Mamy dla Was coś specjalnego! Spokojnie, to nie jest kolejne internetowe zestawienie z serii 10, 25 czy 50 ,,ciekawych miejsc w Polsce”, których autor na oczy nie widział, a fotki ściągnął z banku zdjęć… U nas to nie przejdzie, bo jeśli o czymś piszemy, to znaczy że tam byliśmy, dotknęliśmy a czasem nawet posmakowaliśmy! Podobało nam się lub nie – wszystkie wrażenia i informacje dostajecie z pierwszej ręki!
Skąd pomysł na takie zestawienie? Ot, wpadł nam ostatnio w ręce artykuł o ulubionych wakacyjnych kierunkach Polaków w naszym pięknym kraju. Zaskoczenia nie było. Dominują góry i morze, a dokładniej Zakopane i kilka kurortów nad Bałtykiem, z Sopotem na czele. Sami kochamy Bałtyk, a piękno Tatr trudne jest do opisania, ale… Raz, że w sezonie drogo i tłoczno, ale przede wszystkim to najzwyczajniej w świecie nie oddaje tego, ile w Polsce innych ciekawych miejsc, które warto zobaczyć.
Zapewniamy Was, że jest w czym wybierać, i że każdy znajdzie coś dla siebie! Najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w Polsce podzieliliśmy tematycznie, byście mogli wybrać sobie to, co Was interesuje najbardziej.
Oczywiście zapraszamy do zapoznania się z naszymi wpisami w sekcji Podróże Po Polsce lub w podstronach o poszczególnych województwach. To co, w Polskę idziemy?
p.s. artykuł ,,żyje” i na bieżąco będzie uzupełniany!
[toc]
Górskie wędrówki po Polsce
Polskie góry to nie tylko wysokie i strzeliste szczyty Tatr. Przez południową Polskę ciągną się liczne pasma górskie różniące się między sobą zarówno wysokością, jak i charakterem. To doskonałe tereny na uprawianie aktywnej turystyki pieszej i rowerowej. Może warto skusić się na zdobycie Korony Gór Polski i przy okazji zdobywania kolejnych szczytów poznawać ich okolice? Tatr nie trzeba nikomu reklamować, więc tym razem proponujemy kilka mniej oczywistych górskich propozycji. Idziesz pierwszy raz w góry? Zobacz, o czym warto pamiętać przed wyjściem na szlak.
Góry Stołowe
Góry Stołowe to jedyne takie góry w Polsce! Można powiedzieć, że nie są ani wysokie, ani specjalnie rozległe, ale na pewno absolutnie unikalne pod względem unikalnej struktury skał. Spotkacie tam skalne labirynty, szczyty ze skalnych bloków i ścieżki wśród kamiennych grzybów. Polecamy je szczególnie na wyjazd z dziećmi – z pewnością nie będą się nudzić!
Bieszczady
Mawia się, że Bieszczady to najdziksze góry w Polsce, gdzie wciąż poza sezonem można wędrować kilometrami, nie napotkawszy na szlaku ani żywej duszy. My kochamy te góry za ciągnące się po horyzont górskie połoniny, czyli porośnięte trawą szczyty, z których roztacza się malowniczy widok na okolicę. Spacer Połoniną Wetlińską lub Caryńską to obowiązkowy punkt programu, a najbardziej wytrwali mogą pokusić się na zrobienie dużej pętli bieszczadzkiej by dodatkowo zaliczyć Halicz i Tarnicę- ,, za jednym zamachem”.
Pieniny
Pieniny słyną z nieco innych panoram roztaczających się z tamtejszych szczytów. Z Sokolicy, na przykład, można cieszyć się niesamowitym widokiem na Dunajec wijący się kilkaset metrów poniżej. Trzy Korony uraczą Was z kolei pysznym widokiem na Tatry. Do tego do dyspozycji pozostaje wiele innych pięknych tras ciągnących się wzdłuż granicy ze Słowacją. Nie boisz się wody? Musisz spróbować spływu Dunajcem! Z kolei poszukującym tajemniczych historii polecamy odwiedzić zamki nad zalewem Czorsztyńskim.
Karkonosze
Karkonosze nie są tak wysokie jak Tatry, ale w naszej opini są dla nich doskonała alternatywą, gdyż jak na polskie warunki tamtejsze szczyty są bardzo wysokie (Śnieżka 1603 m n.p.m). Do tego malowniczo położone górskie stawy, kilkuset metrowe pionowe ściany śnieżnych Kotłów i wiele pięknych wodospadów.
