Najpiękniejsze zamki w Polsce. 19 zamków, które trzeba zobaczyć!

Zamki w Polsce fascynowały nas od zawsze, więc przy  każdej możliwej okazji staramy się zobaczyć i zwiedzić kolejną średniowieczną warownię lub romantyczne ruiny. Przedstawiamy Wam listę najciekawszych i najpiękniejszych zamków w Polsce, które udało nam się zobaczyć podczas naszych dotychczasowych wojaży po kraju. 

Mamy nadzieję, że poniższe zestawienie okaże się dla Was inspiracją i pomocą przy planowaniu wycieczek śladami zamczysk i zameczków.

Najpiękniejsze zamki w Polsce - widok na Zamek Tenczyn w Rudnie z drona.
Zamek Tenczyn w Rudnie.

O polskich zamkach kilka faktów

ednak nim przejdziemy do listy naszych ulubionych zamków w Polsce – kilka faktów na ich temat. Czy wiecie, ile zamków można znaleźć w Polsce? Według wyliczeń Narodowego Instytutu Dziedzictwa mamy ich dokładnie 402 obiekty. Zamki stanowią, jak to się pięknie nazywa,  0,57% ,,zabytków nieruchomych pod względem funkcji pierwotnej”. Brzmi to mało romantycznie – ale trzymajmy się terminologii. Co ciekawe niemal ¼ zamków, czyli 93 obiekty, znajduje się na terenie Dolnego Śląska. Jeśli chcecie podrążyć temat, polecamy lekturę ,,Raportu o stanie zachowania zabytków w Polsce 2017” na stronie NID.

Oczywiście większość z nich to dziś ruiny lub obiekty przebudowane i zaadaptowane do innych celów, ale Polska może pochwalić się kilkoma prawdziwymi perełkami i to właśnie do nich chcielibyśmy Was zaprosić.

Najpiękniejsze polskie zamki

1. Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Będąc w województwie świętokrzyskim, koniecznie trzeba zobaczyć Zamek Krzyżtopór we wsi Ujazd. To jeden z najlepiej zachowanych i najpotężniejszych w Polsce obiektów zwanych z włoskiego ,,pallazzo in fortezza”, czyli rezydencji magnackich otoczonych potężnymi umocnieniami bastionowymi. Charakterystyczny kształt murów w kształcie pięcioramiennej gwiazdy najlepiej widać z lotu ptaka.

Miejsce to do dziś wzbudza zachwyt turystów i nie inaczej było w naszym przypadku. Budowniczy ujazdowskiego zamku postawił na niespotykany w swoich czasach rozmach: piękne sale balowe i niezliczone komnaty rozświetlone przez promienie słońca, wpadające przez 365 okien – tyle, ile dni w roku. Do tego ogromne stajnie i piękne ogrody… Można się rozmarzyć!

Koniecznie zapukajcie do bram Zamku Krzyżtopór, gdzie czeka na Was kilka ciekawych tematycznie tras. Więcej informacji w naszej relacji na blogu.

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Najpiękniejsze zamki w Polsce. Zamek Krzyżtopór to najpiękniejszy zamek Świętokrzyskiego. Widok z lotu ptaka.
Dopiero z góry dokładnie widać otaczające zamek fortyfikacje.
Najpiękniejsze zamki w Polsce. Jeden z bastionów fortyfikacji zamku Krzyżtopór.
Z dołu też prezentuje się okazale.

2. Zamek w Golubiu

To krzyżacki zamek wybudowany na przełomie XIII i XIV wieku na wzgórzu dominującym nad Golubiem-Dobrzyniem. Jednym z najsłynniejszych mieszkańców zamku była Anna Wazówna, kobieta jak na jej czasy dość nietuzinkowa. Dziś golubski zamek słynie dzięki istniejącemu tam bractwu rycerskiemu i odbywającym się co roku słynnym w świecie zawodom rycerskim.

O Golubiu pisaliśmy przy okazji naszej rowerowej relacji z Kujawsko-Pomorskiego.

Najpiękniejsze zamki w Polsce - zamek w Golubiu.
Zamek w Golubiu.
Zamki w Polsce - Zamek w Golubiu wznosi się nad wzgórzu.
Zamek w Golubiu. Widok z restauracji hotelu Vabank.

3. Zamek w Krasiczynie

Choć lekka forma krasiczyńskiej budowli kojarzy się raczej z pałacem, oprowadzający nas przewodnik rozwiał wszelkie wątpliwości co do przeznaczenia obiektu. Znajdujące się na rogach cztery potężne baszty, spinające obronne mury, dobitnie świadczą o tym, że obiekt pełnił funkcje obronne, a nie czysto reprezentacyjne. Stąd mówimy o zamku w Krasiczynie, a nie pałacu.

