Polska to kraj niezwykle bogaty w atrakcje turystycznie i mamy nadzieję, że naszych czytelników nie trzeba do tego przekonywać :). Wspaniałe zabytki, intrygująca  historia oraz wciąż żywe  lokalne tradycje sprawiają, że w Polsce nie sposób się nudzić. Oprócz obiektów historycznych i kulturalnych niezwykle ważna jest też niepowtarzalna przyroda naszego kraju. W przeciwieństwie do wielu terenów Europy Zachodniej w Polsce wciąż można cieszyć się dziewiczymi miejscami o bogatej faunie i florze- miejscami, o których cywilizacja jakby zapomniała…

Polska przyroda nie ma sobie równych?

Polska bez wątpienia ma ogromny potencjał przyrodniczo-turystyczny, jednak czy jest on w pełni wykorzystany? W Polsce trudno jest chronić przyrodę, a głośno walcząc o jej prawa łatwiej o łatkę ekoterrorysty niż wysłuchanie. Niestety wciąż dominuje przeświadczenie, że jesteśmy zbyt biedni by żyć w zgodzie z przyrodą (problem smogu, gospodarki odpadami itp.) albo że mamy naturalne/boskie prawo podporządkować ją według własnej woli.

Naszym zdaniem przyroda jest dobrem ogólnonarodowym, z którego czerpać prawo mają wszyscy Polacy. Rządzący Polską mają obowiązek umożliwić to poprzez edukację i wspieranie lokalnych społeczności zamieszkujących chronione obszary, np. wspierając lokalne inicjatywy i rozbudowując infrastrukturę turystyczną. Chcemy dorzucić swoją cegiełkę do tych wysiłków, promując serią artykułów o polskich parkach narodowych.

Poznajmy wartość naszej przyrody

Drugim ważnym powodem jest chęć poznania tych najbardziej cennych przyrodniczo miejsc, objętych ochroną w ramach parków narodowych. Przyroda i krajobraz chronione w parku narodowego określa się jako ,,strategiczne zasoby naturalne Polski”- cóż jest więc w nich ,,strategicznego”?

Choć o parkach narodowych uczyliśmy się w szkołach i kilka jesteśmy w stanie wymienić z pamięci, to niestety większości nie znamy i nie wiemy w czym tkwi wartość tych terenów. Czy znamy mechanizm tworzenia parków narodowych? Czy umiemy się w nich zachować? Które parki są szczególnie ważne? Dlaczego objęto je ochroną?

Takie pytania zadaliśmy sobie jakiś czas temu i ze smutkiem stwierdziliśmy, że nie byliśmy nawet w pobliskich parkach narodowych, nie mówiąc już o tych położonych w odległych krańcach Polski.

ojcowski-park-narodowy-dolina-saspowskaMamy nadzieję, że zobaczenie na własne oczy najpiękniejszych i najcenniejszych przyrodniczo miejsc w Polsce zmieni również naszą świadomość przyrodniczo-ekologiczną. Chcemy być świadomymi mieszkańcami kraju, rozumieć zagadnienia związane z ochroną naszej unikatowej przyrody i móc wspierać rozsądne inicjatywy ekologiczne.

A więc: wyzwanie ,,Parki Narodowe Polski”

Stąd też pomysł na wyzwanie: w najbliższym czasie odwiedzić wszystkie parki narodowe Polski i zrozumieć, na czym polega ich unikatowość. Nie stawiamy sobie konkretnego terminu, bo nie o to nam chodzi, żeby bezmyślnie ,,odhaczyć” kolejne pozycje z listy. To wyzwanie ma nam pomóc przy planowaniu kolejnych wycieczek i zachęcić do odkrywania nie tylko polskiej kultury i historii, ale również przyrody. Dzięki wyzwaniu priorytetyzujemy wizyty w tych miejscach i uczymy się o przyrodzie. Zmobilizowaliśmy się już do wizyty w kilku miejscach, a teraz planujemy kolejne wypady 🙂

Pragniemy cieszyć się dzikimi krajobrazami, podglądać zwierzęta i poznawać niesamowite właściwości roślin. Mamy nadzieję, że przy okazji zachęcimy również i Was do podobnych eksploracji! Gorąco zachęcamy do odwiedzania naszych polskich parków narodowych i wspierania ich działalności. Nasza przyroda potrzebuje sojuszników, gdyż bez naszej pomocy może sobie nie poradzić.

To i owo o polskich parkach narodowych

Jeśli co nieco pamiętacie jeszcze z zajęć biologii czy geografii, ta informacja Was nie zaskoczy: w Polsce znaleźć można 23 parki narodowe, zajmujące około 1% powierzchni kraju. Są to miejsca niezwykle różnorodne: od górskich szczytów dających schronienie kozicom, przez rozlewiska rzek- dom dla tysięcy ptaków, czy nadmorskie krajobrazy z wydmami.

