Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce. Sprawdź je!

Czy można już mówić o prawdziwym boomie na turystykę rowerową? Kiedy piszemy ten tekst, w Polsce naprawdę dużo dzieje się w rowerowej materii. Po latach stagnacji liczba rowerowych inwestycji zaczęła w końcu dynamicznie rosnąć. Sukces wytyczonego wzdłuż północno-wschodniej granicy rowerowego szlaku Green Velo przekonał inne regiony, że turystyka rowerowa w Polsce ma potencjał (no ba!). Niedawno Małopolska ruszyła z ambitnym projektem rozbudowy tras rowerowych wśród głównych rzek regionu, słyszeliśmy ostatnio również o planie wytyczenia trasy rowerowej wzdłuż Odry (tzw. Blue Velo), a tu już docierają do nas głosy, że i Pomorze zabiera się za jakiś rowerowe porządki. Będzie się działo!

Jeszcze dużo wody w naszych polskich rzekach upłynie, nim infrastruktura rowerowa osiągnie poziom widziany np. u zachodnich sąsiadów. Jednak dla prawdziwych rowerowych maniaków to nie wymówka – już dziś można znaleźć sporo fajnych i bezpiecznych szlaków rowerowych, tym bardziej jeśli kręcenie na rowerze chcieć połączyć z oglądaniem kraju. Specjalnie dla wszystkich entuzjastów dwóch kółek przygotowaliśmy zestawienie najpiękniejszych polskich tras rowerowych, które zainspirują do weekendowego wypadu lub dłuższej wakacyjnej rowerowej wycieczki.

[toc]

Pętla wokół Jeziora Wigry to jedna z najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce
Poranek na Jeziorem Wigry. Po śniadniu czas ruszyć w dalsza drogę.

Oczywiście każdy kilometr opisanych tras rowerowych przejechaliśmy sami, wylewając pot na podjazdach, moknąc w trasie, walcząc z wiejącym w twarz wiatrem, a przy tym oczywiście odwiedzając niesamowite miejsca i podziwiając piękne zakątki kraju ;). No dobra, czasami było po prostu słonecznie i perfekcyjnie ;)… Czy warto? Pewnie, że tak, a nasze powody, dla których uwielbiamy cykloturystykę, opisaliśmy w artykule.

Jak przygotowaliśmy listę najlepszych tras rowerowych w Polsce?

Założenia:

  • Staramy unikać się dróg o większym natężeniu ruchu samochodowego, zwłaszcza uczęszczanych przez ciężarówki. W związku z tym nie zawsze jedziemy najkrótszą drogą i raczej decydujemy się na gminne drogi oraz polne i leśne ścieżki. Myślimy też o tych z Was, którzy być może będą chcieli w drogę wyruszyć z dziećmi.
  • Nasze trasy rowerowe to przede wszystkim ścieżki dla rowerów trekkingowych, w przypadku rowerów szosowych czasem trzeba będzie szukać objazdów.
  • Jeździmy by odkrywać, a nie pokonywać wielkie dystanse. Dla części z Was nasze dystanse i tak okażą się imponujące, inni nazwą nas leszczami ;)… Cóż, my tylko podpowiadamy fajne traski, Wy decydujecie o tempie wycieczki 🙂
  • Trudność poszczególnych tras rowerowych opisaliśmy według prostej trzystopniowej skali:
    • łatwa: trasy płaskie i o niewielkich podwyższeniach
    • średnia: teren pagórkowaty z podjazdami
    • trudna: teren górzysty z wymagającymi podjazdami
Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce
Zapraszamy do lektury:)

Nasze zestawienie najlepszych tras i szlaków rowerowych w Polsce

Lista tras rowerowych w Polsce będzie stale aktualizowana o nowe propozycje – w głowie mamy mnóstwo pomysłów! Kolejność przypadkowa.

Green Velo: Sielankowe Podlaskie

Trasy rowerowej Green Velo rowerowym maniakom przedstawiać nie trzeba, gdyż to najdłuższy i najsłynniejszy szlak rowerowy w Polsce. Choć całego nigdy nie przejechaliśmy (to aż 2000km!), mamy za sobą kilka jego odcinków i szczególnie gorąco polecić chcemy Wam trasę biegnącą przez województwo podlaskie- od Suwałk do Białegostoku. Po drodze cieszyliśmy się  dziką przyrodą dwóch parków narodowych (Wigierskiego i Biebrzańskiego), Augustowem z jeziorami, klimatem Tykocina czy spływem Czarną Hańczą i Kanałem Augustowskim. Na deser zajrzeliśmy do Białegostoku- sporo atrakcji jak na jeden tydzień, nieprawda?

  • Przebieg trasy: Suwałki-Augustów-Goniądz-Tykocin-Białystok
  • Atrakcje: Wigierski i Biebrzański Parki Narodowe, Puszcza Augustowska, Tykocin, Choroszcz, Białystok
  • Długość: ok 190 km
  • Stopień trudności trasy: łatwa
  • Relacja: GreenVelo po Podlasiu
Green Velo przez Podlasie. Najpiękniejszy szlak rowerowy w Polsce.
Na Green Velo (Podlasie) jest bardzo swojsko.
Trasy rowerowe w Polsce prowadzą również wzdłuż Narwi.
Takie poranki tylko nad Narwią!

Trasa rowerowa R10 – wzdłuż Bałtyku – Świnoujście – Hel

Długo planowaliśmy ten wyjazd, ale zawsze coś stawało na przeszkodzie, a największą był horrendalnie długi czas dojazdu z Krakowa do Świnoujścia. Poza tym pytania: lepiej jechać wiosną, w sezonie czy może pod jego koniec? Zamiast spekulować, pojechaliśmy, przejechaliśmy i gorąco polecamy. Oczywiście trasa nie biegnie ciągle wzdłuż morza, ale Bałtyku nie zabraknie, lasów pod dostatkiem, a do tego latarnie i piękne zachody słońca na plaży. Po więcej wrażeń i wskazówek zapraszamy do naszego MEGAwpisu na blogu.

Szlak Wokół Tatr

Jedna z najbardziej malowniczych tras rowerowych w Polsce, ale jak może być inaczej, jeśli prowadzić ma wokół Tatr! Projekt Szlaku Wokół Tatr zakłada powstanie ścieżek

rowerowych po polskiej i słowackiej stronie granicy, które umożliwią objechanie klasycznej rowerowej pętli wokół całego pasma. Sam szlak jest już wytyczony, ale prace nad ukończeniem trasy nadal trwają. Jednak nie mogąc się doczekać zakończenia robót, zdecydowaliśmy się przetestować gotowy odcinek Szlaku Wokół Tatr między Nowym Targiem a słowacką Trzcianą. Ścieżka rowerowa zaskoczyła nas bardzo dobrą jakością nawierzchni i pozwoliła cieszyć się niezwykłą panoramą Tatr. Choć kręcenie w tatrzańskich okolicznościach brzmi jak wyzwanie, ten odcinek trasy jest naprawdę płaski, bo biegnie dawnym nasypem linii kolejowej. Mamy nadzieję, że już niebawem objedziemy całość Rowerowego Szlaku Wokół Tatr.

  • Przebieg trasy: Nowy Targ – Czarny Dunajec – Trzciana
  • Atrakcje: widok na Tatry- i to jaki!
  • Dystans: docelowo 250 km, my przejechaliśmy 65km
  • Stopień trudności trasy: łatwa
  • Relacja: Widok na Tatry z siodełka opisaliśmy tutaj

Wiślana Trasa Rowerowa (Małopolska)

Wiślana Trasa Rowerowa to ogólnopolski projekt trasy rowerowej mającej prowadzić od źródeł Wisły aż po Bałtyk, tworząc najdłuższą trasę rowerową w Polsce! W ten pomysł zaangażowanych jest kilka województw, przez które prowadzić będzie liczący w założeniu 1200 km szlak rowerowy. Nie możemy się doczekać! Niestety idea utworzenia tej trasy ma już swoje lata, a efekty pozostawiają jeszcze sporo do życzenia- niektóre województwa, tak jak kujawsko-pomorskie, co prawda wytyczyły szlak już dawno temu, ale komfort i atrakcyjność tras różnią się między odcinkami. Najlepiej, niemal wzorcowo, wygląda sytuacja w Małopolsce, przez którą prowadzić będzie około 200-kilometrowy odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej. Co najważniejsze zdecydowana większość małopolskiego odcinka prowadzi bezpiecznymi wałami nadrzecznymi. Osobiście przetestowaliśmy fragment Oświęcim – Kraków oraz odcinek Borusowa –  Wietrzychowice, skąd zjechaliśmy na VeloDunajec prowadzący w kierunku Tarnowa, a w przyszłości do Zakopanego. I takie właśnie jest założenie tras rowerowych w Małopolsce: stworzyć sieć rowerostrad, z których można będzie zwiedzać lokalne atrakcje. WTRka będzie ważnym tego filarem.

