12 atrakcji, dla których trzeba odwiedzić Muszynę

Muszyna to niewielka miejscowość uzdrowiskowa, leżąca w malowniczej Dolinie Popradu i otoczona przez niewielkie pasma górskie Beskidu Sądeckiego. Jeśli planujesz wizytę w tym regionie Polski i zadajesz sobie pytanie o atrakcje turystyczne w Muszynie, doskonale trafiłeś :)!

Co warto zobaczyć i jak spędzić czas w Muszynie

1. Muszyna na piesze i rowerowe wycieczki

O sportowych opcjach w Muszynie trochę już napisaliśmy, jesteśmy nimi niezmiennie zachwyceni, choć to chyba żadna nowość dla naszych stałych czytelników :). Muszyna jest doskonałą bazą wypadową do pieszych  i rowerowych wycieczek. Trasy rowerowe w Beskidzie Sądeckim ze względu na przewyższenia nie należą może do najłatwiejszych, ale na pewno każdy znajdzie trasę dopasowaną do swoich możliwości. Dla chcących spróbować swoich sił na dwóch kółkach przygotowaliśmy propozycję trzech przepięknych tras we wpisie ,,Trasy rowerowe wokół Muszyny”. Jedno jest pewne, czy to pieszo, czy rowerem – warto potrudzić się trochę dla przepięknych widoków rozpościerających się z beskidzkich szczytów. Po szczegóły odsyłamy do postów!

Przerwa przy podjeździe na Wierchomlę, która jest atrakcją Muszyny przez cały rok.
Ufff… Wjechaliśmy:) Czas na pamiątkową fotkę na polance przy Schronisku Górskim PTTK – „Bacóka nad Wierchomlą”

Gdyby górskie wycieczki i przejażdżki rowerem nie spełniały Waszych sportowych oczekiwań, Muszyna, w zależności od pory roku oferuje dodatkowe atrakcje. W zimę staje się jednym z najbardziej rozpoznawalnych ośrodków sportów zimowych, z ośrodkiem narciarskim ,,Dwie Doliny- Wierchomla-Muszyna” na czele i miejskim lodowiskiem otwieranym u podnóża Ogrodów Zmysłów. W lecie zaś dodatkowo można skorzystać z oferty odkrytych basenów na Zapopradziu czy raftingu na okolicznych rzekach. Jeśli zaś do sportu zaliczyć również zbieranie grzybów i wędkowanie, w Muszynie można być aktywnym cały rok ;). Dodatkowo kuszą atrakcje oferowane przez większe hotele, które za dodatkową opłatą udostępniają strefę SPA również gościom spoza hotelu.

2. Park Zdrojowy Baszta

Muszyna to doskonałe miejsce na rodzinny odpoczynek. W ostatnich latach miasto zainwestowało niemałe środki w rewitalizację terenów zielonych i powoli widać jak ten wysiłek procentuje. W pobliżu muszyńskiego zamku znajduje się Park Zdrojowy Baszta poprowadzony wzdłuż potoku Szczawniczek, a w nim kilka atrakcji. W czasie gdy mali Lewandowscy ćwiczą swoje umiejętności na ogrodzonym boisku, rodzice mogą popracować nad formą na siłowni pod chmurką lub wsłuchać się w szum strumienia na jednej z ławeczek. Gdy w pierwszy październikowy weekend zaświeciło mocniej słońce, ścieżki Parku Zdrojowego Baszta zaroiły się od spacerowiczów…

Przez Muszynę przepływa rzeka Poprad nadając miastu klimatu.

3. Park Zdrojowy Zapopradzie

Po przejściu przez most na Popradzie dochodzimy do parku zdrojowego ,,Zapopradzie”, gdzie zaczyna się ciekawa trasa spacerowa ciągnąca się bulwarami na wale wzdłuż rzeki prowadzącymi do magicznego ogrodu przy stawach rekreacyjnych.

Liczne parki i tereny zielone to bez wątpienia atrakcja Muszyny.

Tu można przechadzać się wzdłuż alejek ozdobionych stylizowanymi na antyczne rzeźbami, klombami, fontannami, a spacer skończyć w pijalni wód- choć teren nie jest duży, zdecydowanie ma swój klimat. Wypatrujcie również pomysłowych ,,zielonych rzeźb”, które zdobią muszyńskie pasaże.

4. Ogrody Sensoryczne w Muszynie (Ogrody Zmysłów)

Ogrody Sensoryczne pobudzają wszystkie nasze zmysły, stąd druga nazwa nawiązująca do ludzkich zmysłów. Dla przykładu, w strefie smaku posadzono owocujące odmiany roślin, a w strefie słuchu żwir chrzęści pod stopami w kontraście do kojącego szumu strumienia.

Każdy klomb ma swoją funkcję i gdy za kilka lat roślinność rozrośnie się na grządkach, będzie to jeden z najciekawszych ogrodów w okolicy. Miejscem, które trzeba koniecznie zobaczyć podczas wizyty w Ogrodach Sensorycznych, jest wieża widokowa.

Wieża widokowa to jedna z atrakcji Muszyny.
Wieża widokowa w Ogrodzie Sensorycznym w Muszynie

To doskonały punkt widokowy na całą Muszynę i okoliczne wzgórza, a przy ładnej pogodzie widać z niego koniuszki tatrzańskich szczytów. Nam udało się uchwycić słońce zachodzące za odległe górskie szczyty.

5. Ogrody Biblijne

Ciekawostkę stanowią również Ogrody Biblijne zlokalizowane koło muszyńskiego ogrodu. W pomysłowy i działający na wyobraźnię sposób zilustrowano w nich najważniejsze fragmenty z Pisma Świętego. Mały staw porośnięty trzcinami przypomina historię o Mojżeszu w koszyku, drzewo figowe przywodzi na myśl rajskie sceny, a baranek wśród ciernistych krzaków ilustruje przypowieść o Abrahamie? Pomysłodawcom ogrodów z pewnością nie można odmówić kreatywności!

Muszyna atrakcje turystyczne - ogród biblijny

6. Do wód – pijalnie wód mineralnych

Podobnie jak sąsiednia Krynica-Zdrój Muszyna również bogata jest w źródła wód mineralnych o prozdrowotnym składzie mineralnym.

Choć tak eleganckich pijalni jak w Krynicy tu nie uraczycie, czemu nie zajrzeć do centralnie położonej Milusi lub zaczerpnąć łyka wody w parku na Zapopradziu? W sprzedaży dostępne są również wody butelkowane, które z pewnością będą ciekawą i jakże zdrową 😉 pamiątką z wyjazdu.

7. Zamek w Muszynie

Dawno, dawno temu okoliczny region należał do Państwa Muszyńskiego, którego jedną z warowni był wzniesiony w XV wieku zamek na wzgórzu Baszta. Do dziś po budowli ostały się tylko fragmenty murów, z których doskonale widać całą dolinę Popradu i muszyńskie zabudowania.

Na terenie zamku ciągle trwają badania archeologiczne- mamy nadzieję, że gdy się zakończą, miasto zainwestuje w ławeczki czy barierki i wykorzysta do końca potencjał tego miejsca. Mimo tego już teraz warto wejść na zamkowe wzgórze by obejrzeć doskonałą  panoramę na dolinę rzeki Poprad i Muszynę.

Ruiny zamku w Muszynie. Z wieży rozpościera się doskonała panorma na okolice
Ruiny zamku w Muszynie

8. Muzeum Regionalne w Muszynie

W zrekonstruowanym zabytkowym zajeździe z XVII wieku otwarto w 1958 roku niewielkie muzeum regionalne. Ze skromnej, ale ciekawej wystawy, dowiecie się trochę o historii Muszyny i tego regionu- od szlaku handlowego po Państwo Muszyńskie, od kulturę łemkowską po tajemnice cerkwi- warto zajrzeć przy okazji spaceru.

muzeum regionalen Państwa Muszyńskiego w starym zajeździe to kolejna atrakcja turystyczna w Muszynie
Jedna z sal w Muzeum Regionalnym Państwa Muszyńskiego

9. Rynek i cukiernia Szarotka

Może centrum miasteczka brakuje spacerowej promenady, ale jedno trzeba Muszynie oddać- udało się zachować historyczny układ miejski, co widać szczególnie na ulicy Kościelnej. Niewysokie jednopiętrowe domki z dużymi bramami niegdyś pewnie mieściły drobne warsztaty i niedużą przestrzeń rodzinną- dziś przypominają o historii małopolskich miasteczek. Przez Muszynę przejeżdżały karawany kupieckie zmierzające w stronę Węgier, a samo miasteczko słynęło ze składowania dobrych węgierskich win- nawet Kochanowski opisał to tymi słowami: 

,,O, starosta na Muszynie, Ty się znasz dobrze na winie,

Znasz i masz, bo tylko z góry

Spuściwszy wóz, aliż Uhry” (Uhry to określenie na Węgry).

Na Rynku mieści się również kultowa kawiarnia Szarotka, działająca z powodzeniem już od prawie 60 lat. W przytulnym wnętrzu, przy kominku, domowe ciasta i aromatyczna kawa smakują absolutnie niepowtarzalnie.

Nic dziwnego, że to miejsce przyciąga jak magnes poetów i arystów, a cytaty z wierszy o Muszynie i Szarotce zdobią kawiarniane ściany. Koniecznie skuście się na jabłko w cieście francuskim lub absolutnie genialną kremówkę- dodatkowe kalorie przydadzą się do wędrówek i spacerów.

11. Cerkwie na Szlaku Architektury Drewnianej (UNESCO)

Łemkowie to grupa etniczna, zamieszkująca Beskid Sądecki i Niski przez setki lat. Kres ich bytności na terenie polskich Karpat, w tym w okolicach Muszyny (i w okolicy), przyniosły wysiedlenia w ramach Akcji Wisła. Choć w te strony Łemkowie właściwie nie wrócili, do dziś pozostało po nich sporo śladów, takich jak stare nagrobki na ykościelnych cmentarzach czy przydrożne kapliczki. Jeśli się im dokładnie przyjrzycie, dostrzeżecie, że część z nich ma zupełnie inny kształt i wykonanie, typowe właśnie dla kapliczek łemkowskich.

Atrakcją turystyczną Muszyny są bez wątpeinia liczne na terenie Beskidu Sądeckiego łemkowskie cerkwie.

Oczywiście trzeba koniecznie wspomnieć o cerkwiach, które są najdoskonalej zachowanymi śladami kultury materialnej Łemków. Wiele z nich jest łatwo osiągalnych dla amatorów pieszych i rowerowych wycieczek w okolicy Muszyny. Z tych najbliżej położonych miasta polecamy cerkwie w Szczawniku, Złockiem i Powroźniku. Kultura łemkowska to nie tylko dziedzictwo materialne, polecamy spróbować również potraw, którymi zajadali się ówcześni mieszkańcy tych ziem. Specjałów kuchni łemkowskiej można poszukać w miejscowych restauracjach (np. w restauracji przy pensjonacie Klimek).

Żurek z kiszonych rydzów i smażone na maśle rydze. Łęmkowskie jedzenie jest jedną z atrakcji Muszyny.
Smażone na maśle rydze i żurek na kiszonych rydzach. Palce lizać:)

11. Cmentarz żydowski w Muszynie

Zwiedzając Muzeum Regionalne, dowiecie się o multikulturowej przeszłości miasta, której świadectwem jest znajdujący się na ulicy Ogrodowej cmentarz żydowski. Na jego terenie znaleźć można kilkadziesiąt dobrze zachowanych macew.

Macewy na żydowskim cmentarzu czyli kirkucie. To miejsce pamięci to jedna z atrakcji Muszyny.
Kirkut w Muszynie

12. Mofeta

W okolicy Muszyny znaleźć można mofety. Na pierwszy rzut oka i ucha, przypominają gorące i bulgoczące źródełka z Islandii. W rzeczywistości są zimne i wyrzucają z ziemi duże ilości dwutlenku węgla. Jeśli będzie w okolicy Złocka, możecie odwiedzić ,,Bulgotkę” i ,,Dyszawkę”.

A gdy znudzi się Muszyna…

Nie czarujmy się- Muszyna to raczej nieduża miejscowość, która sprzyja regenerowaniu sił, rodzinnemu spędzaniu czasu i niespiesznym spacerom.

Dla nas to ideał odpoczynku, jednak gdyby z jakiś powodów to nie wystarczało, zawsze można podjechać do sąsiedniej Piwnicznej Zdoju i Krynicy-Zdroju, aby zapoznać się z tamtejszymi atrakcjami- na przykład Muzeum Nikifora.