Najstarszym parkiem w Polsce jest utworzony w 1932 roku Białowieski Park Narodowy, z godła którego dumnie spogląda żubr- symbol udanych starań o ochronę polskiej przyrody. Najmłodszy na na liście jest powstały w 2001 Park Narodowy Ujście Warty, mekka miłośników obserwowania ptaków. Najmniejszą powierzchnię ma Ojcowski Park Narodowy, słynący z fantazyjnych formacji skalnych takich jak Maczugą Herkulesa czy Brama Krakowska, najbardziej rozległy to z kolei Biebrzański Park Narodowy, ostoja gatunków zamieszkujących bagna i rozlewiska.

,,Niechciane” parki narodowe

Oprócz tych 23 miejsc toczą się dyskusję o otoczeniu równie ścisłą opieką kolejnych wyjątkowych przyrodniczo miejsc. Mówi się o utworzeniu Mazurskiego Parku Narodowego w celu ochrony m.in. przyrody wokół rzeki Krutyni; pojawiają się głosy o stworzeniu Turnickiego Parku Narodowego, który miałby obejmować tereny Pogórza Przemyskiego i Gór Sanocko-Turczańskich; bierze się pod uwagę również ochronę terenu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Propozycji jest znacznie więcej- niestety utworzenie parku narodowego wiąże się z długimi negocjacjami i ekonomiczno-społecznymi kalkulacjami, które rzadko kiedy znajdują pozytywny przyrodniczo finał.

Jak nam idzie?

Nasze wizyty w parkach narodowych śledzimy w tabeli i w naszych postach. Oto i nasze dotychczasowe osiągnięcia:

park status LINK DO RELACJI
Babiogórski PN odwiedzony 🙂 https://polskapogodzinach.pl/beskid-zywiecki-babia-gora-zima/
Białowieski PN odwiedzony 🙂 https://polskapogodzinach.pl/bialowieska-przygoda-polnocna-czesc-puszczy-bialowieskiej/
Biebrzański PN odwiedzony 🙂  Podglądanie ptaków wiosną!
Bieszczadzki PN odwiedzony 🙂 Bieszczadzki klasyk- trzeba to przeżyć!
Park Narodowy ,,Bory Tucholskie” odwiedzony 🙂  Idealne tereny na aktywne wakacje!
Drawieński PN
Gorczański PN odwiedzony 🙂 Nigdzie jagody tak nie smakują!
Park Narodowy Gór Stołowych odwiedzony 🙂  Góry Stołowe i kłodzkie zdroje
Kampinoski PN  odwiedzony 🙂 Cenna lekcja historii i czas spędzony na łonie natury
Karkonoski PN odwiedzony 🙂  Śnieżka czy Śnieżne Kotły? Wybieraj!
Magurski PN
Narwiański PN odwiedzony 🙂  Spacer wśród trzcin? Czemu nie!
Ojcowski PN odwiedzony 🙂 https://polskapogodzinach.pl/ojcowski-park-narodowy/
Pieniński PN odwiedzony 🙂 https://polskapogodzinach.pl/trzy-korony-zima-pieninski-park-narodowy/
Poleski PN odwiedzony 🙂 https://polskapogodzinach.pl/poleski-park-narodowy/
Roztoczański PN odwiedzony 🙂 https://polskapogodzinach.pl/roztocze-srodkowe-pieszo-rowerem-kajakiem-zwierzyniec-jozefow-krasnybrod/
Słowiński PN odwiedzony 🙂 relacja się pisze!
Świętokrzyski PN odwiedzony 🙂 https://polskapogodzinach.pl/w-krainie-tetrapoda-i-czarownic-czyli-swietokrzyskie-na-rowerze/
Tatrzański PN odwiedzony 🙂 https://polskapogodzinach.pl/?page_id=3767
Park Narodowy ,,Ujście Warty”
Wielkopolski PN
Wigierski PN odwiedzony 🙂  https://polskapogodzinach.pl/rowerem-dookola-jeziora-wigry-wigierski-park-narodowy/ 
Woliński PN odwiedzony 🙂  relacja się pisze!

Już zobaczyliśmy: 19 /23 parków narodowych

Chcesz dołączyć?

Będzie nam raźniej! Daj znać w komentarzach, w którym parku narodowym już byłeś albo do którego planujesz wybrać się w najbliższym czasie! Chętnie posłuchamy Twoich doświadczeń!

A może potrzebujesz prawdziwego ,,trofeum”? PTTK oferuje możliwość starania się o jak najprawdziwszą odznakę turystyczno-krajoznawczą ,,Znam Parki Narodowe”. Aby ją zdobyć, trzeba zajrzeć do kilku parków, muzeów oraz przejść się ścieżkami przyrodniczymi- więcej szczegółów: TUTAJ.

Zapraszamy w podróż!

Podobał Wam się wpis? Zainspirowaliśmy? A może macie inne opinie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne!

6 komentarzy

  1. Gratulujemy świetnego pomysłu. Polskie Parki Narodowe to z pewnością miejsca warte odwiedzenia. Wspólnie z żoną po zdobyciu Korony Gór Polski również wzięliśmy sobie za cel odwiedzenie wszystkich parków narodowych, jednak chcemy to zrobić na rowerach 🙂 Pozdrawiamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz