Co warto zobaczyć w Łebie i w najbliższej okolicy – 10 atrakcji

Skąd wakacyjna popularność Łeby? Można zażartować, że to miejsce dla niezdecydowanych, którzy nie są pewni, czy wolą spędzić wakacje nad morzem czy nad jeziorem.  Łeba to bowiem miejscowość nadmorska, ale położona pomiędzy Jeziorami Łebsko i Sarbsko, na skraju Słowińskiego Parku Narodowego.  Z pobytu w tym miejscu zadowoleni wrócą zarówno miłośnicy nadmorskich, piaszczystych plaż, jak i pasjonaci przyrody. 

Łeba atrakcje- port rybacki w Łebie.
Zachód słońca w porcie rybackim.

Łeba to jednak nie tylko plaże, nam do gustu przypadły wciąż wyczuwalna atmosfera rybackiego portu oraz liczne atrakcje i ciekawe miejsca w niedużej odległości od miasteczka – w sam raz na kilkugodzinną lub całodniową wycieczkę. Poniżej proponujemy kilka ciekawych miejsc, które warto zobaczyć w Łebie i jej okolicy.

Łeba atrakcje - plaże nad Bałtykiem.
Plaża przy Słowińskim Parku Narodowym.

Atrakcje Łeby

1. Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy to jeden z najpiękniejszych i najbardziej unikalnych polskich parków narodowych, słynący głównie z pięknych piaszczystych wydm. Największe wrażenie robią wydmy ruchome, przemieszczające się prędkością do 10 metrów na rok, a najsłynniejsze z nich to Wydma Łącka i Wydma Czołpińska. Choć te piaszczyste wzniesienia z pozoru wyglądają niewinnie, potrafią pochłonąć lasy i wsie! 

Łeba atrakcje. Wydma Łącka w Słowińskim Parku Narodowym.
Wydmy pochłaniające stopniowo las.
Łeba atrakcje. Wydma w Słowińskim Parku Narodowym.
Wydma Łącka.

Na terenie parku znajdują się też cenne przyrodniczo jeziora przybrzeżne: Jezioro Łebsko, trzecie pod względem wielkość w Polsce, oraz Jezioro Garda. Jeśli dodamy do tego lasy, torfowiska, latarnie morską w Czołpinie, skansen w Klukach, zatopiony las, szlaki piesze i rowerowe oraz liczne pomosty i wieże widokowe, to na terenie Słowińskiego Parku Narodowego nie sposób się nudzić.

Platforma widokowa Wielkie Bagno w Słowińskim Parku Narodowym koło Łeby.
Kładka widokowa Wielkie Bagno.

2. Plaża w Łebie

Prawdopodobnie dla większości przyjezdnych główną atrakcją Łeby są morze i piękna, szeroka piaszczysta plaża. Oczywiście w wakacje trzeba liczyć się z tłumami, ale wystarczy przyjechać jesienią, by podczas spacerów wśród szumiących bałtyckich fal cieszyć się ciszą i spokojem.

Plaża nad Bałtykiem to dla większości główna atrakcja Łeby.
Plaża w Łębie – ostatnie dni sierpnia.
Hotel Zamek Łeba przy plaży.
Hotel Zamek Łeba z 1907 roku.

3. Port rybacki w Łebie

Podczas naszej ostatniej wizyty w Łebie zamieszkaliśmy w jednym z apartamentów przy porcie rybackim, dzięki czemu mogliśmy poczuć trochę tej wyjątkowej, portowej atmosfery. Co rano podglądaliśmy portowe obrazki: dokujące przy kanale kolorowe kutry, poranny wyładunek świeżo złowionych ryb czy proces wędzenia apetycznie wyglądających ryb.

Kutry w porcie rybackim w Łebie.
Co warto zobaczyć w Łebie? Port rybacki.
Po połowie.
Kolejka w porcie w Łebie po świeże ryby z porannego połowu.
Świeze ryby do kupienia w porcie w Łebie.
Do wyboru. Ryby świeże.
Wędzone ryby w łebskim porcie.
I wędzone.

4. Falochrony portu w Łebie

Falochrony w Łebie, poza swoja funkcja ochronna portu, świetnie nadają się na jako punkt widokowy do podziwiania najpiękniejszych zachodów słońca nad Bałtykiem

Ciekawe miejsca w Łebie. Plaża i falochron.
Falochron portowy w Łebie.

5. Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbce 

Tomek, miłośnik historii II wojny światowej, nie mógł sobie odpuścić zwiedzania tajnego niemieckiego poligonu broni rakietowej. Tablice informacyjne przybliżają mało znane fakty, ale historia miejsca jest niezwykle ciekawa. Widać tu potencjał, choć trochę gorzej z wykonaniem, co także potwierdzają liczne negatywne oceny w internecie. Jeśli interesują Was historia i militaria, to pewnie i tak zajrzycie w to miejsce, ale według nas podobne obiekty powinny wyglądać jak Bunkry Bluchera w Ustce

Replika rakiety V2 w Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbce.
Replika rakiety V2.
Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbce.
Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbce koło Łeby.

6. Latarnia Morska Stilo

Latarnia Stilo położona jest 30 minut jazdy samochodem na wschód od Łeby – to jedna z dwóch całkowicie metalowych latarni na polskim wybrzeżu. Obiekt stoi na porośniętej lasem sosnowej wydmie. Co ciekawe, latarnia nadal funkcjonuje, a jednocześnie jest udostępniona do zwiedzania. 

Na naszym blogu możecie przeczytać więcej o latarni Stilo i pozostałych latarniach morskich polskiego wybrzeża. Zawarliśmy w nim sporo ciekawostek, wskazówek i mapę z lokalizacją wszystkich obiektów.

Widok z Latarni Morskiej Stilo.
Widok na zachód. Morze, lasy, Jezioro Sarbsko i Łeba.

7. Latarnia Morska Czołpino

Drugą latarnią morską, którą zdecydowanie warto odwiedzić podczas pobytu w Łebie, jest wybudowana w 1875 roku Latarnia Morska Czołpino leżąca na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. W przeciwieństwie do latarni morskiej Stilo, wymaga trochę dłuższej jazdy, ale zdecydowanie warto. Przy okazji wizyty można zobaczyć pobliską Wydmę Czołpińską, Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego oraz Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.

Widok na Wydmę Czołpińską z latarni.
Wydma Czołpińska. Widok z latarni.
Wydma Czołpińska. Widok z latarni.

8. Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Czołpinie

Nowością w tych stronach jest Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego, ulokowane w pięknie odremontowanych, ceglanych budynkach, wchodzących w skład tak zwanej „Osady Latarników”. Zwiedzając ekspozycje w głównym budynku, dowiecie się nie tylko o przyrodzie Słowińskiego Parku Narodowego, ale też o latarniach, ratownictwie morskim czy obejrzycie film 3D o powstaniu parku. W mniejszym budynku znajduje się wystawa poświęcona ptakom i miejscowym legendom np. o Wzgórzu Rowokół.

9. Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach to niewielki skansen poświęcony życiu i kulturze ludności słowińskiej (wyizolowany i zgermanizowany odłam Kaszubów), zamieszkującej dawniej tereny między jeziorami Gardno i Łebsko. Miejsce ciekawe, gdyż zarówno architektura zabudowań, jak i zasłyszane tam historie, odbiegają od tego, co widzieliśmy w innych polskich skansenach. Jeśli interesuje Was ten temat, zapraszamy do pełnej relacji z naszej wizyty w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.

W pobliżu skansenu w Klukach znajdują się szlaki piesze i rowerowe wzdłuż Jezioro Łebsko oraz punkty widokowe, z których widać wydmy. 

Zagroda rybacka w skansenie w Klukach.
Zagroda rybacka.
Charakterystyczny dla regionu szachulec. Szkielet z drewna, wypełnienie z gliny i np. trzcziny.
Z Kluk można dojść do wiezy i pomostu widokowego.
Widok na wydmy od strony Kluk.

10. Wzgórze Rowokół

Rowokół był świętą górą Słowińców i to pewnie pozostałości po ich grodzie zostały odkryte podczas badań archeologicznych. Obecnie, mierzące 115 metrów, wzgórze to część Słowińskiego Parku Narodowego i doskonały punkt widokowy dzięki znajdującej się na szczycie wieży widokowej. Z budowli roztacza się doskonały widok na Słowiński Park Narodowy, widać Morze Bałtyckie, wydmy, jeziora a nawet latarnię morską w Czołpinie.

Widok ze Wzgórza Rowokół. Po lewej wzgórze z Latarnią Czołpino. Po prawej Wdyma Czołpińską.
Po lewej wzgórze z Latarnią Czołpino. Po prawej Wdyma Czołpińską.
Jezioro Gardno.

11. Rowerowe wycieczki wokół Łeby

Jeśli lubicie rowery, możecie skorzystać z trasy rowerowej Velo Baltica, biegnącej od Świnoujścia po Hel. Szlak świetnie nadaje się do rowerowych wypadów w stronę wspomnianych w tekście atrakcji Łeby, takich jak latarnie morskie czy punkty widokowe. Jeśli zaintrygował Was temat jednej z najciekawszych tras rowerowych w Polsce, zajrzyjcie do naszego tekstu o Velo Baltica, w którym znajdziecie między innymi mapę szlaku.

Inne atrakcje Łeby

Oczywiście w Łebie nie brakuje obiektów bardziej nastawionych na rozrywkę. Poniżej podrzucamy kilka atrakcji w Łebie, które w czasie naszej wizyty sobie odpuściliśmy, ale Was mogą zainteresować. Pewnie teraz, mając dwójkę dzieci, sami byśmy je przetestowali.

Gofry nad morzem. Wspomnienie z dzieciństwa.
Discovery Park Łeba.

Sea Park Sarbsk

Główną atrakcją Sea Parku są pokazy fok i uchatek kalifornijskich, ale poza występami zwierząt miejsce to oferuje również inne rozrywki: place zabaw, miniatury latarni i zwierząt morskich, a nawet roller coastera. 

Łeba Park

W parku można przejechać się kołem młyńskim, skorzystać z placu zabaw, trampolin i innych atrakcji dla dzieci. A ta zabawa odbywa się w towarzystwie licznych modeli dinozaurów, odwzorowanych w skali 1:1.

Mapa ciekawych miejsc i atrakcji Łeby

Co warto zobaczyć w województwie pomorskim?

Jeśli w stronę Łęby będziecie jechać przez Pomorze, pomyślcie o przystanku w jednym z wielu ciekawych i wartych zobaczenia miejsc województwa pomorskiego, szczególnie polecamy piękne zamki, klimatyczne Kaszuby lub wizytę w Trójmieście.

Data publikacja:

Kategoria: Polska, Pomorskie

Pomagamy Wam zaplanować udane wycieczki od 2015 roku, a nasze teksty zawsze były i będą za darmo.

Jeśli uważasz, że warto docenić naszą pracę postaw nam kawkę. Dziękujemy!

Dodaj komentarz