Jelenia Góra 30 atrakcji. Co warto zobaczyć w stolicy Karkonoszy?

Jelenia Góra zwana jest stolicą Karkonoszy, ale to Szklarska Poręba i Karpacz są dużo bardziej popularnymi kierunkami turystycznymi. Czy słusznie? Jelenia Góra może pochwalić się bogatą historią i licznymi zabytkami a dzięki swojemu doskonałemu położeniu w Kotlinie Jeleniogórskiej, otoczonej przez piękne Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie i Karkonosze jest świetną bazą wypadową na górskie szlaki. Wokół Jeleniej Góry jest mnóstwo ciekawych miejsc, zabytków i atrakcji takich jak pałace, zamki czy tajemnicze kopalnie uranu. 

Zapraszamy do naszego przewodnika po największych atrakcjach Jeleniej Góry oraz o miejscach, które warto zobaczyć w najbliższej okolicy miasta. Na końcu znajdziecie mapę, na której zaznaczyliśmy opisane miejsca oraz bonus w formie wideorelacji po zabytkach Jeleniej Góry.

Co warto zobaczyć w Jeleniej Górze

1. Rynek w Jeleniej Górze

Rynek Jeleniej Góry, a tak po prawdzie klimatyczny i perfekcyjnie prostokątny Plac Ratuszowy, to niewątpliwie najbardziej centralny punkt miasta i jeden z ładniejszych rynków miejskich w Polsce.

Centralne miejsce zajmuje XVIII-wieczny ratusz połączony galerią z rzędem kamieniczek zwanych, jakże uroczo, ,,siedmioma domkami” lub Domem Siedmiu Mieszczan. Niegdyś doklejone były do nich stragany i kramy, dziś wokół ustawiono ławeczki i stojaki rowerowe. Plac Ratuszowy otaczają kolorowe kamienice z arkadami – zdecydowanie wyróżnia to jeleniogórski rynek na tle innych podobnych miast.

Fontanna Neptuna przed ratuszem, której bardziej spodziewalibyśmy się w nadmorskim mieście jak Gdańsk (link), symbolizuje zagraniczne kontakty Jeleniej Góry z miastami Europy – głównie w ramach wymiany handlowej, którą prowadzili jeleniogórscy mieszczanie, handlując między innymi tkaninami, np. delikatnym woalem. I tak jak w Krakowie na spotkania umawia się ,,pod Adasiem”, tak w Jeleniej Górze tę rolę pełni Neptun.

Czerwony jeleń, wariacja na temat symbolu miasta, to z tego co się zorientowaliśmy, ulubiony ,,spot” zdjęciowy turystów. Jelonków w Jeleniej Górze można szukać po całym starym mieście – ile sztuk uda Wam się wypatrzeć?

Dla odmiany, postać szczudlarza jest tylko jedna, a raptem kilka metrów dalej ścianę jednej z kamienic zdobi ogromny mural z przedstawieniem teatrów ulicznych, których międzynarodowy festiwal odbywa się w Jeleniej Górze już od 1983 roku.Nie przegapcie też zabytkowego tramwaju, który symbolizuje historię XIX-wiecznych tramwajów wożących kuracjuszy między jeleniogórskim dworcem a uzdrowiskiem Warmbrunnen, czyli dzisiejszymi Cieplicami (do Cieplic wrócimy zresztą za chwilę). Dziś pełni funkcję nietypowego kiosku z pamiątkami i pocztówkami.

2. Ratusz w Jeleniej Górze

Jak wspomnieliśmy centralną częścią Placu Ratuszowego jest ratusz miejski w stylu klasycystycznym wybudowany w latach 1747–1749, jednak jak się głębiej pokopie znaleźć można fundamenty z gotyku i renesansu, pewnie po wcześniejszych budowlach, które od naszych czasów nie dotrwały.

Co ciekawe z ratuszowej wieży rozbrzmiewał dawniej hejnał miejski, ciekawe czy kiedyś Jelenia Góra wróci do tej tradycji? Nie mówiąc o tym, że fajnie byłoby wejść na szczyt wieży ratuszowej… takie tam pomysły na rozwój turystyki – w Opolu jakoś się dało.

3. Baszta Zamkowa

Niegdyś centrum Jeleniej Góry otaczały potężne mury, 3 bramy wjazdowe i 36 bastei. Ze względu na rozwój artylerii średniowieczne fortyfikacje stopniowo traciły na znaczeniu militarnym, ale również blokowały rozwój miasta, i w XIX wieku zostały rozebrane. Do dziś przetrwały kilka baszt i fragmenty murów.

Baszta Zamkowa broniła dostępu do miasta od strony… zamku oraz służyła za więzienie. Dziś to darmowa atrakcja dla turystów, którzy z jej szczytu mogą podziwiać panoramę Jeleniej Góry i jej najbliższą okolicę. Baszta otwiera się o 10:00 i zamykana jest zależnie od miesiąca:

  • od listopada do marca – o 16.00
  • od kwietnia do sierpnia – o 19.00
  • od września do października – o 18.00

4. Baszta Grodzka

Kilka kroków od Baszty Zamkowej znajduje się kolejna zabytkowa baszta – Baszta Grodzka. Już w XVII wieku zaadaptowano ją do celów mieszkalnych i pewnie fakt, że pełniła użyteczną rolę uratowało ją przed wyburzeniem. Cechą charakterystyczną jest częściowe wypełnienie murem pruskim (ściana szkieletowa). Obecnie pełni funkcję noclegową pod tą samą nazwą, więc jest okazja do spędzenia nocy w jednym z najstarszych budynków Jeleniej Góry, tym bardziej, że na Bookingu ma dobrą notę 9.00 na 480 opinii.

5. Baszta i Brama Wojanowska

Brama Wojanowska wygląda dość eklektycznie, gdyż to barokowa budowla z XVIII wieku, mająca pełnić jedynie funkcje porządkowe. Stojąca tu wcześniej średniowieczna brama wzmocniona kratami, fosą i mostem zwodzonym została zburzona, ale pozostawiono basztę. Jak wskazuje nazwa przez bramę wyjeżdżało się w stronę Wojanowa, który polecamy odwiedzić ze względu na piękny pałac w Krainie Pałaców i Ogrodów. Nam najbardziej w wpadły w oko zdobne kartusze z herbami Jeleniej Góry, Śląska i Prus.

6. Kaplica św. Anny w Jeleniej Górze

Tuż obok Bramy Wojanowskiej stoi Kaplica św. Anny, która podobnie jak sąsiednia baszta i brama ma średniowieczny rodowód i wraz z wymienionymi budynkami stanowiła część kompleksu obronnego, o czym świadczą je grube mury, niewielkie okna oraz małe otwory strzelnicze. Obecna barokowa forma nadana została w XVIII wieku, ale jej wnętrze jest bardzo skromne.

7. Bazylika św. Erazma i św. Pankracego w Jeleniej Górze

Wiemy, że nie wszyscy traktują kościoły jako „miejsca warte zobaczenia”, ale że interesuje nas architektura sakralna, odwiedziliśmy bazylikę świętych Erazma i Pankracego, która jest najstarszym kościołem w Jeleniej Górze. O tej gotyckiej budowli pierwsze wzmianki pochodzą z 1303 roku i znajdziecie tu elementy architektury gotyckiej, renesansowej i barokowej: portale, epitafia, nagrobki i kaplice.

8. Spacer deptakiem w Jeleniej Górze

Od Placu Ratuszowego przez ulicę Konopnickiej i 1 Maja ciągnie się deptak wzdłuż którego znajdziecie rząd przyjemnie odrestaurowanych kamieniczek. Widać, że w tych okolicach toczy się normalne życie – funkcjonują tu lokalne sklepiki, małe biznesy i jadłodajnie, a nie, jak w przypadku wielu innych miast, wyłącznie apteki, banki i knajpy dla turystów. Jeśli jednak liczycie na życie nocne, nie obiecujcie sobie za wiele… Wzdłuż deptaka znajduje się kilka wartych zobaczenia atrakcji Jeleniej Góry:

  • Brama i Baszta Wojanowska
  • Kaplica św. Anny w Jeleniej Górze
  • Cerkiew prawosławna św Piotra i Pawła
  • Sanktuarium pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego

9. Cerkiew prawosławna św Piotra i Pawła

Skąd cerkiew w środku protestancko-rzymskokatolickiego miasta? Jest to oczywiście związane z powojennymi przesiedleniami ludności i zaludnianiem ,,Ziem Odzyskanych” mieszkańcami ze wschodu. Obiekt ten cerkwią został w 1948 roku, wcześniej zaś służył najpierw jako kościół, a potem jako hala wystawiennicza.

Mijając cerkiew, koniecznie zwróćcie uwagę na dwa krzyże pokutne (zwane też krzyżami pojednania) wmurowanymi w ścianę świątyni. Takich krzyży widzieliśmy więcej podczas wycieczek po Dolnym Śląsku, te dwa również skrywają mroczną tajemnicę.

Zazwyczaj krzyż pokutny fundował morderca w miejscu zbrodni lub na skrzyżowaniu dróg w ramach odkupienia swoich niecnych występków. Z biegiem lat przenoszono je na tereny kościołów i rzeczywiście w wielu świątyniach Dolnego Śląska da się je jeszcze odszukać. Te dwa są o tyle ciekawe, że prawdopodobnie chodzi o mord na dorosłym i na dziecku, na większym krzyżu (dorosłym) widać jeszcze wykute narzędzia zbrodni – miecz i kuszę.

10. Sanktuarium pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego

To miejsce to perełka na skalę regionu, więc przypadkiem jej nie omińcie. Ta świątynia to świadectwo niesamowitej zamożności jeleniogórskich mieszczan, którzy na początku XVIII wieku nie tylko wznieśli potężny i bogato zdobiony kościół, ale również finansowali ornamentalne lapidaria i kaplice grobowe.

Ale po kolei: już sama historia kościoła jest interesująca – w wielkim skrócie rzecz ujmując, po wojnie trzydziestoletniej katolicy i protestanci zawarli pokój (na mocy Traktatu Westfalskiego), w ramach którego teoretycznie obie wiary mogły bez przeszkód celebrować swoje nabożeństwa.

W praktyce na Dolnym Śląsku sytuacja protestantów wciąż pozostawiała wiele do życzenia, katolicy odbierali im świątynie i utrudniali religijną praktykę. Dopiero zgoda altransztadzka zawarta w 1707 roku między królem Szwecji a cesarzem Imperium Habsburskiego przywróciła względny porządek. Umowa nie tylko obligowała katolików do zwrócenia części zabranych protestantom kościołów, ale również zezwalała na budowę siedmiu nowych obiektów – w tym sanktuarium w Jeleniej Górze. Po drugiej wojnie światowej kompleks przejęli katolicy, dziś można tu więc przyjść na rzymskokatolicką mszę.

Świątynia robi spore wrażenie już z zewnątrz, ale radzimy zajrzeć również do środka. Wspaniałe XVIII-wieczne polichromie, alabastrowa chrzcielnica, imponująca ambona i ogromny ołtarz – jak na kościół protestancki, ten zdobiony jest niezwykle bogato.

Gdy posłuchać historii opowiadanej przez lektora, który co raz wspomina poszczególnych kupców fundujących elementy wyposażenia świątyni, można uzmysłowić sobie fortuny, jakimi obracano w okolicach Jeleniej Góry. To naprawdę była zamożna okolica :)!

11. Zespół barokowych kaplic grobowych przy kościele

Tuż przy kościele znajdują się pięknie zdobione, barokowe kaplice nagrobne należące do, jak mozna sie domyslec po ich wykonaniu, zamożnych mieszkańców Jeleniej Góry. Odremontowany niedawno kompleks naprawdę intryguje, mamy nadzieję, że nie tylko nas. Motywy wanitatywne, czaszki, kostuchy i śmierć, przeplatają się z symboliką religijną oraz lokalnymi odniesieniami.

Przykładowo niektóre tablice nagrobne wykute są w formie tkaniny, co nawiązuje do jeleniogórskiego handlu tkaninami. Na ścianie kościoła uwagę zwraca jedno nietypowa tablica nagrobna – pastora Gottloba Adolpha. W górnej części płyty widzimy postać Gottloba otoczoną piorunami – to nawiązanie do tragedii z 1745 roku, kiedy piorun trafił w kościół i śmiertelnie raził pastora, wygłaszającego właśnie kazanie na ambonie. I jak tu interpretować taki ,,znak”? Chętnie dowiedzielibyśmy się, co też akurat mówił… 😉

Spacer dookoła świątyni polecamy zarówno za dnia, jak i nocą. Gdy zaszło słońce, kaplice spowił półmrok a z wieży kościelnej rozbrzmiała o 21 intrygująca melodia…

12. Wieża „Grzybek” i Wzgórze Bolesława Krzywoustego

Nazwa wzgórza wiąże się bezpośrednio z jedną z legend na temat założenia miasta Jelenia Góra. Ponoć król Władysław Krzywousty podczas jednego z polowań wypatrzył dorodnego jelenia za którym pognał w las. Dotarł tak na wzgórze, a piękno okolicy i cała sytuacja zainspirowała go do założenia w tym miejscu grodu. 

Na pewno istniał tu piastowski zamek, który uległ jednak zniszczeniu już w XV wieku. Na początku XX wieku wybudowanu w popalarnym wzrod mieszkańców miasta parku wieże widokową zwaną cesarska na cześć niemieckiego cesarza.  

I dziś można wdrapać się na wzgórze aby z platformy widokowej przyjrzeć się miastu i okolicy. I najważniejsze, jest to darmowa atrakcja! Wieża jest otwarta przez cały rok:

  • od kwietnia do października: 8:00 – 20:00
  • od listopada do marca: 8:00 – 16:00

13. Teatr Imienia C.K. Norwida

Piękny secesyjny budynek z początku XX wiek wybudowany z myślą o mieszkańcach bogatego miasta, jakim w tamtym okresie była Jelenia Góra. Budowla posiadała liczne nowinki techniczne, jak oświetlenie, wentylację i ogrzewanie.

14. Pałac Paulinum

Po tak pięknej łacińskiej nazwie spodziewaliśmy się co najmniej jakiegoś wciskającego w fotel kompleksu parkowo-pałacowego – niestety park chyba trochę dziczeje, a schowany w nim pałac, choć o ciekawej bryle, nie był tego dnia udostępniony zwiedzającym – chyba jacyś potomkowie Schaffgotschów obchodzili właśnie jakąś piękną rodzinną uroczystość ;).

Na co dzień można zajrzeć do bogato zdobionej Sali Gdańskiej lub, w wersji deluxe, spędzić noc w hotelu, którym dziś jest pałac Paulinum.

Pałac Paulinum leży na obrzeżach Jeleniej Góry. Wchodzi w skład Doliny Pałaców i Ogrodów. Wielkiej atrakcji Jeleniej Góry.
Pałac Paulinum

15. Dwór Czarne

To renesansowy pałac (dwór) z XVI wieku wybudowany przez przedstawiciela słynnego w tych okolicach rodu Schaffgotschów. Budowla stoi trochę na uboczu głównych atrakcji i można zwiedzać ją tylko z zewnątrz, więc atrakcja raczej dla miłośników zamków i pałaców – my odwiedziliśmy dwór przy okazji wycieczki po Dolinie Pałaców i Ogrodów.

16. Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze

Dla uporządkowania wiadomości o Jeleniej Górze i regionie, udaliśmy się do Muzeum Karkonoskiego, gdzie miło spędziliśmy godzinkę, edukując się o historii i etnografii regionu. Wystawa prowadzi przez czasy starożytne i średniowieczne, opowiadając np. o pierwszych hutach w okolicach Szklarskiej Poręby i o początkach miasta, a następnie opowiada o rozwoju miasta, upadku rękodzieła na rzecz przemysłu, rozwoju turystyki i dziejach najnowszych – powojennych przesiedleniach i migracjach.

Ponadto znajdziecie tu ciekawostki etnograficzne – w budynku muzeum udało się zmieścić typową chatę z oryginalnym wystrojem, co pozwoliło nam porównać wnętrza do, przykładowo, tych z Kielecczyzny (Tokarnia) czy Podkarpacia (Sanok) – nie musimy dodawać, że porównania te wypadają bardzo na korzyść Dolnego Śląska :).

Zainteresowała nas też wystawa dotycząca typowego stroju Dolnego Śląska – niektórzy z nas rozmarzyli się szczególnie na widok misternie zdobionych czepców, bardziej twarzowych niż rowerowy kask… 

Kolejny rarytas to wystawa kryształów, znajdująca się na piętrze muzeum – hutnicza sława tych okolic to już raczej historia (choć miejsca takie jak Huta Szkła Julia kontynuują te tradycje), jednak szklane arcydzieła, które produkowano w okolicy Jeleniej Góry robią wrażenie nawet dziś.

P.S. Zmęczeni zwiedzaniem? Zaraz za Muzeum Karkonoskim znajdziecie Wzgórze Kościuszki, miejski park, w którym można odetchnąć w cieniu drzew.