Beskid Sądecki
Czym nas urzekł Beskid Sądecki? To z pewnością dość łagodne, ale jednak ciągle wymagające szlaki, magia Szlaku Węgierskiego i urocze drewniane cerkwie rozsiane po dolinach. Wybierasz wejście na Radziejową czy rowerowy podjazd po Wierchomlę? A może wolisz zwiedzać Muszynę albo Krynicę? W Beskidzie Sądeckim atrakcji nie brakuje!
Najpiękniejsze polskie miasta i miasteczka
Czytając zestawienia ,,najpiękniejszych polskich miast, które warto zobaczyć”, najczęściej w oczy wpadają takie ,,bestsellery”, jak Kraków, Wrocław, Poznań czy Lublin. I słusznie, bo to niewątpliwie piękne miasta, ale mamy kilka alternatywnych propozycji, które warto rozważyć przy planowaniu kolejnego wyjazdu.
Tarnów
To drugie pod względem wielkości miasto Małopolski żyje nieco w cieniu słynnego Krakowa. Podczas naszej pierwszej wizyty Tarnów zrobił na nas bardzo dobre wrażenie i od tego czasu wpadamy tam regularnie. Co można zobaczyć w Tarnowie? Piękny rynek starego miasta z renesansowym ratuszem, potężne nagrobki rodów Tarnowskich w Bazylice Katedralnej, ruiny zamku Tarnowskich na wzgórzu, stary kirkut (bardzo dobrze zachowany!) czy mauzoleum polsko-węgierskiego bohatera narodowego generała Józefa Bema w Parku Strzeleckim. Poza tym Tarnów to świetna baza wypadowa na rowery czy wizytę w Zalipiu.
Zapraszamy do osobnego wpisu poświęconego atrakcjom Tarnowa.
Tykocin
Tykocin mimo swoich niewielkich rozmiarów śmiało może ubiegać się o tytuł najbardziej klimatycznego miasta Podlasia. Do dziś na jego terenie zachował się stary układ przestrzenny z rynkiem otoczonym niewielkimi domkami. W Tykocinie zwiedzić można barokową synagogę, kościół św. Trójcy czy odbudowany w ostatnich latach tykociński zamek. I co nas bardzo miło zaskoczyło podczas naszej rowerowej wyprawy przez Podlasie, Tykocin może poszczycić się naprawdę bogatą ofertą kulinarną.
Rowerem przez Polskę
W tej części naszego inspirującego przewodnika po Polsce chcemy gorąco zachęcić do rowerowego odkrywania Polski. Dla tych, którzy mają obawy lub potrzebują zachęty zapraszamy do artykułu o tym, czemu zwiedzanie rowerem jest takie fajne – wpadliśmy na co najmniej 9,5 powodów by zwiedzać Polskę rowerem. Po tak dużej dawce motywacji szybko wylądujecie w sklepie rowerowym, szykując sprzęt na Waszą pierwsza wyprawę :). Aby jednak Was jeszcze bardziej zachęcić, prezentujemy cztery niezwykle malownicze trasy rowerowe biegnące przez piękne i ciekawe miejsca w Polsce. Po więcej, jak zawsze, zapraszamy do działu Podróże Rowerem.
Szlak Orlich Gniazd
Szlak Orlich Gniazd to nie tylko jedna z najwiekszych atrakcji województw śląskiego i małopolskiego, ale również trasa unikalna na skalę Polski. Sieć średniowiecznych warowni Kazimierza Wielkiego jest przepięknie wkomponowana w krajobraz i przyrodę Jury Krakowsko Częstochowskiej. Czekają na Was takie perełki jak Olsztyn, Ogrodzieniec, Pieskowa Skała czy podniesiony z ruin zamek w Bobolicach. Trasa nie prowadzi przez góry, ale jest trochę pofałdowana, więc trzeba się liczyć z kilkoma podjazdami.
Green Velo w województwie podlaskim
Green Velo to słynny szlak rowerowy ciągnący się na długości około 2000 km. Jednym z jego ciekawszych historycznie, krajobrazowo i przyrodniczo odcinków jest trasa pomiędzy Jeziorem Wigry a Białymstokiem. Po drodze czeka na Was multum atrakcji, takich jak Kanał Augustowski, Biebrzański Park Narodowy, klimatyczny Tykocin czy piękny pałac Branickich w Białymstoku. Do zobaczenia jest dużo, dużo więcej, ale o tym w naszej relacji na blogu. Sama trasa biegnie po niemal płaskim terenie, więc rowerowi nowicjusze dadzą sobie radę, a z kolei stare rowerowe wygi będą mogły rozpędzić się i poczuć wiatr w żaglach.
Szlak Mennonitów
Żuławy to niezwykła kraina wyrwana wodzie. Ten wyczyn zapewne nie udałoby się bez pomocy przybyłych w XVI wieku na teren Polski holenderskich osadników – mennonitów. Doświadczenie i technologie, które przywieźli ze sobą z dzisiejszej Holandii, w której ludzie od wieków walczyli z morzem, okazały się absolutnie bezcenne.
Kres bytności mennonitów na terenie Żuław to koniec II wojny światowej, kiedy zostali zmuszeni do opuszczenia ziemi, okiełznaną przez ich przodków. Wspaniałe dziedzictwo przez wojnę i dziesięciolecia komunizmu ulegało dewastacji: w zapomnienie odchodzą drewniane wiatraki, domy podcieniowe, mennonickie zbory czy zabytki techniki hydrologicznej. Na szczęście dziś przywraca się pamięć po dawnych mieszkańcach, którym ta część Polski tak wiele zawdzięcza. Żuławy są płaskie jak stół, więc to doskonała propozycja na dłuższy rowerowy wypad.
Wiślana Trasa Rowerowa w Małopolsce
Trasa ta to część niezwykle ambitnego rowerowego projektu w województwie małopolskim – VeloMałpolska. Zgodnie z założeniami do 2020 roku powstanie tu 1000 km ścieżek rowerowych poprowadzonych w dużej mierze po wałach rzek takich jak Wisła czy Dunajec. Po ukończeniu tej inwestycji możliwe będzie dotarcie rowerem z jednego krańca Małopolski na drugi. Czego spodziewać się po tym projekcie? Przekonacie się na zakończonym w dużej mierze odcinku Oświęcim – Kraków.
Najpiękniejsze zamki Polski
Mówiąc o ciekawych miejscach w Polsce, nie można zapomnieć o naszych pięknych zamkach! Nie wiemy jak Wy, ale my uwielbiamy zwiedzać zarówno monumentalne zamczyska, jak i tajemnicze i romantyczne ruiny. Czasem nadkładamy drogi by zobaczyć walącą się ścianę po średniowiecznej warowni… Ale bez obaw! W tym zestawieniu darujemy Wam takie atrakcje i skupimy się na prawdziwych perełkach.
Zamek Krzyżtopór
Największa magnacka rezydencja w Europie przed wybudowaniem Wersalu. Choć do dzisiejszych czasów nie pozostało nic z jego oryginalnego wyposażenia, już same mury Krzyżtoporu robią na zwiedzających niesamowite wrażenie. Obiekt jest doskonałym przykładem palazzo in fortezzo, czyli pałacu otoczonego nowoczesnymi fortyfikacjami typu bastionowego. Choć nie ma tam tradycyjnych wystaw, na odwiedzających czekają aż cztery trasy tematyczne: bastiony, oficyna i pałac, ogrody oraz piwnice.
- Osobny artykuł: Zamek Krzyżtopór
Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec zrobił na nas największe wrażenie ze wszystkich obiektów na Szlaku Orlich Gniazd. Ta trwała ruina dawnego zamku pięknie wkomponowała się w wapienne skały Jury Krakowsko Częstochowskiej.
Zamek w krzyżacki w Malborku
Leżący nad brzegiem Nogatu zamek krzyżacki w Malborku to największa ceglany zamek w Europie- wszak Malbork służył Zakonowi Krzyżackiemu za stolicę, to i jego siedziba musiała być słusznych rozmiarów.
Ciekawe miejsca w Polsce na niepogodę – muzea i nie tylko
W ostatnich latach polskie muzea przechodzą zauważalną metamorfozę. Z nudnych instytucji oświaty i kultury, do których zwykło zaganiać się dzieci i młodzież w trakcie wycieczek szkolnych, przeistaczają się w nowoczesne i interaktywne obiekty, gdzie można nie tylko czegoś się nauczyć, ale i miło spędzić czas. Oto kilka najciekawszych muzeów w Polsce, które warto odwiedzić – i to niekoniecznie w czasie deszczowej pogody. Po wizycie w jednym z muzeów z naszego bloga przekonasz się, że muzeum też może być ciekawym miejscem.
Muzeum Emigracji w Gdyni
Wpadliście nad polskie morze? Znów nie dopisała pogoda? Mamy dla Was świetną propozycję na chłodniejszy lub deszczowy dzień. W gdyńskim muzeum w nowoczesny i przystępny sposób dowiecie się o losach naszych rodaków, których przez ostatnie tysiąc lat rzuciło w różne zakątki świata. Poznacie też inną stronę medalu – wszak Polska była, i nadal jest, atrakcyjnym miejscem do osiedlenia się dla obcokrajowców – wystawa porusza też temat imigracji do Polski, jakże aktualny w dzisiejszych burzliwych czasach.
Dla spragnionych kontaktu z naturą
Na terenie Polski znajdują się aż 23 parki narodowe. Od malutkiego Ojcowskiego Parku Narodowego po 30-krotnie większy Biebrzański Park Narodowy. W ramach naszego ,,Wyzwania Parków Narodowych” postanowiliśmy je wszystkie odwiedzić i przekonać się, który okaże się najpiękniejszy… Szukamy Mistera Parków Narodowych! Odwiedziliśmy już grubo ponad połowę z nich i trzeba przyznać, że chyba nie będzie to łatwy wybór, gdyż każdy z tych chronionych obszarów ma w sobie coś wyjątkowego- coś, dla czego warto go chronić i zachować dla przyszłych pokoleń. Jeśli dodamy do tego ponad 100 parków krajobrazowych okazuję się, że jest w Polsce sporo miejsc na spędzenie urlopu na łonie natury. Przedstawiamy Wam kilka ciekawych miejsc w Polsce, gdzie można odetchnąć świeżym powietrzem i odpocząć od gwaru miasta.
Białowieski Park Narodowy
Doskonałe miejsce dla wszystkich szukających ucieczki od wielkomiejskiego zgiełku i … poszukujących żubrów. Jednak nie tylko dla tych majestatycznych zwierząt warto tu przyjechać. Puszcza Białowieska czaruje o każdej porze roku. Zimą, kiedy w bezlistnym lesie najłatwiej dostrzec dzikie zwierzęta, wiosną kiedy leśne poszycie pokrywa się kwiatami, latem gdy puszcza tętni pełnią życia i jesienią podczas rykowiska.
Jakie inne ciekawe miejsca w Polsce powiny trafić na naszą listę? Dajcie znać w komentarzach.
U la la. Jak tak patrzę na te wasze zdjęcia to Wow!
Ja to dopiero zaczynam odkrywać świat. Marna kasa mnie się przez lata trzymała, więc i nie było za co podróżować… :/
Malbork, Gdynia – byłem, ale nasze góry to tak po matoszemu zwiedziłem, a wasze zdjęcia robią wrażenie i zachęcają 🙂
Pozdrówki
Trzymamy kciuki za wiele wspaniałych odkryć (i za to żeby kasa na nie była ;))!
a Kalisz? najstarsze miasto w Polsce?
tam byliśmy tylko na chwilę – zrobiło ciekawe wrażenie, ale jeszcze musimy lepiej poznać, żeby dodać do listy. Świetna sugestia :)!
Mnie w ostatnio urzekła Ślęża
Do wędrowania czy biegania?
Bardzo ciekawe zestawienie 🙂 Od siebie mogłabym polecić Beskid Sądecki. Jeśli ktoś jest fanem górskich, niewymagających wycieczek, pięknych widoków, a przy tym ciszy i spokoju to na pewno by się tam odnalazł. Warto zatrzymać się w hotelu Perła Południa w Rytrze, jest moim zdecydowanym faworytem. Można się w nim zrelaksować i ma w swojej ofercie wszystko co potrzebne – basen, spa, sale zabaw, pyszne jedzenie, strefy relaksu. Myślę, że jest też dobrym miejscem na wypad z dzieciakami. Ja mam z nim bardzo dobre wspomnienia i polecam każdemu, kto wybiera się właśnie do Beskidu Sądeckiego. 🙂
Beskid Sądecki ma sporo do zaoferowania, to prawda. Hotel znamy, choć spaliśmy w innych miejsach w Rytrze- z pewnością jest dobrze położony pod kątem nart.
A jakie szlaki w Beskidzie Sądeckim polecasz najbardziej?
Bardzo fajne zestawienie 🙂 W Karkonoszach, to nie są oczka wodne, tylko stawy, też genezy polodowcowej. A obserwatorium na Śnieżce, jest meteorologiczne (IMGW), a nie astronomiczne 😉
Racja. Dziękujemy za zwrócenie uwagi. Poprawiliśmy podpisy:)
Polska jest piękna, muszę bardziej się na niej skupić, bo uwielbiam podróże, ale zawsze wybieram wycieczki zagraniczne, będąc ciekawa różnych kultur i miejsc. Zwłaszcza, że teraz te wyjazdy za granicą bywają dużo tańsze niż w Polsce. Ostatnio widziałam mnóstwo okazji Last Minute, z których na pewno skorzystam jak tylko świat wróci do normalności. Już wstępnie nawet myślałam o Albanii albo Malcie, którą na liście miałam już od wielu lat 🙂
Ale wracając do Polski – na pewno poszukam miejsc na weekendowe wypady, bo aż wstyd przyznać jak bardzo nie znam naszego kraju i mieszkając na Śląsku praktycznie niczego nie poznałam. A przecież mamy taką bogatą historię…
Hej Ala! Mieliśmy podobnie- zawsze tylko ,,zagranica”, a gdy z ciekawości i przypadku zaczęliśmy jeździć po Polsce- totalnie się zakochaliśmy! Tym bardziejk, jeśli lubi się aktywne wakacje i ceni możliwość rozmowy ,,po drodze”. W kwestii przyrody- Polska naprawdę ma się czym pochwalić!
Zachęcamy do ,,płodozmianu”- szczególnie, że wypad weekendowy w Polskę jest łatwiejszy do organizacji i tańszy!
Przepiękne zdjęcia i do tego te góry stołowe! Super, wielki plus dla Was!
Dziękujemy za ciepłe słowa! Życzymy wielu inspiracji!
Ostatnio byłem w Górach Stołowych.
Dodam, że na pewno jest to miejsce dla osoby, która lubi chodzić 🙂
Pozdrawiam 🙂
Nie mamy co do tego najmniejszych wątpliwości! Pozdrawiamy!
Ja polecam nad morzem Hotel Lubicz w Ustce, byliśmy tam w zeszłe wakacje i bardzo sobie chwaliliśmy pobyt 🙂 Ustka magiczna, ma wiele pięknych miejsc, fajne molo no i świetna plaża, a hotel w którym się zatrzymaliśmy znajdował się bardzo blisko niej i do tego oferował sporo atrakcji, co było bardzo przydatne szczególnie przy kiepskiej pogodzie, jaka nam się trafiła – mają świetne SPA, saunę, duży aquapark dla dzieciaków, animatora zabaw, jest co robić 🙂 Hotelowa restauracja bardzo dobra, mają menu dla dzieci i zwykłe, sporo lokalnych dań z ryb. Jak dla nas to najlepszy hotel nad morzem 🙂
Piękna recenzja, będziemy pamiętać na przyszłość!
na mazurach jest fantastyczne miejsce hotel zamek ryn, ja jestem w nim zakochana 🙂 piękne jezioro tuż przy hotelu, podziemny basen i spa, dużo wydarzeń historycznych organizuje hotel i można wziąć udział 🙂 no i kuchnię mają przepyszną
Tam jeszcze nie byliśmy, ale jak najbardziej o miejscu słyszeliśmy! Przy następnej wyprawie w tamte strony :)!
Byliśmy tam w te wakacje, faktycznie miejsce godne polecenia, piękny, wyjątkowy hotel i dużo fajnych atrakcji, z których będą zadowoleni i dorośli i dzieci – np. nocne zwiedzanie zamku, biesiady rycerskie czy turnieje, fantastyczna sprawa 🙂 No i bajeczne SPA i basen w piwnicach zamkowych, można tam w pełni odpocząć i napawać się pięknem Mazur 🙂
Brzmi bardzo dobrze <3! SPA przyda się nam po całym dniu na rowerze, może którymś z rzędu;)
Ciekawe zestawienie. Aż wstyd się przyznać, ale nigdy nie byłem w Pieninach – chyba muszę nadrobić 😉 Przy okazji zahaczę o Tarnów, którego też nie widziałem (jakoś mi się do tej pory nie kojarzył z interesującym miastem).
o Tarnowie też będziemy niebawem pisać- bardzo ciekawe miejsce!
Ja od dwóch 2 lat jeżdze w to samo miejsce. Nie mogę się odkochać od niego. Coś zawsze mnie tam ciągnie. Sa to domki na wodzie .Pogoda nas nie rozpieszczała, ale na szczęście nie musieliśmy wychodzić spoza obiektu aby zamówić obiad. Zrobiliśmy to w recepcji i obiad był przyniesiony na domek.Wszystko nam bardzo smakowało. Polecamy wszystkim!
A gdzie te domki? Brzmi bardzo dobrze!
Wypada się zgodzić. Zdumiewająco podobne gusta mamy.
Wielkie umysły myślą podobnie ;), jak mówi pewne narcystyczne powiedzonko 😉
Lubie czytać ten blog
To moja inspiracja
Bardzo nam miło 🙂