5 sprawdzonych pomysłów na majówkę- ruszaj w Polskę!

Mamy nadzieję, że naładowaliście trochę baterie w trakcie świąt wielkanocnych! Miło było odpoczać chwilkę od ,,bieżączki”, prawda? Mamy dobrą wiadomość- za cztery tygodnie majówka! W tym roku święta układają się wręcz idealnie- 1 maja wypada we wtorek, a 3 maja w czwartek. Biorąc więc raptem trzy dni urlopu, możemy wyjechać aż na 9 dni! Koniecznie skorzystajcie z tej okazji i wyruszcie w jakąś majową podróż.

Brak pomysłów? Wizja kolejnej majówki spędzonej na grillowaniu niebezpiecznie się przybliża? Spieszymy z pomocą z naszymi podpowiedziami- zarówno na tygodniowy wypad, jak i na krótsze wycieczki. Czytajcie, wybierajcie i planujcie- wbrew pozorom nie zostało aż tak dużo czasu!

1. Góry Stołowe- majówka w kłodzkich zdrojach

Nieważne, czy jesteście początkującymi miłośnikami pięknych pejzaży czy zaprawionymi w bojach zdobywcami pieszych szlaków- chyba nie ma takich, którzy pozostaliby obojętni na piękno Gór Stołowych. Fantazyjne kształty Skalnego Miasta czy okolic Szczelińca pobudzają wyobraźnię zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jednocześnie dość łagodne podejścia czynią stołowe szlaki przystępnymi nawet dla tych, którzy dopiero wybudzają się z zimowego snu ;).

W wersji wędrownej można obejść najważniejsze punkty, nocując w okolicznych miejscowościach- tak zrobiliśmy my, przemierzając Główny Szlak Sudecki między Dusznikami, Kudową, Szczelińcem, Wambierzycami i Polanicą. W wersji stacjonarnej fajnie sprawdzą się właśnie kłodzkie zdroje- prężne turystyczne miejscowości z dobrym zapleczem logistycznym i specjalnymi atrakcjami przygotowanymi dla gości. Sporo szlaków przecina lub wychodzi z tych miast, a dobre połączenie kolejowe pozwala np. podjechać do następnej miejscowości i stamtąd udać się na wędrówkę. Po więcej szczegółów zapraszamy do naszej relacji z Gór Stołowych. A może przekona Was nasze wideo?

2. Beskid Sądecki na rowerze – pierwsze wyzwanie sezonu

Są wśród naszych Czytelników prawdziwi miłośnicy rowerów, którzy z utęsknieniem wyczekują nowego sezonu rowerowego lub, o czym też słyszymy, w sumie jeszcze nie skończyli poprzedniego :). Miłośnikom emocji na dwóch kółkach polecamy trasy Beskidu Sądeckiego, np. z bazą wypadową w Muszynie, do której z łatwością można dowieść rowery również pociągiem. Tras z miło rozgrzewającymi nogi podjazdami w okolicy nie brakuje.

Podjazd pod Wierchomlę czy pętle po polsko-słowackim pograniczu to doskonała recepta na ,,wypoczynek przez zmęczenie”. Do tego okolica jest bardzo ciekawa kulturalnie- koniecznie zajrzyjcie do unikatowych drewnianych cerkwi wzniesionych przez zamieszkujących niegdyś te tereny Łemków. Pomysły na rowerowe trasy znajdziecie w tym wpisie. Przy  okazji można odpocząć od jednośladu i ,,przesiąść się” na dwie nogi, spacerując po okolicznych szlakach.

A gdyby jednak zachciało się bardziej imprezowych klimatów, sprawdźcie majówkowe atrakcje Krynicy-Zdrój.

3. Majówka z czarownicami- okolice Kielc

Ciekawą opcją na majówkę może być również wycieczka w okolice Kielc- dookoła Gór Świętokrzyskich. Na taki wypad wybraliśmy się dokładnie dwie majówki temu i do dziś bardzo dobrze wspominamy kieleckie trasy.

Ta część świętokrzyskiego to okolice dość spokojne, o dobrze wytyczonych szlakach rowerowych (również słynnym Green Velo) i sporym zagęszczeniu atrakcji.

Dzięki temu na taką wycieczkę spokojnie można skusić się całą rodziną, bo atrakcji nie brakuje zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Od przepięknego skansenu w Tokarni, jednego z naszych ulubionych w kraju, przez tajemnicze ruiny zamku w Chęcinach, imponujące nacieki skalne w jaskini Raj, dom Sienkiewicza w Oblęgorku, przez historię sanktuarium Św. Krzyża, szabasy czarownic na Łysej Górze, rozłożyste konary dębu Bartek… a zresztą sprawdźcie nasze relacje i ułóżcie swoją ulubioną trasę- pieszą, rowerową lub samochodową.

4. Gdy przyroda budzi się do życia – majówka w Białowieży

Ściana wschodnia jest ostatnio niezwykle ,,sexy”- serio, jeśli jeszcze nie byliście na Podlasiu, koniecznie nadrabiajcie braki. Jednym z (kilku) podlaskich klejnotów jest Puszcza Białowieska z sercem w Białowieży. Choć ostatnio o tych okolicach słyszało się trochę niefajnych rzeczy, Białowieża trwa jak trwała, a wyjazd w te strony dalej jest niesamowitą przygodą.

Białowieżę polecamy szczególnie tym, którzy lubią ,,ulokować się” w jakiejś agroturystyce czy hotelu i na spokojnie eksplorować okolicę. W puszczy atrakcji nie zabraknie. Bez problemu można wypożyczyć rowery i pojeździć po unikatowych białowieskich lasach. Spacer po okolicy będzie z kolei doskonałą okazją do podglądania budzącej się po zimie przyrody- w maju ptactwo wręcz szaleje w swoich trelach, pilnie uwijając się przy czynnościach architektoniczno-erotycznych ;), a dno lasu pokrywają drobniutkie kwiaty, które wykorzystują swoje słoneczne pięć minut.

W Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego pogłębicie przyrodniczą wiedzę, a w białowieskich knajpkach poszerzycie doświadczenia kulinarne o regionalne przysmaki i świeżą dziczyznę.

5. Idealna majówka w Mieście Idealnym – Zamość i Roztoczański Park Narodowy

A może kusi Was bardziej wypad na ,,city-break”? A byliście już w Zamościu? Ostatni raz z wycieczką szkolną? To się nie liczy ;), tym bardziej że w 2015 roku skończyła się ogromna rewitalizacja obiektów Twierdzy Zamość, która nadała mu nowego blasku. Zacznijcie od zwiedzenia potężnych zamojskich fortyfikacji, powłóczcie się bez celu uliczkami Starego Miasta i dowiedzcie, dlaczego Zamość miał być ,,miastem idealnym”.

W położonym pod Zamościem Klemensowie posilcie się doskonałym śledzikiem skonsumowanym z widokiem na ostatni drewniany wiatrak Zamojszczyzny, a w Szczebrzeszynie wpadnijcie do najsłynniejszego chrząszcza w Polsce. Stąd już tylko rzut kamieniem na do Roztoczańskiego Parku Narodowego i tak oto miną kolejne dni majówki… 🙂

Zastanawiacie się, gdzie spędziliśmy zeszłoroczną majówkę? Zajrzyjcie tutaj aby się o tym przekonać :)- to był baaaaardzo intensywny tydzień!

A może spotkamy się gdzieś na trasie w tym roku? Zdradzimy, że wyruszamy w okolice Jeleniej Góry! Jak myślicie, ile zamków i pałaców zobaczymy po drodze?

Dodaj komentarz