Kraków to niezwykle fascynujące miasto i wymarzony kierunek dla każdego miłośnika zwiedzania zabytków, dobrego jedzenia i chłonięcia wesołej miejskiej atmosfery. Jednak po kilku dniach fajnie wyrwać się z Grodu Kraka by poszukać innych klimatów. Sami tak mamy, więc przygotowaliśmy dla Was zestawienie jednodniowych wycieczek po atrakcjach w okolicy Krakowa wraz przydatnymi informacjami na temat dojazdu do nich – ze szczególnym uwzględnieniem innych środków transportu niż samochód. Przekonajcie, się jak ciekawie może być już raptem kilkanaście kilometrów od Rynku Głównego!
Sprawdź > Co warto zobaczyć w Krakowie – czyli najlepszy przewodnik po atrakcjach Krakowa 🙂
Wystarczy bowiem jednodniowa wycieczka by przejść się malowniczym szlakiem wytyczonym przez którąś z Dolinek Krakowskich zwiedzić klimatyczne miasteczko lub zobaczyć ruiny średniowiecznego zamku. Kraków to doskonała baza do takich wypadów, co zawdzięcza centralnemu położeniu w województwie oraz dobrej sieci połączeń kolejowych i autobusowych z opisanymi poniżej miejscami. Ci bardziej ambitni mogą do wielu z tych propozycji dotrzeć rowerem!
Nasze pomysły kierujemy nie tylko do turystów odwiedzających Kraków, ale także do Krakowian z dziada pradziada – wszak każdy ma czasem ochotę na miłą odmianę.
W tym tekście skupiamy się na ciekawych miejscach w pobliżu samego Krakowa, czyli takich, do których dojedziemy samochodem w maksymalnie półtorej godziny. Czasy przejazdów bazują na wyliczeniach Google Maps poza godzinami szczytu. Jeśli będzie Wam mało, koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po największych atrakcjach województwa małopolskiego.
Atrakcje w okolicy Krakowa
Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy jest wprawdzie najmniejszym parkiem narodowym w Polsce, ale to nie znaczy, że nie ma tam czego robić :). Wręcz przeciwnie, na dogłębne zbadanie wszystkich jego zakątków jeden dzień może nie wystarczyć, ale już pierwsza wizyta pozwoli poznać kluczowe atrakcje. Przy dobrym zaplanowaniu trasy i strategicznie zaopatrzonym plecaku zobaczycie w tym czasie Jaskinie Łokietka i Jaskinię Ciemną, Bramę Krakowską, Maczugę Herkulesa, Zamki w Pieskowej Skale i Ojcowie, skosztujecie pstrąga i przespacerujecie się Doliną Prądnika. Ojców to na tyle klimatyczne miejsce, że regularnie odwiedzają je łaknący wypoczynku w naturze mieszkańcy aglomeracji krakowskiej.
Planujesz odwiedzić Ojcowski Park Narodowy?
dddd
Z naszych wpisów o atrakcjach Ojcowskiego Parku Narodowego dowiecie się więcej o historii Ojcowa oraz znajdziecie interaktywną mapę z ważnymi miejscami i informacje o dojeździe.
Orientacyjne czasy przejazdów z centrum Krakowa do Ojcowa:
- samochodem: 35 min do Ojcowa
- autobusem: 30-60 min (zależnie od początkowego i końcowego przystanku)
- rowerem: 1,5-2 godziny do Ojcowa
Dolinki Krakowskie
Jeśli lubicie jurajskie klimaty i aktywny wypoczynek na łonie natury, to na pewno spodobają Wam się Dolinki Krakowskie! Te cudeńka natury leżą na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, na północny-zachód od Krakowa. Na terenie parku krajobrazowego Dolinki Krakowskie znajdują się liczne potoki i doliny, a na zboczach podziwiać można wapienne ostańce o różnych wielkościach i kształtach. Klimatem miejsce to przypomina Dolinę Prądnika w Ojcowskim Parku Narodowym.
Wszystkich dolinek jest kilkanaście, a kilka z nich ze względu na swoją wartość przyrodniczą objęto ochroną, tworząc w nich rezerwaty. Przygotowaliśmy dla Was dokładny opis Dolinek Krakowskich wraz z wieloma przydatnymi informacjami i linkami.
W Dolinie Racławki nie znajdziecie fantazyjnych wapiennych skałek, ale gęste buczynowe lasy, dzikość i szum potoku całkowicie to rekompensują. Nie jest też tajemnicą, że to jedna z naszych ulubionych dolinek do niespiesznych spacerów. Zainteresowaliśmy? Zajrzyjcie po więcej do naszego wpisu o Dolinie Racławki.
Dolina Bolechowicka słynie z imponującej Bramy Bolechowickiej z dwoma potężnymi filarami, które niczym baszty chronią wejścia w głąb doliny. Musimy przyznać, że brama ta robi na nas dużo większe wrażenie niż słynna Brama Krakowska z Ojcowskiego Parku Narodowego.
Dolina Będkowską to z kolei jedna z dłuższych i bardziej popularnych dolin terenie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Niestety ze względu na imponujące wapienne skały kuszące fanów wspinaczki, wodospad, bazę noclegowa, liczne punkty gastronomiczne oraz możliwość dojazdu samochodem, co weekend przyciąga prawdziwe tłumy. Za to idealnie nadaje się na piknik, nocleg pod namiotem i przeżycie przygody pod gwiazdami. Do spacerów polecamy zalesioną część dolinki, z niewielkim źródełkiem i kilkoma pięknymi skałami.
Dolina Eliaszówki związana jest z funkcjonowaniem zakonem karmelitów bosych w Czernej. I to właśnie zabytki związane z braciszkami są największą atrakcją tego miejsca: Klasztor w Czernej, Diabelski Most i Brama Siedlecka.
Jak dojechać do Dolinek Krakowskich?
Dojazd samochodem będzie zdecydowanie najłatwiejszą opcją, a jedynym wyzwaniem może być znalezienie miejsca parkingowego – spokojnie, dzięki naszym szczegółowym opisom dacie sobie radę.:)
Dojazd autobusem miejskim z Krakowa możliwy jest tylko do kilku dolinek, np. Bolechowickiej i Kobylańskiej. Planując taki wypad, trzeba brać pod uwagę rozkład jazdy i dobrze ,,wycyrklować” pobyt.
Dojazd rowerem to przez lata nasz preferowany sposób dojazdu do Dolinek Krakowskich z Krakowa. Rower godny jest polecenia, szczególnie jeśli chcecie zobaczyć więcej niż jedną z nich, bo nie wymaga wracania się za każdym razem na parking.
Jeśli zdecydujecie się na rowery, możecie skrócić drogę, korzystając z autobusów miejskich jeżdżących z Krakowa oraz/lub pociągów kursujących w stronę Katowic, zatrzymujących się na przykład w Zabierzowie lub Krzeszowicach.
Po szczegółowe informacje na temat dojazdu zapraszamy do poszczególnych wpisów o Dolinkach Krakowskich.
Lanckorona i Kalwaria Zebrzydowska
Lanckorona to bardzo klimatyczna wieś, położona 30 kilometrów na zachód od Krakowa. Niewielki ryneczek otacza zabytkowa drewniana zabudowa, w której skrywają się klimatyczne kawiarnie, sklepy z lokalnym rękodziełem i muzeum – miejscowość przypadnie do gustu miłośnikom kameralnych adresów.
Całość buduje charakterystyczny nastrój, który sprawia, że Lanckorona to częsty kierunek na kilkugodzinny wypad za miasto lub doskonała opcja na relaks i odpoczynek po zwiedzeniu leżącej u stóp lanckorońskiego wzgórza Kalwarii Zebrzydowskiej, wpisanej na listę UNESCO.
Dojazd samochodem będzie bez wątpienia najwygodniejszy i zająć powinien około godziny.
Dojazd pociągiem to również około godzinna podróż, ale niestety pociąg dociera tylko do stacji Kalwaria Zebrzydowska – Lanckorona, skąd do lanckorońskiego rynku wciąż pozostaje ok. 6 km. Mamy za sobą taki spacer (całkiem przyjemny), zdarzało nam się również zabierać rowery do pociągu i podjeżdżać nimi do celu. Korzystaliśmy również z miejscowej taksówki.
Dojazd busem był kiedyś możliwy, ale nierentowne połączenie upadło – jeśli Wam na tym zależy, sprawdzajcie na e-podróżniku, czy jakieś busy nie wróciły przypadkiem na trasę.
