Krokusy w Tatrach – Gdzie szukać wiosny?

Już niebawem pierwszy dzień wiosny, a zaraz po nim kwiecień. Jak sama nazwa miesiąca wskazuje, pojawią się zaraz pierwsze kwiaty, małe pączki wystrzelą soczyście zielonymi liśćmi, a sady powoli pokryją się bielą i pudrowym różem, wabiąc brzęczących gości swoim słodkim zapachem. Zimowe kurtki ustąpią miejsca modnym wiosennym płaszczykom w bardziej twarzowych kolorach, a długie kozaki poraz kolejny wylądują w czeluściach szaf. Ci, którym jeszcze w codziennym pędzie zdarza się zadzierać głowę, niechybnie dostrzegą klucze ptaków, a wśród drzew usłyszą pierwsze miłosne trele pełne wiosennej energii. Wiosna!

Polana Kalatówki w Tatrach usiana krokusami. Śniadanie wśród kwiatów.
Oglądanie krokusów może być częścią wiosennej tatrzańskiej wycieczki lub celem samym w sobie.

Pierwsze krokusy – koniec zimy!

Choć to wtedy właśnie wszyscy myślami są już przy wiosennych detoksach i planach na majówkę, zapominając kompletnie o zimowych mrozach, dla nas finalnym akordem śnieżnej pory roku jest pojawienie się w górach krokusów. Dokładnie obserwujemy prognozę pogody, wypytujemy znajomych, czy to ,,już-już” ten moment i ile tchu w piersiach gnamy w Tatry, kiedy stwierdzimy, że to w końcu „już teraz”.

Polana Kalatówki i krokusy
Krokusy na Polanie Kalatówki
Krokusy w Dolinie Chochołowskiej
Fioletowe śliczności z górskimi szczytami w tle są niezwykle fotogeniczne:)

W poszukiwaniu wiosny. Gdzie i kiedy jechać na krokusy?

W zależności od zimy pierwsze krokusy powinny pojawić się około drugiego lub trzeciego tygodnia marca, choć na prawdziwe fioletowe dywany trzeba zazwyczaj poczekać kolejny tydzień lub dwa. Choć w 2015 roku jeszcze 25 kwietnia cieszyliśmy oczy krokusowym szaleństwem, więc trudno tu o zasadę. Niezależnie od terminu pamiętajcie, żeby delikatnie obchodzić się z kwiatkami. Serio, robienie pamiątkowych zdjęć to super zabawa, ale nie upoważnia do zadeptywania krokusów i wylegiwania się na kwiatach.

Polana Chochołowska i krokusy
Rano kielichy kwiatków są odrobinę przymknięte- otworzą się dopiero na poranne promienie słońca.
Krokusy w Dolinie Chochołowskiej w Tatrach
Tatrzańskie doliny o tej porze roku są wyjątkowe.

Krokusowe pola na Polanie Chochołowskiej i Kalatówki

Najbardziej popularnym miejscem do oglądania krokusowego ,,show” jest niewątpliwie Polana Chochołowska, która jednak z racji łatwego do niej dostępu bardzo szybko zamienia się w nieprzerwaną rzekę ludzi opacznie rozumiejących tabliczki „nie deptać łąki”. Rzeczywiście tam kwiatki wyglądają niezwykle malowniczo, popularność tego miejsca jest więc jak najbardziej uzasadniona.

My postaraliśmy się rozegrać to w miarę ,,taktycznie” i krokusy w Dolinie Chochołowskiej oglądaliśmy z samego rana. Przenocowaliśmy w agroturystyce zaraz koło wejścia do doliny i z samego rana pobiegliśmy popatrzeć o wschodzie słońca na krokusy w Dolinie Chochołowskiej. Gdy wracaliśmy, mijaliśmy już tłumy turystów zmierzające w stronę schroniska.

Krokusy w Dolinie Chochołowskiej
W kwietniu śnieg wciąż może leżeć w górskich dolinach, a poranne przymrozki to norma. Bez obaw, krokusy świetnie dają sobie radę.
Krokusy w Dolinie Chochołowskiej w Tatrach
Krokusy z samego rana mają zamknięte kielichy i dopiero wraz z promieniamy słońca stopniowo się otwierają.
Krokusy to zwyczajowa nazwa na szafran spiski- jeśli przyjrzeć się pomarańczowym prątkom, wszystko staje się jasne.

Niestety przy wejściu do Parku utworzyła się ogromna kolejka, a oczekujący do wejścia jakby zupełnie ignorowali fakt, że wchodzą właśnie do parku narodowego, w którym trzeba stosownie się zachowywać. Polecamy więc wybrać się „na kwiatki” jak najraniej, żeby uniknąć tłumów –  ponadto góry o wschodzie słońca oferują przepiękne widoki i niesamowity spokój.

Po krokusowym szaleństwie polecamy krótką wycieczkę na Grzesia lub Trzydniowiański Wierch – z Doliny Chochołowskiej to raptem rzut kamieniem.

Z kolei Dolinę Kalatówki chroni przed tabunem turystów fakt, że znajduje się ciut wyżej, co u niektórych skutecznie studzi zapał. W rzeczywistości mowa jedynie o pół godziny marszu, więc warto zadać sobie ten trud i „wpaść na krokusy”. Choć z pewnością nie będziecie jedyni, w porównaniu z innymi miejscami było tam względnie spokojnie. Zaś widoki rozpościerające się z doliny są absolutnie fantastyczne!

Krokusy na Polanie Kalatówki w Tatrach . W tle ośnieżone tatrzańskie szczyty.
Polana Kalatówki przypomina trochę kadry z reklamy pewnej czekolady;)
Polana Kalatówki i krokusy.
Przy pięknej słonecznej pogodzie widoki robią wrażenie…
Polana Kalatówki. W tle bacówka, górskie szczyty i fioletowe krokusy pokrywające całą polanę.
Góralska bacówka, ośnieżone górskie szczyty i krokusy. Tatry zachwycają o każdej porze roku.

My podeszliśmy na Kalatówki z samego rana, co jak najbardziej polecamy, aby potem zrobić pętlę w kierunku Schroniska na Kondratowej Hali.

W schronisku na Kondratowej Hali było jeszcze zimowo

Dzień zakończyliśmy spacerem Drogą nad Reglami (szlak czarny) łączącą liczne doliny. Na szlaku leżało jeszcze całkiem dużo śniegu, w kontraście do jakże wiosennych już polan.

Momentami zapadaliśmy się w nim aż po pas, co nie przeszkadzało nam cieszyć się uroczym wiosennym spacerkiem. Przechadzkę zwieńczyliśmy jeszcze krótkim odbiciem do wodospadu Siklawica i czerwonym szlakiem wróciliśmy do Zakopanego.

Siklawica, jeden z tatrzańskich wodospadów.

Inne miejsca, w których można natknąć się na te kwiatki w Tatrach, to np. Polana Olczyska lub Biała Polana. Generalnie wypatrujcie ich na łąkach położonych poniżej 1600 metrów :).

,,Na krokusy” można się również wybrać sie w inne góry na przykład w Gorce (najwięcej w okolicach Turbacza i Kudłonia), Beskid Żywiecki (np. Rysianka) lub Beskid Wyspowy (np. Luboń Wielki).

Czemu warto wybrać się ,,na krokusy”?

Dla nas kolorowe dywany to długo wyczekiwany moment, prawdziwe narodziny wiosny. Śnieżna pokrywa topnieje, ustepując pola eksplozji fioletu, ożywiającego poszarzałe po zimie łąki. Ot, estetycznie przejście natury ze spokojnej bieli, przez żywy fiolet, po świeżą wiosenną zieleń.

Tak, te maleńkie kwiatuszki zachwycą absolutnie każdego. Najlepiej najpierw przyjść przyjrzeć im się o świcie, kiedy dopiero budzą się po nocy, powoli rozchylając swoje delikatne kielichy.

Poranna rosa delikatnie spływa po kwiatku, a łagodne poranne promienie dodają energii zarówno roślinności, jak i jej obserwatorom. Wtedy też macie największą szansę na spokojne przyjrzenie się budzącej się do życia naturze.

W porze pośniadaniowej kwiatki otwierają się do słońca i ukazują tatrzańskim gościom swoją pełną krasę. Przy ładnej pogodzie i dobrej widoczności można cieszyć się naprawdę przepięknym pejzażem. Tu mała bacówka, tam ukwiecona polana, w tle zaś ośnieżone jeszcze szczyty.

Warto się nie zagapić i nacieszyć się nim zanim na polany dotrze horda instagramowych fotografów, którzy w poszukiwaniu najkorzystniejszego tła do selfie zadeptują delikatne roślinki… Szczęśliwie ostatnio w tych najbardziej tłocznych miejscach porządku pilnują wolontariusze Tatrzańskiego Parku Narodowego, dzięki czemu dłużej można cieszyć się tym krokusowym spektaklem.

No i skojarzenie, a jakże, mocno jedzeniowe- czy i Wam biało-fioletowe pejzaże przywodzą na myśl pewne słodkości…?

Wybieracie się w tym roku? Macie swoje ulubione krokusowe miejsca? Podzielcie się wskazówkami!

Data ostatniej aktualizacji:

Kategoria: Małopolskie, Polska

Spodobały Ci się nasze materiały lub ułatwiliśmy Ci zaplanować fajny urlop? Możesz postawić kawkę;) Dziękujemy!

8 komentarzy do “Krokusy w Tatrach – Gdzie szukać wiosny?”

  1. Cześć!
    Jak sytuacja? Planowaliśmy jechać do Zakopanego 9-10 kwietnia, ale chyba nikłe szanse na wysyp krokusów na polanach? 🙂 17-18 będzie pewnie lepszym terminem:)?

    Odpowiedz
  2. Witam , jakieś przypuszczenia jak będzie w tym roku z terminem kwitnienia . Ubiegły rok się skiepścił przez obostrzenia . Ale w tym roku obowiązkowo tym bardziej że mam plany co do wyprawy .

    Odpowiedz
    • Ciężko powiedzieć, nie będziemy się bawić w ,,najstarszych górali” – bo tylko oni umieją przewidzieć pogodę. Jeśli rzeczywiście ten niespodziewany ,,atak wiosny” się utrzyma, myślimy, że może być to wszystko dość przyspieszone- w zeszły weekend pokrywa śniegu w dolinach nie była już przesadnie gruba…

      Odpowiedz
  3. Witam, tej jesieni zapragnęłam właśnie aby w przyszłym roku pojechać na krokusy w góry i trafiłam na waszego bloga.
    Zostanę tu na pewno na dłużej. Pozdrawiam

    Odpowiedz
  4. czekałam na ten post 🙂 tylko nie mam znajomych w górach, którzy mogliby dać znać, że to już :/ A Wy kiedy zastaliście to śliczne kwiecie w ubiegłym roku?

    Odpowiedz
    • Do usług! w zeszłym roku były już w połowie kwietnia, w tym roku widzieliśmy zdjęcie pierwszego, ale wiadomo, jeden krokus wiosny nie czyni 🙂

      Odpowiedz

Dodaj komentarz