Co warto zobaczyć w Pieninach

Gorczański Park Narodowy

Gorce, choć nie tak popularne jak Tatry, stanowią doskonałe miejsce wypoczynku dla miłośników pieszych i rowerowych wycieczek, a fakt, że z reguły są mniej zatłoczone, stanowi ich niewątpliwy atut. Trasy piesze nie należą do najtrudniejszych, a widoki, które można na nich podziwiać, wynagradzają trud wędrówki i na długo zapadają w pamięci. Szczególnie niesamowicie prezentuje się panorama Tatr, choć i pejzaże okolicznych beskidzkich pasm warte są zobaczenia.

Wiosną porośnięte krokusami gorczańskie hale mogą być doskonałą alternatywą dla słynnych tatrzańskich dolin, tak tłumnie odwiedzanych przez rzesze turystów. Z kolei lato kojarzyć się nam będzie z przepysznymi jagodami, które gęsto rosną wzdłuż gorczańskich szlaków. Tak dorodne i smakowite okazy spotkać można tylko tam! Na gorczańskich szlakach pieszych i rowerowych wytrawni tropiciele mogą dostrzec salamandrę- symbol Gorczańskiego Parku Narodowego.

Nasze relacje:

Krokusy rosnące na polanie w Gorcach ze szczytami Tatr w tle
Na gorczańskich polanach rosną krokusy. I to z widokiem na Tatry. Może dobra alternatywa dla pełnej turystów Doliny Chochołowskiej?

Magurski Park Narodowy

Choć na terenie Małopolski znajduje się tylko niewielka część tego mało znanego parku narodowego, nie należy o nim zapominać! Przepiękne tereny Beskidu Niskiego najlepiej poznawać aktywnie- spacerując i jeżdżąc na rowerze. Zapraszamy na trasę śladami pustych beskidzkich dolin.

Nasza relacja: Najciekawsze miejsca okolic Magurskiego Parku Narodowego

Książka do plecaka? Polecamy ,,Pusty Las” Moniki Sznajderman.

Dolinki Krakowskie

W czasie pandemii doceniliśmy urokliwy zakątek blisko Krakowa, który nieraz rozwiązywał nam problem krótkiej wycieczki poza miasto, w naturę. Mowa o wyjątkowych Dolinkach Krakowskich- parku krajobrazowym, w którego skład wchodzi kilka unikalnych, jurajskich dolin. Jeśli szukacie wyjątkowego mikroklimatu, ciekawych formacji skalnych i uspokajającego szumu strumienia, sprawdźcie nasze teksty o tym miejscu!

Nasze relacje:

Pustynia Błędowska

Czy wiecie, że w Polsce można natknąć się na pustynię? Może nie spotkacie tu żadnych wielbłądów i ruchomych wydm, ale to intrygujące miejsce pod Olkuszem powinno zaciekawić każdego podróżnika- a w szczególności małego. W końcu tyyyyyyle piachu nie widuje się codziennie. O ciekawej historii powstania Pustyni Błędowskiej oraz o punktach widokowych ułatwiających podziwianie tego miejsca przeczytacie w naszym wpisie! Przy okazji możecie też zajrzeć do położonego w sąsiedztwie Rezerwatu Pazurek pod Olkuszem.

Nasza relacja: Pustynia Błędowska- jedyna taka w Polsce

trawa na pustyni błędowksiej
Zarastanie pustyni to długi proces. Zaczyna się od niewinnej trawy.

Skamienałe Miasto w Ciężkowicach

Przy okazji wizyty w Tarnowie warto podjechać do pobliskich Ciężkowic i pospacerować po Skamieniałym Mieście. Takich miejsc mamy w Polsce raptem kilka, więc jeśli lubicie spacery po lesie i chcecie popuścić wodze fantazji, zgadując jakie zwierzę lub postać przypominam Wam dana skałka, zajrzyjcie pod Tarnów. Dzieciaki mają wiele zabawy, szukając skamieniałych borsuków, orłów czy pokonując wąski Wąwóz Czarownic- a potem stając oko w oko z jedną z nich…

Nasza relacja: Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach

Pogórze Rożnowskie

Małopolska górami stoi, ale i pogórza oferują wiele możliwości pieszych wypadów. Jednym ze słynniejszych takich miejsc są okolice Jeziora Różnowskiego- popularnego wśród Małopolan akwenu, który przyciąga miłośników wodnych sportów w lecie. My lubimy przemierzać te rejony pieszo lub rowerem, podziwiając to miłe połączenie pagórków i wody.

Nasza relacja: Z biegiem Dunajca- Jeziora Czchowskie i Rożnowskie

Zamek Tropsztym w Wytrzyszczce

Małopolskie góry, czyli nie tylko Tatry i Pieniny

Poza doskonale znanymi Tatrami i Pieninami na terenie Małopolski rozciąga się kilka mniejszych pasm górskich, które doskonale nadają się do pieszych i rowerowych wycieczek.  Ze swojej strony polecić chcemy eksplorowanie małopolskich Beskidów.

Beskid Niski

Koneserom rzadko uczęszczanych górskich szlaków polecamy udać się w Beskid Niski, który może śmiało ubiegać się o miano najdzikszego zakątka Polski. Szczególnie malownicze są wędrówki wzdłuż górskich dolin, w których natknąć się można na liczne pamiątki po dawnych mieszkańcach tych ziem – Łemkach. Wędrując z wioski do wioski, podziwiając cerkwie, czy wypatrując zapomnianych cmentarzy i przydrożnych kapliczek, jednocześnie obcujemy z dziką przyrodą. Szczególnie polecamy odwiedzić Beskid Niski wiosną lub wczesnym latem, kiedy bezkresne łąki pokrywa kobierzec różnokolorowych kwiatów.

Nasza relacja: Beskid Niski. Zapraszamy w najdziksze polskie góry

Konie pasące się na zielonych i ukwieconych łakach Beskidu Niskiego w Małopolsce
Konie huculskie pasące się na ukwieconych łakach koło Regietowa w Beskidzie Niskim.

Beskid Sądecki

Beskid Sądecki oferuje wiele malowniczych szlaków, z których przy dobrej pogodzie cieszyć się można piękną panoramę Tatr i Pienin. Może góry te nie są zbyt wysokie, ale bez wątpienia pięknie prezentują się jesienią, kiedy czerwieni się buczyna karpacka pokrywająca stoki. Z kolei zimą, przy odpowiednim przygotowaniu, śmiało można wybrać się na górską wycieczkę i przeżyć niezapomnianą przygodę niczym w  ,,krainie lodu”. Położone w okolicy uzdrowiska (Krynica, Szczawnica, Muszyna i Piwniczna) stanowią z kolei świetną bazę wypadową do wszelkich form aktywności.

Nasze relacje:

Górska panorama z Beskidu Sądeckiego
Widok na Beskid Sądecki

Beskid Wyspowy

NIby niepozorny, niby nietrudny, a zmęczyć się, podchodząc pod wyspowe pagórki jak najbardziej można. Nazwa pasma to wymysł pewnego romantycznego krajoznawcy, który z jednego ze szczytów dojrzał charakterystyczne szczyty górek spowite mgłą- wyglądały jak wysepki na jakimś spokojnym morzu. Spojrzał i stwierdził ,,tak, to będzie Beskid Wyspowy” – i stał się Beskid Wyspowym Beskidem Wyspowym :). To może niezbyt wysokie góreczki, z najwyższym szczytem liczącym trochę ponad 1000 metrów, natomiast skrywające sporo fajnych tras. To również ciekawa opcja dla tych, którzy nieprzesadnie lubią tłoczyć się na Zakopiance- najbliższe pasma Beskidu Wyspowego znajdziecie raptem 30 minut drogi od Krakowa. 

Nasze relacje:

Taka panorama ze szczytu Ćwilin…

Słynne Szlaki Małopolski

Nie wiemy dokładnie, ile kilometrów szlaków pieszych i rowerowych znajduje się na terenie Małopolski, ale bez wątpienia na pokonanie wszystkich trzeba by przeprowadzić się do Małopolski na dłuższy czas ;). W tej części ograniczymy się do wymienienia tych najsłynniejszych szlaków, których mieliśmy okazję ,,liznąć”.

cerkiew na szlaku architektury drewnianej w Małopolsce
Cerkiew w Kwiatoniu

Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce

To bez wątpienia jedna z największych atrakcji województwa małopolskiego. Ten niezwykły szlak prowadzi przez 255 drewnianych zabytków Małopolski, wśród których oglądać można między innymi piękne połemkowskie cerkwie, niezwykłe kościoły, drewniane wille i skanseny. Wiele z tych obiektów to prawdziwe architektoniczne perełki, z czego aż osiem wpisanych zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pamiętajcie by wejść na stronę Szlaku Architektury Drewnianej (link) i zobaczyć czy na trasie Waszej wycieczki nie ma jakiegoś cennego obiektu. Na naszym blogu znajdziecie relację z wielu takich miejsc, z czego szczególnie polecamy relację z pieszego przejścia Beskidu Niskiego i piękne trasy rowerowe wokół Muszyny w Beskidzie Sądeckim.