Niepołomice – królewska rezydencja
Wawel znają wszyscy, ale kto wiedział o jeszcze jednym królewskim zamku w okolicy Krakowa? Jeśli nie wiedzieliście, że ,,mały Wawel” znajduje się w Niepołomicach, może warto wybrać się tam na wycieczkę? Miejscowy zamek służył urzędującym w Krakowie władcom za rezydencję, z której udawali się na wielkie polowania we wtedy bardzo dzikiej i rozległej Puszczy Niepołomickiej, obfitującej w zwierzynę łowną. Poza wspomnianym zamkiem i Puszczą ciekawostką jest Kopiec Grunwaldzki. Nie imponuje może tak, jak te krakowskie, ale dlaczego przy okazji nie wdrapać się na jego szczyt?
Dojazd samochodem to mniej niż 30 kilometrów, ale trzeba liczyć jakieś 30 minut na dojazd.
Dojazd autobusem z centrum Krakowa wymaga zazwyczaj połączenia przejazdu tramwajowego z autobusowym. Kursów nie brakuje, podróż zajmie około 60-70 minut.
Dojazd rowerem. Z Krakowa do Niepołomic najłatwiej rowerem dojechać Wiślaną Trasą Rowerową. Ten 25-30 kilometrowy odcinek pomiędzy miastami spokojnie pokonacie w obie strony, ale gdyby miało Wam nie starczyć sił na powrót, polecamy skorzystać ze wspomnianych autobusów lub pociągów, do których można zapakować rower. Najbliższe Puszczy Niepołomickiej przystanki kolejowe to stacje w Szarowie, Kłaju lub Stanisławicach.
Tarnów
Tarnów to nie tylko drugie pod względem wielkości miasto Małopolski, ale również renesansowa perełka regionu, z zabytkowym rynkiem ozdobionym kolorowymi kamieniczkami i pięknym renesansowym ratuszem. Koniecznie odwiedźcie tarnowską katedrę, skrywającą imponujących rozmiarów, bogato zdobione nagrobki Tarnowskich i Ostrogskich. Udajcie się też tropem Małopolskiego Szlaku Architektury i poszukajcie śladów wielokulturowego Tarnowa. Na koniec dnia proponujemy spacer na Górę św. Marcina, z której roztacza się najlepsza panoramę miasta. Natomiast jeśli złapie Was głód, bez problemu znajdziecie w Tarnowie knajpkę dla siebie. Przed przyjazdem koniecznie zajrzyjcie do naszego przewodnika po atrakcjach Tarnowa i zdecydujcie, co według Was warto zobaczyć.
Dojazd: poza dojazdem samochodem (wygodne połączenie autostradą A4 – trochę ponad godzinę) ciekawą opcją wydaje się przejazd do Tarnowa pociągiem, który kursuje w miarę często (podróż trwa około 1-1.5 godz).
Kopalnie Soli w Bochni i Wieliczce
Kolejną, niezwykle fascynująca atrakcją okolic Krakowa są Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni. Oba miejsca polecamy osobom, którym latem jest za gorąco, a zimą za zimno 😉 – właśnie na takie skrajności dobrym rozwiązaniem będzie spacer podziemnymi korytarzami, w których utrzymuje się stała temperatura na poziomie kilkunastu stopni Celsjusza.
Obie kopalnie oferują, jak to nazywamy, trasy ,,czystą” i ,,brudną”. Pierwsza opcja to standardowe oprowadzanie po najsłynniejszych i najcenniejszych miejscach na terenie obu kopalni komorach, kaplicach i innych doskonale znanym z folderów zakamarkach. Druga możliwość świetnie nadaje się dla tych, którzy mają już za sobą wizytę w kopalni i chcieliby poznać jej bardziej pierwotne oblicze, założyć roboczy strój i zwiedzić sztolnie z pomocą czołówki przymocowanej do kasku. Zaintrygowaliśmy? Zapraszamy do naszej relacji z Kopalni Soli Bochnia i Kopalni Soli Wieliczka.
Jak dojechać do Kopalni Soli w Bochni? Na miejsce można dotrzeć pociągiem kursującym na linii Kraków-Tarnów. Przejazd trwa prawie 50 minut, a z samego dworca trzeba doliczyć kolejne 1,5 kilometra spaceru na dojście do kopalni.
Dojazd do Kopalni Soli Wieliczka jest dużo łatwiejszy. Pociąg z Krakowa odjeżdża co godzinę, a sam przejazd trwa 25 minut. Ze stacji Wieliczka Rynek-Kopalnia w niecałe 10 minut dojdziecie na miejsce.
Zamek Tenczyn
Te malownicze ruiny średniowiecznego zamku leżące na Szlaku Orlich Gniazd od kilku lat za sprawą miejscowych pasjonatów historii powoli przeobrażają się w zdatny do zwiedzania obiekt. Teren otoczono opieką, konstrukcje zabezpieczono i zadbano o obsługę przewodnicką – oprowadzanie odbywa się od kwietnia do października w soboty, niedziele oraz święta w godzinach od 10 do 18. Dodatkową atrakcją są odbywające się imprezy plenerowe w średniowiecznym klimacie.
Dojazd: W przypadku Zamku Tenczyn skazani jesteście na dojazd samochodem (ok. 40 minut), choć my odwiedziliśmy go kilka razy rowerami. Najłatwiejszą rowerową opcją będzie dojazd pociągiem do Krzeszowic i stamtąd podjechanie do zamku jednośladem.
Zamek Lipowiec i Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie
Skansen w Nowym Sączu to najsłynniejszy park etnograficzny w Małopolsce, niestety leży poza zasięgiem tego zestawienia. Jednak nic straconego, bo mniejszy, ale równie ciekawy skansen zwiedzić można w Wygiełzowie. Niezależnie od pory roku, miejsce to ma swój wyjątkowy klimat. Lubimy wpadać to zarówno wczesną wiosną, jak i późną jesienią. Przy okazji poza ludowym budownictwem można również zwiedzić Zamek Lipowiec, więc frajda podwójna!
Dojazd: W tym przypadku trzeba postawić na samochód, gdyż transportu publicznego tam nie uświadczycie. Należy zarezerwować około 45 minut. Ewentualnie możecie skusić się na kombinację rowerowo-pociągową, podobnie jak przypadku Tenczyna, ale tym razem z wysiadką w Trzebini. Opisaliśmy nawet ten przejazd na blogu.
Zamek w Dobczycach
W okolicy Krakowa znajdziecie też kilka zamków. Poza ojcowskimi warowniami i krakowskim Wawelem warto udać się do Dobczyc. Oprócz niewielkiej, ale pięknie położonej budowli obronnej, czeka na Was trochę średniowiecznych murów miejskich z basztą, niewielki skansen przy zamku oraz zapora i Jezioro Dobczyckie powstałe ze spiętrzenia wód rzeki Raby.
Dojazd: Jedyną alternatywą dla samochodu, potrzebującego na dotarcie na miejsce 45 minut, będą busy odjeżdżające w miarę często z Dworca Autobusowego (MDA), które potrzebują około godziny na dotarcie do centrum miasteczka.
Pustynia Błędowska, Rezerwat Pazurek, Zamek Rabsztyn i Olkusz
Tym razem cztery propozycje na całodniowy wypad z Krakowa. Wspomniane miejsca leżą na tyle blisko siebie, że warto zobaczyć je za jednym razem. Najsłynniejszą atrakcją w zestawieniu jest Pustynia Błędowska, jedyna taka w Polsce. Choć miejsce to powstało powstało w wyniku średniowiecznej katastrofy ekologicznej (więcej w naszym tekście o Pustni Błędowskiej), dziś jest chronione, bo przyroda nie lubi próżni i przez stulecia stworzyła to unikatowy ekosystem pustynny.
Kiedy już będzie w pobliżu i znudzi Wam się pustynia, możecie udać się na spacer po bukowym lesie w Rezerwacie Pazurek, urozmaiconym o wapienne skałki. W pobliżu czeka również nowo wyremontowany Zamek Rabsztyn. Jeśli starczy Wam dnia, wpadnijcie do Olkusza, poszukać gwarków i dowiedzieć czegoś o przeszłości tego ,,Srebrnego Miasta”.
Dojazd: Samochodem dojedziecie do Pustyni Błędowskiej (przystanek Róża Wiatrów) w ok. 80 minut, a do pobliskiego Rezerwatu Pazurek w 55 min. Do Olkusza kursuje sporo busów, ale niestety nie dowożą one do poszczególnych atrakcji.
Muzeum Obozu Auschwitz w Oświęcimiu
W tym przypadku ciężko mówić o ,,atrakcji”, ale to ważne do odwiedzenia miejsce musiało się w tym zestawieniu znaleźć. Nie będziemy rozpisywać się o okropnościach, których dowiedzieć można się z takiej wizyty. Dość na tym, że pojechać tam na miejsce, zobaczyć je z bliska i tam właśnie posłuchać o tym, co człowiek może zrobić drugiej osobie- to oddziaływuje mocniej niż choćby najlepiej omawiana w szkole literatura obozowa czy porządne lekcje historii. Uważamy, że raz w życiu należy takie miejsce odwiedzić – a z Krakowa to naprawdę łatwa do zorganizowania wizyta.
Dojazd: Wiele biur podróży oferuje bezpośrednie kursy prywatnymi busami z centrum Krakowa pod samą bramę muzeum. Ze znalezieniem ofert nie powinno być problemu. Do Oświęcimia można również dotrzeć na własną rękę- podjeżdżąjąc pociągiem do stacji Oświęcim. Na tej trasie kursuje sporo pociągów, a podróż zajmuje ok. 1.5-2 godzin w jedną stronę. Potem trzeba jeszcze dojść do samego muzeum (ok. 2 km).
Szybki wypad na górski szlak z Krakowa
Jednodniowy wypad w góry? Oczywiście! Góry to według nas jedna z największych atrakcji okolic Krakowa. Prawdę mówiąc, góry są stąd na wyciągnięcie ręki, a ich bliskość okazała się jednym z powodów, dla których Kraków tak bardzo przypadł nam do gustu.
Beskid Wyspowy
Zaczynamy od Beskidu Wyspowego. To najbliższej położone Krakowa pasmo górskie oferuje kilka szczytów z ciekawymi widokami. Już zaledwie po przejściu 36 kilometrów na południe od granic Krakowa dojdziecie do Schroniska na Kudłaczach. My polecamy kilka szczytów, z których roztacza się piękny widok: Ćwilin, Lubomir, Mogielicę i Luboń Wielki.
Gorce
Gorce leżą na południe od wspomnianego wyżej Beskidu Wyspowego. Najłatwiej dojechać na gorczańskie szlaki autobusem lub pociągiem jadącymi do Rabki lub Nowego Targu, a stamtąd udać się na szlak. Gorce to dla nas piękna panorama Tatr, pyszne jagody latem i polany krokusów wiosną.
Tatry
Zestawienie kończymy Tatrami, do których dojazd to już wprawdzie dwie godziny, czyli ponad nasze planowane 90 minut, ale chcemy tylko zaznaczyć, że przez lata odwiedzaliśmy tatrzańskie szlaki podczas jednodniowych wypadów z Krakowa. Wczesna pobudka i powrót wieczorem są jak najbardziej do ogarnięcia. W kwestii transportu, do wyboru jest kilku przewoźników autobusowych i pociągi. Pamiętajmy też, że Zakopianka jest w rozbudowie, więc za parę lat Tatry będą z Krakowa dosłownie na wyciągnięcie ręki. Sprawdźcie nasze propozycje tatrzańskich szlaków.
Polecam odwiedzić zamek w rudnie zwłąszcza w weekend. Teraz przy zamku otworzyli mini zoo, jest troszke gastronomii, obok znajduje się również muzeum kamienii.
Z roku na rok jestem tam coraz tłoczniej, ale chyba dobrze, bo zainteresowanie powinno pomóc w ratowaniu zamku.
Ja również dziękuję – właśnie ruszamy z dziećmi (1,5 i 3) zwiedzać okolice Krakowa 🙂
Mamy nadzieję, że się wycieczka udała :)!
Bardzo przydatny post. Właśnie przeprowadziliśmy się do Krakowa, który znaliśmy tylko z wycieczek po Starym Mieście, a bardzo lubimy przyrodę, na pewno skorzystamy z Waszych propozycji. Pozdrowienia.
Dziękujemy, miło nam słyszeć! Też jesteśmy w Krakowie ,,przyjezdni”, bardzo z resztą zadowoleni z decyzji przeprowadzki właśnie tutaj.
Zaczynacie nudzić.
Przykro nam to słyszeć, ale ten rok jest dla nas pełen wyzwań. Nasza ekpia w kwietniu powiększyła się o najmłodszego członka „redakcji” bloga, więc koncentrujemy się na najbliższych nam okolicach: Krakowie i Małopolsce. Treści z innych zakątków Polski na pewno wrócą – kwestia czasu:) Pozdrawiamy.
Proszę się nie przejmować jakimś trollem. My chętnei zaglądamy na stronę, chociaż na razie to tylo zwiedzamy okolice Krakowa. Bardzo dziękujemy za szczegóły trasy, gdzie można parkować. Bardzo nam to ułatwia niedzielno-popołudniowe wyprawy.
Czyli wpis okazał się przydatny. Dziękujemy i pozdrawiamy:)