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd prowadzi od Krakowa do Częstochowy i liczy około 190 km. Swoją nazwę zawdzięcza sieci wybudowanych przez Kazimierza Wielkiego zamków, mających strzec ówczesnej Małopolski przed atakiem z sąsiedniego Śląska. Jako że zamki często budowano w trudnodostępnych miejscach, np. na wzgórzach lub wśród skał, zyskały one nazwę „orlich gniazd”. Oczywiście Jura Krakowsko-Częstochowska to nie tylko zamki, ale również piękna przyroda i niezwykłe formy wapienne skalne, pamiątka po istniejącym tu przed milionami lat morzu. To bez wątpienia jeden z najsłynniejszych szlaków rowerowych w Polsce. Trzeba koniecznie pojechać!

  • Przebieg trasy: Kraków – Częstochowa
  • Atrakcje na szlaku: zamki i ruiny zamków (np. Ogrodzieniec, Bobolice, Olsztyn), krajobraz Jury
  • Długość trasy: 190 km (pełen szlak)
  • Stopień trudności trasy: średni
  • Relacja: Wrażenia z Orlich Gniazd oraz krótsza tr asa po północnej części Jury

Przez Bory Tucholskie i Kaszuby

Ta niezwykle malownicza trasa rowerowa biegnie przez piękne tucholskie i kaszubskie lasy, wzdłuż jezior oraz czystych rzek (polecamy do kąpieli i na kajaki!). Zatrzymajcie się na dłużej w okolicach miejscowości Swornegacie i przetestujcie doskonałe ścieżki rowerowe ,,Kaszubskiej Marszruty”. Im bardziej na północ, tym bliżej serca Kaszub. Jeżdżąc po Kaszubach poznaliśmy też lepiej ich historię i kulturę, zatrzymując się w skansenie we Wdzydzach Kiszewskich. Gratkę stanowi również najwyższe wzniesienie polskich nizin, Wieżyca, z której roztaczają się pyszne widoki na okolicę. I nie zapomnijcie spróbować świeżej ryby złowionej w jednym z jezior kaszubskiego pojezierza.

  • Przebieg trasy: Chojnice – Wdzydze – Kościerzyna- Kartuzy
  • Atrakcje: Skansen w Wdzydzach, ,,Szwajcaria Kaszubska”
  • Dystans: ok 180 km
  • Stopień trudności trasy: łatwa
  • Relacja: Rowerem przez Szwajcarię Kaszubską

Pogórze Przemyskie 

Zapytana o turystyczne atrakcje Podkarpacia większość Polaków zapewne bez wahania wymieni Bieszczady. Czasem warto jednak zejść z utartych szlaków i spróbować czegoś nowego- na przykład zamiast znanych połonin wybrać się w Pogórze Przemyskie. Tam właśnie chcemy Was zaprosić.

Naszą rowerową przygodę zaczęliśmy w leżącym nad Sanem Przemyślu i kierowaliśmy się na południe w kierunku Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego, jednego z największych w Polsce. Na naszej trasie zahaczyliśmy jeszcze o północny skrawek Parku Krajobrazowego Gór Słonych. Poza dziką przyrodą czekają Was malownicze krajobrazy pogórza, zabytkowe drewniane cerkwie i ciągnące się kilometrami doliny, w których przed Akcją Wisła mieszkały setki osób, a dziś zostały po nich tylko zarastające cmentarze i rzędy równo rosnących drzew owocowych. Te okolice to tereny, na których próbuje się utworzyć Turnicki Park Narodowy, który ochroną obejmowałby relikt po Puszczy Karpackiej. Na końcu czeka was spokojna jazda wzdłuż Sanu i wizyta w pięknym zamku w Krasiczynie. Jeśli Wam za mało, zawsze możecie dodatkowo przejechać Rowerowy Szlak Twierdzy Przemyśl.

  • Przebieg trasy: Przemyśl – Arłamów – Krasiczyn – Przemyśl
  • Atrakcje: Przemyśl, Krasiczyn,
  • Długość: ok. 100 km
  • Stopień trudności: średnia
  • Relacja: Rowerem przez Pogórze Przemyskie

Dolny Śląsk – okolice Jeleniej Góry

Dolny Śląsk, a dokładniej okolice Jeleniej Góry i Karkonoszy, był dla nas największym odkryciem roku 2018. Każdy dzień tej tygodniowej objazdówki obfitował w liczne atrakcje! Po pierwsze nigdzie w Polsce na tak niewielkim obszarze nie zobaczycie aż tylu pałaców i zamków. Po drugie w pamięci na długo pozostaną piękne trasy wzdłuż Gór Kaczawskich i Rudaw Janowickich z malowniczą panoramą Karkonoszy- widok wzniesienia Śnieżki towarzyszył nam przez większość drogi. Trasa zdecydowanie należała do najbardziej wymagających w historii naszych rowerowych wypraw po Polsce, ale daliśmy radę! Nie obyło się bez kilku forsownych podjazdów, w tym na dwa szczyty wchodzące w skład Korony Gór Polski – Skopiec i Skalnik, ale nawet po zimowej przerwie i na starym sprzęcie zawsze udało się doczołgać na górę :). Polecamy zrobić sobie dzień przerwy w Jeleniej Górze by zwiedzić miasto, do którego należą też Cieplice, Jagniątki i Chojnik. Z kolei w Karpaczu i Szklarskiej Porębie zatrzymaliśmy się na dłużej by pójść w góry.

  • Trasa: Jelenia Góra – Miedzianka – Karpacz – Szklarska Poręba
  • Atrakcje: zamki i pałace Doliny Ogrodów i Pałaców, Karkonosze, Jelenia Góra, Kolorowe Jeziorka, Miedzianka
  • Długość: ok.180 km
  • Stopień trudności trasy: trudna
  • Relacja: Rowerem po Dolnym Śląsku

Szlakiem Mennonitów przez Żuławy Wiślane

Ten region Polski wydaje się trochę zapomniany i niedoceniany pod względem turystycznym. Według nas zupełnie niesłusznie! Nasza propozycja na Żuławy Wiślane to trasa rowerowa prowadząca w dużej mierze śladami mennonitów. Mennonici to holenderscy osadnicy, którzy w XVI wieku wyemigrowali do słynącej wtedy z tolerancji religijnej Polski. Prześladowani w Niderlandach na tle religijnym osiadali głównie na podmokłych terenach, m.in na Żuławach. Na Żuławach nie ma lasów, wzgórz ani jezior, jest płasko aż po horyzont- ale to nie znaczy, że jest nudno. Żuławy to ziemia wyrwana wodzie, o dość unikalnym krajobrazie. Nie można zapomnieć o zabytkowej architekturze z drewnianymi domami podcieniowymi na czele, starymi mennonickimi cmentarzami, ostatnimi zachowanyni wiatrakami czy zabytkami hydrotechnicznymi, które chronią ten depresyjny obszar przed zalaniem.

  •         Gdańsk – Malbork – Elbląg
  •         Atrakcje: pozostałości kultury mennonitów, cmentarze i domy podcieniowe, zabytki hydrotechniki, Malbork
  •         Dystans: ok.140 km
  •         Stopień trudności trasy: łatwa

Relacja: Żuławy Wiślane

Wokół Kielc

Na majówkę w 2016 wybraliśmy do województwa świętokrzyskiego, a celem było zobaczyć jak najwięcej atrakcji w zachodniej części tego regionu, wokół stolicy świętokrzyskiego – Kielc. Maj to bez wątpienia jeden z naszych ulubionych miesięcy roku, kiedy wszystko się zieleni i rozkwita. Nie inaczej było i tym razem- pogoda dopisała! Sama trasa jest niezwykle malownicza, z niewielkimi wzniesieniami, a obszar nie należy do zbyt zurbanizowanych.

  • Główne atrakcje na szlaku rowerowym: Park Etnograficzny w Tokarni, Zamek w Chęcinach, Jaskinia Raj, ruiny pałacu w Tarłowie, pozostałości po hutach Królestwa Polskiego, Dąb Bartek, Świętokrzyski Park Narodowy, Kielce.
  • Długość: ok.120 km
  • Stopień trudności: łatwa

Relacja: Rowerem przez Kielecczyznę

Rowerami przez Świętokrzyskie – Ziemia Sandomierska

Zakończywszy naszą rowerową wyprawą wokół Kielc, wciąż czuliśmy spory niedosyt- ciekawych miejsc w województwie świętokrzyskim zidentyfikowaliśmy przed wyjazdem co nie miara, ale całości objechać nie daliśmy rady. Obiecaliśmy sobie wtedy wrócić do świętokrzyskiego by uzupełnić te braki- i tak się stało w lato 2018 roku. Zahaczyliśmy nie tylko o Sandomierz czy Zamek Krzyżtopór, ale również o Szydłów, Ćmielów, Baranów Sandomierski czy Ostrowiec Świętokrzyski. Te tereny to głównie pejzaż rolniczy, który sprawił, że było bardzo sielankowo!

  • Trasa: Ostrowiec – Opatów – Krzyżtopór – Sandomierz – Baranów – Tarnów
  • Atrakcje: Zamek Krzyżtopór, Sandomierz, okolice Ostrowca Świętokrzyskiego, Baranów Sandomierski, Busko Zdrój
  • Długość: około 300 km
  • Stopień trudności trasy: łatwa

Relacja: Rowerowa wycieczka przez świętokrzyskie

Roztocze: Łagodne rowerowe początki

To właśnie na Roztoczu zaczęła się nasza przygoda z rowerowymi wycieczkami- takimi dłuższymi niż tylko jednodniowe. Wypożyczyliśmy rowery i ruszyliśmy w dwudniową rowerową trasę po najpiękniejszych miejscach tego regionu na Lubelszczyźnie. Przy okazji złapaliśmy rowerowego bakcyla, ale to już inna historia… Roztocze nie wymaga specjalnego przygotowania kondycyjnego, a płaskie trasy w lesie będą doskonałym wyborem na przyjemną rodzinną wycieczkę

  •         Trasa: okolice Józefowa
  •         Atrakcje: Szumy nad Tanwią, Roztoczański Park Narodowy
  •         Długość: ok 30 km
  •         Stopień trudności trasy: łatwa

Relacja: Zajrzyj do naszych opowieści o Roztoczu!

Beskid Sądecki rowerem

Jeśli lubicie pokręcić trochę po podjazdach, polecamy wypady rowerowe z Muszyny. Rowerem można podjechać do Bacówki pod Wierchomlą, wyskoczyć na wycieczkę w stronę Słowacji, popędzić nowiutką ścieżką do Krynicy lub potoczyć się po okolicznych wzgórzach. Tras na weekendową przejażdżkę nie zabraknie, a oprócz niezapomnianych widoków, można  również liczyć na szczyptę kulturalno-historycznych atrakcji- wszak czekają stare drewniane cerkwie, muzeum Nikifora i zabytkowe pijalnie wód!

  • Trasa: proponujemy kilka różnych opcji 🙂
  • Atrakcje: podjazdy, drewniane cerkwie, zabytki Krynicy-Zdroju
  • Dystans: 10-30km
  • Stopień trudności: średni

Relacja: Trasy rowerowe Muszyny

Wokół Jeziora Wigry

Jeśli wybieracie się w te okolice koniecznie zabierzcie ze sobą rowery- rejony Wigierskiego Parku Narodowego to doskonałe miejsce na rowerową eskapadę. Najsłynniejszy zielony szlak rowerowy prowadzi po pętli wokół jeziora Wigry, ale można go wydłużać o dodatkowe dokrętki po pięknych terenach parku i jego otuliny. A całodniową wycieczkę najlepiej zakończyć nurem do jednego z najczystszych polskich jezior. Brzmi dobrze, prawda?

  • Przebieg trasy: Wigry- Czerwony Krzyż-Bartny Dół-Słupie-Wigry
  • Atrakcje: klasztor w Wigrach, przyroda Wigierskiego Parku Narodowego
  • Dystans: 42 km (możliwość dokręcenia dodatkowych odbitek)
  • Stopień trudności: łatwy

Relacja: Trasy Wigierskiego Parku Narodowego

Rowerem przez Puszczę Kampinoską

Puszcza Kampinoska to jedyny w Europie park narodowy położony tak blisko stolicy państwa. Wycieczka w stronę ,,Kampinosu” stanowi naturalny wybór dla miłośników rowerów odwiedzających Warszawę. Ze względu na bliskość tego miasta, Puszcza Kampinoska odegrała ważną historycznie rolę- to tu działała polska paryzantka, od czasu XIX-wiecznych powstań aż do okresu po drugiej wojnie światowej. Wycieczka rowerowa w te strony będzie więc nie tylko okazją do pokręcenia po parku narodowym, ale również solidną lekcją historii!

  • Przebieg: Młociny- Palmiry-Granica-NIepokalanów
  • Atrakcje: cmentarz i muzeum w Palmirach, przyroda Kampinoskiego Parku Narodowego
  • Długość: 53km
  • Stopień trudności: średni (płasko, ale momentami dość piaszczyście)

Relacja: Kampinoskie historie

Po Puszczy Białowieskiej

Puszcza Białowieska to ogromny kompleks leśny, więc miłośnicy dwóch kółek na łonie przyrody nie będą zawiedzeni. Eksplorowanie przyrody Puszczy na rowerze pozwala zobaczyć o wiele więcej tajemniczych jej zakątków niż tylko te dostępne marszem. Niezależnie który kierunek wybierzecie- na południe, w kierunku jeziora Topiło, na północ, w stronę Teremisek, czy na wschód do Dziedzinki, na pewno będzie to udana wycieczka!

  • Przebieg trasy: różne warianty 🙂
  • Atrakcje: Przyroda Puszczy Białowieskiej, Magiczne Miejsce, jezioro Topiło, rezerwat żubrów
  • Dystans: ok. 30km
  • Stopień trudności trasy: łatwa

Relacje: Kierunek południowy czy północny?

Wzdłuż meandrującego Dunajca

Jeśli lubicie pokręcić w górach, ale podjazdy to niekoniecznie to, co lubicie najbardziej, polecamy krótki szlak ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru na Słowacji. Ta ledwie 10-kilometrowa trasa jest jedną z najbardziej widowiskowych, jakimi ostatnio jechaliśmy- szczególnie na jesieni, kiedy drzewa łapią przepiękne kolory. Docelowo będzie to część VeloDunajec, którym będzie można pojechać aż do Czorsztyna- nie możemy się doczekać! A tym czasem polecamy wydłużenie trasy np. o odcinek do Jaworek lub wybór jednego z lokalnych szlaków rowerowych (niestety prowadzonych głównie szosami).

  • Przebieg trasy: wzdłuż Dunajca- ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru/Sromowców
  • Atrakcje: Przyroda Pienińskiego Parku Narodowego, możlwośc powrotu z flisakami rzeką
  • Dystans: 10km w jedną stronę
  • Stopień trudności trasy: łatwa

Relacja: Szczawnica-Czerwony Klasztor

Mapa szlaków i tras rowerowych w Polsce

Na poniższej mapie znajdziecie ślady naszych rowerowych wypraw opisanych w powyższym tekście. Jeśli czegoś brakuje dajcie znać i postaramy się szybko uzuepłnić braki.

Data ostatniej aktualizacji:

Kategoria: Polska

Spodobały Ci się nasze materiały lub ułatwiliśmy Ci zaplanować fajny urlop? Możesz postawić kawkę;) Dziękujemy!

34 komentarze do “Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce. Sprawdź je!”

  1. Dopiero teraz trafiłem na waszą relację. FANTASTYCZNA!!!
    Moje codzienne środowisko rowerowe to Wigierski Park Narodowy, Suwalski Park Krajobrazowy oraz Puszcza Augustowska, ale tak mnie zainspirowaliście, że w tym roku chciałbym odwiedzić Małopolskę oraz Roztocze, no i sukcesywnie pozostałe szlaki.
    Serdecznie pozdrawiam z Suwalszczyzny!

    Odpowiedz
  2. Pięknie opisane, aż chce się rzucić wszystko i jechać, jechać, jechać… 😍 Dokładnie taki rodzaj turystyki uprawiamy 😁 Polecili byśmy jeszcze może Dolinę Bobru. Co prawda to też okolice Jeleniej, ale byliśmy tam w czasie kwitnienia 😉 rzeki Bobr, bo na wielu jej odcinkach zakwitł jaskier tarczowaty i rzeka była po prostu biała 😍 Praktycznie we wszystkich tych miejscach o których piszecie też już byliśmy i w tym roku szukamy czegoś nieoczywistego na rowerowy oczywiście urlop 🚲🚲 Może nas zainspirujecie, bo ciężko się zdecydować, tyle jest do zobaczenia🤔 Pozdrawiam serdecznie 🌞

    Odpowiedz
  3. Moje ulubione to Roztocze, okolice rzeki Bug i Mazury. Na Mazurach jest taka trasa hard core z Gołdapi do Żytkiejm śladem dawnej linii kolejowej, przejeżdża się m.in. koło słynnych wiaduktów w Stańczykach.

    Odpowiedz
  4. Dziękuję za mnóstwo inspiracji idealnych na tę covidową sytuację. Przynajmniej można bardziej poznać swój kraj i nie jest to reklamowy slogan. Jestem z Jeleniej Góry, interesuję się regionem no i lubię jeździć na rowerze, mogę więc polecić jeszcze sporo ciekawych tras wokół. I odnosząc się do wpisu, który jest powyżej, Koleje Dolnośląskie są bardzo fajnie przygotowane do przewozu rowerów, co też zachęca do przyjazdu w nasze strony 🙂
    Pozdrawiam!
    Renata

    Odpowiedz
    • Renata, bardzo dziękujemy za miłe słowo! Nasz kraj fajnie odkrywać nie tylko w trakcie covidu :), ale przyznajemy, że widzimy wzmożone zainteresowanie :). Twoja okolica kusi nas do powrotu, więc kto wie, może w tym roku uda się stworzyć kolejne fajne materiały!
      Pozdrawiamy!

      Odpowiedz
  5. Gratuluję rowerowego dorobku 🙂
    Pieszo zwiedziliśmy już z synkiem niemal całą Polskę, a od pewnego czasu kręcimy trochę więcej na rowerach. Mieszkamy na Śląsku, więc naturalnym wyborem na krótsze wypady jest Jura, ale marzą nam się też dalsze kierunki i tu jesteście fantastyczną inspiracją (fotograficzną również!) 🙂 Jako że podobnie jak Wy nie mamy auta i podróżujemy pociągami, to bardzo chętnie przeczytałabym o Waszych doświadczeniach w tej kwestii. Które szlaki są obecnie sprawnie i bezpiecznie osiągalne z dworców startowych? Które miasta pozwalają na komfortowy dla rowerzysty dojazd „do natury”, a przez które trzeba się przebijać mozolnie wśród samochodów? W których pociągach dobrze wiozło Wam się rowery? Proponuję artykuł z garścią porad dla ekologicznych kolejowo-rowerowych podróżników 😉
    Dziękuję za świetne artykuły i pozdrawiam serdecznie!

    Odpowiedz
    • Justyna- dziękujemy za wiadomość i inspirację (tym razem Ty dla nas :)). Masz rację, że taki artykuł mógłby być przydatny- dodamy do listy :). Na pocieszenie dodamy, że jest całkiem nieźle pod tym kątem- chyba, że to my tak dobieramy trasy, że ,,jakoś to wychodzi”. Dzięki, mam nadzieję, że uda się coś takiego napisać. A Wasze Jura jest przepiękna! Właśnie z niej wróciliśmy!

      Odpowiedz
  6. Witam,
    polecam ,, kolej na rower ” ( lubuska ścieżka rowerowa ) okolice Nowej Soli około 50 km asfaltowej drogi rowerowej .
    trasa łatwa , przyjemna . Podobał mi się most na Odrze w okolicach miejscowości Stany .

    pozdrawiam
    Krystyna 🙂

    Odpowiedz
  7. Jak zostanie zrealizowany projekt Kotarz Arena to w Beskidach będziemy mieli super miejscówkę na wypad rowerowy. Ma powstać kilkadziesiąt kilometrów górskich ścieżek rowerowych.

    Odpowiedz
  8. Odkryłem Wasz blog i bardzo chwalę. Mam jednak parę uwag. Szlak Green Velo, najdłuższy szlak rowerowy
    w Polsce, a nie szlak Wisły którego de facto nie ma, zaliczyłem cały 2160 km trasy różnej. Podlaskie
    rzeczywiście płaskie sielankowe nieomal. Jednak trasa od Fromborka do Augustowa to nie zła przeprawa.
    To tereny polodowcowe i podjazdów jak i zjazdów sporo. Nie które bardzo trudne. Podobnie Pogórze
    Przemyskie. Życzę zdrowia na trasie Przemyśl – Dynów. Po za tym zwykle jeździmy z sakwami.
    Ale chyba chodzi o to, żeby spróbować wszystkiego. Zgadzam się absolutnie z wszystkimi zachwytami!!!
    Nasz kraj Polska jest przepiękna!!! Zaliczyliśmy 'Orle Gniazda” i wiele innych wspaniałych tras.
    Ponieważ jesteśmy z Kraśnika więc Roztocze mamy na wyciągnięcie ręki, przepraszam kierownicy
    i zjeździliśmy calusieńkie! Polecam Szczebrzeszyn ze słynnym Świerszczem, Zwierzyniec ze spływami
    kajakowymi i lasy w okolicach Lubyczy Królewskiej. Pozdrawiam cyklistów!!!

    Odpowiedz
    • Dziękujemy. Nic nie mobilizuje bardziej do pracy niż kilka miłych słów;)
      Green Velo pokonujemy fragmentami i na ten rok w planie mamy właśnie Suwałki – Frombork/Elbląg w planie. Chyba najciekawiej brzmi dla nas Suwalski Park Krajobrazowy:)
      Okolice Przemyśla trochę objechaliśmy w tym pierścieć fortów wokół. Piękne tereny, ale to pogórze, więc jak pieszesz łatwo nie jest:)
      Roztocza trochę widzieliśmy i mamy ochotę na więcej! Piękna kraina.
      Pozdrawiamy i do zobaczenia na szlaku.

      Odpowiedz
  9. Very interesting (mag ik zeggen; heel erg leuk omdat jullie kennelijk in Nederland hebben gewoond?!) stories about biking in Poland. My wife and I (both retired, so we apoligize for using e-bikes 🙂 are planning to make a bicycle tour from Szczecin towards Gdynia and Gdańsk in the month of May 2020. In general we are following the 1816-diary of a young grain merchant who traveled from Amsterdam to – then – Danzig. We do not try to copy his itinary since most routes are now heavily used by car traffic instead of few horsedrawn carriages. But we will pass all his stage towns (like Nowogard, Rymań, Koszalin, Słupsk, Lębork and so on). And, though railways did not yet exist in 1816, we will use many old tracks which have been converted to rowery paths.
    We do really hope that we will have as many as good experiences as you have had during your tours!
    Keep writing!

    Odpowiedz
    • Wow! Bedankt voor deze worden 🙂 inderdaad, wij hebben in Nl gewoond ;). A very inspiring idea you had- great theme and motivation! Comments like these and interests in Poland off-the-beaten path inspire us to think about and EN-version of this website… maybe one day, when we have enough time :).
      Let us know how your trip went! Grootjes!

      Odpowiedz
  10. Jest u nas coraz lepiej , naprawdę można pięknie rowerkiem pojeździć .Z wymienionych tras miałam okazję trzy już poznać osobiście. Świnoujście -Hel ,wspaniała przygoda . Puszcza Białowieska , uwielbiam ją z każdej perspektywy. Wokół Wigier – bardzo malownicza i zróżnicowana trasa i ja w swojej skali trudności ze względu na leśne podjazdy uznałabym ją za średnią . A Puszcza Kampinoska choć do niej mam najbliżej ,wciąż czeka na odkrycie .

    Odpowiedz
  11. Fajny blog i pomysl na zycie. W 2019 planuje pocisnac wiecej rower ale glownie Malopolska i ukochany Beskid Niski/Bieszczady. Milych wrazen wszystkim

    Odpowiedz
  12. Faktycznie sporo się w Polsce dzieje pod względem turystyki rowerowej. Zawsze można by trochę ponarzekać na mentalność kierowców, ale nie ma co psuć sobie nerwów.
    Co do samego artykułu to zebraliście naprawdę fajne trasy, którymi jeszcze nie miałem okazji jeździć. Mieszkam na stałe w zachodnich Niemczech, przy samej granicy z rowerowym rajem – Holandią, dlatego pod tym względem lepiej już być nie może 🙂

    Odpowiedz
  13. Uchylam kasku aby oddać szacunek dorobkowi.
    Ostatnio robią nam Velo Metropolitan, zdaje się że będzie to szeroka pętla wkoło Krakowa.
    Czyli artukuł swietny, ale już prosi o suplementację 😉

    Odpowiedz
    • Dziękujemy :)! Oczywiście, to tylko przyczynek do tematu- sami ostrzymy zębatki na kolejne traski, mamy kilka przejechanych w zanadrzu do opisania- może niedługo będziemy w Twoje regiony wpadać w odwiedziny na dwóch kółkach :). W zeszłym roku testowaliśmy kawałki VeloDunajec i były bardzo zacne!

      Odpowiedz

Dodaj komentarz