Nasze relacje:

Szlak Orlich Gniazd

Piesza oraz rowerowa wersja szlaku wytyczone zostały wzdłuż zamków wybudowanych przez Kazimierza Wielkiego w celu ochrony historycznej Małopolski (obejmującej dużo większy obszar niż dziś) przed atakami ze strony Śląska. Dziś szlak przebiega przez województwa małopolskie oraz śląskie i jest jedną z ich największych atrakcji. Szlak łączy w sobie lekcję historii z eksploracją niezwykle atrakcyjnego geograficznie i przyrodniczo obszaru Jury Krakowsko Częstochowskiej, który obejmuje między innymi Ojcowski Park Narodowy.

Nasze relacja: Szlak Orlich Gniazd. Śladami Kazimierza Wielkiego

widok na zamek na trasie rowerowej z Krakowa do Tenczyna
Wysiłek wart był widoków.

Velo Małopolska

Velo Małopolska to niezwykle ambitna i przełomowa w skali całego kraju inwestycja w infrastrukturę rowerową na terenie Małopolski. Śmiały plan zakłada, że teren województwa małopolskiego zostanie pokryty siecią ścieżek rowerowych ciągnących się między innymi wzdłuż małopolskich rzek: Wisły, Dunajca lub Popradu. Wraz z postępem prac będziemy testować i opisywać kolejne odcinki.

Nasze relacje z VeloMałopolska:

Główny Szlak Beskidzki

Na zaprawionych miłośników górskich wędrówek czeka najdłuższy szlak górski w Polsce – liczący 496 km Główny Szlak Beskidzki. Spora część szlaku przechodzi przez małopolskie pasma górskie, między innymi Gorce i Beskid Sądecki. Szlaku nie trzeba przechodzić w całości, zawsze można skusić się na najciekawsze odcinki ze szczytami oferującymi piękne widoki.

Nasze relacje:

Szlak wokół Tatr

Kolejna inwestycja rowerowa na terenie Małopolski zakłada utworzenie profesjonalnej pętli rowerowej dookoła Tatr ciągnącej się przez Polskę i Słowację. Pedałowanie w takich okolicznościach przyrody musi być niezapomnianym przeżyciem! Na tą chwilę gotowy jest odcinek po polskiej stronie z Nowego Targu do granicy ze Słowacją.

Nasza relacja: Szlak Wokół Tatr

Widok na Tatry ze szlaku rowerowego Szlak Wokół Tatrt
Jadąc ścieżką rowerową prowadzącą po dawnym nasypie kolejowym, podziwiać można tatrzańskie szczyty.

Małopolski Szlak Winny

Powyższe szlaki zachęcają do aktywnego poznawania Małopolski. Jeśli jednak nie bardzo lubicie się męczyć w czasie urlopu, polecamy propozycję dla koneserów- Małopolski Szlak Winny. Małopolska bowiem winami stoi i obok podkarpackiego oraz lubuskiego jest jednym z najbardziej dynamicznych zakątków naszego kraju w zakresie produkcji tego szlachetnego trunku. Zupełnie to nie dziwi, bo wino jest w Małopolsce od setek lat- najpierw produkowane przez osiedlane w Małopolsce zakony, potem jako jeden z głównych produktów w handlu z Węgrami. Okolice Krakowa i Tarnowa doskonale nadają się do uprawy winorośli dzięki łagodnym pofałdowaniom terenu- nie tylko sprzyjają one uprawie, ale również gwarantują wspaniałe widoki z winnic. Sprawdźcie, jak wkomponować wizytę w winnicy w Wasz plan podróży!

Nasza relacja: 

Tu spokojnie zostalibyśmy na dłużej…

Co jeszcze warto zobaczyć w Małopolsce. Nasza lista atrakcji turystycznych regionu

Jeśli jeszcze Wam mało pomysłów zajrzycie tutaj – pomysły na zwiedzanie Małopolski – znajdziecie tam nasze wszystkie wpisy i relacje z wartych odwiedzenia miejsc w województwie małopolskim.

Data ostatniej aktualizacji:

Kategoria: Małopolskie, Polska

Spodobały Ci się nasze materiały lub ułatwiliśmy Ci zaplanować fajny urlop? Możesz postawić kawkę;) Dziękujemy!

30 komentarzy do “30 powodów, dla których warto przyjechać do Małopolski”

  1. Zgadza się!:) Jest co robić i na brak nudy narzekać nie można. Do tego zestawienia można jeszcze dorzucić okolice Racławic. Okolice przepiękne ze względu na „sąsiedztwo” Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd.

    Odpowiedz
  2. Są ciekawe miejsca takie jak Rożnów zapora -jadąc drogą w dół docieramy do Dunajca tam kiedyś istniała na rzece kładka można było przejść na drugą stronę i udać się do lasu na spacer szkoda że nie już tak nie jest. Natomiast w Tropiu jest cmentarz gdzie za nim znajduje się las i jest tam zrobiona droga krzyżowa że stacjami gdzie po czasie zobaczymy kapliczkę z i zrodelkiem polecam

    Odpowiedz
    • Dziękujemy! Nie wspominaliśmy o Jasnej Górze bo opisujemy atrakcje według obecnych granic administracyjnych województw, a nie wg historych dzielnic Polski – wtedy trzeba byo objąć kawałek Świętokrzyskiego, Podkarpackiego i Śląskiego:)

      Odpowiedz
  3. Szkoda że nie wspomniał nikt o okolicach Nowego Wiśnicza. Dużo ciekawych miejsc i pięknych widoków. W sam raz na niedzielny wypad za miasto 🙂

    Odpowiedz
    • Hej! W sumie masz rację, tym bardziej, że jak najbardziej mamy te okolice opisane 🙂 Kwestia podpięcia do tego artykułu, co obiecujemy naprawić 🙂 Super komentarz!

      Odpowiedz
  4. Dość ciekawą propozycją moim zdaniem jest Rezerwat Przyrody Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim.

    Odpowiedz
    • Może spacer Doliną Prądnika do Bramy Krakowskiej i legendy ojcowskie + zamek w Pieskowej Skale i Maczuga Herkulesa? Wizyta w Skansenie w Wygiełzowie- tam są jakieś warsztaty dla dzieci czasami :). Kopalnie soli w Wieliczce lub Bochni- w Bochni jest trasa multimedialna z opowieściami :), choć może bardziej dla dzieci szkolnych. A jeśli lubicie wyzwania to może jakaś łatwa trasa w Pieninach – np. w stronę Czerwonego Klasztoru czy też zamek w Czorsztynie. Dla dzieci atrakcją pewnie będzie park rozrywki w Zatorze, ale sami w nim nie byliśmy…

      Odpowiedz
  5. Zdecydowanie brakuje tu Pogórze Rożnowskiego z malowniczym jeziorem rożnowskim!
    Jakby ktoś chciał poeksplorować ten rejon to zapraszam do mnie 😉

    Odpowiedz
  6. Do powyższej listy dopisałbym jeszcze Oświęcim. Wiem, że większości osób kojarzy się on z Auschwitz, ale miasto skrywa wiele ciekawych miejsc, o których większość nie ma pojęcia. Warto je odwiedzić, nie tylko przy okazji wizyty w obozie.

    Odpowiedz
    • Trudno było nakreślić listę, gdyż tyle jest do zobaczenia w Małopolsce:) Kto wie, może z 22 atrakcji Małopolski zrobimy kiedyś 50 atrakcji;) Poza tym zawsze czekamy na propozycje czytelników:)

      Odpowiedz
  7. Bardzo przyjemnie ogląda się Pani bloga. Szukając różnego rodzaju inspiacji (nie tylko fotograficznych) trafiłem tutaj przypadkowo. Ale na pewno będę wracał.

    Odpowiedz
    • Zgadza się:) Wprawdzie, wspomnieliśmy o 6 parkach Małopolski we wstępie, ale jakoś nie rozwineliśmy tematu we wpisie, skupiając sie na tych parkach narodowych, które znamy najlepiej. Na pewno to naprawimy po naszej kolejnej wizycie we wrześniu:)

      Odpowiedz
    • Listę można śmiało rozbudować, gdyż jak napisałaś jest co robić w Małopolsce. W związku z tym starczy nam inspiracji na kolejnych kilka lat? Z kolei Pieniny są na naszym celowniku w 2018. Jakoś wiosną nigdy się nie wybraliśmy, a mamy ochotę na soczystą zieleń z ośnieżonymi szczytami Tatr w tle?

      Odpowiedz

Dodaj komentarz