Jak dojechać do Muszyny?

Pociąg

Dojazd do Muszyny pociągiem to bardzo wygodna opcja dla niezmotoryzowanych lub zwolenników aktywnego wypoczynku na rowerze. Z dworca w Krakowie można dojechać do Muszyny pociągiem TLK lub osobowym, a podróż trwa minimum 4 godziny 15 minut (prawie 2x dłużej niż samochodem i o godzinę dłużej w stosunku do autobusu). Co warte jest podkreślenia, pociągi regionalne mają nowoczesne i wygodne składy. Warto też wspomnieć o cenie 52 złote za TLK vs 17 złotych za regionalny. P.S. Ponoć w 2026 roku dzięki nowej linii kolejowej czas przejazdy skróci się o połowę.

Autobus

Autobusy odjeżdżają np. z krakowskiego dworca MDA przy dworcu PKP. Podróż ,,Szwagropolem” trwa minimum 3 godziny 15 minut i kosztuje 23 złote.

Noclegi w Muszynie, czyli gdzie spać?

By zobaczyć wszystkie opisane przez nas atrakcje Muszyny trzeba tu zostać przynajmniej na kilka dni. Na szczęście każdy znajdzie coś dla siebie. Spokojny pensjonat? Luksusowy hotel ze SPA? Sanatorium z opieką medyczną? A może domek do spółki z przyjaciółmi? W Muszynie baza noclegowa jest na tyle rozbudowana, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Jest to jednocześnie miejscowość położona w długiej dolinie i płynnie łącząca się z sąsiednimi Złockiem czy Szczawnikiem, tak więc ilość obiektów noclegowych nie przytłacza i nie trzeba się obawiać się tłumów- liczba gości ,,rozkłada się” wzdłuż całej doliny.

Muszyna atrakcje miasta i okolic (mapa)

Wszystkie atrakcje Muszyny, które warto zobaczyć będąc w uzdrowisku nanieśliśmy na naszą interaktywną mapę Google, którą w każdej chwili możecie odpalić na komórce.

Data ostatniej aktualizacji:

Kategoria: Małopolskie, Polska

Pomagamy Wam zaplanować udane wycieczki od 2015 roku, a nasze teksty zawsze były i będą za darmo.

Jeśli uważasz, że warto docenić naszą pracę postaw nam kawkę. Dziękujemy!

36 komentarzy do “12 atrakcji, dla których trzeba odwiedzić Muszynę”

 1. Byliśmy z mężem w sierpniu 2022, upał i super okolica, fajne miejsca dla kogoś z nad morza i nie tylko. Krynica również piękna, w tym roku znów tam jedziemy.

  Odpowiedz
 2. a my bylismy przez ostatnie 3 dni 🙂 pogoda byla doslownie rewelacyjna :))) w polaczeniu z Krynica bylo naprawde swietnie tylko troche krótko ale juz jest plan zeby zrobic powtorke na wiosne bo wtedy chyba bedzie najpiekniej .

  Odpowiedz
 3. WITAM JEŻDZE DO MUSZYNY OD PONAD 20 LAT CO ROKU ,I CO ROKU JEST COŚ NOWEGO ,W TYM ROKU BYŁAM JUŻ RAZ I JADE DRUGI RAZ MUSZYNA JEST NAJPIĘKNIEJSZA ,JEST GDZIE POSPACEROWAĆ, ZWIEDZAĆ ,ODPOCZĄĆ NAD RZECZKĄ ,NOWY PIĘKNY RYNEK ,NOWO OTWARTE MUZEUM ,I JAK SŁYSZAŁAM SĄ BUDOWANE TĘŻNIE SOLANKOWE ,CAŁY CZAS COŚ NOWEGO POWSTAJE,POLECAM GORĄCO WARTO ZWIEDZIĆ MUSZYNE,POZDRAWIAM SERDECZNIE

  Odpowiedz
 4. W przeciągu 3 lat pojadę do Muszyny po raz trzeci w najbliższy weekend. Będę przewodniczką dla Moich Przyjaciółek. Myślę, że Muszyna nas nie zawiedzie i ponownie zachwych tak jak mnie i Moją Córkę. Miejsce warte odwiedzenia. Pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz
 5. Hej;)
  Byłam w Muszynie 22 lata temu latem na wczasach i byłam zadowolona z pobytu.Teraz wracam tam po latach do Muszyny ale do Sanatorium Revita w czerwcu.Bardzo miło wspominam pobyt,super pogoda była,dużo atrakcji i wycieczki z biura podróży udane.
  Pozdrawiam z nad morza.
  Dolores.