17. Time Gates – Bramy Czasu w Jeleniej Górze

Time Gates – Bramy Czasu to nowa atrakcja na mapie Jeleniej Góry. Oferuje kilka wariantów trasy w tym naukową i historyczną. Miejsce to otworzona po naszej wizycie i nie widzieliśmy go osobiscie, ale na Google Maps ma 4.7 na 2500 recenzji, więc może warto. Zainteresowani? Szczegóły sprawdzicie na stronie Time Gates – Bramy Czasu w Jeleniej Górze.

18. Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego

Ciekawostką dla miłośników militariów może być Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego przy ul. Sudeckiej. W PRL-u w Jeleniej Górze znajdowały się spore koszary, a teren przygraniczny patrolowali radiotechnicy. Pozostałości po tej historii zebrano w tym niewielkim skansenie. Coś nam się zdaje, że niejeden ,,mały” chłopiec zatrzyma się na widok tych ogromnych radarów i czołgów…

Jelenia Góra atrakcje poza ścisłym centrum

Przed przyjazdem do Jeleniej Góry myślimy, że obszarowo to nieduże miasto, ale okazało się, że granica miasta rozciąga się aż do granicy polsko-czeskiej w Karkonoszach a administracyjne w skład Jeleniej Góry wchodzą:

  • Cieplice Śląskie-Zdrój
  • Sobieszów
  • Jagniątków
  • Maciejowa

Po zwiedzaniu tzw. Małego Traktu Śródmiejskiego w centrum Jeleniej Góry, koniecznie trzeba się udać na tzw. Duży Trakt Śródmiejski liczący 20 km i ciągnący się od centrum do Jagniątkowa. 

19. Cieplice – najcieplejsze uzdrowisko w Polsce

Cieplice podbiły nasze serca! Jej, jak tam ładnie i niespiesznie…! Nic dziwnego, że majętny ród Schaffgotschów właśnie to miejsce wybrał na zbudowanie swojej rezydencji rodowej! Ich pałac to chluba cieplickiego deptaka, którym dospacerować można do parku zdrojowego.

Przyjedźcie odpocząć do Cieplic, a gdy zrobi się ciut za gorąco, zajrzyjcie do Term Cieplickich. Choć to nowoczesny basen, może kąpiel w nim pozwoli poczuć się tak, jak niegdyś czuli się majętni kuracjusze, leczący wodą różne przypadłości. Najsłynniejszą z nich była sama królowa Marysieńka, żona Jana III Sobieskiego.

20. Zamek Chojnik

Malownicze ruiny zamku widzieliśmy po drodze kilka razy, jednak aby podjechać do samego zamku nie mieliśmy już czasu. Historie o szalonej księżniczce Kunegundzie, tragicznym pożarze i rycerskich turniejach z pewnością umiliłyby taką wizytę- ale przynajmniej jest po co wrócić :).

21. Jagniątków – Dom Gerharta Hauptmanna

Choć nazwisko Gerharta Hauptmanna niewiele nam mówiło, z ciekawością odwiedziliśmy jego dom w Jagniątkowie- w końcu mówi się, że podróże kształcą :). Raz, że to wybitny pisarz, laureat Literackiej Nagrody Nobla, a dwa, że wnętrze jego willi w Jagniątkowie (drugą znajdziecie w Szklarskiej Porębie) naprawdę robi wrażenie- szczególnie dekoracyjna klatka schodowa.  Pssst, w lasach za Jagniątkowem można poszaleć na fajnych rowerowych trasach 😉

22. Maciejowa – mauzoleum i wieża w pałacowym parku

Maciejowa to najbardziej na wschód wysunięta część Jeleniej Góry. Jeśli będziecie w okolicy i interesuje Was temat historii tych ziem znajdziecie w miejscowym parku piękną neoklasycystycznę kaplicę grobowę Emila Beckera z 1891 roku. Kiedyś kręcony był tam horror i przez długi czas można było zobaczyć pozostawionego tam przez ekipę filmową potwora (rekwizyt), który komuś przeszkadzał i został zniszczony, 

W tym samym parku znajdzie również wieżę widokowa z dawnego założenia parkowego, niestety raczej do oglądania z zewnątrz ze względu na jej stan techniczny. 

