Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Co trzeba osiągnąć, żeby wdzięczny naród gotów był podarować przepiekną rezydencję w urokliwym zakątku kraju? Kiedyś „wystarczyło” być poczytnym pisarzem o profilu historyczno-narodowym. Dziś za pewne łatwiej będzie samemu uzbierać środki na willę niż porwać tłumy do księgarni, nie licząc na wynikający z poczytności gest państwa.

Jeśli chcecie przez chwilę poczuć się jak literacki celebryta lub po prostu poznać „codziennego” Sienkiewicza, kierujcie się do Oblęgorka. Polecamy przyjechać tu w słoneczny dzień, z samego rana, wykorzystując fakt, że ospałe o tej porze wycieczki szkolne ciągle próbują doliczyć się wszystkich uczniów. Mińcie je szybko na parkingu, zwolnijcie w Alei Lipowej i dostojnym krokiem, godnym laureata Nagrody Nobla, udajcie się na niewielkie wzniesienie. Widzicie już finezyjne wieżyczki i husarza na zwieńczeniu dachu? Jesteście na miejscu!

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.
Pałacyk Henryka Sienkiewicza od frontu.
Pałacyk w Oblęgorku widok z tyłu.
Pałacyk widok z tyłu.

Jak wyglądało życie Noblisty?

Zwiedzanie dworku warto zacząć od obejścia oblęgorskich wnętrz. Na piętrze, w byłych pokojach służby, urządzono krótką i nowoczesną wystawę, prezentującą życie Sienkiewicza. Zamiast sztampowej biograficznej narracji z legendami o wczesnych przejawach geniuszu ząbkującego dopiero pisarza, przygotowano przyjazną oku i postępową aranżację kilku tematów z życia artysty – jubileuszu twórczości, Nagrody Nobla, hobby i wpływu na społeczeństwo.

W szufladach szafy zebrano kilka przedmiotów związanych z życiem Sienkiewicza, specjalna sala opowiada zaś o jego podróżniczej pasji i kolekcji figurek żab. W sali poświęconej Nagrodzie Nobla znajdziemy kopię medalu i tłumaczenia dzieł na arabski czy chiński.

Przedmioty z życia pisarza w gablotach muzeum w Oblęgorku.
Przedmioty z życia pisarza.
DSC01018
Pamiątka po pisarzu.
Kopia Nagrody Nobla przyznanej Sienkiewiczowi w muzeum w Oblęgorku.
Kopia Nagrody Nobla.
Gablota z książkami przetłumaczonymi na różne języki w muzeum Sienkiewicza w Oblęgorku.
Gablota z książkami przetłumaczonymi na różne języki.

Z kolei w ciemnym i wąskim korytarzu dowiemy się o tym, jak polskie społeczeństwo zareagowało na śmierć Noblisty. Wystawa jest łatwa do przyswojenia i nieprzeładowana informacjami. Z kolei na parterze można wyobrazić sobie, jak żył Sienkiewicz. Wyposażenie gabinetu, salonu czy sypialni zachowało się w bardzo dobrym stanie, a niektóre przedmioty są żródłem wielu ciekawostek.

Część wystawy poświęcona życiu i śmierci pisarza w muzeum w Oblęgorku.
Część wystawy poświęcona życiu i śmierci pisarza.
Gabinet pisarza w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.
Gabinet Sinkiewicza.

Zegar zaprojektowany przez Witkacego, skrzynia po cukrze ofiarowana przez wdzięcznych pisarzowi producentów czy pomysłowe obraz stworzony z cytatów sienkiewiczowskich powieści. Warto przejść przez wnętrza z przewodnikiem i posłuchać anegdotek ciekawszych, niż te, które pamiętamy z lekcji polskiego.

Salon w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.
Salon.

Idylla w Oblęgorku? Niekoniecznie…

Śliczny niewielki ogród, pachnący wiosennymi kwiatami, słoneczna weranda i przestrzenne pokoje, w których przyjmowano miastowych gości. Brzmi cudownie, prawda? Cóż, nie wszystko było takie fantastyczne. Sam dojazd do rezydencji z Kielc stanowił nielada wyzwanie ze względu na fatalny stan lokalnych dróg. Ponadto okolica była wtedy zdecydowanie bardziej dzika, odludna i nieokiełznana niż dziś, co nie ułatwiało prowadzenia dworu. Ozdobne piece kaflowe, które zachwycają zwiedzających, nie dawały wystarczająco ciepła, żeby ogrzać Oblęgorek w trakcie zimy. Był więc on głównie rezydencją letnią, na zimę zaś trzeba było przeprowadzać się do miasta.

Myślicie, że te niewygody kompensowało piękne otoczenie i spokój, niezbędne artyście do skupienia się na wiekopomnych dziełach? Błąd – w Oblęgorku powstało ledwie kilka dzieł pisarza – podobno zbyt zajęty był przyjmowaniem chętnie przyjeżdzających z Warszawy gości, aby móc na dobre oddać się pisaniu.

Dla nas wizyta w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku też była miłym doświadczeniem. Miejsce to zasługuje na tytuł jednej z ciekawszych atrakcji Świętokrzyskiego.

Sypialnia
Sypialnia.
Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku zza kwitących drzew.
Pałacyk Henryka Sienkiewicza.

Data ostatniej aktualizacji:

Pomagamy Wam zaplanować udane wycieczki od 2015 roku, a nasze teksty zawsze były i będą za darmo.

Jeśli uważasz, że warto docenić naszą pracę postaw nam kawkę. Dziękujemy!

Dodaj komentarz