Wyzwanie: Polskie Parki Narodowe

Polska to kraj niezwykle bogaty w atrakcje turystycznie i mamy nadzieję, że naszych czytelników nie trzeba do tego przekonywać :). Wspaniałe zabytki, intrygująca  historia oraz wciąż żywe  lokalne tradycje sprawiają, że w Polsce nie sposób się nudzić. Oprócz obiektów historycznych i kulturalnych niezwykle ważna jest też niepowtarzalna przyroda naszego kraju. W przeciwieństwie do wielu terenów Europy Zachodniej w Polsce wciąż można cieszyć się dziewiczymi miejscami o bogatej faunie i florze- miejscami, o których cywilizacja jakby zapomniała…

Polska przyroda nie ma sobie równych?

Polska bez wątpienia ma ogromny potencjał przyrodniczo-turystyczny, jednak czy jest on w pełni wykorzystany? W Polsce trudno jest chronić przyrodę, a głośno walcząc o jej prawa łatwiej o łatkę ekoterrorysty niż wysłuchanie. Niestety wciąż dominuje przeświadczenie, że jesteśmy zbyt biedni by żyć w zgodzie z przyrodą (problem smogu, gospodarki odpadami itp.) albo że mamy naturalne/boskie prawo podporządkować ją według własnej woli.

Naszym zdaniem przyroda jest dobrem ogólnonarodowym, z którego czerpać prawo mają wszyscy Polacy. Rządzący Polską mają obowiązek umożliwić to poprzez edukację i wspieranie lokalnych społeczności zamieszkujących chronione obszary, np. wspierając lokalne inicjatywy i rozbudowując infrastrukturę turystyczną. Chcemy dorzucić swoją cegiełkę do tych wysiłków, promując serią artykułów o polskich parkach narodowych.

Poznajmy wartość naszej przyrody

Drugim ważnym powodem jest chęć poznania tych najbardziej cennych przyrodniczo miejsc, objętych ochroną w ramach parków narodowych. Przyroda i krajobraz chronione w parku narodowego określa się jako ,,strategiczne zasoby naturalne Polski”- cóż jest więc w nich ,,strategicznego”?

Choć o parkach narodowych uczyliśmy się w szkołach i kilka jesteśmy w stanie wymienić z pamięci, to niestety większości nie znamy i nie wiemy w czym tkwi wartość tych terenów. Czy znamy mechanizm tworzenia parków narodowych? Czy umiemy się w nich zachować? Które parki są szczególnie ważne? Dlaczego objęto je ochroną?

Takie pytania zadaliśmy sobie jakiś czas temu i ze smutkiem stwierdziliśmy, że nie byliśmy nawet w pobliskich parkach narodowych, nie mówiąc już o tych położonych w odległych krańcach Polski.

ojcowski-park-narodowy-dolina-saspowska

Mamy nadzieję, że zobaczenie na własne oczy najpiękniejszych i najcenniejszych przyrodniczo miejsc w Polsce zmieni również naszą świadomość przyrodniczo-ekologiczną. Chcemy być świadomymi mieszkańcami kraju, rozumieć zagadnienia związane z ochroną naszej unikatowej przyrody i móc wspierać rozsądne inicjatywy ekologiczne.

A więc: wyzwanie ,,Parki Narodowe Polski”

Stąd też pomysł na wyzwanie: w najbliższym czasie odwiedzić wszystkie parki narodowe Polski i zrozumieć, na czym polega ich unikatowość. Nie stawiamy sobie konkretnego terminu, bo nie o to nam chodzi, żeby bezmyślnie ,,odhaczyć” kolejne pozycje z listy. To wyzwanie ma nam pomóc przy planowaniu kolejnych wycieczek i zachęcić do odkrywania nie tylko polskiej kultury i historii, ale również przyrody. Dzięki wyzwaniu priorytetyzujemy wizyty w tych miejscach i uczymy się o przyrodzie. Zmobilizowaliśmy się już do wizyty w kilku miejscach, a teraz planujemy kolejne wypady 🙂

Pragniemy cieszyć się dzikimi krajobrazami, podglądać zwierzęta i poznawać niesamowite właściwości roślin. Mamy nadzieję, że przy okazji zachęcimy również i Was do podobnych eksploracji! Gorąco zachęcamy do odwiedzania naszych polskich parków narodowych i wspierania ich działalności. Nasza przyroda potrzebuje sojuszników, gdyż bez naszej pomocy może sobie nie poradzić.

To i owo o polskich parkach narodowych

Jeśli co nieco pamiętacie jeszcze z zajęć biologii czy geografii, ta informacja Was nie zaskoczy: w Polsce znaleźć można 23 parki narodowe, zajmujące około 1% powierzchni kraju. Są to miejsca niezwykle różnorodne: od górskich szczytów dających schronienie kozicom, przez rozlewiska rzek- dom dla tysięcy ptaków, czy nadmorskie krajobrazy z wydmami.

Najstarszym parkiem w Polsce jest utworzony w 1932 roku Białowieski Park Narodowy, z godła którego dumnie spogląda żubr- symbol udanych starań o ochronę polskiej przyrody. Najmłodszy na na liście jest powstały w 2001 Park Narodowy Ujście Warty, mekka miłośników obserwowania ptaków. Najmniejszą powierzchnię ma Ojcowski Park Narodowy, słynący z fantazyjnych formacji skalnych takich jak Maczugą Herkulesa czy Brama Krakowska, najbardziej rozległy to z kolei Biebrzański Park Narodowy, ostoja gatunków zamieszkujących bagna i rozlewiska.

,,Niechciane” parki narodowe

Oprócz tych 23 miejsc toczą się dyskusję o otoczeniu równie ścisłą opieką kolejnych wyjątkowych przyrodniczo miejsc. Mówi się o utworzeniu Mazurskiego Parku Narodowego w celu ochrony m.in. przyrody wokół rzeki Krutyni; pojawiają się głosy o stworzeniu Turnickiego Parku Narodowego, który miałby obejmować tereny Pogórza Przemyskiego i Gór Sanocko-Turczańskich; bierze się pod uwagę również ochronę terenu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Propozycji jest znacznie więcej- niestety utworzenie parku narodowego wiąże się z długimi negocjacjami i ekonomiczno-społecznymi kalkulacjami, które rzadko kiedy znajdują pozytywny przyrodniczo finał.

Jak nam idzie?

Nasze wizyty w parkach narodowych śledzimy w tabeli i w naszych postach. Oto i nasze dotychczasowe osiągnięcia:

parkstatusLINK DO RELACJI
Babiogórski PNodwiedzonyhttps://polskapogodzinach.pl/beskid-zywiecki-babia-gora-zima/
Białowieski PNodwiedzonyhttps://polskapogodzinach.pl/bialowieska-przygoda-polnocna-czesc-puszczy-bialowieskiej/
Biebrzański PNodwiedzony Podglądanie ptaków wiosną!
Bieszczadzki PNodwiedzonyBieszczadzki klasyk- trzeba to przeżyć!
Park Narodowy ,,Bory Tucholskie”odwiedzony Idealne tereny na aktywne wakacje!
Drawieński PN ostatni na liście… 🙂
Gorczański PNodwiedzonyNigdzie jagody tak nie smakują!
Park Narodowy Gór StołowychodwiedzonyGóry Stołowe i kłodzkie zdroje
Kampinoski PNodwiedzonyCenna lekcja historii i czas spędzony na łonie natury
Karkonoski PNodwiedzonyŚnieżka czy Śnieżne Kotły? Wybieraj!
Magurski PNodwiedzonyPrzeczytaj pustych przestrzeniach Beskidu Niskiego
Narwiański PNodwiedzonySpacer wśród trzcin? Czemu nie!
Ojcowski PNodwiedzonyZapraszamy do prawdziwego jurajskiego parku!
Pieniński PNodwiedzonyhttps://polskapogodzinach.pl/trzy-korony-zima-pieninski-park-narodowy/
Poleski PNodwiedzonyhttps://polskapogodzinach.pl/poleski-park-narodowy/
Roztoczański PNodwiedzonyhttps://polskapogodzinach.pl/roztocze-srodkowe-pieszo-rowerem-kajakiem-zwierzyniec-jozefow-krasnybrod/
Słowiński PNodwiedzonyrelacja się pisze!
Świętokrzyski PNodwiedzonyhttps://polskapogodzinach.pl/w-krainie-tetrapoda-i-czarownic-czyli-swietokrzyskie-na-rowerze/
Tatrzański PNodwiedzonyhttps://polskapogodzinach.pl/?page_id=3767
Park Narodowy ,,Ujście Warty”odwiedzonyWitaj w Rzeczypospolitej Ptasiej!
Wielkopolski PNodwiedzonyrelacja się pisze!
Wigierski PNodwiedzony https://polskapogodzinach.pl/rowerem-dookola-jeziora-wigry-wigierski-park-narodowy/ 
Woliński PNodwiedzony relacja się pisze!

Już zobaczyliśmy: 22 /23 parków narodowych

Chcesz dołączyć?

Będzie nam raźniej! Daj znać w komentarzach, w którym parku narodowym już byłeś albo do którego planujesz wybrać się w najbliższym czasie! Chętnie posłuchamy Twoich doświadczeń!

A może potrzebujesz prawdziwego ,,trofeum”? PTTK oferuje możliwość starania się o jak najprawdziwszą odznakę turystyczno-krajoznawczą ,,Znam Parki Narodowe”. Aby ją zdobyć, trzeba zajrzeć do kilku parków, muzeów oraz przejść się ścieżkami przyrodniczymi- więcej szczegółów: TUTAJ.

Zapraszamy w podróż!

6 komentarzy do wpisu „Wyzwanie: Polskie Parki Narodowe”

  1. Gratulujemy świetnego pomysłu. Polskie Parki Narodowe to z pewnością miejsca warte odwiedzenia. Wspólnie z żoną po zdobyciu Korony Gór Polski również wzięliśmy sobie za cel odwiedzenie wszystkich parków narodowych, jednak chcemy to zrobić na rowerach 🙂 Pozdrawiamy

    Odpowiedz

Dodaj komentarz