Po wyjaśnieniu sobie tych klasyfikacyjnych zawiłości, przejdźmy do sedna. Zamek w Krasiczynie to perła renesansu, pokryty sgraffito i wyróżniający się czterema basztami: Królewską, Szlachecką, Papieską i Boską.

Niestety zamek bardzo ucierpiał w 1940 roku, kiedy okupujące wojska sowieckie dokonały bezprecedensowych i bezmyślnych zniszczeń wyposażenia zamkowego. W wyniku fortelu udało uratować się jedną salę, ale o tym więcej w naszym wpisie na temat zamku w Krasiczynie.

Zamki w Polsce - widok na most i fosę przy zamku w Krasiczynie.
Z wypełnioną wodą fosą zamek prezentowałby się jeszcze ładniej.
Zamki w Polsce - widok na białą basztę w zamku Krasiczyn.
Baszta Papieska, jedna z czterech na zamku.

4. Zamek w Malborku

Tego największego na świecie zamku gotyckiego nie trzeba nikomu przedstawiać. Wpisany na listę światowego Dziedzictwa UNESCO zamek krzyżacki w Malborku robi wrażenie na wszystkich, którzy stanęli w cieniu jego wysokich murów. Nietrudno domyśleć się jaki szacunek zamek musiał budzić w czasach swojej świetności, kiedy pełnił rolę siedziby stolicy Państwa Krzyżackiego. Przekraczając jego mury, poddani, wrogowie i dyplomaci odwiedzający Malbork szybko uświadamiali sobie, z jaką potęgą mają do czynienia.

Zamek nigdy nie został zdobyty, tylko wykupiony w 1457 roku przez Kazimierza Jagiellończyka za ogromną sumę od nieopłaconych zaciężnych broniących twierdzy. To największy w Europie, a może i na świecie ceglany zamek. I choć może nie wygląda jak ten z Disneylandu, ale właśnie ta surowość gotyku czyni go niezwykle pięknym. Szczególnie polecamy widok na zamek od strony rzeki Nogat, który jest wręcz pocztówkowy.

Zamek w Malborku nad rzeką Nogat jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych zamków w Polsce.
Zamek w Malborku to największy tego typu obiekt w Europie.
Zamek w Malborku to największy zamek w Polsce.
Zamek został wpisany na listę UNESCO.

5. Zamek Królewski na Wawelu

Najbardziej polski z zamków na naszej liście. Świadek wielkości i upadku Polski, symbol narodowy, siedziba królów polskich. Rozbudowywany przez kolejna stulecia przez polskich władców, jak i austriackich zaborców obiekt stał się swoistą mozaiką różnych stylów architektonicznych.[/vc_column_text][vc_column_text]Zamek wybudowano na górującym nad Wisłą wapiennym wzgórzu Wawel, stąd potoczna nazwa tej warowni. W sąsiedztwie zamku stoi bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława, czyli katedra wawelska. Jest to najważniejsza nekropolia w kraju – miejsce pochówku władców, pisarzy i dowódców wojskowych.

Zamki w Polsce - Zamek Królewski na Wawelu jesienią.
Zamek Królewski na Wawelu jesienią.
Zamki w Polsce - Zamek Królewski na Wawelu zimą.
I zimą.

6. Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie to prawdziwa perła Podkarpacia, która uniknęła wielu zniszczeń podczas burzliwych losów Polski. Potężne fortyfikacje bastionowe uniemożliwiły zdobycie, zrabowanie i pewnie spalenie go przez Szwedów, a z II wojny światowej wyszedł bez większego uszczerbku. Szczęśliwie najcenniejsze zbiory ostatni właściciel wywiózł specjalnym pociągiem podstawionym przez Wehrmacht do Szwajcarii. Mimo to zamek zachwyca nie tylko swoją bryłą, pięknym parkiem i ogrodem, ale i wnętrzami oraz bogactwem wyposażenia. Poza tym przy okazji wizyty w zamku zobaczyć można piękne wnętrza tutejszej synagogi, powozownie i muzeum ikon.

Wpis: Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie
Jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w Polsce.
Zamki na terenie Polski - sypialnia na Zamku w Łańcucie
W przeciwieństwie do zamków w Krasiczynie czy Wiśniczu zachowawły się tu piękne zamkowe wnętrza.

7. Zamek w Wiśniczu

Niestety przez toczący się spór prawny zamek ma nieuregulowaną sytuację prawną, co utrudnia pozyskiwanie środków zewnętrznych na renowację tego pięknego obiektu. Pozostaje mieć nadzieję, że sytuacja się wyjaśni i obiekt odzyska swój blask.

Zamek w Wiśniczu wybudowany został na górującym nad okolicą wzgórzu. Wnętrza zamku pozbawione są wyposażenia i jego zwiedzanie ogranicza się do podziwiania samej budowli, z czego największe wrażenie robi kilka odrestaurowanych wnętrz, takich jak kaplica zamkowa.

Wpis: Nowy Wiśnicz i Wiśnicko-Lipnicki Park Krajobrazowy

Najpiękniejsze i największe zamki w Polsce - Zamek w Wiśniczu z drona.
Najpiękniejsze i największe zamki w Polsce - Zamek w Wiśniczu i otaczające go fortyfikacje widoczne z drona.
I znów fortyfikacje bastionowe.

8. Zamek Ogrodzieniec

Dla nas jest to najpiękniejszy zamek na Szlaku Orlich Gniazd i jego symbol. Nie lada to wyróżnienie, bo trzeba przyznać, że pięknych obiektów na wspomnianym szlaku nie brakuje. Ruiny Zamku Ogrodzieniec robią wrażenie nie tylko swoją wielkością, ale przede wszystkim, wkomponowaniem całej zamkowej bryły w wapienne skały Jury Krakowsko-Częstochowskiej- aż ma się wrażenie, że zamkowe mury i baszty od zawsze stanowiły integralną część tego miejsca.

Wpis: Zamek Ogrodzieniec

Ogrodzieniec to najpiękniejszy zamek na Szlaku Orlich Gniazd i jeden z naciekawszych zamków w Polsce.
Przy budowie Zamku Ogrodzieniec do perfekcji wykorzystano jurajskie skałki.
Zamki w Polsce - ruiny Zamku Ogrodzieniec we wsi Pozdzamcze.

9. Zamek w Chęcinach

To według nas zamek numer dwa w województwie świętokrzyskim, po Zamku Krzyżtopór. Jego czasy świetności przypadają na czasy piastowskie, kiedy był ważnym ośrodkiem władzy królewskiej. Kolejne stulecia to powolny upadek zamku, ale dzięki ostatniej renowacji odzyskał trochę ze swojego dawnego splendoru. Na nas największe wrażenie zrobił z daleka. Jego potężne kamienne wieże i mury z charakterystycznymi ceglanymi przybudówkami sprawiają, że wygląda pocztówkowo. Koniecznie trzeba wejść na zamkową wieżę, z której doskonale widać układ zamku i przebieg jego murów oraz skąd roztacza się piękny widok na okolice Chęcin.

Wpis: Co zobaczyć w województwie świętokrzyskim?

Wpis: Rowerem wokół Kielc

Najciekawsze i najpiękniejsze zamki w Polsce. Widok na Zamek w Chęcinach z zamkowej wieży.
Widok na Zamek w Chęcinach z zamkowej wieży.
Najciekawsze i najpiękniejsze zamki w Polsce. Widok na Zamek w Chęcinach.

10. Zamek w Niedzicy

Można powiedzieć, że pierwszy zamek o węgierskich korzeniach na naszej liście najpiękniejszych zamków w Polsce. Miejsce w pełni zasłużone, gdyż wznosząca się na wysokim brzegu zbiornika Czorsztyńskiego średniowieczna warownia prezentuje się niezwykle malowniczo.

Zamek został wybudowany przez Węgrów w celu obrony węgiersko-polskiej granicy biegnącej dawniej przez Spisz. Dziś te tereny to już polskie ziemie i niejeden Polak poszukiwał rzekomego ukrytego na zamku cennego skarbu… 😉

Wpis: VeloDunajec – rowerem przez Tatry, Pieniny i Beskidy

Najpiękniejsze polskie zamki. Zamek w Niedzicy nad brzegiem jeziora.
Nie mamy chyba zbyt wielu zamków tak pięknie położonych jak ten w Niedzicy.
Najciekawsze i najpiękniejsze zamki w Polsce. Zamek Dunajec w Niedzicy.
A w tle Pieniny.

11. Zamek Pieskowa Skała

Zamek wybudowano na zboczu Doliny Prądnika jako część systemu obronnego zachodniej granicy Małopolski, który znany jest dziś wszystkim jako Szlak Orlich Gniazd. Sam obiekt stanowi jedną z większych atrakcji Ojcowskiego Parku Narodowego.

Warto wspomnieć o pozostałościach drugiego piastowskiego zamku, którego malownicze ruiny podziwiać można w centrum parku narodowego – Ojcowie.

Oczywiście przy okazji odwiedzin Zamku Pieskowa Skała koniecznie zarezerwujcie sobie dodatkowy czas na spacer po parku. Jeśli chcecie wiedzieć, co warto tam zobaczyć, zajrzyjcie do naszego przewodnika po atrakcjach Ojcowskiego Parku Narodowego.

Wpis: Ojcowski Park Narodowy- Atrakcje turystyczne i porady

Najciekawsze polskie zamki. Zamek Pieskowa Skała na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego.