Ciekawe miejsca i atrakcje w pobliżu Jeleniej Góry

23. Karkonosze i inne pasma górskie

Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie czy Izerskie – do każdego z tych czterech pasm dojedziecie w pół godziny drogi od Jeleniej Góry.

24. Dolina Bobru i Siedlęcin

Dolina Bobru to chyba jedno z ulubionych miejsc do relaksu dla mieszkańców Jeleniej Góry. Kilometr od rynku zaczyna się zielona i bezpieczna ścieżka rowerowa, prowadząca wzdłuż rzeki Bóbr. Żadnego ruchu samochodowego, żadnych dojazdów, po prostu ,,hop” na rower i można pedałować. Koniecznie sprawdźcie, cóż za unikat możecie zobaczyć w Siedlęcinie!

25. Dolina Pałaców i Ogrodów koło Jeleniej Góry

W promieniu kilkunastu kilometrów od Jeleniej Góry znajdziecie kilkadziesiąt pięknych pałaców i zamków, ale również ruin, które zachwyciły nas swoją intrygującą architekturą i historią. Obiektów do zwiedzania starczy na dłuższą wycieczkę, a najpiękniejsze pałace opisaliśmy w naszej relacji o Dolinie Pałaców i Ogrodów (link). Poza tym znajdziecie tam mapkę ze wszystkimi obiektami oraz propozycję trasy rowerowej na jednodniową wycieczkę.

26. Góra Szybowcowa w Jeżowie Sudeckim

Jeżów Sudecki to miejscowość leżąca na północ od Jeleniej Góry. Miejsce to słynne jest z Góry Szybowcowej, która poza doskonałymi wiatrami umożliwiającymi szybowcom osiąganie wysokich pułapów, służy również za doskonały punkt widokowy, z którego roztacza się panorama Jeleniej Góry i Karkonoszy. 

27. Rowerem wokół Jeleniej Góry

Na koniec propozycja dla zapalonych rowerzystów niebojących się wyzwań. Objechaliśmy spory kawałek Kotliny Jeleniogórskie i pobliskich gór na rowerach Była to niesamowita, choć wymagająca fizycznie przygoda. Jeśli są wśród Was zapaleni rowerzyści zajrzyjcie do naszej relacji rowerem wokół Jeleniej Góry z mapką i śladem trasy.

Czy warto odwiedzić Jelenią Górę?

Zdecydowanie tak! Jelenia Góra doskonale sprawdzi się jako cel weekendowej wycieczki lub baza wypadowa do odkrywania Kotliny Jeleniogórskiej i okolicy. Naszym zdaniem jest to miejsce, którego urok odkrywa się stopniowo, w miarę zagłębiania się w historię miasta i regionu- dlatego polecamy spacerowanie  z przewodnikiem (na przykład naszym :))

Jest jednak jedno zjawisko w Jeleniej Górze, które pozostawia pewien niedosyt. Otóż w godzinach wieczornych życie w centrum miasta totalnie zamiera. Przy rynku można jeszcze usiąść w którejś z knajp z kuflem piwa, jednak bulwar ulicy 1 Maja właściwie po 18.00 zamyka się na cztery spusty. Mamy świadomość, że to problem, z którym boryka się wiele podobnych wielkości miast (tu odsyłamy do świetnej książki Springera Miasto Archipelag, tym niemniej uważamy, że powinniście o tym wiedzieć. Jeśli lubicie życie nocne lub długie pogaduszki przy blasku księżyca, w Jeleniej Górze może być Wam ciężko znaleźć zaspokoić te potrzeby…

Poza przekonaliśmy się, że nasze pozytywne, choć nie bezkrytyczne spojrzenie na Jelenią Górę niekoniecznie odpowiada nastrojom mieszkańców, którzy widzą wady niedostrzegane przez przejezdnego. Zapraszamy do naszej wideoprzewodnika po Jeleniej Górze.   

Dojazd do Jeleniej Góry

Do Jeleniej Góry kursują regularnie składy Kolei Dolnośląskich na trasie Wrocław-Szklarska Poręba. Bardzo wygodne i nowoczesne pociągi oraz korzystne ceny biletów stawiają w naszej opinii KD jako pozytywny przykład nowoczesnej sieci regionalnej.

Mapa zabytków, ciekawych miejsc i atrakcji Jeleniej Góry

Data ostatniej aktualizacji:

Pomagamy Wam zaplanować udane wycieczki od 2015 roku, a nasze teksty zawsze były i będą za darmo.

