Nieśmiałe przebłyski słońca nas jakoś nie rozpieszczały, co nie pomagało wczuć się w wielkanocny klimat. Nieliczne tylko gałązki nieśmiale puszczały pączki, a wspomnienia Tłustego Czwartku i bożonarodzeniowego obżarstwa pozostawały w nas jeszcze ciągle bardzo wyraźne.

Lipnica Murowana i palmy Wielkanocne

Spojrzeliśmy po sobie i powiedzieliśmy to głośno: nijak nie czujemy jeszcze atmosfery świąt Wielkanocy. Dlatego też w Niedzielę Palmową postanowiliśmy spędzić w wyjątkowo odświętny i tradycyjny sposób. Plan był prosty: udać się do Lipnicy Murowanej na coroczny konkurs palm! W Lipnicy Murowanej z pewnością udzieli Wam się atmosfera wielkanocnego świętowania.

Wielkanocne targowisko w Lipnicy Murowanej- nie samymi palmami…

Choć pogoda nie była w niedzielę zbyt łaskawa, zainteresowanych wydarzeniem i towarzyszącymi mu targami nie zabrakło. Kupcy z okolic oferowali apetyczne produkty, często ekologicznej lub domowej produkcji, zachęcając do kosztowania wielkanocnych smakowitości.Szynki, babki, baranki z ciasta, obok nich palemki i wielkanocne ozdoby- wśród stoisk zrobiło się swojsko i gwarnie. Na niewielki lipnicki rynek zjeżdżało się coraz więcej zainteresowanych, a podjadane przysmaki poprawiały nastroje. Nas ucieszyła szczególnie szeroka oferta kreatywnych wielkanocnych ozdób robionych ręcznie z naturalnych produktów, które stanowią wartościową alternatywę dla taniej, chińskiej konkurencji. Ręcznie malowane jajka czy słomiane zajączki z fasolowymi zębami są śliczne, ekologiczne i „nasze”! Stroik z samej Lipnicy Murowanej z pewnością będzie piękną ozdobą każdego wielkanocnego stołu.

 

Na zmarzniętych czekała „Lipnicka Lipina”- pyszna i naturalna herbatka lipowa, lokalny rarytas, wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych, serwowana z domowym syropem malinowym albo prawdziwym miodem. Poza walorami smakowymi warto pamiętać również o tych zdrowotnych- w okresie wiosennego przesilenia bakteriobójczy i rozgrzewający napar z lipy jest doskonałym pomysłem.

W ten niezbyt wiosenny dzień idealnie komponowała się z kawałkiem pysznego domowego ciasta, przygotowanego przez seniorki z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na lipnickim targu z pewnością można było posmakować już świąt! Mniam! Nasz świąteczny nastrój zaczął się szybko uwidaczniać :), a impreza dopiero się rozkręcała…

Konkurs Palm Wielkanocnych w Lipnicy Murowanej

Ale oczywiście nie po jedzenie przyjechaliśmy do Lipnicy Murowanej (ekhm, kogo my próbujemy oszukać… :P). W końcu najważniejszy tego dnia jest  lipnicki konkurs palm, organizowany już po raz 58 (relacja z 2016 roku). Społecznik lipnicki, Józef Piotrowski, zauważył, że po wojnie tradycja robienia palm zanikała, w związku z czym zdecydował się zorganizować w Lipnicy Murowanej konkurs palm, nie mając za pewne jeszcze wtedy świadomości, jak wielką przysługę wyświadczył swojej miejscowości.

Co roku w Niedzielę Palmową zjeżdżają do Lipnicy Murowanej zarówno tłumy zainteresowane tą tradycją, jak i najważniejsi politycy w kraju, włączając prezydentów – konkurs zaś stał się turystyczną wizytówką tej niewielkiej miejscowości. A jest co oglądać – palmy potrafią mieć powyżej 30 metrów długości (rekord to 35 metrów), dumnie prezentując się ponad rynkiem.

Jak zrobić wielkanocną palmę?

Jeśli myślicie, że w XXI wieku postawić palmę dłuższą niż 35 metrów to żaden problem, radzimy zapoznać się z warunkami formalnymi Konkursu Palm Wielkanocnych w Lipnicy Murowanej: od środka palmę można usztywnić jedynie drewnianą tyczką, lipnicka palma ma być wykonana siłą ludzkich rąk, opleciona wikliną lub bukszpanem, a do jej postawienia nie wolno używać mechanicznej pomocy. Uwierzcie nam, szczególnie ostatni punkt to nie lada wyzwanie, które potrafi zaangażować tuzin rosłych mężczyzn.

 

Czubek palmy wieńczy ozdobny bukiet z bukszpanu i kolorowych wstążek- najbardziej kolorowy element konstrukcji, a jej pień przystraja się ręcznie robionymi kwiatkami, najlepiej w stylistyce nawiązującymi do motywów ludowych. Grubość palm jest również jasno zdefiniowana- powinno się być w stanie objąć je dwoma rękami, co zdecydowanie utrudnia zadanie, gdyż cienkie palmy niebezpiecznie wyginają się na wietrze.

Stawianie pięknie zdobionych palm do pionu to osobna historia- byliśmy pod wielkim wrażeniem współpracy i inżynierskiego zamysłu uczestników konkursu. Palmę obwiązywano w kilku miejscach sznurkami, przy użyciu korony drzew tworzono dźwignię i delikatnie, wspomagając się długimi widłami, ustawiano konstrukcję do pionu. Patrząc na zdjęcie, trudno w to uwierzyć, ale żadna z nich się nie złamała…

Kilkunastu mężczyzn w skoordynowany sposób musiało delikatnie ciągnąć linki, korygować ustawienie palmy, manewrować ciężkimi widłami, czy wreszcie, stojąc na wysokim drzewie, przymocować palmę do lip rosnących wokół rynku. Operacja to nieprosta, tłumy gapiów z zadartymi głowami nie pomagają w podnoszeniu palm nad straganami, ale lipnicka myśl inżynieryjna oraz wieloletnie doświadczenie zwyciężają.

Przyjemnie ogląda się ten spektakl, w który angażuje się tyle ludzi- w końcu kobiety spędzają najpierw długie godziny przygotowując zdobienia do palm, mężczyźni debatują nad najlepszym drewnem na rdzeń palmy, a potem zaś wspólnymi siłami stawiają smukłe konstrukcje. Miło, że są jeszcze inicjatywy, które tak pięknie potrafią integrować rodziny i lokalną społeczność.

A że organizator konkursu lubował się również w poezji, zamieszczamy fragment jego rymowanej relacji z tego święta:

Józef Piotrowski: ,,Palmowa Niedziela w Lipnicy Murowanej”

,,(…)Wyrosły z nadrzecznych łęgów
Smukłe witki wierzbowe,
Na szczytach trzcinowych pęków
Tańczą ich wstążki tęczowe.

Drżą w wiatru podmuchach,
Bukietem barwnym się mienią,
Wiją w spiralnych się ruchach,
A bazie puszyste się pienią.

Trwają w Palmową palmowe święta
I palm procesja w palmy zdobiona,
Trwa ta tradycja co tu poczęta
I wiary ojców żywe znamiona. (…)”

Warto choć raz przyjechać i zobaczyć palmowy konkurs na własne oczy!

Jeśli zaś interesuje Was, co oprócz konkursu można zobaczyć w Lipnicy polecamy nasze wpisy o Lipnicy oraz o Nowym Wiśniczu i Wiśnicko-Lipnickim Parku Krajobrazowym.

Podobał się Wam wpis? Zainspirowaliśmy? A może macie inne opinie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne!

DODATKOWE INFORMACJE:

  • Jeśli akurat nie możecie pojawić się w Lipnicy w Niedzielę Palmową, warto sprawdzić na stronie Lipnicy, kiedy organizowane są warsztaty z robienia palemek- najczęściej tydzień lub dwa przed samym konkursem.KLIK 
  • Ciekawy artykuł o tradycji konkursu : KLIK

Opt In Image

Zapisz się do naszego newslettera!

Podobał Ci się artykuł na Polska Po Godzinach? Chcesz mieć pewność, że nie ominą Ciebie najnowsze wpisy? Zamów nasz newsletter by być na bieżąco.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment