Pomorskie atrakcje. Co warto zobaczyć w województwie pomorskim

Choć wiele osób kojarzy województwo pomorskie wyłącznie z plażami Bałtyku, ta kraina ma do zaoferowania o wiele więcej. Widzieliśmy już jej znakomitą część, a w poniższym podsumowaniu przedstawiamy najciekawsze, naszym zdaniem, atrakcje Pomorskiego. Niezależnie od tego, czy szukacie alternatywy na deszczowy dzień na plaży czy też wycieczka w mniej znane zakątki Pomorskiego jest celem samym w sobie, liczymy, że ten przewodnik pozwoli wam zaplanować niezwykłą wycieczkę po województwie.

Pomorskie atrakcje, zabytki i ciekawe miejsca do zobaczenia. Przylądek Rozewie widziany z drona.
Przylądek Rozewie.

Atrakcje Pomorskiego

Opisane miejsca pogrupowaliśmy według ich położenia krainami województwa pomorskiego, choć na początek daliśmy niekwestionowane atrakcje Pomorskiego. Życzymy udanych wojaży po tym regionie!

Województwo pomorksie to nie tylko piękne zachody słońca nad morzem.

Gdynia

Przyznajemy się. Uwielbiamy wycieczki do Trójmiasta. Każde z trzech miast jest trochę inne, ale we wszystkich znajdujemy dużo uroku i ciekawych miejsc. Przewrotnie zaczniemy od Gdyni, chyba takiego trójmiejskiego kopciuszka, przyciągającego najmniej gości. Niesłusznie! Spacer Bulwarem Nadmorskim to czysta przyjemność, a Klify Redłowskie sprawiają, że można zapomnieć o tym, że jest się nad morzem – to prawdziwie pagórkowate trasy. Udało nam się kiedyś nawet przejść wzdłuż morza od Gdyni do Sopotu – jeśli poziom wody na to pozwoli, możecie spróbować takiej trochę bardziej wyczynowej wycieczki. 

Pomorskie atrakcje. Plaża w Gdyni w województwie pomorskim.
Plaża w Gdyni.

W Gdyni polecamy Muzeum Miasta Gdyni, z którego dowiedzieliśmy się wiele o tym, jak ważnym politycznie i gospodarczo projektem była budowa gdyńskiego portu. Dosłownie w ciągu jednego pokolenia niewielka rybacka wieś przerodziła się w tętniący życiem port, do którego przypływały egzotyczne towary i mówiący wieloma językami ludzie. 

Unikalnym na skalę Polski jest Muzeum Emigracji w Gdyni, które przeprowadza nas przez ponad 1000 lat migracji ludności z i do Polski: od skandynawskich księżniczek, które poślubiały Piastów, po migracje czasów PRL-u i późniejsze. 

Gdynia to także piękne, modernistyczne budynki oraz słynne statki i zacumowane przy gdyńskiej kei – żaglowiec Dar Pomorza oraz niszczyciel Błyskawica. Warto zajrzeć także do gdyńskiego Akwarium – prezentowane tam kolekcje ryb i roślin wodnych są naprawdę imponujące, a część dydaktyczna zainteresuje nie tylko dzieci, ale także dorosłych. W osobnym tekście dowiecie się co warto zobaczyć w Gdyni.

Pomorskie atrakcje. Żaglowiec Dar Pomorza i ORP Błyskawica w gdyńskim porcie w województwie pomorskim.
Dar Pomorza i ORP Błyskawica w Gdyni.

Sopot 

Sopot to chyba jedno z naszych ulubionych miejsc nad Morzem Bałtyckim. Mimo różnych turystycznych stereotypów, da się tu poczuć atmosferę eleganckiego kurortu, z ładnie zachowanymi willami i miłymi ogródkami, co sprawia,, że regularnie to wracamy. Tym bardziej, że w przypadku Sopotu przyjazd jest naprawdę prosty – stacja kolejowa oddalona jest raptem kilkanaście minut spacerem od samego morza. 

Jeśli planujecie wizytę do tej miejscowości, to na naszym blogu znajdziecie rekomendacje miejsc, które warto zobaczyć w Sopocie. Przybliżamy też najfajniejsze naszym zdaniem atrakcje oraz nietuzinkową historię tego miejsca. 

Oprócz spaceru po najdłuższym w kraju molo polecamy zajrzeć do Muzeum Sopotu, przejść się bocznymi uliczkami, podglądając elegancką architekturę, zajrzeć do Grodziska w Sopocie czy pospacerować po sopockich lasach. 

W Sopocie nie brakuje też smacznych adresów – My lubimy zrelaksować się przy filiżance kawy na przykład w Dworku Sierakowskich. Jeśli do tej pory Sopot kojarzył Wam się wyłącznie z  ,,Monciakiem”, czyli ul. Bulwarów Monte Cassino, i molo, po lekturze naszego tekstu mamy nadzieję zmienić ten obraz w Waszych głowach

Atrakcje Pomorza. Grand Hotel i sopocka plaża widziane z molo. Co warto zobaczyć w województwie pomorskim.
Grand Hotel i sopocka plaża widziane z molo.

Gdańsk

Gdańsk przyciąga co roku tysiące turystów – i nie bez powodu. Naszym zdaniem to miasto naprawdę wyróżnia się na tle innych dużych, polskich miast. Widać w nim wpływy Hanzy, zamożność gdańskich mieszczan i otwarcie na świat tego portu. Oprócz ,,klasyków”, takich jak wizyta na Wyspie Spichrzów czy spacer Długim Targiem, polecamy także zajrzeć na przykład na Górę Gradową czy do Stoczni Cesarskiej. W Gdańsku nie brakuje też ciekawych muzeów – od Muzeum II Wojny Światowej przez Muzeum Narodowe ze słynnym obrazem Memlinga, na Hewelianum, rodzinnej edukacyjnej rozrywce, kończąc.

Planujecie wizytę w stolicy Pomorskiego? Zajrzyjcie do naszego przewodnika o atrakcjach Gdańska. Miasto jest też doskonałą bazą wypadową do zwiedzania innych atrakcji Pomorskiego np. zamku w Malborku.

Pomorskie atrakcje. Długi Targ i Ratusz w Gdańsku.
Długi Targ i Ratusz w Gdańsku.

Zamek krzyżacki w Malborku

Zamek w Malborku to jedyny obiekt na liście polskich obiektów UNESCO na terenie województwa pomorskiego i zdecydowany hit turystyczny regionu. Leżący nad rzeką Nogat potężny ceglany zamek krzyżacki w Malborku góruje nad okolicą, a za sprawą płaskiego krajobrazu widoczny jest naprawdę z daleka. To największa w Europie warownia zbudowana z cegły – na jej zwiedzanie zarezerwujcie sobie dobrych kilka godzin, szczególnie jeśli chcecie poznawać zamek z przewodnikiem (co polecamy) oraz wejść na zamkową wieżę. Możliwe jest także zwiedzanie z audioprzewodnikiem.

Jeśli mowa o średniowiecznych zamkach, to Pomorskie może pochwalić się kilkoma ciekawymi obiektami. Oprócz malborskiego zamku w najbliższej okolicy dawnej krzyżackiej stolicy znajdziecie kolejne dwa zamki – w Kwidzynie i Sztumie, na które można kupić wspólny bilet z zamkiem malborskim.

Pomorskie atrakcje ceglany zamek krzyżacki nad rzeką Nogat w Malborku.
Zamek w Malborku.

Zamek w Kwidzynie i Sztumie

Choć zamek w Kwidzynie jako żywo przypomina krzyżackie warownie, niech Was nie zwiedzie to wrażenie. Obiekt należał do kapituły pomezańskiej, a jego rozmiar imponuje. Zamek połączono z katedrą, a w późniejszych wiekach pełnił funkcje administracyjne i sądowe, dlatego też z oryginalnego wyposażenia zachowało się niewiele. W środku spodziewajcie się aranżacji przybliżających funkcje poszczególnych sal oraz wystaw: etnograficznej i przyrodniczej.

P.s. Ciekawym miejscem na obiad lub nocleg pod Kwidzynem jest Biały Dwór.

Pomorskie atrakcje ceglany zamek krzyżacki w Kwidzynie w województwie pomorskim.
Zamek w Kwidzynie z charakterystycznym gdaniskiem.

Zamek w Sztumie to z kolei mniejszy obiekt wzniesiony przez krzyżaków – jako letnia rezydencja wielkiego mistrza. Jeśli spojrzycie na okolice, wybór ten wydaje się zrozumiały. Samo zwiedzanie nie trwa długo, bo z zamku najlepiej zachował się obręb murów i jedno skrzydło oraz brama – zamek został częściowo rozebrany. Tym niemniej warto tu przyjechać ze względu na lokalizację warowni, położonej malowniczo nad Jeziorem Sztumskim – z zamku polecamy przejść się bulwarem wzdłuż wody. 

Wszystkich miłośników zamków odsyłamy do naszego zestawienia najciekawszych i najpiękniejszych zamków w Polsce

Ceglany zamek krzyżacki w Sztumie. Warto zobaczyć w Pomorskiem.
Zamek w Sztumie.

Słowiński Park Narodowy i Łeba

Słowiński Park Narodowy

To jeden z najpiękniejszych parków narodowych w Polsce – piaskowy pejzaż czyni go wyjątkowym na skalę kraju. Chroni on wyjątkowe wydmy ruchome, które rzeczywiście się poruszają- obliczono, że w skali roku wiatr przesuwa piasek nawet o kilka metrów.

W czasie wycieczki do Słowińskiego Parku Narodowego, dowiecie się m.in. o zasypanych przez wydmy wsiach. Polecamy to miejsce szczególnie poza sezonem lub we wczesnych godzinach porannych, kiedy można cieszyć oczy istnieje pustynnym widokiem bez tłumu turystów. Parku umiejscowiony jest między Morzem Bałtyckim a Jeziorem Łebsko, można więc spacerować przy słodkiej lub słonej wodzie. 

Atrakcje turystyczne w Pomorskiem. Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym.
Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym.

Łeba

Łeba to chyba to jeden z najpopularniejszych kierunków wypoczynkowych nad polskim morzem – to nie dziwi, bo mnogość miejsc noclegowych, restauracji i barów oraz atrakcji na mniej korzystną pogodę działa na korzyść Łeby. 

My nocowaliśmy tu w trakcie naszej wycieczki szlakiem R10 i miło wspominamy ten postój. W Łebie znajdziecie zarówno klimatyczne kawiarnie (takie jak Cafe nr 5), jak i wszelkiej maści miejsca rozrywkowe, takie jak oceanarium, dmuchańce, muzeum iluzji czy dmuchańcowy park rozrywki. Łeba to jednak przede wszystkim punkt wypadowy na słynne słowińskie wydmy.

Atrakcje turystyczne województwa pomorskiego. Klimatyczny port rybacki w Łebie.
Port rybacki w Łebie.

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

Bardzo spodobał nam się niewielki skansen w pobliżu parku – Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. W muzeum poznacie historię kultury słowińskiej (nie mylić ze ,,słowiańską”), która, podobnie jak kaszubska, przez długi czas zachowała swoją odrębność. Kaszubom udało się dotrwać do naszych czasów, a Słowińcom niestety nie – tym bardziej warto poznać tę historię. 

Atrakcje turystyczne województwa pomorskiego. Drewniany dom w skansenie we wsi Kluki koło Łeby.
Zabytkowa chata w skansenie w Klukach.

Wzgórze Rowokół i inne atrakcje w pobliżu Łeby

Polecamy wspiąć się także na Wzgórze Rowokół, które mogło pełnić kiedyś funkcje religijne dla Słowińców. Na jego szczycie postawiono wieżę widokową. W najbliższej okolicy Łeby znajdziecie także latarnię morską w Czołpinie, o której możecie poczytać w tekście o szlaku latarni morskich polskiego Bałtyku. Z kolei w pół drogi między Łebą a Ustką znajduje się jeszcze jeden słodkowodny zbiornik, Jezioro Gardno, z kilkoma punktami i wieżami widokowymi.

Ze Wzgórza Rowokół widać latarnię w Czołpinie i wydmy Słowińskiego Parku Narodowego.

Półwysep Helski

Wzdłuż półwyspu znajdziecie wiele klimatycznych nadmorskich kurortów: Juratę, Jastarnię czy Chałupy, o których śpiewał sam Zbigniew Wodecki – choć te miejscowości polecamy raczej poza wysokim sezonem. 

Oczywiście najsłynniejszą miejscowością całego półwyspu jest sam Hel. Nam  najbardziej zapadły w pamięci bunkry związane z obroną Helu w 1939 roku oraz niepozorne, ale bardzo ciekawe, Muzeum Rybołówstwa. Nie można ominąć także słynnego Fokarium, w którym, oprócz oglądania uroczych fok, dowiezie się wiele na na temat ekosystemu Bałtyku i wysiłków związanych z jego ratowaniem. 

Pracownicy Fokarium w Helu karmią foki. Tą atrakcję warto zobaczyć w województwie pomorskim.
Karmienie fok w helskim fokarium.

W Helu kursują regularnie promy do Trójmiasta, więc wypad na półwysep może być rozszerzeniem wycieczki do Trójmiasta lub odwrotnie – rejs do Gdańska może umilić czas w trakcie flauty lub niepogody na półwyspie.

Poza tym, Półwysep Helski to mekka miłośników sportów wodnych, szczególnie surfingu i kitesurfingu – początkujący mogą uczyć się na łagodnych spokojnych wodach Zatoki Puckiej, a bardziej zaawansowani zmierzyć się z żywiołem Morza Bałtyckiego po drugiej stronie półwyspu. Ostatnio wyremontowano także ścieżki rowerowe, choć ostrzegamy, że w ciągu weekendu potrafiłą być tłoczne. 

Widok na Półwysep Helski z drona.

Wzdłuż Mierzei Wiślanej

Ciekawym miejscem w województwie pomorskim jest także okolica Mierzei Wiślanej. Urocze miasteczka i niewielkie nadmorskie miejscowości pokroju Stegny – dla nichi warto przyjechać w te rejony. 

Szczególnie okolice Krynicy Morskiej zasługują na osobną wzmiankę – plaże i otaczające ją lasy są naprawdę miłym miejscem do spacerów przez cały rok, a nieustraszeni mogą przejść się lub przyjechać rowerem aż do granicy z Rosją/Obwodem Królewieckim. W Krynicy Morskiej kursują także promy na drugą stronę Zalewu Wiślanego, do Tolkmicka.

Wzdłuż Zatoki Gdańskiej, od Władysławowa do Krynicy Morskiej, prowadzi piękna trasa rowerowa. Szczególną popularnością cieszy się fragment wzdłuż Mierzei Wiślanej – płaski i widowiskowy odcinek dla całych rodzin. Zainteresowanych odsyłamy do tekstu o rowerowej trasie R10 wzdłuż Zalewu Wiślanego.

Odpoczynek przy trasie rowerowej wzdłuż Mierzei Wiślanej.

Okolice Słupska – zachodnie Pomorskiego

Ustka

Najsłynniejszą miejscowością wypoczynkową w okolicy jest Ustka. Jeśli myślicie, że to tylko plaże i morze, to mamy nadzieję, że dzięki naszemu blogowemu wpisowi po ciekawych miejscach i atrakcjach Ustki, przekonacie się, że w Ustce jest co oglądać – od latarni i zabytkowej architektury w kratę, po pamiątki z czasów I wojny światowej.

Słupsk

W Słupsku polecamy zajrzeć na Zamek Książąt Pomorskich, w którym znajdziecie największą kolekcję obrazów Witkacego. Co ciekawe, sam Witkacy prawdopodobnie w Słupsku nigdy nie był – kolekcja prezentowana na zamku to wynik zakupu przez muzeum kolekcji jednego z mieszkańców Lęborka. Ze Słupska można także wyruszyć na spływ kajakowy rzeką Słupia.

Swołowo i Starkowo

Jednym z ładniejszych zakątków ziemi słupskiej jest Swołowo, jedna z wsi tzw. ,,Krainy w kratę”. To unikatowe miejsce, w którym udało się zachować tradycyjną dla tego regionu szachulcową zabudowę. W kilku odrestaurowanych domostwach znajdziecie wystawę, a na tyłach jednej z większych zagród działa także kameralna restauracja, serwująca przysmaki nawiązujące do lokalnych tradycji i smaków. To zdecydowanie jedna z ciekawszych atrakcji w okolicy. A jeśli lubicie śledzie – polecamy naszą relację z Zagrody Śledziowej w Starkowie.

Kaszuby – kraina jezior i lasów

Kaszuby to tak różnorodna Kraina, że spokojnie można tutaj spędzić tygodniowy urlop, a i tak nie poznać wszystkich zakątków. Bez wchodzenia w geograficzno-kulturowe dywagacje – Kaszuby to nie tylko Szwajcaria Kaszubska, ale także okolice Wejherowa czy Gdyni. W tym akapicie skupimy się na okolicach Kartuz i Kościerzyny, czyli na sercu kaszubskiej krainy.

Kaszubska przyroda

Kaszuby słyną przede wszystkim z przepięknych lasów i polodowcowych jezior, które idealnie nadają się do leniwej lub aktywnej rekreacji. Miłośnikom rowerów polecamy trasę Kaszubska Marszruta oraz kilometry szlaków PTTK, które prowadzą przez całą krainę. Jeśli interesuje was przejazd od Tucholi do Kartuz, odsyłamy do naszego tekstu z wycieczki rowerowej przez Kaszuby.

Kaszubskie lasy nadają się także do spacerów, a czyste jeziora to raj dla miłośników sportów wodnych – jeden z urlopów spędziliśmy np. nad Jeziorem Raduńskim, po którym pływaliśmy kajakami. Choć Kaszuby stają się coraz bardziej popularne, da się spokojnie znaleźć jeszcze dzikie plażyczki. Niech nie zmyli Was położenie blisko morza, piesze i rowerowe wycieczki mogą być wyzwaniem kondycyjnym, bo za sprawą lodowca teren jest pagórkowaty – stąd nazwa ,,Szwajcaria Kaszubska”. Ukształtowanie terenu najlepiej widać z wieży widokowej na Wieżycy, z której rozciąga się panorama sięgająca aż do morza.

Atrakcje kulturalne

Kaszuby to nie tylko przepiękne tereny leśne i jeziora, ale także unikalna kultura. Zanurzcie się w niej na przykład w Muzeum-Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich – najstarszym skansenie w Polsce. W lokalnych centrach kultury próbowaliśmy słynnego kaszubskiego haftu, a w muzeum w Kartuzach uczyliśmy się kaszubskiego alfabetu. 

Jeśli interesuje was tradycyjna ceramika, zajrzyjcie do Chmielna a z kolei w miejscowości Brusy-Jaglie czekają na was pracę Józefa Chełmońskiego, nazywanego czasami ,,kaszubskim Nikiforem”. Do miana muzeum pretenduje także wystawa w Szymbarku, która łączy cele edukacyjne takie jak m.in. opowieść o sybirakach z bardziej rozrywkowymi elementami, np.odwróconym domem. W Kościerzynie polecamy muzea: Akordeonów, Kolejnictwa i Ziemi Kościerskiej, a po zwiedzaniu zapraszamy do Starego Browaru w Kościerzynie na lokalne piwo.  

Kamienne kręgi i nietypowe budynki

Kaszuby to także kraina magii – znajdziecie tutaj kamienne kręgi, na przykład te w Węsiorach, wokół których narosło wiele tajemnic. A co powiecie na nocleg w wiatraku? Na Kaszubach możliwe są i takie rzeczy – wiatrak w Ręboszewie otworzył swoje podwoje dla turystów. Innym ciekawym obiektem jest Dwór w Łapalicach – potężna, nieukończona konstrukcja, która dziś pozwala posmakować urbexu.

Zamki i dworki

W tych okolicach znajdziecie także kilka zamków i pałaców. Dawne krzyżackie warownie w Człuchowie i w Bytowie polecają się miłośnikom zamkowych historii, a Dworek Wybickich w Sikorzynie to kameralna propozycja nie tylko dla miłośników historii, ale dla każdego, kto ma ochotę odpocząć we wspaniałym ogrodzie.

Bory Tucholskie

Park Narodowy Bory Tucholskie

Bory Tucholskie to jeden z największych kompleksów lasów sosnowych w Polsce. Jego najbardziej cenną część otoczono opieką parku narodowego – mieszkają tu Borowiacy tucholscy oraz Kaszubi. 

Liczne rezerwaty przyrody chronią nie tylko drzewostan, ale także torfowiska i eutroficzne jeziorka – czyli takie, w których niewiele jest tlenu. W Borach Tucholskich przyjemnie pojeździcie na rowerze i pospacerujecie. Miłośnikom rowerów polecamy trasę nazwaną ,,Kaszubską marszrutą” – to łącznie około 200 km tras rowerowych, oznakowanych, z przystankami rowerowymi i tablicami. Nie wszystkie ścieżki odseparowane są od ruchu drogowego, ale te elementy, które udało nam się pokonać, uważaliśmy za bezpieczne. 

Fojutowo

W okolicach Tucholi warto zajrzeć także do Fojutowa – znajdziecie tam wyjątkowy akwedukt, zabytek, jakich na polskich ziemiach niewiele.

Spływ kajakowy Brdą

Bory Tucholskie to także doskonała okolica do spływów kajakowych – polecamy szczególnie spływy rzeką Brdą, uchodzącą za jedną z czystszych w Polsce. Można zajrzeć także do Charzykowych i skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego na Jeziorze Charzykowskim.

Człuchów – ruiny potężnego zamku

Jeśli pragniecie poznać wszystkie dawne krzyżackie zamki, nie zapomnijcie o tym w Człuchowie. Patrząc na to, co zachowało się do naszych czasów, aż trudno uwierzyć, że był to jeden z największych zamków krzyżackich – drugi po Malborku. 

Trzy przedzamcza i właściwy Zamek Wysoki wzniesiono aby bronić południowych granic Państwa Krzyżackiego. Oprócz podziwiania bryły zamku możecie także zajrzeć na muzealne wystawy, pokazujące m.in. artefakty odnalezione przez archeologów.

Chojnice

Chojnice to niewielkie miasto, ale z miłą starówką oraz pozostałością średniowiecznych murów obronnych. Relaks w Parku Tysiąclecia lub wystawa haftów kaszubskich w lokalnym muzeum etnograficznym to pomysł na miłe popołudnie.

Żuławy – kraina wydarta morzu

Domy podcieniowe i hydrotechnika

Żuławy to zdecydowanie kraina która jeszcze nie funkcjonuje w turystycznej świadomości Polaków – a szkoda, bo historie związane z Żuławami są naprawdę arcyciekawe. Żuławy to przede wszystkim kraina wyrwana morzu – przez setki lat kolejni osadnicy osuszali te tereny, budując groble, kanały i wały. Jeśli interesują Was takie hydrotechniczne zabytki, warto przejechać się kolejowym mostem obrotowym w Rybinie czy podjechać do dawnej przepompowni wody w Różanach. 

Osadnikami, którzy przyczynili się do osuszenia tych terenów, byli mennonici – uchodźcy z Niderlandów, którzy na te tereny przeszczepiali techniki walki z wodą, znane w ich rodzimych depresjach od setek lat. Oprócz tych nowinek przywieźli ze sobą charakterystyczną kulturę, która zadomowiła się na Żuławach. 

To między innymi oni mieszkali w domach podcieniowych – potężnych drewnianych konstrukcjach, które świadczyły o zamożności żuławskich rolników. Nic dziwnego, bo osuszona ziemia była bardzo żyzna, a gospodarstwa spore, dzięki czemu tak zwani ,,gburowie”, czyli najbogatsi właściciele rolni w okolicy, mieszkali w domach, w których po wojnie kwaterowano nawet kilka rodzin. 

Choć wiele z tych domów niestety nie przetrwały do naszych czasów, szczęśliwie da się jeszcze na Żuławach zobaczyć takie właśnie zabytkowe domostwa. Niektóre trafiły w doskonałe ręce i są adoptowane adaptowane na przykład na cele noclegowe. Przykładem takiego domu będzie Gospoda ,,Mały Holender” w Żelichowie, gdzie funkcjonuje restauracja nawiązującą do dawnych żuławskich smaków. Jeśli interesuje was ten temat, polecamy nasz tekst o wycieczce rowerowej po Żuławach oraz profil Kochamy Żuławy, prowadzony przez pasjonatkę tej krainy.

Okolice Nowego Dworu Gdańskiego 

Na Żuławach polecamy także Muzeum Żuławskie w Nowym Dworze Gdańskim oraz w wystawę w Cedrach Wielkich – w tych ostatnich można wejść do środka zabytkowego domu podcieniowego. W Cedrach Wielkich znajdziecie także tulipanowe pola, szczególnie piękne gdy kwitną kwiaty – przypominają iście holenderski pejzaż. W wakacje po Żuławach jeździ Żuławska Kolej Dojazdowa, którą kiedyś transportowano płody rolne, a teraz kursuje z Nowego Dworu Gdańskiego nad morze (uwaga, trasa w 2023 roku zmieniona ze względu na remont).

Kociewie

Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie

Nieformalną stolicą regionu zwanego Kociewiem jest Tczew. Choć Tczew chyba najbardziej znany jest miłośnikom kolei jako miasto z (swojego czasu) najdłuższym mostem kolejowym w Polsce, nas do tej miejscowości przywiodła wystawa w Muzeum Wisły oraz Centrum Konserwacji Wraków Statków

Znajdziecie tu dwie osobne ekspozycje, jednak polecamy połączyć je w jedną wycieczkę. Pierwsza traktuje o historii Wisły jako takiej – o jej roli ekonomicznej i społecznej, o rodzajach żeglugi na Wiśle, słowem bardzo przekrojowo podejście do tematu. To nowocześnie przedstawione treści – wystawa prezentuje dużo informacji, ale także modeli, obiektów i reprodukcji ikonografii. 

Niezwykle ciekawa okazała się druga ekspozycja, w Centrum Konserwacji Wraków Statków, ukazująca, jak konserwuje się wraki statków. Na ekranach dotykowych można zabawić się w podwodnych archeologów, a z antresoli obserwować pracę konserwatorów. Nie znamy takiego drugiego miejsca w Polsce, więc koniecznie zapiszcie je sobie do listy.

Katedra w Pelplinie

Zdecydowanie najcenniejszym eksponatem, który można zobaczyć w Pelplinie, jest jedna z 48 Biblii Gutenberga –  pierwszych książek wydrukowanych przez Gutenberga, a zarazem pierwszych książek wydrukowanych w Europie

Jeden z takich egzemplarzy znajdziecie w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. Do dziś nie do końca wiadomo, jak taki biały kruk trafił do Pelplina, ale przypuszcza się, że nabył ją biskup chełmiński Mikołaj Chrapicki. Wiele wysiłku kosztowało uchronienie jej przed nazistami w trakcie II wojny światowej – w końcu trafiła do Kanady podobnie jak wawelskie arrasy

W Pelplinie zachwyca także Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia NMP – przepiękny przykład ceglanego gotyku, w którym czaruje nie tylko architektura budynku, ale także detale jego wykończenia. To jeden z piękniejszych gotyckich kościołów, jakie widzieliśmy. 

Gotycka katedra w Pelplinie to architektoniczna atrakcja Pomorskiego.

Zamek w Gniewie

Zamek w Gniewie to kolejny z zamków krzyżackich na pomorskich ziemiach, wzniesiony dla krzyżackiego komtura. Dziś obiekt zaadaptowano na hotel, a jego skomplikowaną historię poznacie, wybierając się na wycieczkę z przewodnikiem.

Pomorskie atrakcje – szlaki tematyczne 

Jak widzicie, atrakcji w województwie pomorskim nie brakuje, a wiele z nich połaczonych jest w spójne produkty turystyczne. Oto kilka, które mieliśmy okazję sprawdzić w terenie:

Szlaki rowerowe w Pomorskiem

Województwo pomorskie energicznie inwestuje w nowe trasy rowerowe i może poszczycić się byciem w czołówce 3 województw przyjaznych rowerzystom w Polsce. Polecamy wycieczkę trasą rowerową Velo Baltica (R10) z Świnoujścia po Hel, jak i odnogę R10 od Władysławowa do Krynicy Morskiej wzdłuż Zalewu Wiślanego

Ostatnio zainteresowano się rozwojem Wiślanej Trasy Rowerowej, biegnącej w założeniu wzdłuż Wisły. Mieliśmy okazję przejechać się jej fragmentami i te już oddane, np. w okolicach Tczewa, robiły bardzo miłe wrażenie. Trasy rowerowe pociągnięto po wałach rzecznych lub skrajem dróg, a całość oznakowana na tyle dobrze, że dało się ją jechać bez map. Trzymamy kciuki za dalszy rozwój tego rozwój tego projektu.

Wiślana Trasa Rowerowa po wałach Wisły. Pomorskie atrakcje.

Szlak Latarni Morskich w województwie pomorskim

Cóż kojarzy nam się bardziej z morzem niż poszarpany klif i królująca nad nim latarnia morska? Napisaliśmy kiedyś osobny artykuł o latarniach polskiego wybrzeża – kilka z nich znajdziecie również w województwie pomorskim. Może odwiedzenie każdej to ciekawy motyw przewodni kolejnego urlopu…?

Szlak ,,Pomorskie Prestige”

Na terenie Pomorskiego  znajdziecie zaskakująco dużo dworów i pałaców zaadaptowanych na eleganckie noclegi lub nietuzinkowe restauracje. Takie miejsca mieliśmy okazję poznawać w trakcie wycieczki zorganizowanej przez Pomorskie Prestige. Spaliśmy w pałacach i pysznie jedliśmy – po więcej szczegółów i adresów odsyłam Was do osobnego wpisu z wycieczki po obiektach Pomorskie Presige. Takie lokalizację, poza utarthyhm szlakiem, to doskonała opcja dla tych, którzy szukają spokoju i kameralności. 

Szlak Zamków Gotyckich w województwie pomorskim

Ten szlak łączy ze sobą trzy województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie  i warmińsko-mazurskie, a na terenie jego pomorskiej części znajdziecie siedem, głównie dawnych krzyżackich, siedzib. Nam do tej ,,złotej” siódemki brakuje jeszcze wizyty w Lęborku. Wizytę w ceglanych twierdzach można połączyć z udziałem w jakimś wydarzeniu, w którym rekonstruktorzy unaocznią turystom, jak wyglądało niegdyś życie na zamkowych włościach.

Mapa. Pomorskie atrakcje i ciekawe miejsca.

Data ostatniej aktualizacji:

Kategoria: Polska, Pomorskie

Pomagamy Wam zaplanować udane wycieczki od 2015 roku, a nasze teksty zawsze były i będą za darmo.

Jeśli uważasz, że warto docenić naszą pracę postaw nam kawkę. Dziękujemy!

3 komentarze do “Pomorskie atrakcje. Co warto zobaczyć w województwie pomorskim”

  1. Świetnie opisane wszystkie atrakcje, każdy może znaleźć coś dla siebie. Od kilku lat jeżdżę z młodzieżą w okolice Jastrzębiej Góry, interesują mnie te tereny, ale nigdzie nie znalazłam tak ciekawych informacji. Dziękuję bardzo 👏

    Odpowiedz
  2. Super opisane atrakcje. Wiele ciekawych informacji. Dziękuję.
    Jedna tylko uwaga. Puck to Zatoka Gdańska, Zalew Wiślany jest trochę bardziej w lewą stronę. Pozdrawiam i niezmiennie obserwuję. Grażyna

    Odpowiedz

Dodaj komentarz