Cztery różne szlaki na Turbacz w Gorcach

Gorce to jedno z naszych ulubionych pasm górskich w Polsce, a wejście na Turbacz to najczęstszy kierunek naszych gorczańskich wycieczek. Z tym, że pisząc o „zdobywaniu Turbacza” można rozróżnić między wędrówką do Schronisko PTTK na Turbaczu, położonego 500 metrów od szczytu, z przepiękną panoramą rozpościerającą się z jego wejścia, a geograficznym szczytem Turbacz.

Niestety, ale sam Turbacz (1310 m n.p.m.), choć najwyższy w Gorcach i zaliczany do Korony Gór Polski, porośnięty jest drzewami co bardzo ogranicza widoczność. Dużo lepsze widoki roztaczają się właśnie spod schroniska i z pobliskich polan, a w panoramie da się dostrzec Tatry, Podhale, Jezioro Czorsztyńskie i Pieniny.

Zimowy zachód słońca nad Tatrami. Widok ze schroniska.

Spośród wielu szlaków prowadzących na Turbacz, postanowiliśmy Wam zaproponować cztery zupełnie różne podejścia. Każda z tych propozycji różni się stopniem trudności, rozumianym jako dystans i wartość przewyższeń, ale w każdym przypadku trasy są tak dobrze oznaczone, że szlaki prowadzą do celu jak nitka do kłębka – unikamy więc niepotrzebnego rozpisywania się „dla wierszówki”…

Oczywiście poszczególne opcje różnią się też widokami podczas wędrówki, dlatego warto spróbować każdej z nich.

Spragnionym górskich wyzwań polecamy połączyć poniższe szlaki na Turbacz w dłuższe górskie wędrówki i na przykład pójść z Nowego Targu do Rabki Zdrój – w dwa dni, z noclegiem w schronisku, lub w jeden (letni) dzień.

Widok na Tatry latem.

Propozycje ciekawych szlaków na Turbacz

1. Szlak na Turbacz z Nowego Targu

Najczęściej nasze wycieczki na Turbacz zaczynamy w Nowym Targu, dokąd bez problemu dojedziecie autobusem lub pociągiem z Krakowa. Zaletą tej opcji jest pełna elastyczność – po dotarciu na Turbacz możecie kontynuować wycieczkę w dowolnym kierunku, bez konieczności powrotu na parking, i zakończyć przygodę, np. łapiąc autobus do Krakowa z Rabki-Zdroju. Wadą tego rozwiązania jest konieczność pokonania dodatkowych 4-5 km przez mało ciekawą część Nowego Targu z dworca PKP lub autobusowego do początku szlaku. Można oczywiście złapać miejski autobus kursujący na Kowaniec lub pojechać taksówką.

Widok na Tatry ze szlaku zielonego w stronę Turbacza.
Widok na Tatry ze szlaku zielonego.

Jeśli zdecydujecie się na dojazd samochodem, kierujcie się prosto na Kowaniec by tam zaparkować samochód, na jednym z parkingów wzdłuż ulicy osiedle Oleksówki/Długa Polana. Kiedyś darmowe, obecnie 20 zł za dobę. Z tego miejsca do wyboru macie dwa szlaki na Turbacz: żółty i zielony.

Szlak zielony – to najkrótszy ze szlaków – choć początkowy odcinek jest trochę cięższy, za to w dalszej części obfituje w piękne widoki na Tatry z gorczańskich polan. Po liczbie ludzi widać, że to najbardziej popularna wersja dojścia na Turbacz z Nowego Targu. Ponieważ nie jest to jeszcze teren parku narodowego, latem nie brakuje różnych budek z lodami i napojami, mniej i bardziej procentowymi, oraz opcji noclegów, położonych dosłownie przy samym szlaku.

długość szlaku: 5,8 km (od przystanku Pętla Kowaniec dodatkowe 1,8 km)
suma podejść: 663 m
czas przejścia: 2:22 h

Szlak żółty – jest łagodniejszy, trochę dłuższy i prowadzi lesistymi zboczami, co sprawia, że widoki są dość ograniczone. Na tym szlaku spotyka się zdecydowanie mniej turystów niż na zielonym.

długość szlaku: 7,6 km
suma podejść: 642 m
czas przejścia: 2:55 h

2. Szlak na Turbacz z Rabki-Zdrój

Trasa na Turbacz z Rabki Zdrój prowadzi szlakiem czerwonym, który jest fragmentem Głównego Szlaku Beskidzkiego. Na tę wędrówkę trzeba zarezerwować sobie przynajmniej 4,5 godziny. Po drodze mija się dwa schroniska: Bacówkę PTTK na Maciejowej i Schronisko PTTK Stare Wierchy. Przy dobrej pogodzie ze szlaku czerwonego zobaczyć można Babią Górę w Beskidzie Żywieckim, Tatry i Luboń Wielki w Beskidzie Wyspowym.

długość szlaku: 16 km
suma podejść: 946 m (najwięcej z opisanych propozycji)
czas przejścia: 4 godziny 30 minut

Szlak czerwony na Turbacz z Rabki-Zdrój.

3. Szlak na Turbacz z Lubomierza-Rzeki

Kolejną ciekawą opcją może być zdobycie Turbacza od strony wsi Lubomierz-Rzeki. Szlak żółty przechodzi przez jedne z najwyższych szczytów pasma, Gorc Troszacki i Kudłoń, oraz
obfituje w piękne widoki z licznych gorczańskich polan. Poza podziwianiem panoramy Tatr, w kwietniu wiele polan pokrywa się krokusami, będąc doskonałą alternatywą dla podziwiania krokusów w Tatrach.

długość szlaku: 12,5 km
suma podejść: 887 m
czas przejścia: 4 godziny 40 minut

4. Szlak na Turbacz z Klikuszowej

I na koniec propozycja wejścia na Turbacz od zachodu, ze wsi Klikuszowa. Podczas jednej z zim wybraliśmy się czarnym szlakiem na Turbacz przez Kolibę. Ostatecznie ze względu na ilość śniegu na szlaku musieliśmy się wycofać, ale tamta zima pozostanie w naszej pamięci. Tydzień później wróciliśmy w Gorce i na Kolibę na Łapsowej Polanie weszliśmy szlakiem niebieskim, tym razem bez problemu.

długość szlaku: 11,6 km
suma podejść: 682 m
czas przejścia: 4 godziny

Porady praktyczne

Jeśli planujecie swoją pierwszą wycieczkę w góry, zobaczcie jak przygotować się na górski wypad. Z kolei myślących o wyjściu w góry zimą zapraszamy do zimowych trasach dla początkujących oraz relacji z odbywającego się od lat na Turbaczu WinterCampu, imprezy o tematyce górskiej. Wolicie narty? Nie ma problemu! W Gorcach można spróbować biegówek w Obidowej i Klikuszowej. Na Turbacz prowadzi nawet trasa narciarstwa biegowego – „Śladami polskich olimpijczyków”.

Gdzie nocować, planując wyjście na Turbacz?

Naturalną bazą wypadową na Turbacz są Nowy Targ i Rabka-Zdrój. Dobrze wybierać noclegi bliżej początku szlaku, wtedy odpada problem parkowania samochodu przed wyjściem w góry. W samym Nowym Targu znajdziecie też kilka smacznych adresów, które zaspokoją głód po górskiej wędrówce – polecamy nowotarskie lody na rynku, Cafe Bistro Botanica czy Deja Vue (przy rynku).

Aby górska wyprawa nabrała wyjątkowego smaku, polecamy nocleg w schronisku na Turbaczu lub Stare Wierchy. To pierwsze to naprawdę schludna miejscówka, w której spotykają się miłośnicy gorczańskich spacerów. Kuchnia schroniska stoi naprawdę na wysokim poziomie (specjalizacja – dania z gorczańskimi jagodami!), na miejscu dostępna jest także niewielka biblioteczka z planszówkami i zabawkami.

Data ostatniej aktualizacji:

Kategoria: Małopolskie, Polska

Pomagamy Wam zaplanować udane wycieczki od 2015 roku, a nasze teksty zawsze były i będą za darmo.

Jeśli uważasz, że warto docenić naszą pracę postaw nam kawkę. Dziękujemy!

2 komentarze do “Cztery różne szlaki na Turbacz w Gorcach”

  1. W sierpniu byliśmy. Szlak od Rabki Zdrój-Maciejowa-Stare Wierchy-Turbacz-Nowy Targ Kowaniec , a potem do centrum. Ponad 25 km, ale warto było było, 12 h w trasie .

    Odpowiedz

Dodaj komentarz