Jeśli uważasz, że warto docenić naszą pracę postaw nam kawkę. Dziękujemy!

22 komentarze do “Jelenia Góra 30 atrakcji. Co warto zobaczyć w stolicy Karkonoszy?”

  1. Mam pytanie spotkałam się z pomnikiem-rzeźbą ogromnego byka i siedzącą kobietę na nim, nigdzie nie mogę znaleźć opisu tych postaci. Poza tym, piękny rynek łącznie z czerwonym jeleniem. Kościoły też zwiedziłam. Ogólnie piękna, udana wycieczka. Pozdrawiam

    Odpowiedz
  2. Świetny i przydatny wpis dla wszystkich turystów. Jeśli ktoś lubi odpoczywać z ustronnych miejscach, gdzie nie doskwiera hałas i zgiełk to kawałek dalej od Jeleniej Góry, bo w Piechowicach mieści się Szwajcarski Dworek. Oferuje klientom 6 apartamentów z widokiem na góry, strefę SPA gdzie można się zrelaksować, jadalnie, basen zewnętrzny i urokliwy zielony teren wokół obiektu. Co więcej kawałek dalej od Piechowic znajduje się Szklarska Poręba, popularna miejscowość pełna atrakcji i górskich szlaków!

    Odpowiedz
  3. Bardzo dziękuję za ten wpis. Na pewno się przyda! Czy mają Państwo jakieś dodatkowe sugestie co zaliczyć w Jeleniej Górze i okolicach zimą?
    Z góry dziękuję i pozdrawiam!

    Odpowiedz
  4. Byłem wczoraj. Miasto ładne, ale trochę zaniedbane. Sporo dzikich niezagospodarowanych miejsc w okolicy centrum. Po ulicach chodzi dużo meneli. Trochę nieprzyjemne.

    Odpowiedz
    • Brak środków finansowych widać w wielu polskich miastach średniej wielkości, niestety nie da się nadrobić dziesięcioleci zaniedbań zbyt szybko. Jednak zmiany idą w dobrym kierunku i miasta ogólnie ładnieją.

      Odpowiedz
  5. Ja dzięki Wam odkryłam Dolinę Pałaców i Ogrodów, fajne miejsca na jednodniowy wypad. Niektóre z pałaców to ruiny, ale jest wiele bardzo dobrze odrestaurowanych, służących jako hotele i restauracje. A z gastronomii to polecam moje odkrycie w tym roku, Izba Rybacka w Podgórkach z pysznymi rybami, serwują też owoce morza, sushi w niebanalnych odsłonach, coś dla smakoszy. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  6. Skorzystałam z Waszych materiałów , trochę poszperałam,posprawdzałam i wyszedł super weekend. Zatrzymaliśmy się w Sobieszowie, w dzień przyjazdu zwiedziliśmy i zjedliśmy w Pałacu Łomnica, zatrzymując się tuż pod Chojnikiem był to nasz cel dnia drugiego zakończony domowym obiadkiem w pobliskim Trampie. Trzeci dzień to centrum miasta do którego bezpośrednio można dojechać komunikacją miejską, zaliczony deptak, Kościół Garnizonowy, Bazylika, Park, Baszty, na Zamkową oczywiście weszliśmy, Rynek z wizytą w klimatycznym Lord Lounge, pyszne jedzenie i ciekawy wystrój. Czwarty dzień lało więc spożytkowaliśmy go na zwiedzenie Huty Szkła Julia w pobliskich Piechowicach, deszcz tam nic nie przeszkadzał. Dzięki za inspiracje 🙂

    Odpowiedz
    • Dziękujemy za zwrócenie uwagi. Linki do skansenów z Tokarni i Sanoku dodane, ale reszta ambitnych planów pisarkich związanych z okolicą Jeleniej Góry nie została zrealizowana. Teksty z gubsza napisane, ale nie gotowe do publikacji. Tak to jest jak się pisze po godzinach;)

      Odpowiedz
  7. Wow, wasze zdjęcia robią wrażenie, aż chce się tam pojechać znowu. Jeśli planujecie ponowne odwiedziny Jeleniej Góry, to polecam zajrzeć do restauracji Bistro Stacja, gdzie serwują przepyszną pizzę. Na ich stronie – podają całe menu. Naprawdę polecam, szczególnie podróżnikom i miłośnikom dobrego jedzenia.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz