Park Etnograficzny w Tokarni- wiosna, ach to ty!

Od wizyty w skansenie w Tokarni zaczęła się nasza majowa rowerowa objazdówka dookoła Kielc i chyba nie mogliśmy sobie wymarzyć lepszego jej początku.

Drewniany kościółek z duszą…

Prawdziwie wiosenny tydzień, obsypane kwieciem drzewka i trele rozochoconego ptactwa. Dodajcie do tego urocze zabytkowe chaty, zapach starego drewna i ogromny teren, w którego zakamarkach można się niechcący zgubić – oto recepta na wyjątkowe wiosenne przedpołudnie!

Park Etnograficzny w Tokarni- Błogość na świętokrzyskiej ziemi

Tego dnia byliśmy prawie pierwszymi gośćmi w skansenie w Tokarni. Przez chwilę zmroziło nas, gdy u bram skansenu minęliśmy się z rozwrzeszczaną szkolną wycieczką, ale szczęśliwie nie należało się tym przejmować – na tak ogromnym terenie szybko zniknęli nam z oczu i już po chwili znów mieliśmy wrażenie, że byliśmy w Tokarni zupełnie sami. Kilka metrów od bramy wejściowej zaczęła dziać się magia…

Wiosenna błogość w czystej postaci

Park Etnograficzny w Tokarni to najbardziej rozległy skansen, jaki do tej pory odwiedziliśmy, a naturalne rozlokowanie obiektów autentycznie sprawiało wrażenie odbycia podróży w czasie do niewielkiej kieleckiej wioski.

Spaceruj i rozkoszuj się unikalnym klimatem Tokarni.

Budynki umiejscowione są w bardzo naturalny sposób, tak jak mogło to wyglądać w rzeczywistości. Tu drób, tam krowy, między nimi młody zagajnik i maleńkie poletko z rdzewiejącym pługiem.

W Tokarni ważny jest każdy detal, nawet garnki na płocie… 🙂

Przy drodze kilka chat, gdzieś za nimi, w otwartej przestrzeni, góruje drewniany wiatrak, a na skraju wioski przykuwają uwagę barwione ule i dom zielarki.

Dla mieszczuchów nawet widok krowy z krwi i kości może być przeżyciem :)Niczym nie niepokojony drób swobodnie poruszał się po terenie, a większe zwierzęta spokojnie pasły się przy zagrodach.

Zagroda odtworzona bardzo skrupulatnie, włącznie z inwentarzem.

Drzewka owocowe odurzały swoim słodkim aromatem, doskonale komponującym się z zapachem starego drewna. Było cicho, kameralnie i leniwie – po prostu sielsko jak na wsi…

Do skansenu można przypłynąć kajakiem!

Taki właśnie był zamysł twórcy muzeum, Romana Reinfussa, który pracował również nad ekspozycją skansenu w Sanoku . Chciał on zachować układ zabudowy z folwarków, wsi świętokrzyskich czy lessowych, jak i z małych miasteczek.

Zwolnij, odpocznij…

Park Etnograficzny Tokarnia to nie jest miejsce, w którym rytm wizyty dyktuje ,,kierunek zwiedzania”, a tablice informacyjne przytłaczają danymi.

W wiejskiej aptece najdziwniejszych medykamentów bez liku 🙂

Tak naprawdę najlepiej przyjechać tu po prostu na długi spacer – niespiesznie przemierzać ścieżki skansenu, pomoczyć nogi w zakolu rzeki Czarnej Nidy czy powąchać kwiaty jabłoni.

Byle nie pomyslić flakoniku…

Owszem, można sporo dowiedzieć się o tym, jak np. wyglądał gabinet wiejskiego lekarza, jak postępowała elektryfikacja wsi (zwróćcie uwagę na zabytkowe odkurzacze i suszarki!), jakimi ozdobami upiększano lokalne kościółki czy jak produkowano woskowe świece.

Wnętrze wiejskiego kościółka

Wejść można nie tylko do chłopskich zagród, ale również do małej gminnej szkoły, szlacheckiego dworku i potężnego spichlerza, powozowni czy warsztatu plecionkarza.

Z wizytą w dworskiej spiżąrni

Jednak nie nastawiajcie się na ,,odhaczanie” miejsc – lepiej na luzie i spokojnie przyglądać się kolejnym wystawom, doszukując się w nich ciekawych smaczków – takich jak np. chałupa partyzantów z rewolwerami na stole i sekretnymi przejściami.

Z wosku wytapiano świece.

Skansen pełen niespodzianek

Kto jednak potrzebuje jakiegoś szkieletu wizyty, może w tym celu wykorzystać przygotowane przez skansen w Tokarni questy – czyli zagadki, które rozwiązuje się spacerując po obiekcie.

Drewnianych wiatraków w Polsce zostało już niewiele, szczęśliwie trochę takich obiektów uchowało się w skansenach.

Questy robią się coraz bardziej popularne, miło, że taka progresywna forma promowania zwiedzania zawitała również do świętokrzyskiego skansenu :).

Można też wziąć udział w jednej z popularnych imprez na terenie skansenu w Tokarni – Festiwalu Smaków, Sianokosach czy Wytopkach Ołowiu.

W skansenie znalazł się również uroczy drewniany dworek i potężny spichlerz.

Ciekawostką jest też, że na terenie skansenu działa baza kajakowa – można tu zatrzymać się w trakcie spływu Czarną Nidą.

Park Etnograficzny w Tokarni to zaledwie część kompleksu Muzeum Wsi Kieleckiej – poza Tokarnią zobaczyć można kilka obiektów in situ, a więc w swoich oryginalnych lokalizacjach.

  • Zagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie
  • Wiatrak kamienny w Szwarszowicach
  • 200-letni Dworek Leszczyków w Kielcach- ostatni taki obiekt na terenie miasta. Jednak to właśnie skansen w Tokarni będzie największą placówką Muzeum.

Przydatne informacje na temat skansenu muzeum w Tokarni:

  • Jeśli nie nie korzystacie z auta, to w oddalonej około 3-4km Wolicy znajduje się stacja kolejowa pociągów na trasie – Kielce- Kraków, stamtąd do skansenu w Tokarni jest około 3.5km pieszo lub rowerem.
  • Na temat opłat, godzin otwarcia i imprez organizowanych w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni znajdziecie na stronie skansenu

Data ostatniej aktualizacji:

Pomagamy Wam zaplanować udane wycieczki od 2015 roku, a nasze teksty zawsze były i będą za darmo.

Jeśli uważasz, że warto docenić naszą pracę postaw nam kawkę. Dziękujemy!

Dodaj komentarz