12. Zamek Królewski w Warszawie

Choć początki zamku sięgają XIV wieku, zamek zyskał swoją rangę za panowania Zygmunta III Wazy, kiedy stał się rezydencją królewską i miejscem obrad sejmu. To tu przez długie lata podejmowano najważniejsze decyzje w kraju, a kolejni władcy upiększali i przerabiali zamkowe wnętrza. Niestety wiele cennych przedmiotów zniknęło z zamku w czasie potopu szwedzkiego i później, za zaborów.

W czasie II wojny światowej Niemcy zbombardowali zamek już w 1939 roku, a potem, w 1944 wysadzili go w powietrze, doszczętnie niszcząc tak ważny dla kraju symbol państwowości. Do dziś w internecie można odnaleźć zdjęcia Warszawy, na których nie ma nawet śladu po zabytkowej rezydencji- odbudowa ruszyła dopiero w 1971 roku, a prace prowadzono dzięki zebranym przez społeczeństwo środkom. Dziś można nie tylko zwiedzać zrekonstruowane wnętrza, ale również wybrać się na spacer po królewskich ogrodach i ładnie odrestaurowanym podzamczu.

 Zamek Królewski w Warszawie
Zamki w Polsce -  widok na Kolumnę Zygmunta, Stare Miasto i Zamek Królewski w Warszawie.

13. Zamek w Pszczynie

Zamek w Pszczynie to prawdziwa perełka na polskich ziemiach – podobnie jak obiekt w Łańcucie, pszczyński zamek zachował się bardzo dobrze wśród dziejowych zawieruch i znakomita część zamkowych wnętrz to ,,oryginały”. Jeśli dodać do tego intrygującą historię zamożnych śląskich rodów oraz fakt, że z pszczyńskiego zamku Cesarstwo Niemieckie prowadziło kampanię I wojny światowej, nie pozostaje nic innego, niż wybrać się do Pszczyny.

Zamek w Pszczynie

Najpiękniejsze zamki w Polsce - Zamek w Pszczynie.
Najpiękniejsze zamki w Polsce. Sala Lustrzana w Zamku w Pszczynie.
Sala Lustrzana robi niesamowite wrażenie.

14. Zamek Książ w Wałbrzychu

Zamek Książ to naszym zdaniem najpiękniejszy zamek Dolnego Śląska i do tego przepięknie położony na stoku malowniczej doliny przepływającej poniżej Pełcznicy. Na wizytę w tej imponującej rezydencji warto zarezerwować cały dzień, gdyż poznawać można nie tylko zamkowe zakamarki, ale także wybrać się na specjalną wycieczkę do podziemi, z którymi związana jest tajemnicza  historia z czasów II wojny światowej.

Historia zamku liczy 800 lat. Przez stulecia rezydowały tu liczne śląskie rody rycerskie, a na początku XVII wieku stał się własnością słynnego rodu Hochberg, w których rękach pozostawał aż do II wojny światowej. 

Jedną z najznamienitszych postaci był  arcyksiążę Jan Henryk XI Hochberg – zasłynął jako wielki społecznik, a jego wkład dla okolicy jest niebagatelny: tworzył szkoły, wspierał parafię czy zakładał kasy emerytalne. W 1939 roku naziści przejęli zamek, a jego właściciele musieli opuścić Wałbrzych. Wtedy właśnie stworzono tu filie obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, a zatrudnieni w Książu więźniowie drążyli tajemnicze tunele i schrony. Czemu służył ten podziemny kompleks? Do dziś nie do końca wiadomo – o tej historii dowiecie się więcej, zwiedzając podziemia pod zamkiem.

Odkąd na początku XXI wieku obiekt przejęło miasto, Książ jest sukcesywnie poddawany remontom, dzięki czemu zarówno zamek, jak i teren wokół niego, pięknieją. Największe wrażenie robi sala Maximiliana, z imponujących rozmiarów lustrami. Aż chciałoby się wziąć udział w balu w takim magicznym miejscu…

Polecamy także spacery po Książańskim Parku Krajobrazowym – sporo tu ciekawych pieszych szlaków, które doprowadzą między innymi do punktów widokowych czy do ruin zamku Stary Książ. Książ słynie także ze stajni ogierów, a z zamku na piechotę do wałbrzyskiej Palmiarni. Jeśli macie chwilę, warto zobaczyć też inne atrakcje Wałbrzycha.

Najpiękniejsze zamki w Polsce. Widok z drona na Zamek Książ w Wałbrzychu.

15. Zamek w Kwidzynie

Każdy turysta słyszał o zamku w Malborku, natomiast zamek w Kwidzynie, oddalony od malborskiego o raptem 40 kilometrów, przyciąga zdecydowanie mniej turystów. A szkoda, bo to naprawdę imponujący obiekt. 

Kwidzyńską warownię wzniesiono w XIV wieku, budując twierdzę na planie kwadratu. Trochę później dokończono charakterystyczne gdanisko (pełniące rolę latryny), czyli wieżę na zewnątrz murów obronnych połączoną korytarzem z zamkiem. Następnie połączono zamek z katedrą, tworząc jeden spójny kompleks katedralno-zamkowy. 

Co ciekawe, początkowo zamek ten nie należał do żadnych władców, a do kapituły pomezańskiej. Od XVI wieku stał się budynkiem rządowym, a w kolejnych dekadach pełnił funkcję magazynu, sądu czy więzienia. Częściowo zaczęto nawet rozbierać mury, ale szczęśliwie w połowie XIX wieku zatrzymano tę dewastację i postawiono na konserwację zabytku. 

W czasach panowania nazistów znajdowała się tu szkoła Hitlerjugend, a armia czerwona zniszczyła wnętrza, szczęśliwie nie naruszając samej bryły zamku. W środku zobaczycie zabytkowe wnętrza i wystawy: etnograficzną oraz przyrodniczą.

Najpiękniejsze zamki w Polsce. Widok na Zamek w Kwidzynie od strony Wisły. Szczególne wrażenie robi zamkowe gdanisko.
Wysunięte gdanisko wyróżnia Zamek w Kwidzynie.

16. Zamek w Lidzbarku Warmińskim

Dla miłośników ceglanego gotyku Zamek w Lidzbarku Warmińskim to obowiązkowy przystanek przy okazji pobytu na Warmii lub Mazurach. Zamek zaczęto budować w połowie XIV wieku na miejscu dawnego pruskiego grodu – co ciekawe, należał do biskupów warmińskich, którzy posiadali Warmię i sprawowali nad nią pełną władzę. 

Najsłynniejszym gościem na lidzbarskim zamku był Mikołaj Kopernik, a ostatnim biskupem rezydującym w obiekcie sam Ignacy Krasicki.

Naszym zdaniem wizyta na zamku w Lidzbarku to obowiązkowy punkt wizyty w tych stronach – zamek zrobił na nas miłe wrażenie. Zachwycają przede wszystkim przepięknie polichromowane wnętrza – aż dziw, że malunki zachowały się do naszych czasów. 

Najpiękniejsze zamki w Polsce - Zamek w Lidzbarku Warmińkim.

17. Zamek w Gniewie

Zamek w Gniewie wznieśli Krzyżacy jako główną siedzibę krzyżackiego komtura, czyli jakby zarządcy danej prowincji. Zamek wzniesiono na planie kwadratu z dużym dziedzińcem pośrodku. Według legend do miasta Gniew miały prowadzić z zamku podziemne korytarze. 

Z czasem zamek utracił swoje właściwości obronne, ucierpiał też na skutek najazdów szwedzkich, a po pierwszym rozbiorze, gdy trafił w ręce Prus, zaczął służyć jako magazyn a później także więzienie. Przyczyniło się to niestety do zniszczenia obiektu. Największe szkody przyniósł jednak pożar, który wybuchł na zamku w 1921 roku – na jego skutek z obiektu zostały tylko ruiny. 

Dopiero w latach 90-tych udało się odbudować zamek i zaadoptować na hotel, ale na szczęście część pomieszczeń można zwiedzać z przewodnikiem. W trakcie oprowadzania posłuchacie między innymi o Sobieskich i Wazach na zamku w Gniewie.

Najpiękniejsze zamki w Polsce. Krzyżacki zamek w Gniewie.
Zamek w Gniewie, podobnie jak inne krzyżackie zamki zbudowano na tle kwadratu.

18. Zamek w Niemodlinie

Choć zamek nie jest duży, to sam obiekt wpadł nam w oko i trafił na nasza listę naj… i jak na razie to jedyny przedstawiciel opolskiego. Zamek w Niemodlinie nie miał szczęścia do właścicieli i podupadł znacznie w ostatnich dziesięcioleciach, ale wygląda na to że los ostatnio się do niego uśmiecha.

Jeśli oglądaliście film ,,Jasminum”, możecie kojarzyć niemodlińskie krużganki, które ,,grały” klasztor. Obecnie zamek poddawany jest remontowi. Wnętrze można zwiedzać z przewodnikiem, a przyjemny, otaczający zamek teren – na własną rękę. Przed wizytą sprawdźcie godziny zwiedzania z przewodnikiem i zarezerwujcie miejsce w grupie, bo nie jest ich zbyt wiele.

Dzieciom z pewnością spodobają się spacerujące po parku daniele – uważajcie jednak przy pikniku, bo zwierzęta potrafią dość bezczelnie podjadać smakołyki :). Na terenie zamku w czasie naszej wizyty działała niewielka kawiarenka i sklepik, w których można było skosztować między innymi lokalnych karpi, hodowanych w dawnych zamkowych stawach.

Zamek w Niemodlinie.
Wjazd do Zamku w Niemodlinie.

19. Zamek Czocha 

Wstyd się przyznać, ale do tego zamku jeszcze nie dotarliśmy – jakoś nigdy nie było nam po drodze z Krakowa. Planujemy to jednak nadrobić przy pierwszej możliwej okazji, bo Zamek Czocha to jeden z najciekawszych  zamków w Polsce i do tego pięknie położony nad jeziorem.

Oczywiście to nie wszystkie polskie zamki!

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, nie jest to lista wszystkich zamków w Polsce, tylko tych które do tej pory udało nam się zobaczyć. Listę będziemy aktualizować o kolejne obiekty, a mamy na oku kilka dobrze jak i mniej znanych zamków.

Docelowo postaramy zamknać się naszą listę w liczbie 20 najpiękniejszych zamków. Coś czujemy, że to będzie trudne zadanie.

Dajcie znać, które polskie zamki według Was zasługują na miano najpiękniejszych – chętnie zaczniemy nasze zwiedzanie właśnie od nich!

Zamki w Polsce na mapie

By ułatwić zlokalizowanie poszczegółnych budowli przygotowaliśmy dla Was poniższą mapkę:

Data ostatniej aktualizacji:

Kategoria: Polska

Spodobały Ci się nasze materiały lub ułatwiliśmy Ci zaplanować fajny urlop? Możesz postawić kawkę;) Dziękujemy!

35 komentarzy do “Najpiękniejsze zamki w Polsce. 19 zamków, które trzeba zobaczyć!”

  1. Drobna sugestia – chcecie odwiedzić Pałac w Mosznej, a to nie zamek, zamkiem jest jedynie z nazwy hotelu. Warto zajrzeć na stronę zabytek.pl – określenia pałac i zamek używa się wymiennie i to wprowadza często w błąd. Nawet na stronie obiektu taka wymienność pojawia się w opisie np.: „Z tego okresu pochodzi pałac – środkowa część dzisiejszego zamku. W roku 1771 rodzina von Reisewitz straciła Moszną, a majątek został zakupiony na licytacji przez Heinricha Leopolda von Seherr-Thossa, którego rodzina posiadała również na własność zamek i majątek w niedalekiej Dobrej. W 1853 roku Karl Gotthard Seherr-Thoss sprzedał Mosznę Heinrichowi von Erdmannsdorfowi, który zbył ją w 1866 roku Hubertowi von Tiele-Winckler z Miechowic.”
    Wikipedia – też stosuje nazewnictwo „pałac” dla tego obiektu.

    Odpowiedz
  2. Od lat zwiedzam zamki i mam ułożone trasy. Więc się dzielę. Ale uprzedzam – jestem świrem i jeżeli dwa kamienie na sobie zostały, to ja będę chciała je zobaczyć. Stąd też moje trasy zawierają zamki (i pałace) w bardzo różnym stanie. Do każdego miejsca mam opisy, zdjęcia i zapis wrażeń, więc się polecam 🙂
    Podróż I (6 dni):
    Świecie nad Wisłą – Radzyń Chełmiński -Gniew – Kwidzyń – Sztum – Frombork – Orneta – Lidzbark Warmiński – Reszel – Barciany – Kętrzyn – Sorkwity – Nidzica – Szymbark
    Podróż II (6 dni)
    Czocha – Pilchowice – Zamek Lipa – Zamek Świny – Bolków – Książ – Kamieniec Ząbkowicki – Moszna – Tenczynek – Niedzica – Wiśnicz – Dębno – Korzkiew – Ojców – Ogrodzieniec – Bobolice – Mirów – Olsztyn
    Podróż III (5 dni)
    Samsonów – Zagnańsk – Święty Krzyż (Klasztor Oblatów) – Sandomierz – Baranów Sandomierski – Odrzykoń – Krasiczyn – Łańcut – Zamość – Lublin – Kozłówka

    To na początek. Zamki forever!!!

    Odpowiedz
    • Wow! Imponujące! Wielkie dzięki 🙂
      Podróż I: od Fromborka na wschód jeszcze nie byliś,y
      Podróż II: widzieliśmy połowę 🙂
      Podróż III: tu wypadamy najlepiej – chyba tylko Odrzykonia nie kojarzymy :).

      Dawaj więcej! 🙂

      Odpowiedz
      • Wedle życzenia 🙂

        Podróż IV (częściowo się pokrywa z III, bo z przyczyn niezależnych musiałam przerwać III), 6 dni:
        Koło – Borysławice Zamkowe – Oporów – Rawa Mazowiecka – Inowłódz – Drzewica – Janowiec – Kozłówka – Lublin – Zamość – Łańcut – Tyniec (klasztor) – Rabsztyn – Smoleń – Morksko Górne – Sobków – Podzamcze Piekoszowskie

        Podróż V (chyba najsłabsza) 4 dni: Kalisz Pomorski – Pęzin – Płoty – Resko – Świdwin – Połczyn Zdrój – Stare Drawsko – Czarne – Człuchów – Krajenka – Gołańcz – Szubin – Wenecja – Kruszwica

        Potem miałam rok przerwy, bo mi się autko posypało.

        Podróż VI (5 dni): Oleśnica – Brzeg Dolny (tu uwaga, bo w pobliżu jest jeszcze jeden Brzeg z zamkiem, tam jeszcze nie byłam) – Jelcz-Laskowice – Biestrzyków – Lubiąż – Wojnowice – Legnica – Sędziszowa – Chojnik – Bolczów – Dwór Czarne – Siedlęcin – Lubomierz – Kliczków – Płakowice – Rakowice – Głogów – Broniszów

        Podróż VII (5 dni): Lipieniek – Grudziądz – Nowe – Malbork (po raz setny, ale to co :)) – Dzierzgoń – Wąplewo Wielkie – Pasłęk – Pieniężno – Braniewo – Elbląg (dziwne miasto) – Prabuty – Przezmark – Morąg – Ostróda – Olsztynek – Szczytno – Ciechanów – Działdowo – Brodnica – Rogoźno – Świecie nad Wisłą – Chełmno – Nowy Jasiniec – Zamek Bierzgłowski – Złotoria (tu uwaga na mapy google: kłamią! Nawigacja prowadzi na drugi brzeg Wisły i resztę drogi poleca iść – choć raczej przepłynąć :P) – Bobrowniki.

        Właśnie jestem na etapie przygotowywania podróży VIII, raczej południe kraju, chcę uzupełnić braki. Waham się między bardzo Dolnym Śląskiem, a okolicami Krakowa. Wiecie coś może o Pieskowej Skale? Warto? Jak byłam w tamtym rejonie to była rewitalizowana i nie można było zwiedzać.
        Niech Zamki Będą Z Wami 🙂

        Odpowiedz
        • Pieskowa Skała już po remoncie i jakoś ktoś lubi zamkowe klimaty to musi z zewnątrz i od środka:)
          A Dolny Śląsk to zamkowo-pałacowe Eldorado, trzeba zarezerować sobie kilka tygodni 😀

          Dzięki za pozostałe propozycje tras.

          Odpowiedz
    • Zamek Lipa – Zamek Świny – Bolków – Książ – Kamieniec Ząbkowicki –

      Same okolice bolkowa to jeszcze 3 zamki ,które są nie wymienione, są to bardziej prywatne ruiny tak jak zamek Świny, Kraina wygasłych wulkanów jest bardzo ciekawa (Dolny Śląsk)

      Odpowiedz
    • świetna podpowiedź, właśnie planuję jakieś zamkowe wakacje z moimi dziećmi więc niewątpliwie skorzystam 🙂
      muszę tylko poczytać i przygotować jakieś ciekawostki dla nich 🙂

      Dzięki 🙂
      Agnieszka

      Odpowiedz
  3. Czy można by było prosić o zestawie wszystkich tych obiektów według województw? Chodzi o to, aby łatwiej byłoby wyszukać dany kompleks 🙂
    Myśle, ze osobą odwiedzającym dany rejon Polski łatwiej by było w takim zestawieniu zobaczyć co warto zwiedzić 🙂

    Odpowiedz
  4. Genialne zestawienie! Od kilku lat zaczęłam się interesować zwiedzaniem zamków i muszę przyznać, że Polska w tym zakresie ma się czym pochwalić – szczególnie na Dolnym Śląsku. Zamek Kliczków, Pałac Wojanów czy Zamek na Skale w Trzebieszowicach – wspaniałe miejsca, polecam!

    Odpowiedz
    • Zgadza się, Dolny Śląsk to zagłębie zamków i pałaców, sami mamy długą listę miejsc do zobaczenia:) Wojanów znamy, Kliczków na liście, natomiast o Zamku w Skale nie słyszeliśmy, ale już jest na liście:) Dziękujemy i pozdrawiamy!

      Odpowiedz
  5. Żenada mylicie pałace z zamkami. Do tego mieszacie obiekty średniowieczne z budynkami w stylu historycznym wzniesionymi znacznie później, trochę wiedzy zanim zacznie się pisać.

    Odpowiedz
    • Jesteśmy otwarci na konstruktywne komentarze i chętnie poprawimy tekst. Daj nam znać, które zamki nie są według Ciebie zamkami z powodu późniejszej przebudowany na rezydencje lub zostały wybudowane od zera w stylu neogotyckim w XIX wieku. Jeśli chodzi o Krzyżtopór, to znany jest temat „zamek vs pałac”, więc w opisie zaznaczyliśmy, że technicznie to „palazzo in fortezza”. Poza tym wszystko zgodnie z literaturą i nazewnictwem używanym przez instytucje kultury. Pozdrawiamy.

      Odpowiedz
  6. Wszystko łasdnie, pięknie, tylko dlaczego bilety wstępu są tekie DROGIE!!!!! Jestem ciężko chorym emerytem i chciaż mieszkam niedaleko Chęcin, nie stać mnie na zwiedzanie zamku z wnuczkami, to pochłonęłoby znaczną część mojej emerytury. Oglądam więc wirtualnie Chęciny, choć według mnie wirtualny spacer po zamku mógłby być zrobiony znacznie lepiej i niektóre zdjęcia , zwłaszcza widok Tatr, mogłyby być lepszej jakości.

    Odpowiedz
  7. „Szlak Orlich Gniazd” miałam okazję zwiedzić podczas wycieczki szkolnej, bardzo miło to wspominam, było pięknie. 🙂
    Malbork mam na liście obiektów do odwiedzenia przy okazji, może uda się tam zajrzeć niedługo.

    Odpowiedz
  8. Obiektów typu zamki lub pałace jest w Polsce ponad 500 a większość jest warta obejrzenia. Jeśli nie byliście, odwiedźcie koniecznie Baranów Sandomierski. Zamek zwany kiedyś małym Wawelem. Polecam również Kazimierz Dolny i leżący nieopodal Janowiec. Bardzo podoba mi się również zamek w Gniewie a także Toruń, Ostróda, Tczew, Kwidzyń.
    W ogóle wszystkie zamki mi się podobają. Jak jadę zwiedzić jakiś zamek to przy okazji zwiedzam wszystkie w okolicy. Nawet jak została po nim tylko kupa kamieni. Z mniej znanych obiektów polecam Szydłów. Miasto zwane polskim Carcassone.

    Odpowiedz
    • Hej! Zgadzamy się- wiele jest naprawdę ciekawych, mimo tego, co narobili z nimi rózni najeźdźcy 🙂
      W Baranowie, Janowie, Szydłowie, Tczewie, Kwidzynie i Toruniu byliśmy, ale pozostałe miejsca jeszcze czekają na swoja kolej. Może jeszcze w tym roku… Pozdrawiamy!

      Odpowiedz
  9. Świetne zamki 😉 Ja jeszcze od siebie polecę Hotel Zamek Ryn ze względu na jego niepowtarzalność – można tam nocować bo na zamku znajduje się hotel 🙂 Sam zamek jest pięknie utrzymany i można go oczywiście w całości zwierzać 😉 Natomiast pokoje hotelowe wyglądają jak Komnaty, maja niesamowity klimat 🙂 Dodam jeszcze, ze w piwnicach zamkowych znajduje się profesjonalne spa i basen, wiec to miejsce idealne zarówno na rodzinny wakacyjny wyjazd jak i na romantyczny wypad we dwoje 🙂

    Odpowiedz
  10. W siedmiu byłem 🙂 jeden (Krzyżtopór, planuję na przyszły rok odwiedzić . Pozostałe z listy myślę, ze kiedyś odwiedzę , tym bardziej bardo o nich interesująco piszecie 🙂
    A co do propozycji , to może z mojego podwórka ( Opolszczyzna ) kilka propozycji :
    1) Zamek Piastów Śląskich w Brzegu zwany Śląskim Wawelem
    2) Książęcy Zamek Niemodlin
    3) Zamek w Otmuchowie
    4) Zamek w Rogowie Opolskim
    Trochę tego jest 🙂

    I jeszcze Dolny Śląski gdzie jest chyba największe skupisko zamków i pałaców (tym bardziej, ze to moje rodzinne strony Ziemia Kłodzka) to nie mogę nie napisać o Zamku w Kamieńcu Ząbkowickim 🙂
    I na koniec Zamek na Skale w Trzebieszowicach niedaleko Kłodzka . Obecnie hotel ale dostępny do zwiedzania . Jeden z nielicznych obiektów na tamtych terenach , który przetrwał zawieruchy dziejowe .

    Tak wiec macie gdzie pojechać i o czym pisać na długie miesiącu …………. 😉

    Pozdrawiam ciepło 🙂

    Odpowiedz
    • Hej Artur! Dziękujemy za masę inspiracji! Opolszczyzna jeszcze przed nami, a i Dolny Śląsk znamy głównie z przejażdżki po okolicach Jeleniej Góry. Niestety z Krakowa często jest problem z dojazdem w te strony, ale jak już kiedyś się zmotoryzujemy… A Opolszczyzna w sumie rzut kamieniem, więc trochę kusi :)! Pozdrawiamy!

      Odpowiedz

Dodaj komentarz