  Odpowiedz
 6. Pierwszy raz jadę do Muszyny. Chcę z dzieckiem ( 8 L) zjechać na sankach ;-)..wiadomo gdzie. Chce wziąć kilka lekcji nauki jazdy na nartach. Gdzie uczą najefektywniej? którędy wjechać na Słowację? Gdzie zjeść regionalne potrawy. Jakich miejsc unikać, bo są przereklamowane?

  Odpowiedz
  • Hej, Niestety z nartami nie pomożemy- nie byliśmy tam na płozach, na Słowacji również nie jeździliśmy. Co do przysmaków, dobrze jedliśmy w swoim czasie w Klimku – pyszne rydze wspominamy do dziś- ale pytanie, jak to wygląda w sezonie zimowym, gdy mniej jest lokalnych smaków. A może będziesz miał podpowiedzi dla nas i czytelników?

   Odpowiedz
 7. Dzięki za wskazówki będę w Muszynie od 25 kwietnia do 16 maja więc już wiem co zwiedzić. Będę w sanatorium ,, Korona”

  Odpowiedz
 8. Raczej każdemu jest to wiadome, że jeżeli chcemy, by teren był zadbany to należy również kosić trawę. Nie są w stanie uczynić tego w ciągu jednego dnia, gdyż obszar zieleni jest naprawdę ogromny. Mieszkam w bloku, w dużym mieście i koszenie trawy trwa wiele dni niestety, zaczynają naprawdę wcześnie, bo już od godziny szóstej rano, to faktycznie jest dyskomfort, ale tak właśnie wygląda codzienne życie. Mam nadzieję, że jednak miasteczko podobało się, gdyż naprawdę jest urokliwe, a ogrody według mnie są wyjątkowo piękne i zadbane. Pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz
 9. Muszyna – miało być cicho i spokojnie. W ubiegłym tygodniu, środa, czwartek i piątek kosili trawę na Zapopradziu, między Popradem, a Centrum Rekreacji i Sportu Zapopradzie. W sobotę kosili trawę na terenie Centrum Rekreacji. Dzisiaj jest poniedziałek i od samego rana słychać kosy spalinowe od strony Sanatorium „Muszyna”. Prawdziwa oaza ciszy i spokoju.

  Odpowiedz
  • Pech albo zła organizacja pracy, powinni to zrobić raz a dobrze, a nie przez tydzień. Jechałem w sobotę trasę rowerową Krynica-Muszyna i dalej wzdłuż Popradu do Nowego Sącza. Była przerwa w Muszynie i ogrody były zielone, zadbane i ciche:)

   Odpowiedz
 10. A ja proponuję bazę wypadową w Krynicy „U Leśników”.
  Super miejsce z którego można bywać w cudownej Muszynie i okolicach.
  Od kilku lat to miejsce nr. 1 dla nas i naszej rodziny

  Odpowiedz
 11. Przyjeżdżamy do Muszyny od 11 lat. Miasteczko rośnie na naszych oczach. Przez ostatnią dekadę rozwinęło się przeogromnie. Jest tu prawdziwa oaza spokoju, z mnóstwem pięknych i niepowtarzalnych miejsc. Nie wyobrażamy sobie, by w wakacyjnych planach zabrakło tygodniowego pobytu w Muszynie. Naszym azylem jest Złockie, stała od lat kwatera, wśród zieleni, cudownej ciszy i pięknych widoków.

  Odpowiedz
 12. Dzięki za opis Muszyny. Bardzo nam się przydał. Wycieczki rowerowe wokół Muszyny nas zachwyciły. W sam raz na weekendowy wypad. AquaVelo juz działa! Pozdrawiam Kasia

  Odpowiedz
 13. Byłam było super. Jestem po dużym wrażeniem pod każdym względem. Miejscowość warta zobaczenia i zwiedzenia i odpoczynku. Każdy znajdzie coś dla siebie. Pozdrawiam Danka KUBIAK

  Odpowiedz

Dodaj komentarz