Trasa rowerowa R10, czyli rowerem wzdłuż wybrzeża Bałtyku

Morza szum, ptaków śpiew, rower z sakwą pośród drzew…

Tak mniej więcej wyobrażaliśmy sobie wycieczkę wzdłuż wybrzeża Bałtyku, o której marzyliśmy już dobrych kilka lat. Najpierw nabraliśmy wprawy w wycieczkach rowerowych, potem okazało się, że plany zawodowe nie pozwoliły na dodatkowy urlop, ba, nawet w tym roku długo pozostawało niepewnym, czy aby ten śmiały pomysł uda się zrealizować. Jednak w pewnym momencie stwierdziliśmy, że musimy to zrobić TERAZ i tak padło na ostatni tydzień sierpnia. Dzięki temu, że sezon powoli dobiegał już końca, nie tylko łatwiej było znaleźć nocleg na jedną noc, ale przede wszystkim udało się uniknąć tłumów wczasowiczów. I chyba dzięki temu nasza relacja z Bałtykiem mogła być bardziej ,,intymna” ;).

Oś naszej wycieczki stanowiła trasa rowerowa R10, jednak nie trzymaliśmy się jej cały czas – szczególnie w miejscach, w których odchodziła od morza. Przed wyjazdem czytaliśmy sporo opinii ludzi, którzy narzekali na R10, pisząc, że momentami prowadzi dziwnymi drogami, właściwie nie wiedzie przy morzu i jest męcząca dla rowerzystów z sakwami. Sprawdziliśmy, porównaliśmy i o tym, czy warto wybrać R10, piszemy na końcu artykułu.

Tak wyglądała nasza trasa w praktyce: 480 kilometrów (a z gubieniem się pewnie nawet i więcej :P) przejechanych właściwie w 6 dni i kilka dodatkowych na zwiedzanie. Można szybciej, nie oglądając, można wolniej, zatrzymując się na każdej dzikiej plaży. Z racji tego, że jednak większość trasy jest utwardzona, da się jechać zdrowym tempem. Warto tylko wziąć poprawkę na leśne i bagienne rejony, które niekiedy pokonywaliśmy w żółwim tempie.

Spis treści ukryj
Palcem po piasku…

Dzień 1: Świnoujście – Międzyzdroje: 27km

Jedziemy nad morze! Pociągiem!

Czy wiecie, że… najdłuższe połączenie kolejowe w kraju to trasa Przemyśl-Świnoujście, której pokonanie (ponad 1000 km), wraz z 39 postojami, zajmuje ponad 14 godzin? Tak, tak, dobrze kombinujecie – właśnie tę relację wybraliśmy, choć raptem ,,tylko” z Krakowa. Kiedy więc nasz pociąg w końcu wtoczył się na nadmorski peron, byliśmy po prawie 12 godzinach podróży… O przewożeniu rowerów pociągami można by pisać długo i namiętnie, dość na tym, że w sumie był to jedyny sposób aby z jednośladami dostać się pod niemiecką granicę. Już przy wysiadaniu poczuliśmy charakterystyczny zapach morza w powietrzu, nie myśleliśmy jednak, że nasz ,,kontakt” z wodą zacznie się tak szybko. A w sumie to przecież centrum Świnoujścia leży na Wyspie Uznam i dlatego już z samego dworca kolejowego przyszło nam przeprawić się na drugą stronę Świny. P.S. O wrażeniach i atrakcjach samego Świnoujścia napiszemy osobno!

Na wschód wzdłuż Bałtyku! Tam musi być jakaś cywilizacja!

Podjechaliśmy do niemieckiej granicy aby w tym symbolicznym miejscu zacząć naszą wyprawę i ,,oficjalnie” wyruszyć na wschód. Tam przecież ,,musi być jakaś cywilizacja” ;). Ewentualny jej brak w sumie by nam też nie przeszkadzał… Zanim opuściliśmy Świnoujście, zahaczyliśmy jeszcze m.in. o pierwszą na naszej trasie latarnię morską – pierwszą i jednocześnie najwyższą ze wszystkich 15 nadbałtyckich. Zapraszamy do relacji ze Szlaku Latarni Morskich Polskiego Wybrzeża.

Świnoujście – przygodę zacząć czas!
Niemiecko-polska granica: kiedyś pełna zasieków, dziś idealny teren do rekreacji. Zaczynamy!

Chrzest morski

Już przy latarni złapaliśmy zieloną trasę rowerową R10,  oznaczenie międzynarodowego szlaku prowadzącego wzdłuż całego wybrzeża Bałtyku (łączna długość to aż 8539 km!). Niestety już na wstępie dane nam było posmakować zmiennej nadmorskiej pogody (która jednak przez cały wyjazd nie była znów taka najgorsza) – ledwie odjechaliśmy od latarni morskiej i niczym ze słów znanej szanty ,,z zasłony ołowianych chmur ulewa spadła nagle”. ,,Żagli” nam szczęśliwie fala nie zmiotła, ale leśna piaszczysta trasa zamieniła się w błoto, które po kilku kilometrach mieliśmy właściwie wszędzie… Potraktowaliśmy to jako ,,chrzest morski” i wytrwale, choć trochę ślamazarnie, dążyliśmy do celu – pobliskich Międzyzdrojów.

Oczywiście gdy tylko ściana lasu zaczęła się przerzedzać, a na horyzoncie pojawiły się pierwsze budynki… deszcz przestał padać. Dzięki temu kilka kilometrów przez Międzyzdrojami mogliśmy napawać się widokiem zupełnie pustej plaży, nad którą przez już te przyjazne, białe kłębki chmur, powoli prześwitywało słońce. Na spokojnie dojechaliśmy do bazy i udaliśmy się na malowniczy zachód słońca, zgodnie przyznając, że chyba zaczyna nam się jakaś naprawdę fajna wycieczka…

Na pusty kadr przyszło trochę poczekać…

Międzyzdroje – gwiazdorski kurort

Międzyzdroje znane są głównie z mola, Alei Gwiazd i pomników znanych artystów, którzy chętnie przyjeżdżali do miejscowości odpocząć. Na nas niestety to miejsce piorunującego wrażenia nie zrobiło- było tłoczne, kolorowe i jarmarczne, ale trzeba przyznać że długo tu nie gościliśmy, więc może kiedyś po sezonie warto by dać Międzyzdrojom szansę. Niestety w ciągu sezonu trzeba liczyć się z zatłoczonymi plażami… Kto ma ochotę na romantyczny spacer, może przejść się po molo, z którego również regularnie odpływają wycieczkowce do Świnoujścia, Kołobrzegu i Niemiec. Wieczorem polecamy pospacerować po parku, szczególnie jeśli właśnie w parkowej Piano Cafe odbywa się gościnny koncert, a delikatne brzmienie pianina roznosi się po okolicy…

Bywa i tak: deszczowy przejazd na ,,dobre” rozpoczęcie przygody…
Po każdym deszczu wyjdzie słonce!
Aleja Gwiazd w Międzyzdrojach
Kutry na zdjęciach zawsze wychodzą malowniczo.
Poranne morskie fale.

Dzień 2: Międzyzdroje-Kołobrzeg

Prastare grodzisko i II wojna światowa

Poranek zaczęliśmy od spokojnego spaceru wzdłuż plaży aż do punktu widokowego na Kawczej Górze i najbliższego z miejscowości z Międzyzdrojów wejścia do Wolińskiego Parku Narodowego. Wdrapaliśmy się na chwilę na ten znany klif aby z góry spojrzeć na pustą o poranku plażę. Przy dobrej widoczności widać z platformy nawet niemieckie porty, a przy każdej widoczności –  niekończącą się toń Bałtyku. To jeden z kilku punktów widokowych zaznaczonych na naszej mapie – do następnego zaczęliśmy pedałować tuż po śniadaniu.

Celem był Lubin, z tarasem widokowym na miejscu dawnego grodziska. Po drodze minęliśmy jeszcze pozostałości niemieckiej wyrzutni testowej rakiet (Tomek nie mógł odmówić sobie szybkiej fotki) i już po kilku kilometrach meldowaliśmy się u celu. Jeśli tylko możecie, koniecznie zajrzyjcie do tej niepozornej miejscowości! Po pierwsze ze względu na historię grodziska, które wzniesiono tu w X-XI wieku. To właśnie tu odkryto najstarsze relikty kościoła na Pomorzu! Podczas prac archeologicznych udało się również trafić na skarb z 951 z setkami arabskich monet… Po drugie z miejsca rozciąga się fantastyczny widok na Zalew Szczeciński i jezioro Wicko Wielkie, który można podziwiać, popijając kawkę w niewielkiej kawiarni. Widok był tym bardziej ciekawy, że przed nami rozciągało się 41 wysp, które są ulubionym miejscem bytowania wielu gatunków ptaków.

To tu produkowano elementy do słynnej V3
Kawka z widokiem na Zalew Szczeciński
Widok na wyspy w Wolińskim Parku Narodowym
Widok na wyspy Wolińskiego Parku Narodowego

Zaraz za Lubinem przeskoczyliśmy na szlak pieszy aby udać się do punktu widokowego na Wzgórzu Zielonka, który oferuje panoramę na okolicę (co prawda przydałaby się jakaś wieża widokowa, gdyż roślinność sporo zasłania…). Kolejne na szlaku było Turkusowe Jeziorko, na które najlepszy widok roztacza się z Piaskowej Góry. Do jeziorka doprowadziła nas droga przez las i choć trasa jest zdecydowanie piesza, niektóre fragmenty byliśmy w stanie pokonać na dwóch kółkach. Jeziorko podziwialiśmy ze wspomnianego wzgórza, dzięki czemu doskonale widzieliśmy turkusowy odcień wody. I może nie był to widok równie spektakularny, co Kolorowe Jeziorka w dolnośląskim czy  krakowski Zakrzówek, turkusowa woda w prześwicie drzew prezentowała się całkiem ładnie.

Prawdziwie turkusowa woda!
Woliński Park Narodowy idealnie nadaje się na rowerowe eksploracje

W Wolińskim Park Narodowym: morze, jeziora i lasy

Następnie leśnymi drogami jechaliśmy niespiesznie Wolińskim Parkiem Narodowym, ciesząc się pierwszymi ,,porządnymi” nadmorskimi kilometrami. Woliński Park Narodowy został założony w 1960 roku jako pierwszy morski park narodowy w Polsce. Chroni nie tylko przyrodę wzniesień moreny czołowej, ale również wspomniane wysepki na delcie Świny i polodowcowe jeziorka, jak to w Wisełce- do której właśnie dopedałowaliśmy.

Wisełka jest swoją drogą miejscem dość ciekawym, bo położonym zarówno nad małym jeziorkiem, idealnym miejscem do uprawiania sportów wodnych, jak i w bliskości morza. Jednak w to miejsce bardziej niż urocze jeziorko przyciągała nas kolejna latarnia morska do obejrzenia, o dość zabawnej nazwie ,,Kikut”. Po paru kilometrach wyboistej, lesistej drogi, zmuszeni byliśmy zaparkować rowery przed wzgórzem, na którym wznosi się latarnia, i udać się do niej pieszo. Niestety Kikut, latarnia w pełni zautomatyzowana, nie jest udostępniana do zwiedzenia, więc nie pozostało nam nic innego jak zrobić kilka pamiątkowych zdjęciach i wrócić na trasę. Z perspektywy całej, pokonanej trasy możemy powiedzieć, że była to najciężej dostępna ze wszystkich latarni na trasie, więc nie zdziwiło nas, że zdecydowano się ją zautomatyzować – komu by się tyle chciało chodzić do pracy ;).

I tak by tylko jechać i jechać…

Trzęsacz: ruiny kościoła na plaży

Czas powoli zaczynał nas naglić, a nocleg oczekiwał dopiero w Kołobrzegu, więc czym prędzej przesiedliśmy się na asfalt, którym pomknęliśmy do Międzywodzia i Dziwnowa. Choć po drodze zajrzeliśmy jeszcze na plażę, szybko okazało się jasne, że jeśli nie wrzucimy na ,,szybszy bieg”, możemy nie dojechać przed nocą do Kołobrzegu. Dlatego zamiast rowerowego szlaku R10 wybraliśmy szybszą opcję asfaltu- szczęśliwie ruch odbywał się właściwie wyłącznie w przeciwnym kierunku, bo turyści wyjeżdżali już z nad morza. Od Łukęcina jechaliśmy świeżo przygotowaną niezwykle szeroką asfaltówką- mamy nadzieję, że zmieści się tam również wymalowana osobno ścieżka rowerowa! ,,Cisnęliśmy” tak aż do Trzęsacza, w którym zatrzymaliśmy się przy ciekawych ruinach zniszczonego przez morze kościoła.

To ruiny XV-wiecznego kościoła, który wzniesiono 2 kilometry od morza- była to podobno jedna z najokazalszych świątyń w okolicy. Linia brzegowa ulegała jednak zmianie, a morze stopniowo podmywało klif, na którym osadzono budynek. W 1874 odbyło się ostatnie nabożeństwo, a w 1900 zapadła się spora część świątyni… Dziś ostatnia ściana kościoła przypomina o sile morskiego żywiołu…

W stronę Rewala i Niechorza mogliśmy cieszyć się już porządnymi ścieżkami rowerowymi – z resztą złapaliśmy z powrotem trasę R10 i już trochę spokojniej, z zapasem ,,nabitych” kilometrów, pedałowaliśmy do latarni w miejscowości Niechorze.

Pięknie i nawet całkiem pusto….
Ruiny kościoła w Trzęsaczu przypominają o niszczycielskiej sile morskiego żywiołu…

W domku latarnika

Latarania w Niechorze to chyba najpiękniejsza z latarni, które spotkaliśmy w trakcie całej wycieczki- z resztą przyznajcie sami, że wraz z domkiem latarnika i małym ogródkiem robi bardzo miłe wrażenie. Żwawo wdrapaliśmy się na jej szczyt, skąd roztacza się piękny widok na wybrzeże Bałtyku. Przy okazji trochę przeraziła nas odległość, która pozostała nam jeszcze do Kołobrzegu…

Niestety trochę za szybko pochwaliliśmy rowerowe trasy w tej okolicy- kiedy szlak wywiódł nas za Pogorzelicą na wyłożoną kocimi łbami trasę prowadzącą wzdłuż terenów jednostki wojskowej.Przeklinaliśmy tych, którzy wymyślili taki rodzaj nawierzchni, ale pewnie dla wojskowych pojazdów gąsienicowych jest jak znalazł 😉 Rekompensatą trudu był pyszny widok z właściwie pustej plaży z punktu widokowego Pogorzelica-Mrzeżyno. Chętnie przenocowalibyśmy kiedyś na takiej pustej, nietkniętej stopą człowieka piaszczystej plaży… Niestety, musieliśmy dokręcić parę dodatkowych kilometrów by objechać bazę wojskową w Mrzeżynie, która nie była uwzględniona na naszej papierowej mapie ani w Google Maps, ale za to świetnie widać ją w Open Street Maps.

Totalnie dzika plaża. Pustka zupełna.
Latarnia w miejscowości Niechorze wygląda niczym z klocków Lego.

Po ciemku do Kołobrzegu

Robiło się coraz później, a dodatkowo po drodze złapał nas deszcz, wymuszając przerwę techniczną na przebranie się i zabezpieczenie sakw… Małą rekompensatą była piękna podwójna tęcza, w której stronę coraz szybciej pedałowaliśmy. Zmiany pogody zaowocowały również krwistym zachodem słońca w porcie w Dźwirzynie. Jednak z każdym kwadransem robiło się coraz ciemniej i powoli zaczynaliśmy liczyć się z tym, że nie uda nam się dotrzeć do Kołobrzegu… Nagle jednak pojawiła się pozytywna niespodzianka: szlak pokierował nas na idealnie przygotowaną ścieżkę rowerową, poprowadzoną wzdłuż Bałtyku, w tunelu drzew, z odseparowaniem od samochodów i… z oświetleniem! To właściwie nas uratowało! Takiej doskonałej infrastruktury mogłoby Kołobrzegowi pozazdrościć niejedno miasto! Później okazało się, że była to ledwie przystawka do tego, co spotkaliśmy następnego dnia…

Dla takich widoczków warto wyruszyć w trasę!

Dzień 3: Kołobrzeg – Darłówko

Kołobrzeg – Miasto okaleczone przez wojnę

Poranek poświęciliśmy na poznawanie Kołobrzegu, ważnego zachodniopomorskiego portu. Niestety miasto bardzo ucierpiało na skutek działań wojennych (mówi się, że zostało zniszczone w 95%!) i bezpowrotnie straciło swój historyczny charakter. Stare Miasto próbowano odbudować w nawiązaniu do historycznych brył, ale gołym okiem widać, że to współczesne budowle. Spacerując po centrum, natrafiliśmy na dwa ciekawe gotyckie obiekty: na końcu ulicy Gierczak znajduje się kamienica mieszczańska, a przy ul. Duboi baszta lontowa. Uwagę przykuwa też bryłą neogotyckiego ratusza, który zajmuje centralną pozycję w centrum miasta. Aha, zwróćcie uwagę na nietypową rzeźbę ,,współczesnej turystyki”- w sumie dość realistyczna, prawda?

Ratusz w Kołobrzegu.
Wnętrze kołobrzeskiej świątynii

Warto też zajrzeć do kołobrzeskiej bazyliki konkatedralnej. Kościół stał w tym miejscu od XIV wieku, początkowo będąc świątynią katolicką, a potem ewangelicką. Był jednym z najważniejszych punktów w mieście, niestety, w 1945 roku, również punktem obrony. Po wojnie początkowo nie planowano go odbudowywać, a w zamyśle miał on pozostać ,,trwałą ruiną”, przypominającą o wojennych doświadczeniach. W wieży katedry ulokowano nawet… muzeum wojskowe. Jednak w latach 60-tych zdecydowano przywrócić miejscu sakralny charakter i odbudować z ruin. Wizyta w katedrze wywołała w nas dużo emocji- z jednej strony potężna bryła oparta na masywnych kolumnach robi wrażenie nawet na współczesnych, z drugiej zaś widać, jak niewiele zachowało się z oryginalnego, niezwykle bogatego wnętrza. Pojedynczy masywny żeliwny kandelabr, bogato zdobione stele czy zachowany fragment ściennego malowidła dają jedynie mgliste wyobrażenie o tym, jak pięknie musiało kiedyś być w środku świątyni.

Po spacerze w centrum miasta, udaliśmy się jeszcze do kołobrzeskiego portu i dalej w stronę latarni. Okolice kołobrzeskiego molo ostatnio poddano renowacji, a miły deptak w sam raz nadał się na niespieszny spacer.

Widok z molo w Kołobrzegu.
A może rejs statkiem wojennym? Jedyna szansa w Kołobrzegu!

Rowerowa ścieżka wzdłuż Bałtyku ścieżką roku?

Nim się zorientowaliśmy, dochodziło południe, czas więc już było jednak złapać szlak rowerowy R10 i kierować się, naturalnie, na wschód. Już poprzedniego dnia zachwycaliśmy się ścieżką rowerową do Kołobrzegu, jednak ta ,,od” miasta zaskoczyła nas jeszcze bardziej – pod względem atrakcyjności idzie ,,łeb w łeb” z trasami Szlaku Wokół Tatr. Przepiękną rowerową ścieżkę poprowadzono najpierw przez park zdrojowy a potem właściwie ciągle wzdłuż morza, z niesamowitymi widokami na spokojną wodę Bałtyku, jechaliśmy półtorej godziny- głównie dlatego, że co chwilę zatrzymywaliśmy się robić zdjęcia :). Gdyby taki standard udało się utrzymać na całej długości R10, byłby to absolutny rowerowy hit! Co ciekawe, nasi czytelnicy donieśli nam, że to raptem tegoroczna inwestycja rowerowa- trzymamy kciuki za więcej podobnych inicjatyw! Tą  piękną ścieżką dojechaliśmy aż do Ustronia Morskiego, dalej szlak przeszedł w leśną drogę. Jeszcze tylko malownicze ujście rzeczki Czerwona i o to dotarliśmy do latarni w Gąskach.

Trasa R10 koło Kołobrzegu, prowadząca nad samym morzem, cieszyła się sporym zainteresowaniem rowerzystów.

Latarnia morska w Gąskach

Ku naszemu rozczarowaniu, latarnia okazała się zamknięta ze względu na… przerwę obiadową (13-15, pamiętajcie!). A szkoda, bo w sumie wizyta w Gąskach miała być jeden z ciekawszych punktów tego etapu. Cóż, trzeba było obejść się ze smakiem i nacisnąć na pedał, jadąc przez las w stronę Mielna.

,,Na nartach wodnych w Mielnie- kochaj mnie!”- śpiewał w swoim czasie zespół Brathanki, nas jednak Mielno w sobie nie rozkochało. Czuliśmy się przytłoczeni liczbą ludzi i wszelkiego rodzaju gastrobarów, a na dodatek znów zaczął kropić deszcz. Mając więc do wyboru trasę po plaży do Łaz, o której słyszeliśmy, że może wymagać pchania roweru (a z sakwami to raczej na pewno), objazd jeziora Bukowo, wybraliśmy bezpieczną ,,bramkę numer 2”.

Latarnia w Gąskach

Mistrzostwa świata w ścieżkach rowerowych

Był to strzał w dziesiątkę, bo właściwie od Mielna aż do samego Darłówka jechaliśmy prawie wyłącznie ścieżkami rowerowymi. I znów: niektóre odcinki to ewidentnie tegoroczne inwestycje- zachodniopomorskie, robicie to dobrze! Momentami trasy wyglądały nawet nieco abstrakcyjnie- po dwóch stronach ścieżki pola i łąki, droga nierówna, ale asfalt na ścieżce rowerowej pierwszej klasy! Fajnie, bo widzieliśmy, że korzystają z tej infrastruktury nie tylko turyści, ale przede wszystkim mieszkańcy załatwiający na rowerze swoje sprawunki czy dzieci szalejące na rolkach – nowej wiejskiej atrakcji. Można by też pomyśleć o poprawieniu bezpośredniej trasy z Mielna do Łaz – wszak teoretycznie mógłby to być kolejny niezwykle efektowny odcinek szlaku R10…

Taką nowiutką traską można śmigać!
Po prawej nic, po lewej nic, ale ścieżka rowerowa jak spod igły!

Darłówko – w końcu!

Mknęliśmy tak przed siebie, a w głowie kłębiły się te i inne myśli, od których odciągał nas tylko widok zwierząt na łąkach – żurawi, saren i zajęcy. W ten sposób dopedałowaliśmy do Darłowa, a następnie do Darłówka. Darłówko zrobiło na nas dobre wrażenie, z malutkim portem, nowym deptakiem i latarnią, z której zdążyliśmy w ostatnim momencie obejrzeć zachód słońca. Jeszcze spokojny spacer po plaży (uwaga, piasek jest trochę grubszy niż np. w Łebie czy Międzyzdrojach), rybka w smażalni smażalni na uboczu (naprawdę przyzwoita jak na warunki nadmorskich smażalni – polecamy smażalnię Atol), partyjka w cymbergaja i można było zaliczyć kolejny dzień do niezwykle udanych!

Pozdrawiamy gospodarzy!

Dzień 4:  Darłówko-Rowy

Między morzem a jeziorem

Poranek w Darłówku nie zwiastował udanego dnia. Niebo zaciągnęło się chmurami, a lekka mżawka, która skutecznie popsuła nam humory przy pobudce, zdążyła do śniadania przeobrazić się w regularny deszcz. Czekaliśmy więc cierpliwe na jakieś ,,okno pogodowe” i w dalszą drogę ruszyliśmy wraz z pierwszym przebłyskiem słońca (jak się okazało, trochę przedwczesnym, zlało nas raptem kwadrans później…). I znów, podobnie jak dzień wcześniej, zastanawialiśmy się, czy uda nam się przejechać szlakiem między morzem a jeziorem Kopań. Od tego pomysłu próbowały odwieźć nas tablice straszące jakimś remontem, ale szczęśliwie para rowerzystów nadciągających z przeciwnej strony potwierdziła, że trasa była przejezdna.

Plaża w Darłówku

I świetnie! Bowiem ten odcinek trasy rowerowej R10, podobnie jak kołobrzeski, pod względem widoków okazał się naprawdę spektakularny- prowadził po nasypie dokładnie równolegle do plaży i wzdłuż Bałtyku. Po lewej stronie widzieliśmy więc morze, a po prawej mijaliśmy rozległe jezioro. Po kilku kilometrach przekroczyliśmy jeszcze koryto jakiejś małej rzeczki i … wjechaliśmy w inny świat. Z nasypu wyłożonego nierównymi betonowymi płytami ,,przesiedliśmy” się na świeżo wyasfaltowaną i szeroką ścieżkę rowerową wiodącą samym środkiem nadbrzeżnego lasu. Miodzio! Jeśli tak przygotują również ten odcinek z płyt, ta trasa będzie kolejnym hitem!

Młody człowiek i morze
A może zamiast tak jechać, lepiej jest przysiąść na troszkę?

Bursztynek, bursztynek, znalazłem go… w muzeum!

Tym bardziej, że dalej, do Jarosławca, również jechaliśmy osobną ścieżką – liczycie ile to już kilometrów ,,ciągiem” po porządnych rowerowych ścieżkach? W Jarosławcu najpierw udaliśmy się do Muzeum Bursztynu, w którym w nowoczesny sposób przedstawiono historię powstania bursztynu, jego wydobycia i najbardziej efektywnych sposobów poszukiwania cennego produktu ;). Także teraz już wiemy, co kieruje ludźmi, którzy spacerują po plaży po sztormie… ;). Choć wizyta w muzeum nie należy do najtańszych rozrywek, na deszczowy dzień nad morzem nada się lepiej niż parki wątpliwej rozrywki lub potrójnie śmietanowe gofry.

Następna na liście atrakcji była latarnia w Jarosławcu – z zewnątrz niestety przechodziła właśnie remont, ale widok z góry standardowo zachwycał. Polecamy również zajrzeć do portu rybackiego, szczególnie jeśli chcecie ,,złowić” widokówkowy obrazek kolorowych kutrów na pięknej piaszczystej plaży!

 

Pocztówkowo…
Wąska plaża w Jarosławcu
W Muzeum Bursztynu dowiedzieliśmy się o tym, jak powstał bursztyn i kiedy najlepiej go szukać. Nie powiemy!

W stronę województwa pomorskiego

Za Jarosławiem znów oddaliliśmy się od morza, gdyż tereny nad samym brzegiem to strefa wojskowa, przez którą niestety przejazdu: brak. Trasą przez Jezierzany, Łącko i Królewo objechaliśmy jezioro Wicko i chwilę później przekroczyliśmy granicę między województwami. Za sobą zostawiliśmy zachodniopomorskie, które na wielu odcinkach uraczyło nas naprawde porządną infrastukturą na rowerowej trasie R10, i wtoczyliśmy się na pomorskie drogi – niestety, jak się z czasem okazało, już nie tak dobrze utrzymane i dbające o rowerzystów, jak te u sąsiadów.

Zachodniopomorskie zostawiamy za sobą, czas na pomorskie!

Starkowo – w śledziowym królestwie

Na osłodę, a może raczej na ,,osolę” kilka kilometrów później rozgościliśmy się we wspaniałej Zagrodzie Śledziowej w Starkowej – miejscu stworzonym przez śledziowych smakoszy, którzy próbują przekonać gości do jedzenia tych ryb częściej niż tylko od święta. A argumenty mają mocne – od zdrowotnych i kulturowych przez te, które do nas przemówiły najszybciej – kulinarne. Przygotowane w Zagrodzie śledzie to chyba najlepsze śledzie, jakie kiedykolwiek jedliśmy – mięsiste, wybornie doprawione, serwowane z parującymi ziemniaczkami w mundurkach i odrobiną kwaśnej śmietany. Pyszności! Dodajmy jeszcze, że lokal zlokalizowany jest w historycznej pomorskiej zagrodzie, raptem 12 km od Ustki Koniecznie dodajcie to miejsce do ,,ulubionych”! Jeśli wciąż Was nie przekonaliśmy zapraszamy do osobnego wpisu o Zagrodzie Śledziowej w Starkowie.

W zabytkowej zagrodzie udało się stworzyć naprawdę magiczne miejsce!
Grande finale: najpyszniejsze śledzie, jakie ostatnio jedliśmy! Mniam!

Przez gąszcze rezerwatu

Na deser posililiśmy się jeszcze przydrożnymi jabłkami, jeżynami oraz śliwkami, które obrodziły w tym roku i objedzeni jak bąki z trudem realizowaliśmy dalsze ,,założenia”. W drodze do Ustki trasa rowerowa R10 poprowadziła nas przez rezerwat rzeki Słupi – rezerwat zaskakująco dziki i nieprzejeżdżony. Dobrze, że ktoś akurat dzień wcześniej skosił trochę traw, bo w przeciwnym razie mogliśmy nawet nie natrafić na ślad szlaku… Przedzieraliśmy się przez chaszcze i podprowadzaliśmy rowery pod zbocze porośnięte młodą leszczyną, zastanawiając się, jak niby miałby tu przejechać miejski rower lub cyklista z przyczepką. Dla nas takie fragmenty są przygodą, ale jeśli nie podzielacie takiego podejścia, proponujemy na mapie znaleźć jakiś objazd (np. w Wodnicy skręcić w lewo, zamiast w prawo i przekroczyć Słupię dopiero w Ustce).

Komu jabłuszko na trasie?
Rezerwat Słupi – prawdziwie dziki odcinek trasy

Z Ustki do Rowów

Na porządne zwiedzanie Ustki niestety zabrakło czasu, ale oczywiście nie mogliśmy nie wspiąć się na ustecką latarnię i chociaż przez chwilę pohasać po drobniutkim piaseczku. Dłuższa wizyta będzie musiała poczekać, choć w sumie pewnie i tak wybralibyśmy jakieś mniejsze i spokojniejsze miejsce.

Takie, jak np. Rowy, do których musieliśmy jeszcze dojechać tego dnia. Na mapie znaleźliśmy intrygujący ,,Szlak zwiniętych torów”, który poprowadzono w miejscu dawnego połączenia kolejowego. Gdzieniegdzie zrobiono nawet ,,stacyjki”- przystanki dla rowerzystów, nawiązujące do tej kolejowej przeszłości. Na zmianę cieszyliśmy się dobrej jakości nawierzchnią biegnąca po nasypie przez bukowy zagajnik i przeklinaliśmy napotkane chwilę później piachy. Urozmaicona trasa minęła szybko i tuż przed zachodem słońca zameldowaliśmy się w Rowach. Jeszcze tylko kolejny kadr do naszej kolekcji ,,najpiękniejszych zachodów słońca nad Bałtykiem” i kolejny etap wycieczki uczciliśmy okropnie niezdrowym i jakże kalorycznym goferkiem. W końcu być nad morzem i nie zjeść gofra…

Stacyjka rowerowa- czyż to nie piękne?
Po rowerach należy się goferek, prawda?

Dzień 5: Rowy – Łeba

Odkrywając okolice Słowińskiego Parku Narodowego

Z Rowów wyjechaliśmy jak najwcześniej byliśmy w stanie 😉 i od razu ruszyliśmy zdobywać szlaki rowerowe Słowińskiego Parku Narodowego. Kto kojarzył ten park wyłącznie z wydmami, ten pewnie by się zdziwił. Ścieżka do strony Rowów wiodła przyjemnie ubitym leśnym duktem wzdłuż jeziora Gardno. Na jeziorze, w całości objętym ochroną parku, znajduje się Wyspa Kamienna – według legendy zbudowana przez samego diabła! Akwen najlepiej podziwiać z platforma widokowej koło Smołdzina.

Po tym poranku na łonie natury, podjechaliśmy do Smołdzina aby wdrapać się na świętą górę Słowińców – Rowokół. Opowieści o tym wzniesieniu nie brakuje, spiszemy je wszystkie w naszym tekście o Słowińskim Parku Narodowym- zajrzyjcie tam, jeśli lubicie pogańskie i pirackie smaczki ;).

Dziewięć kilometrów od Smołdzina znajduje się latarnia morska w Czołpinie, którą też koniecznie chcieliśmy zobaczyć. Choć może nie jest przesadnie wysoka, ale dzięki wzniesieniu, z góry jak na dłoni widzieliśmy słynne łebskie wydmy, główną atrakcję Słowińskiego Parku Narodowego. W sąsiedztwie niebawem otworzy się Muzeum Latarnictwa- warto sprawdzić to przed przyjazdem, bo wyglądało jakby poddawane było właśnie ostatnim szlifom. Z Czołpina ruszyliśmy asfaltową drogą w stronę Kluk.

Przystanek przy nadbałtyckim jeziorze Gardno

Witajcie w Krainie w Kratę!

Ktoś rano w pensjonacie powiedział nam, że Kluki znajdują się na końcu świata i chyba miał w tych słowach trochę racji :). Jechaliśmy przez senne miejscowości z pojedynczymi gospodarstwami, wśród przestrzeni łąk i pól, aż niewielki słowiński cmentarzyk zapowiedział nam, że ,,cywilizacja” musiała być już niedaleko. Nie pomyliliśmy się i chwilę później zwiedzaliśmy Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Wizytę w skansenie, który prezentuje trudy życia w tej niegościnnej, bagnistej krainie, uzupełniliśmy o wejście na wieżę widokową, z której doskonale widać rozległe jezioro Łebsko.

Kraina w Kratę obejmuje również Kluki
Patrząc na takie zdjęcie, od razu widać, skąd hasło ,,kraina w kratę” 🙂

Bagienne sidła parku narodowego

Dalsza podróż zapowiadała się jak wyzwanie: od wspomnianych wcześniej rowerzystów dowiedzieliśmy się, że szlak pieszy za Klukami może być niezwykle bagnisty i stanowi wyzwanie nawet dla rowerów nieobciążonych tak sakwami jak nasze… Zasięgnęliśmy więc języka u jednej z pracownic muzeum, która stanowczo odradziła ścieżkę przez Bagna Ciemińskie i skierowała nas przez wsie: Zgierz i Izbice. Kiedy już cieszyliśmy się, że ,,przechytrzyliśmy system”, okazało się, że pani Agnieszka codziennie dojeżdża do pracy… trasą iście terenową. Drewniane kładki o gwałtownych spadkach miały teoretycznie pomagać w poruszaniu się po wąskiej i rozmokłej trasie, w praktyce nie mogliśmy się zdecydować czy bardziej nam utrudniały czy ułatwiały podróż…

Wlekliśmy się potwornie, co chwilę schodząc z rowerów i przeprowadzając je przez grząską i nierówną trasę. Ciężko nawet pomyśleć, jak nieprzyjemna mogła być alternatywa szlakiem pieszym… Od razu doceniliśmy trud Słowińców, zamieszkujących niegdyś dokładnie te tereny, przez które my teraz musieliśmy się przedzierać- kilkukilometrowy odcinek jechaliśmy całą godzinę. Kiedy więc zobaczyliśmy znienawidzone przez nas betonowe płyty, szybko przeprosiliśmy się z tą nawierzchnią, a potem równie chętnie przesiedliśmy się na gładziutki asfalt.

kładka od strony Kluk
Kładka na jeziorze Łebsko
wydmy słowiński park narodowy
Z wieży widokowej w Klukach widać już zarys wydm w Słowińskim Parku Narodowym
Po przejechaniu trasy, na jej drugim krańcu, przeczytaliśmy, że jednak była nieprzejezdna 🙂

W końcu Łeba!

Jeszcze tylko bardzo piaszczysty odcinek R10 przez las (z dwoma fajnymi kładkami widokowymi: Bagna Izbickie i Wielkie Bagno) i po męczącym dniu mogliśmy spokojnie zameldować się w Łebie, łapiąc ostatnie promienie słońca zachodzące nad łebskim portem. Tam zostaliśmy kolejny dzień, aby na spokojnie obejrzeć wydmy Słowińskiego Parku Narodowego i odpocząć trochę od rowerów (chyba nam się nie dziwicie :D). O naszych wrażeniach z parku i samej Łeby niebawem napiszemy więcej.

Radość na wydmach Słowińskiego Parku Narodowego
Nawet mokradła potrafią mieć swój klimat

Dzień 7: Łeba – Jastrzębia Góra

I znowu piach… morze piachu

Po dniu przerwy z żalem opuszczaliśmy Łebę, bo w sumie było nam w niej bardzo przyjemnie (i, dla odmiany, nigdzie nie musieliśmy jechać :P). Jednak nie o przyjemności chodzi, a o wyzwania 😉 – kolejny nocleg oczekiwał nas w Jastrzębiej Górze, więc bez zbędnej zwłoki złapaliśmy dobrze nam znaną od Świnoujścia trasę  rowerową R10 wzdłuż jeziora Sarbsko i nacisnęliśmy mocniej na pedały. Nie wiedzieliśmy jeszcze, że ten krótki odcinek będzie wymagał od nas ciągłego ,,naciskania mocniej na pedały”, bo zarówno piasek (cóż, czego spodziewać się pod Łebą?) jak i mocno leśna ścieżka z korzeniami dały nam się mocno we znaki. No ale czy nie wspominaliśmy przed chwilą o potrzebie ,,wyzwania”…? Trud rekompensowały widoki- coraz to trafialiśmy na jakiś prześwit, przez który widać było taflę jeziora, a i las w tym pięknym letnio-jesiennym momencie prezentował się malowniczo.

Przystanek na plaży, wśród wrzosów i dzikich róż…

W kierunku Latarni Stilo

Po dłuższym niż spodziewanym odcinku leśnym, który z sakwami może być jednak trochę męczący, dotarliśmy w okolice latarni Stilo. Jeszcze tylko mały podjazd na samą górę i już cieszyliśmy oczy jedną z naszych ulubionych nadbałtyckich latarni. Przyznajcie, że wygląda dokładnie jak z bajkowego rysunku lub printu na modnej marynarskiej bluzeczce!

Za Stilo należało skręcić za znakami wskazującymi na ,,wrzosowe tarasy”. My jednak zgubiliśmy szlak i pojechaliśmy trasą, która na mapie wyglądała na równoległą i ,,równie dobrą”. Niestety masa piachu pod kołami pozwoliła nam zrozumieć, że należało się trzymać podstawowej trasy. Dopiero po kilku kilometrach spotkaliśmy dobrego człowieka, który pokierował nas na trasę bliżej morza- doskonałą ubitą drogę leśną, chyba świeżo wytyczoną przez leśnictwo. Kręcąc wśród wrzosowisk i pierwszych grzybiarzy, zbaczaliśmy jeszcze raz na czas na jedno z leśnych wejść na plażę – plażę oczywiście zupełnie pustą!

Latarnie to stały punkt programu!

W stronę historycznej granicy II Rzeczpospolitej

Dojechaliśmy do Lubiatowa, w którym… kompletnie się pogubiliśmy… Ani mapy, ani Google Maps nie były w stanie nam tutaj pomóc i dopiero po dłuższym topograficznym wysiłku znaleźliśmy żółty szlak rowerowy w kierunku Białogóry. Po szybkim posiłku byliśmy już w drodze do Dębek, dokąd doprowadził nas leśny dukt. Dojeżdżając do mostku na rzece Piaśnicy, dowiedzieliśmy się, że właśnie tu przebiegała granica między Niemcami a Polską, w oparciu o ustalenia Traktatu Wersalskiego. Ciekawe! Swoją drogą rzeka jest naprawdę malownicza, można spłynąć nią kajakiem aż do samego morza!

Rowerem po plaży? Czemu nie, choćby tylko do zdjęcia 😉
Gdzie rzeka spotyka się z morzem.

Jazda rowerem z jednym pedałem

Do samych Dębek nie wjeżdżaliśmy, bo szlak prowadził nas nadmorską krawędzią miejscowości, płynnie przechodząc w Karwieńskie Błota, skądinąd bardzo estetyczne. Tu przytrafiła nam się nietypowa usterka- pękł trzon pedała, uniemożliwiając właściwie pedałowanie na jedną stronę. Niestety, w tej okolicy ciężko było znaleźć jakiś serwis, najbliższy namierzyliśmy dopiero we Władysławowie. Postawieni przed ciężkim dylematem: ,,oszukać trasę” i podjechać do Władka autobusem czy próbować asymetrycznego pedałowania, wybraliśmy drugą opcję. Tego dnia i tak planowaliśmy dojechać tylko do Jastrzębiej Góry aby tam zebrać siły na podróż do Władka. Tyle się udało, choć trasa z Karwi do Jastrzębiej Góry, a nawet jeszcze dalej, woła o pomstę do nieba. Dziury uprzykrzają życie nie tylko rowerzystom, ale też kierowcom, a brak pobocza lub ścieżki rowerowej sprawia, że podróż jest mało komfortowa. Była to jednak najkrótsza droga, a w zaistniałej sytuacji okazało się to decydującą kwestią ;).

Ta przygoda nie popsuła naszych nastrojów i jeszcze przed zachodem słońca zdążyliśmy zdobyć latarnię w Rozewiu, aby następnie przejść się wzdłuż morza i słynnych klifów. Miejscami plaża jest naprawdę wąska i widać, że ląd codziennie toczy tu walkę z morskimi falami, jednak te strome zbocza klifów nadają miejscu charakteru. A w promieniach zachodzącego słońca całość wygląda po prostu zjawiskowo… Mogliśmy jeszcze iść i iść, ale przed zmrokiem chcieliśmy jeszcze zobaczyć Gwiazdę Północy – oznaczenie najbardziej wysuniętego na północ kawałka Polski. Teraz czas złapać pozostałe ,,punkty”!

Aha, jeśli będziecie szukać czegoś dobrego do przekąszenia w Jastrzębiej Górze, nam smakowało w knajpie ,,U Rybaka”- choć ostrzegamy, że podobno w sezonie smakoszy jest tak dużo, że dochodzi nawet do sprzeczek o wolne stoliki…

Dzień 8: Jastrzębia Góra-Hel

Miasto króla Władysława IV

Na ostatni dzień wypadła absolutna końcówka trasy- z Jastrzębiej Góry na Hel dzieliły nas raptem 42 kilometry. Wiadomo- dla urozmaicenia więc rower odmówił współpracy i wycieczkę musieliśmy wydłużyć o wizytę u rowerowego znachora. Choć kosztowało nas to chwilę zwątpienia (bo jak to tak, co zrobić, jeśli roweru nie uda się naprawić?) oraz niemałe pieniądze (wiwat monopoliści trzymający w garści biznes rowerowy!), udało się doposażyć rower w działający pedał i już na zupełnym luzie udać się w ostatni etap naszej podróży.

Zanim jednak wyjechaliśmy w stronę półwyspu, odwiedziliśmy plażę i port we Władysławowie- mieście, którego nazwa pochodzi od imienia króla Władysława IV. Ciekawostką jest, że po kaszubsku ,,Władek” to dalej, w wolnym tłumaczeniu, Wielka Wieś i żadne działania monarchii nie zdołały tego zmienić. Tak bowiem nazywało się to miejsce zanim, w kontekście wznoszenia tu fortu, zainteresował się nim polski król. Ciekawostką jest, że kiedyś, po sąsiedzku z Władysławowem, istniało Hallerowo- osada nazwana przez właściciela ziemi, oficera wojsk Hallera, na cześć słynnego dowódcy. Dziś Hallerowo to część Władysławowa, ale do zwiedzania jest Hallerówka – dom należący przed II wojną światową do Józefa Hallera.

W tym miejscu zachęcamy do zapoznania się z naszą relacją z Trasy Rowerowej R10 na odcinku Władysławowo – Krynica Morska.

Port we Władysławowie, dawnej Wielkiej Wsi
Hallerówka we Władysławowie, dawny dom Józefa Hallera

Nie taki półwysep straszny…

W trakcie naszej rowerowej wędrówki mieliśmy wrażenie, że trasą na Hel straszą na Pomorzu wszystkie niegrzeczne dzieci – i nie chodzi nam bynajmniej o wysyłanie krnąbrnych milusińskich ,,do diabła”. Kilku napotkanych w trakcie wycieczki rowerzystów, niezależnie od siebie, twierdziło, że trasa rowerowa na półwyspie to będzie droga przez ,,wyboistą” mękę…

Nastawialiśmy się więc na najgorsze, a okazało się, że w sumie aż po koniuszek cypla szlak był więcej niż w porządku. Dominowały pasy z kostki Bauma, która momentami rzeczywiście żyła swoim życiem, ale bardziej niż nawierzchnia, spowalniała nas obecność innych rowerzystów i niereformowalne zachwycanie się pięknem nadmorskiego krajobrazu :). Dopiero za Juratą płaska ścieżka rowerowa przeszła w pagórkowatą ubitą drogę z korzeniami i małymi podjazdami, jednak mowa tu o raptem kilku ostatnich kilometrach. Tak czy siak, koniecznie przejdźcie się kiedyś wzdłuż półwyspu i rozkoszujcie pysznymi widokami na niektórych odcinkach- a to jechaliśmy zaraz przy samej Zatoce, a to ginęliśmy w tunelu dzikich róż, za innym razem sunęliśmy trasą z widokiem na eleganckie molo (brawo Jurata!), aby pod koniec trasy cieszyć się dzikością iglastego lasu. Hel jest świetny!

W drodze na Hel!

Schrony i falochrony

Ale dość już o samej trasie- w końcu wycieczka na Hel to nie tylko pedałowanie. Nie wiemy, czy to zasługa końcówki sezonu, ale jak od strony zatoki nadal tętniło życie, a na camping ciągle dojeżdżały nowe samochody, tak na plażach od strony północnej wylegiwali się już tylko nieliczni plażowicze. Obstawiamy, że przy 35-kilometrowej długości cypla zawsze można znaleźć jakieś spokojniejsze miejsce, np. wyjeżdżając rowerem poza miejscowości.

Choć dziś Półwysep Hel to głównie mekka polskich surferów, w swoim czasie pełnił też ważne funkcje militarne, a pozostałości po zasiekach, bateriach i schronach spotkać można na każdym kroku. Z plansz rozstawionych na trasie dowiedzieliśmy się więc, że półwysep udało się w trakcie kampanii wrześniowej  ,,odciąć” od lądu przez zdetonowanie torped, a w skansenie fortyfikacji przed Jastarnią czy w Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu można z bliska przyjrzeć się różnym obiektom wojskowym. Na zwiedzenie wszystkiego nie mieliśmy czasu, ale przy dłuższym pobycie chętnie skusilibyśmy się szczególnie na obejście wojskowych zabytków w samej miejscowości Hel.

Wzdłuż całego Półwyspu Helskiego znajdziecie militarne pamiątki.
Molo w Juracie, wyjątkowo puste.
Stali bywalcy naszych zatok

Rybackie klimaty

Miłym i jakże estetycznym urozmaicenie są mola, np. w Juracie i Jastarni, czy malownicze porty, jak te we Władysławowie czy w Helu, z kolorowymi kutrami i starymi inskrypcjami. Po drodze zatrzymaliśmy się również koło latarni w Jastarni (niestety nie jest ona udostępniona do zwiedzania) i tej w Helu. Tym samym ,,zaliczyliśmy” komplet nadbałtyckich latarni zaplanowanych na tą wycieczkę. Z miejscowości półwyspu szczególnie do gustu przypadł nam sam Hel, z urokliwą ulicą Starowiejską, której charakter, mimo turystycznej pstrokacizny, udało się jeszcze zachować. Niewielkie drewniane i murowane rybackie domki wzdłuż głównej niegdyś ulicy, pozostałości ewangelickiego kościoła i port- chętnie wrócimy do Helu poza sezonem, bo pewnie wtedy wygląda jeszcze spokojniej.

Port w Helu
Dotarliśmy do początku Polski
Nieprawdaż?

Muzeum Rybackie w Helu

We wspomnianym byłym kościele ewangelickim urządzono też niewielkie, ale bardzo ciekawe muzeum rybołówstwa. Dowiedzieliśmy się z niego nie tylko o tym, jak w tych rejonach poławiano kiedyś ryby i jaką rolę odgrywał ten fach, ale przy okazji poszerzyliśmy nasze horyzonty o historię tworzenia się Morza Bałtyckiego i poczytaliśmy o teoriach związanych z utworzeniem się helskiego cypla. Ale o tym może (morze?) innym razem… Jak na tak małe i lokalne muzeum wystawa przygotowana jest naprawdę porządnie, a na deser można wdrapać się na byłą kościelną dzwonnicę i pooglądać współczesnych rybaków w akcji.

W Muzeum Rybolowstwa w Helu można dowiedzieć się co nieco o tym starym fachu.
Nad morzem nie może zabraknąć rybnych smakołyków…

Najsłynniejsze miejsce Zatoki Gdańskiej?

Wisienką na torcie była oczywiście wizyta w helskim Fokarium. Miejsca pewnie przesadnie nie trzeba przedstawiać, bo od dekad jest to stały punkt każdej wycieczki nad morze- my też pamiętamy te ,,zielone szkoły”… Mimo tego chętnie się tu wraca aby jeszcze raz, za raptem ,,piątaka”, przyjrzeć się z bliska helskim fokom. Wizyta ma również wymiar edukacyjny, z którego skorzystają bardziej dorośli. Oczywiście sporo uwagi poświęcone jest fokom- historii załamania się gatunku, mozolnym próbom ustabilizowania populacji czy praktycznym wskazówkom o tym jak zachować się, gdy przypadkiem spotkamy fokę na plaży. W telegraficznym skrócie, między innymi dzięki staraniom placówek takich jak ta w Helu i wzrastającej świadomości ekologicznej, foki mają się na tą chwilę całkiem nieźle. Chociażby po taką wiedzę do Fokarium warto się wybrać, na własne oczy zobaczyć, jakie to są mądre i pocieszne zwierzęta.

Niestety dramatycznie wygląda sytuacja morświnów, czyli małych waleni. Jego bałtycka populacja jest w tym momencie krytycznie zagrożona wyginięciem… Słyszeliście o tym? Sami przyznajemy, że nawet nie wiedzieliśmy, jak dokładnie wygląda morświn, a tym bardziej nie znaliśmy ich trudnej sytuacji. Największy, zagrożeniem dla morświnów są połowy ryb (zwierzęta zaplątują się w sieci i duszą się w męczarniach), zanieczyszczenie wód i zagrożenia akustyczne, które dezorientują zwierzęta (np. sporty wodne, transport morski itp). W Bałtyku doliczono się ledwie 450 osobników… Świadomość dotyczącą ryzyka wyginięcia morświnów szerzy helski Dom Morświna- polecamy zajrzeć również tam.

Najsłodsze zwierzaki na całym Półwyspie Helskim! Chrońmy je!

To jest już koniec, nie ma już nic…

W Helu skończyła się nasza nadbałtycka wyprawa. Jeszcze ostatnie zdjęcie przy Kopcu Kaszubów, umowym ,,początku Polski”, ostatni nur w tonie Bałtyku i powoli pakowaliśmy się na ostatni etap naszej podróży – rejs tramwajem wodnym do Gdyni. W sezonie to chyba najlepsza metoda na powrót do Trójmiasta, z którego można udać się w dalszą drogę…

Udało się!
Półwysep z lotu ptaka

Czy warto jechać trasą rowerową R10?

Jak widzicie, nie zawsze trzymaliśmy się słynnej zielonej ,,dziesiątki”. Raz było nam szybciej pojechać inną trasą, kiedy indziej byliśmy ciekawi innej opcji lub po prostu się zgubiliśmy. Trasa jest i w większości miejsc nawet dobrze oznakowana, jednak trzeba się liczyć z tym, że niekiedy jej przebieg może być uciążliwy dla cykloturysty z sakwami. Polecamy na bieżąco studiować mapę i wybierać najwygodniejsze rozwiązania, ale z całą pewnością nie na każdym rowerze trasę rowerową R10 przejechać się da. Jazda na szosówce wymagałby chyba zmiany ponad połowy szlaku i kierowania się drogami asfaltowymi.

Ostatni rzut oka na Hel- już płyniemy w stronę Gdyni
Na rozstaju dróg…

Mapa naszej trasy rowerowej wzdłuż Bałtyku

Zawiera ślad naszej wycieczki (z zaznaczonymi atrakcjami na szlaku), ale również najnowsze ślady lokalnych organizacji turystycznych odpowiedzialnych za infrastrukturę rowerową.

mapa szlaku rowerowego R10
Kliknij na obrazek by przejść do Google Maps

R10 praktycznie

Gdzie spać w tracie przejazdu R10

Mieliśmy zarezerwowaną sporą część noclegów, ale okazało się, że w sumie ze względu na końcówkę sezonu, nie byłoby większego problemu ze znalezieniem kwatery. Niestety, sporo miejsc nie lubi turystów na jedną noc i nawet na portalach takich jak Booking próbuje narzucić dodatkowe opłaty za ,,sprzątanie”- czytajcie uważnie oferty! Przy naszych rowerowych objazdówkach regularnie korzystamy z tego rozwiązania, nauczeni doświadczeniem, które wskazuje, że właściciele małych rodzinnych pensjonatów i agroturystyk często robią problemy z ,,pościeleniem na jedną noc”. Oczywiście trochę to rozumiem, szczególnie w sezonie i w popularnym miejscu, ale jednocześnie uważamy, że padający na twarz i grzecznie zasypiający rowerzyści są prawie ,,turystą-idealnym”;).

Początkowo nie daliśmy informacji o miejscach w których spaliśmy, ale pytaliście się o nie, więc podajemy namiary. Wszystkie były przyjazne rowerzystom (takich szukaliśmy), ale w kategorii cena-jakość na pewno można znaleźć coś innego, więc traktujcie to tylko jako sugestię.

Jeśli nas tekst okazał się dla Ciebie przydatny i planujesz rezerwować noclegi przez booking.com, kliknij proszę poniższy baner. Dla Ciebie cena pozostaje ta sama, a nam Booking odpali część swojej prowizji, którą chętnie wykorzystamy na rozwój bloga. Dziękujemy.

Słyszeliśmy też o śmiałkach, którzy cały wyjazd sypiali pod namiotem. Pól namiotowych po drodze jest sporo, choć gdy w ciągu dnia zleje trochę deszcz, fajnie jest jednak wyspać się w ciepłym łóżku 😉 Tymniemniej da się, wystarczy trochę poszukać 🙂 Aha, pamiętajcie, że teoretycznie rozbijanie się namiotem na plaży wymaga zgody Urzędów Morskich a w parkach narodowych jest niemożliwe.

Kilka propozycji pól namiotywych. Jeśli macie coś do polecenia dajcie znać – dopiszemy.

  • Międzyzdroje – Camping Plaża (4.8 Google)
  • Dziwnów – Camping Korab (4.0 Google)
  • Darłówko- Róża Wiatrów Camping Nr 66 (4.1 Google)
  • Kołobrzeg- Camping Baltic (4.2 Google)
  • Łeba – Camping 21 (4.6 Google)
  • Białagóra – Pole namiotowe „Relaks” (4.4 Google)
  • Władysławowo – Pole Namiotowe Horyzont (4.4 Google)
  • Hel – Helkamp (4.3 Google)

Wyżywienie na szlaku

Jeździliśmy po różnych regionach Polski i trzeba przyznać, że jadąc wzdłuż Bałtyku w sezonie, nie powinno być problemów z sklepami i miejscami na posiłek. Różnego rodzaju barów i sklepów nie brakuje w żadnej nadmorskiej miejscowości, choć z jakością i cenami bywa różnie… Ale gofry znajdą się napewno 😉

Jaki rower na trasę?

Całość przejechaliśmy na dość sfatygowanych jednośladach i spokojnie daliśmy radę- po płaskim terenie nawet jazda z sakwami nie jest przesadnie uciążliwa. Uważać należy jedynie na opisane w tekście fragmenty, które nie nadają się dla podróżujących szosą czy z przyczepką. Generalnie polecamy raczej rowery trekkingowe, bo trasa częściowo przebiega leśnymi drogami.

Tamwaj Wodny Hel – Trójmiasto

Tramwaj wodny kursuje z Helu do Gdańska, Gdyni i Sopotu tylko w wysokim sezonie. Rejs kosztuje 40zł za pasażera i 10 zł za przewóz roweru. Sakwy przed wejściem na pokład trzeba odczepić od roweru. Więcej informacji znajdziecie na stronie Żeglugi Gdańskiej. Doradzono nam, żeby w sezonie kupić bilet wcześniej niż przed samym rejsem ze względu na kolejki i ryzyko wyprzedania biletów. Bilety można nabyć w helskim porcie (niestety nie da się ich kupić online)

Pociąg

przewóz rowerów w PKP to czasami wyższa szkoła jazdy… Warto wiedzieć, że w przypadku nocnych relacji, rower można przewieźć tylko kupując bilet dla 2 klasy. Nie ma możliwości przewozu roweru np. W połączeniu z biletem w wagonie sypialnym czy kuszetką. My obeszliśmy to tak, że kupiliśmy w sumie 3 bilety: dwa obok siebie w 2 klasie (bezprzedziałowej), żeby przewieźć rowery i aby móc się wygodnie położyć na dwóch siedzeniach oraz dodatkowo jeden bilet do wagonu sypialnego- żeby chociaż jedno z nas wyspało się porządnie ;).

Mapy

Obecnie większość osób używa nawigacje ze śladem GPX lub różne aplikacje np. Mapy.cz. My lubimy mieć ze sobą fizyczne mapy, bo nie gubią zasięgu i łatwiej wyszukać na nich ciekawe miejsca na trasie lub blisko niej. My używaliśmy głównie map ExpressMap, dzięki którym mieliśmy dość szeroki ogląd na rowerową trasę na dany dzień. Pomocna będzie też nasza mapka w Google Maps, która przedstawia ciekawe miejsca na trasie.

Poniżej GPX z naszego przejazdu kilka lat temu, który różni się trochę od obecnego przebiegu R10, dlatego jeśli stawiacie na komfort, sprawdźcie linki w przygotowanej przez mapce Google Maps.

Ślad naszej trasy wzdłuż Bałtyku

Data ostatniej aktualizacji:

Pomagamy Wam zaplanować udane wycieczki od 2015 roku, a nasze teksty zawsze były i będą za darmo.

Jeśli uważasz, że warto docenić naszą pracę postaw nam kawkę. Dziękujemy!

117 komentarzy do “Trasa rowerowa R10, czyli rowerem wzdłuż wybrzeża Bałtyku”

  1. Przejechaliśmy w czerwcu (tydzień z Bożym Ciałem) całą trasę od granicy z Niemcami w Świnoujściu do granicy z Rosją w Piaskach. Razem wyszło 530 km, które przejechaliśmy w 8 dni. Dziennie wychodziło miedzy 60 a 80 km. Noclegi przez Booking, wyżywienie w nadmorskich barach, restauracjach i tawernach, śniadanka z produktów z Biedronki, etc. Całkowity koszt dla 2 osób to ok. 4500 zł. Relacja i zdjęcia na mojej stronie: Arekmiz.pl

    Odpowiedz
  2. Super opis, polecił mi tą stronę kolega. Wybieramy się teraz w sierpniu – patrząc na zdjęcia już nie możemy się doczekać. Dzięki

    Odpowiedz
  3. Dlaczego ja nie umiem jeździć na rowerze??:(((
    A niestety młoda już nie jestem, zważywszy na moją kondycję i inne problemy, raczej już nie nauczę się jeździć, a i kwestie finansowe etc.
    A to obecnie najlepsze rozwiązanie takie podróże rowerowe. Ubolewam zawsze że nie mam nawet działki, że tylko w mieście siedzę, nie mam gdzie pojechać, a jeżdżąc na rowerze to co tydzień można by gdzieś śmignąć, czy nawet częściej jak jest czas na to, a ja akurat czasu miałam sporo, zwłaszcza minione dwa lata przesiedziałam w domu, ale i wcześniej nie wyjeżdżałam nigdzie, tyle co lata temu do jednej dużej nadmorskiej miejscowości. I nie znając innych miejsc, gdybym miała teraz wyjechać, to niestety pojechałabym w to znane miejsce, pełne ludzi, kuracjuszy itp :/ A bardzo bym chciała właśnie móc zwiedzić całe wybrzeże. Tylko jak to zrobić?? No jak widać choćby po Was, znowu rozwiązaniem byłby rower, a tak to jak mam przejść całe wybrzeże (plus komunikacja jakaś), gdy jak ostatnio zaczęłam wreszcie troszkę chodzić, to tak na siłę 2h chodzenia powodowało ból nóg, kręgosłupa, na więcej sił już nie było. A nawet w takich nadmorskich sanatoriach to i starsi ludzie mają siły i na zabiegi, i spacery, i basen, i tańce itp. Dołujące to. Brak mi pomocy, bo na pewno fachowcy byliby w stanie doprowadzić mnie do formy systematyczną odpowiednią aktywnością, dietą, suplementacją itp, ale nie potrafiłam tego ogarnąć przez lata, a tym bardziej przy obecnych podwyżkach to już na coraz mniej będzie mnie stać. Nie jestem też zbyt obrotna, by ogarniać sobie noclegi darmowe czy jakieś tanie (z przerażeniem zobaczyłam że w małych miejscowościach bynajmniej nie jest taniej niż np w takim Kołobrzegu, np w Kgu za 200zł można mieć elegancki apartament niedaleko morza, sądziłam więc że w małych miejscowościach to są tańsze noclegi, zwłaszcza na kwaterach, może nie za 50zł no ale 100zł to max, tymczasem pojedyncze najtańsze noclegi widziałam za 160-200zł a reszta wszystko drożej! Niestety dla jednej osoby zawsze drogo wychodzi w porównaniu z tym że przeważnie w tym samym lokum mogłyby mieszkać 2-4 osoby. Po latach stagnacji, depresji, ostatni rok jeszcze mgły mózgowej pocovidowej, to jestem niezaradna jak dziecko. Nic nie umiem zrobić. No ok, znalazłam ten blog, przeczytałam wpis, ale w głowie wiele mi nie zostało, poza tym on dotyczy jednak wyprawy rowerowej. Macie może jakiś pomysł jak można by zwiedzić nadmorskie miejscowości za nieduże pieniądze bez roweru? Czy w ogóle jakieś wycieczki z Warszawy? Przed inflancją kiedyś widziałam że są organizowane co tydzień wycieczki ale sam przejazd autokarem i przewodnik 200zł za dzień. To teraz na pewno jeszcze drożej! A to tylko jednodniowe wycieczki. Kilkudniowe oczywiście były odpowiednio droższe. Szkoda że kiedyś człowiek z tego nie korzystał, bo bliżej do daty śmierci niż narodzin a nawet Polski nie znam 🙁 A teraz to już pewnie nie będę nigdzie jeździć m.in ze względu na koszta. Choć na pewno są ludzie co podróżują tanim kosztem. Ale to trzeba być obrotnym, wygadanym. A to z kierowcą zagadać, a to w sprawie noclegu itp.
    Jesteście w stanie coś podpowiedzieć/poradzić? Póki co może właśnie w temacie wybrzeża?
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Witaj Tessa

      Po pierwsze na rower nigdy nie jest za późno, a jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy z kręgosłupem czy kolanami. Z kolei przejście wybrzeża pieszo, z plecakiem, może być wyzwaniem.

      Kompromisem może być skorzystanie z pociągów i autobusów, oczwyiście całego wybrzeża nie przejdziesz, ale przyjmaniej główne miejscowości da się tak zwiedzić. Dojazd do Świnoujścia, a następnie porusznanie się na zachód korzystająć z pociągów. Niesty nie zawsze zatrzymują się w nadmorskich miejscowościach, tylko w tych położonych bardziej na południe. Wtedy trzeba skorzystać z autobusów np. z Kołobrzegu do Grzybowa lub z dodatkowego pociągu z Koszalina do Ustki.

      Cena zależy od tego kiedy jedziesz (wrzesień będzie tańszy niż sierpień) i od położenia obiektu. Coś 2 km od morza będzie tańsze niż przy samej plaży.

      Pytanie ile masz czasu na zawiedzenie, czy może to być wrzesień kiedy jest taniej itd? Daj znać, może uda się ułożyć jakiś plan?

      Pozdrawiam,
      Tomek

      Odpowiedz
  4. Cześć,
    Czy jest możliwość podesłania śladu gpx?
    Przeczytałem całą relację z Państwa wyprawy i chciałbym przejechać ją tym samym szlakiem.
    Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  5. Witam serdecznie, chcielibysmy zorganizować wypad rodzinny z 10-cio letnim synem, nie cała trasę ew. województwo zachodniopomorskie, mam zapytanie- jak wygląda trasa? jest bezpieczna do jazdy z dzieckiem?

    Odpowiedz
  6. W zeszłym roku miałem okazje jechać rowerem trasą R-10 ze Świnoujścia na Hel…wiele gmin zadbało o swoja część ścieżek rowerowych które są malowniczo położone i super wykonane lecz wiele było w nie najlepszym stanie i z kiepskimi oznaczeniami.Dużo sie dzieje na tych w/w odcinkach i z każdym rokiem wygląda na to że będzie corz lepiej 😉 Suma sumarum przejazd tym szlakiem to piekne widoki, wiele wspaniałych wspomnień i zdjęć! Polecam Wszystkim ten szlak przed lub po zezonie urlopowym ze względu na bardzo dużą ilość turystów którzy nie koniecznie rozumieją cyklistów.Pozdrawiam .

    Odpowiedz
    • Tak, my też jechaliśmy na samej końcówce sezonu i zdecydowanie łatwiej było znaleźć nocleg na jedną noc. Plus część ,,atrakcji” straganowych już się zwijała, co zdecydowanie pomagało w zakresie doznań estetycznych 🙂

      Odpowiedz
  7. Witam

    W tym roku w sierpniu również przejechałem ta trasę rowerem. Przygoda przepyszna. Potwierdzam w całej rozciągłości podane informacje. Zachodniopomorskie infrastrukturę rowerową ma o niebo lepszą niż pomorskie.

    Odpowiedz
    • Zdecydowanie jeden z najpiękniejszych długodystansowych szlaków rowerowych w Polsce. My w ten weekend przejechaliśmy Władysławowo – Piaski (granica z Rosją), objeżdzając tym samym praktycznie całe polskie wybrzeże Bałtyku:) Na pewno będziemy pisać o tym na blogu.

      Odpowiedz
  8. Bardzo dziękujemy za bardzo dobry opis trasy R10 z którego skorzystaliśmy w tym roku. Pogubilismy się w Klukach i przez nieuwagę wylądowaliśmy w samym środku bagien. Było to spore wyzwanie i po łydki woda. Zatem polecam byc uważnym w Klukach. Co do zasady szlak dobrze opisany. Dużo nowych szlaków rowerowych. Jeszcze raz dziękujemy autorowi tych szczegółowych opisów. Pozdrawiam

    Odpowiedz
  9. Cześć. Przeczytałem właśnie Wasze piękne sprawozdanie i mam jedno pytanie. W związku z tym, że sam planuję w tym roku pokonanie tego szlaku wraz z żoną , chciałbym Was zapytać o odcinek pomiędzy Wisełką a Międzywodziem. Jak rozumiem jechaliście szosą (niestety, w sezonie dość niebezpieczną i bez pobocza)? Czy jest jakaś bezpieczna (może i dłuższa) alternatywa dla tej drogi?

    Odpowiedz
    • Też nie lubimy ruchliwych dróg, ale ten odcinek R10 biegnie drogą numer 102. Na szczęście nie mieliśmy w ostatnim tygodniu sierpnia dużego ruchu na niej i ostro daliśmy po pedałałach by szybko zjechać z tej drogi. Naszym planem „B”, gdyby ruch był za duży, było jechać przez Domysłów, Kołczewo i dalej na południe od Jeziora Koprowo przez Chynowo, czyli równolegle do 102. to chyba jedyn opcja.

      Odpowiedz
  10. Co roku jeżdżę rożnymi odcinkami tej trasy, więc może kiedyś się spotkamy. Nigdy jednak nie udało mi się przejechać całości. Mam nadzieję, że znajdę kiedyś kompana do wspólnej wycieczki. W zeszłym roku dojechałem do Mrzeżyna.
    Był już wieczór i trzeba było zawrócić do samochodu w stronę Pobierowa. Więc ruszyłem, ale w lesie między Mrzeżynem a Pogorzelicą (tam jest jednostka wojskowa) trafiłem jeszcze na fajny punkt widokowy, obejrzałem piękny zachód słońca i ruszyłem w las, trochę pogubiłem drogę i zapadła ciemna noc. Więc jechałem sobie sam 15km ciemnym gęstym lasem….niezapomniane wrażenia :)) Pozdrawiam serdecznie.

    Odpowiedz
    • Dzień dobry! Dziękujemy za miłe słowa- cóż, do deszczu nie bardzo da się przygotować- podstawa to wodoodporne sakwy, żeby nie zamókł bagaż i cenne rzeczy. Do tego sztormiak, ewentualnie wodoodporne spodnie kolarskie (do kupienia w internecie) i trochę tańców szamańskich :). Dobra wiadomość jest taka, że w lato wszystko szybciej schnie 😉

      Odpowiedz
  11. Nasza grupa (6 osób) wyruszy z Gdańska (dojazd pociągiem ze Szczecina), przez Władysławowo do Wolina w czerwcu 2020. Noclegi rezerwuję dużo wcześniej na bookingu… jednym słowem dotrzeć do celu trzeba zawsze 😉 Za nami Green Velo.. bajeczny szlak i wiele innych po Polsce, Niemczech. Wasza relacja to dobra baza danych… korzystam, analizuję, poprawiam. I już mogę powiedzieć, że czasami „zbaczamy” z R10. Postaram się uzupełnić wiedzę dotyczącą tych „nielubianych” przez cyklistów miejsc (piachy, mokradła, objazdy) po powrocie. Pozdrawiam z Gorzowa Wlkp.

    Odpowiedz
    • Ania, wielkie dzięki! Życzymy ,,szerokości”. Koniecznie daj znać, jak wymyślisz jakieś ,,sprytniejsze” trasy. No i napisz, co się zmieniło- remontują tą trasę jak szaleni, nie idzie nadążyć :)!

      Odpowiedz
  12. Witam. Dziękuję za wiele cennych uwag dotyczących trasy. Na 60 urodziny funduję sobie oraz żonie w terminie lipiec-sierpień podobną wycieczkę – Świnoujście-Krynica Morska z obowiązkowymi przystankami w każdej z 18 latarni morskich (czynnych i wygaszonych). Zapraszam osoby chętne do kontaktu -oczywiście przez wasz blog – i przeżycia wspaniałej przygody.

    Odpowiedz
  13. Witam i dziękuję za super relację w tym roku prawdopodobnie maj wybieramy sie z synami 11l i 9l w tę samą podróż 😁 ot taki męski wypad jak mama będzie pracować 😉 poradnik napewno się przyda leci łapka za dobrą robotę pozdrawiam Marcin

    Odpowiedz
  14. Witam, właśnie znalazłam opis Waszej rowerowej podróży wzdłuż Bałtyku, super opisana przygoda, fajnie, że prowadzicie tego bloga i udostępniacie innym opis Waszej podróży z sakwami. Właśnie się przygotowywuję do podobnej wyprawy rowerowej szlakiem R 10, polanuję przejechać trasę ze Świnoujścia do Krynicy Morskiej, w 2020r, wstępnie wyznaczyłam sobie już ślady tras na każdy dzień wyprawy i porównam je z Waszą trasą, może przyda się coś poprawić! Za mną już kilka wypraw rowerowych po Polsce, większość sama, w pojedynkę zwiedzam nasz piękny kraj , czasami z koleżanką. Doszłam do podobnych wniosków jak Wy, że więcej wycieczek miałam po Europie, a nie znam tego co jest blisko mnie. I tak zaczęłam stopniowo coraz dalej podróżować na rowerze, aż zrobiły się dwu tygodniowe wyprawy.

    Odpowiedz
    • Bożena! Cudownie jest przeczytać taki komentarz- dziękujemy bardzo! Cieszymy się, że możemy choć w niewielkim stopniu pomóc w planowaniu kolejnych wypraw i realizowaniu nowych podróżniczych marzeń.To mobilizuje nas do robienia tego dalej! Zazdrościmy, że R10 masz jeszcze przed sobą-słyszeliśmy, że od naszego wyjazdu infrastruktura jeszcze się poprawiła,podziel się wiec z nami swoimi wrażeniami. Czekamy na Twoją relację!

      Odpowiedz
  15. Wczoraj skończyłyśmy wyprawę rowerową z Malborka przez Gdańsk, Hel do Ustki. Ścieżka rowerowa z Helu do Juraty fatalna, szlak R-10 w woj. pomorskim słabo oznakowany. Widzę że nic się nie zmieniło od czasu Waszej wyprawy.
    Mimo wszystko polecam, masę wrażeń, trochę niespodzianek i wspaniałe wspomnienia. Pozdrawiamy 4 podróżniczki

    Odpowiedz
  16. It looks a very interesting report. I have been thinking to do this route for some time, and it has motivated me to try it next year. If anyone would be prepared to do a rough translation into English, I would be more than happy to help by smoothing over any rough edges. That way the route can be more available to a wider public.
    Thanks

    Odpowiedz
    • Hey Roger! You’re right to the point- we’ve been thinking of translating all of our text into English, following the same logic :). Time is the only limitation here :S . However, if you need any guidance before you head off, let us know via email (polskapogodzinach@yahoo.com) and we’ll be happy to provide you with all the info you need in English. 🙂 Cheers!

      Odpowiedz
  17. Aby ominąć kocie łby na odcinku z Pogorzelicy do Mrzeżyna polecam drogę przez las. Wyjeżdżamy ul Leśną z Pogorzelicy i zaraz za jeziorem Konarzewo jest odbicie w prawo w las, pierwsze oznakowane więc nie powinno być problemu. Dalej leśna ale ubita droga prowadzi trochę zakolami (omija bazę wojskową od południa) aż do punktu widokowego Pogorzelica-Mrzeżyno i tam wracamy na trasę. Drogę widać na GoogleMaps więc nie powinno być problemu.
    Stracimy trochę nadbrzeżnych widoków ale ominięcie tych kocich łbów jest tego warte tym bardziej że w lesie mnóstwo brusznicy (koniec lipca 🙂 )

    Odpowiedz
  18. Tak. Obok Mielna była robiona ścieżka rowerowa i trzeba było objeżdżać, wcześniej za Kołobrzegiem też trwały pracę (nie pamiętam już gdzie) ale dało się spokojnie przejechać.
    A z rad praktycznych to jeszcze mogę dodać, że w razie potrzeby dętkę można kupić w niektórych wypożyczalniach rowerowych.
    Noclegi radzę rezerwować raczej później, niż wcześniej (złapałem gumę i potem lekko się zgubiłem przez co do Łeby dojechałem po zmroku).
    Z miejsc do jedzenia oprócz wspomianej na blogu Zagrody Śledziowej polecam kanapki ze śledziem (śledźo bulka) w Darłówku,
    Czary & Mary w Łebie, gdzie obsługa była tak miła, że zrobiła mi pizzę po zamknięciu kuchni, mają tam również dobre piwo i podobno bardzo dobre burgery
    smażalnie ryb Fala na Helu, gdzie nie jest najtaniej, ale jest smacznie i można świętować koniec wyprawy craftowym piwem.

    Odpowiedz
    • Dziękujemy za wszystkie uwagi odnośnie R10. Napewno przydadzą się kolejnym podróżującym wzdłuż Bałtyku 🙂 Uzbierało się tych komentarzy. Za wszystkie dziękujemi i chyba niedługo będziemy musieli zrobić podsumowanie Waszych sugestii jedzeniowych, noclegowych itd. w osobnym podpunkcie tekstu:)

      Odpowiedz
  19. Dziękuje za udostępnienie mapy na google maps. Bardzo mi się przydała.
    Co to samej trasy, to jest super fajna poza centrami wszystkich turystycznych miejscowości, gdzie nagromadzenie kiczu i przasności w sezonie wysokim (lipiec) jest na strasznie wysokim poziomie.
    Co do noclegów to bookojąc je z dnia na dzień z bookingu w lipcu nie miałęm żadnego problemu ze znalezieniem czegoś na jedną noc.
    Jeśli chodzi o samą jakoś trasy rowerowej to uogólniając -> zachodniopomorskie – piękny i płaski asfalt jako ścieżka rowerowa, pomorskie (oprócz Helu) – płyty betonowe, korzenie, scieżki w lesie, piach z wydm i dziury w asfalcie.

    Odpowiedz
    • Super, że mogliśmy pomóc i dziękujemy za zwięzłe podsumowanie swoich wrażen z R10. I za potwierdzenie, że można rezerwować noclegi z dnia na dzień. PS Czy trwały prace na nowych odcinkach tras rowerowych?

      Odpowiedz
  20. Czytając Wasz opis trasy aż się chce wsiąść na rower i ruszyć w tą piękną trasę! Świetnie opisana podróż która nie jednego zapewne zainspiruje do przejechania r10 a tak się składa że mam nadzieję w sierpniu zrealizować również swoje marzenie…
    Ślę wyrazy uznania dla Was za chęć podzielenia się opisem z tej podróży bo wiem ile trzeba mieć determinacji aby po całym dniu jazdy, chciało się jeszcze napisać o tym dniu👍 Czytając takie relacje z wyjazdów „budzicie” w ludziach chęć do ruszenia się z przed TV i poznania pięknych miejsc w Polsce. Mam nadzieję że wszystkim czytającym się zacznie „chcieć” a Wam doda skrzydeł w tworzeniu dalszych tak pięknych opisów jak ten. Pozdrawiam ze Śląska…. i może do zobaczenia na jakimś szlaku😀

    Odpowiedz
    • Cieszymy się, że czas i wysiłek poświęcony na przygotowanie tej relacji, jednym pomaga przygotowac się do wypadu, a jeszcze innych inspiruje do podobnego wyjazdu:)
      Pozdrawiamy i do zobaczenia na szlaku!

      PS Z dużym opóźnieniem, ale wreszcie dodalismy mapkę z R10. W najbliższym czasie postaramy się uzupełnić ją o dodatkowe informacje.

      Odpowiedz
  21. Ouu ale super! Akurat planujemy zwiedzanie Międzyzdrojów i Wolińskiego Parku Narodowego. Państwa artykuł bardzo nam pomógł 🙂 choć pojechli Państwo dalej nie wątpimy, że wrócimy tu jeszcze raz i podchwycimy Państwa rady by też zaliczyć trasę od granicy PL&DE aż na Hel 😉
    Życzymy Państwu dużo zdrówka, by mieli Państwo dużo siły na zwiedzanie kolejnych malowniczych zakątków naszej pięknej Polski.

    Odpowiedz
      • Bardzo dziękujemy za wyczerpujący i ciekawy opis ŚLADAMI LATARNI wybieramy się z mężem w sierpniu 2020 oczywiście kochani Waszymi śladami, mamy nad,ieję że się uda😃

        Odpowiedz
        • Witam!
          Super relacja. Tez chciałbym zrobić taką trasę z żoną. Proszę o informację czy wg was realnym jest pokonanie tej trasy poza głównym sezonem? Np. czerwiec lub wrzesień? Nie chcielibyśmy sie pakować w totalny szczyt wakacyjny ale pytanie czy nie będzie wtedy problemów z noclegami (opcja namiot nie wchodzi w grę). Proszę również o informację jak dużą część trasy trzeba pokonać drogami asfaltowymi tam gdzie jest duży ruch samochodowy. Z żoną raczej unikamy takich tras ze względu na ryzyko wypadku bo ludzie jeżdżą jak wariaci. Jesteśmy raczej fanami ścieżek rowerowych, leśnych, polnych i szutrowych, gdzie człowiek łapie oddech i ma trochę spokoju. Z góry dzięki za pomocne rady no i dzięki za inspirację 🙂
          Pozdrawiam
          Maniek

          Odpowiedz
          • My jechaliśmy na przełomie sierpnia i września. Czuć było już atmosferę końca wakacji bo zaczęło się zwijanie punktów gastronomicznych i rozrywkowych. Też nie lubimy tłumów i dla na było już ok.
            Zarówno w czerwcu, jak i we wrześniu, bez problemu znajdziecie jakąś kwaterę. My używaliśmy Bookingu i nie było problemu, znaleźlismy kilka tanich i przyjaznych rowerzystom miejsc. Czerwiec oferuje dużo dłuższe dni i Bałtyk jest średnio cieplejszy. Wrzesień w ostatnich latach oferuje super pogodę na rowery:)

            Jeśli chodzi o ilość dróg to widać na naszej mapce lub jeszcze lepiej (buduja nowe obiazdy i ścieżki) na oficjalnej stronie województwa zachodniopomorskiego http://www.trasyrowerowe.wzp.pl/.

          • Właśnie wróciliśmy, Świnoujście -Gdańsk, żadnych tłumów tj. można ich było uniknąć, ścieżki rowerowe – niestety prawie puste. R10 często gubiła się ale to był nasz kolejny raz i nie był to problem, jechaliśmy bardziej atrakcyjnymi bo przy morzu. Uwaga do relacji: z Pogorzelicy nie trzeba jechać kocimi łbami i przez jednostkę wojskową. To masakryczne, obok wiedzie droga kiedyś piesza a teraz niebieska rowerowa i nie dojeżdżając do jednostki skręcić w szlak czerwony. Super opcja

          • Dziękujemy za wskazówkę odnośnie objazdu, który przegapiliśmy albo pojawił się ostatnio. Ponoć Zachodniopomorskie i Pomorskie pracują nad poprawą jakości trasy R10:) Skoro byłaś już tyle razy, to może widzisz te zmiany? Chętnie byśmy wrócili na poprawioną R10 za jakiś czas:)

  22. Dopiero zaczynam swoją przygodę z rowerem.
    Wasz opis R10 mnie mega zainspirował.
    Może w niedalekiej przyszłości to zrealizuje.

    Odpowiedz
  23. Cudowna wyprawa – nasze marzenie, być może w tym roku, być może… 🙂 Chciałabym zapytać o kilka praktycznych rad: czy zarezerwowaliście sobie noclegi z wyprzedzeniem? czy robiliście to z dnia na dzień? co warto zabrać? taki mini niezbędnik ciuchowo-kosmetyczny okiem kobiety; pisałaś też o tym, że dołączycie szczegółową mapkę trasy, na pewno się przyda, czekamy z niecierpliwością.
    My polecamy ścieżki rowerowe w Szklarskiej Porębie, w okolicach Jakuszyc oraz Świeradów Zdrój.
    Pozdrawiam serdecznie!

    Odpowiedz
    • Hej! Doskonały pomysł, polecamy! Mapkę dołączymy, dzięki za przypomnienie 🙂
      Noclegi rezerwowaliśmy, bo była to końcówka sierpnia, ale już w tak późnowakacyjnym terminie nie było to konieczne- następnym razem jechalibyśmy raczej ,,na żywioł”. W wakacje jednak trzeba uważać, ba, radzę czytać dokładnie szczegóły ofert na bookingu, bo nierzadko biorą dodatkowe opłaty za sprzątanie, żeby zniechęcić jednorazowych gości.
      Niezbędnik? Cóż, nauczyłam się być minimalistką- przede wszystkim trzeba być przygtowanym na zmiany pogody- ubiór na cebulkę, wraz z wiatroszczelnymi i wodoszczelnymi opcjami. Ja wolę mieć długi rękaw i gołe nogi niż marznąć ,,powyżej pasa”. Z butów polecam sandały sportowe (z zabudowanymi palcami), bo sprawdzają się zarówno w ciepłe dni, jak i przy deszczu- szybko schną ;). Sztormiak, jakiś softshell, może spodnie przeciwdeszczowe, trochę szybkoschnących szortów i bluzek, zestaw do kąpieli w Bałtyku (taktaktak!), ręcznik szybkoschnący z mikrofibry, trochę kosmetyków (my zawsze bierzemy jakieś hotelowe próbki, żeby nie wozić opakowań), filtr na słońce, spray na kleszcze i tyle :). W sumie wszystko można kupić po drodze, w każdej miejscowości są sklepy, drogerie, apteki… 🙂

      W Szklarskiej byliśmy, a na Świeradów ostrzymy ząbki- dzięki za przypomniennie 🙂

      Odpowiedz
  24. Byłem tam i ja z kolegą z pracy. Jesteśmy nie pierwszej młodości, ale daliśmy radę. To było w czerwcu 2018 i różnic było niemało. Przede wszystkim od końca maja do drugiej połowy czerwca wiały w Polsce wiatry… wschodnie:).
    Zaczęliśmy od Szczecina, do którego dotarliśmy pociągiem i pierwszy nocleg mieliśmy w Nowym Warpnie (cóż za urocze miasto!), a drugiego dnia objechaliśmy Zalew Szczeciński przez Niemcy lądując na nocleg w Świnoujściu.
    Trzeci dzień zaczęliśmy od przeprawy promem i spotkania dzika na drodze R10 może ze 300m od zejścia z promu:). Zajechaliśmy pod latarnię i… dawaj szukać, gdzie to R10 dalej prowadzi. Gdy na podstawie map okazało się, że z okolicy latarni trzeba się wbić w las w coś, co przypominało drogę wyjeżdżoną w lesie wczoraj przez ciężkie maszyny do pozyskiwania drewna, złapaliśmy się za głowy. Zero oznakowania aż do Międzyzdrojów. Piachy, korzenie, trawska, resztki gałęzi. Nie tylko my mieliśmy ten problem. Byli tam i polscy, i zagraniczni (w większości niemieccy) turyści. W samych Międzyzdrojach jeden ze znaków kazał skręcić R10 w prawo, choć nie było takiej możliwości. Pojechaliśmy dalej i kilkaset metrów dalej kolejny znak R10 pokazywał jazdę na wprost:). Dopiero przejazd piękną drogą leśną przez Woliński Park Narodowy dał nam nieco oddechu. Z R10 zboczyliśmy świadomie do samego Wolina, a po drugiej stronie Dziwnej dotarliśmy znów nad Bałtyk przez Kamień Pomorski w okolice Pobierowa i tu – już asfaltami przez okolice Niechorza – do noclegu znalezionego w pensjonacie „Dwie Podkowy” w okolicy Trzebiatowa (polecam, miasto również śliczne).
    Dzień czwarty to jazda dalej na wschód. Fantastyczny wjazd do Kołobrzegu – zgodnie z tym, co napisano w powyższej relacji. I fantastyczny wyjazd… do czasu. Jakieś 8km za Kołobrzegiem okazało się, że szlak jest nieprzejezdny, jest tam jakaś budowana kładka, czy most. Bez szans na objazd „skrótem” – konieczny był powrót do miasta i… jazda DK11. Kto nie jechał, ten nie wie, co to jazda ok. 40km do Koszalina drogą krajową. Tak, wiem, można było odbić wcześniej bliżej morza, ale po doświadczeniach z z cofaniem się w Kołobrzegu zupełnie nam przeszło. Ostatecznie nocowaliśmy w agro w okolicy Darłowa.
    Dzień piąty – cel: Łeba. Z Darłówka rzekomo gotowa już droga dla rowerów budowana gdzieś od 2013r. okazała się… nadal być w budowie i w większości dla nas niedostępna. Piachy, lasy, a nawet kawałek plaży. Oczywiście z rowerami i sakwami. Od Jarosławca do okolic Rowów mniej więcej jechaliśmy tak, jak opisano wyżej. Następnie tuż przed Słowińskim Parkiem Narodowym ostrzeżono nas, by ominąć szerokim łukiem Kluki i „szlak” wzdłuż jeziora Łebsko. Nauczeni wcześniejszymi doświadczeniami nie dyskutowaliśmy, tylko nadrobiliśmy ok. 30km asfaltami, by ok. 23-ej zameldować się w Łebie.
    Dzień szósty – cel: Władysławowo. Najgorszy był początek, tuż za Łebą R10 poprowadziła nas leśną, piaszczystą drogą, w zasadzie bez szans jazdy, dało się tylko prowadzić rower. Nie byłoby w tym dla nas nic nowego, gdyby nie całe roje much, atakujących nas tam bez litości. Dalej po raz kolejny zbaczaliśmy z R10 i często wybieraliśmy asfalty. Na stacji PKP Władysławowo zameldowaliśmy się ok. godz. 16. Ufff…

    W naszej opinii szlak jest jednak oznakowany i przygotowany fatalnie, poza nielicznymi wyjątkami. Widać, że trochę się to wciągu roku zmieniło, ale do szału jeszcze sporo brakuje…

    Odpowiedz
    • Dziękujemy za pełną przygód i zwrotów akcji relację:) Miło się czyta wrażenia innych rowerzystów jadących R10.
      Też gubiliśmy szlak i grzęźliśmy w piachu. Mimo to trasa bardzo nam się podobała i ma według nas ogromny rowerowy potencjał.
      Mamy wrażenie, że odcinki które Was blokowały w czerwcu, we wrzesniu były już gotowe;)
      Do zobaczenia na trasie!

      Odpowiedz
  25. Witam. W październiku 2018 przejechałam tą samą trasę wraz z kolegą. 6 noclegów 650 km. Dodam, że ja mam 52, a kolego 67 lat. Zahaczyliśmy o niemiecką część wyspy Uznam, Hel oraz przez Władysławowo do Gdańska. Górki za Międzyzdrojami najbardziej dały mi w kość, z dodatkowych atrakcji to zjazd złą drogą i powrót do miejscowości Wicko. Dodatkowe 30 km, które mnie zmęczyły totalnie. Pozostała część trasy bardzo różnorodna, lecz zdecydowanie do przejechania z czystą przyjemnością. PKP z Wrocławia zdecydowanie się nie spisało. Gdzieś w okolicy Poznania zepsuło się ogrzewanie, więc przenieśliśmy się do innego przedziału, nie do końca widząc rowery. A z Gdańska to była nerwówka. Nie udało nam się kupić jednego biletu, bo już nie było miejsc na rowery. Jakie było nasze zdziwienie, ja okazało się, że tylko nasze dwa rowery podróżują tym pociągiem ?!? Konduktor za to był bardzo miły i sprzedał nam w/w bilet. Pogodę mieliśmy wyborową, a kawa przy fontannie Neptuna w Gdańsku po 650 km smakowała wyśmienicie. Polecam wszystkim tą piękną i wspaniałą trasę. Właśnie się przygotowuję do kolejnej. W kwietniu jadę z Przemyśla do Białegostoku, a w październiku ściana zachodnia. Teraz w planie 600 km, będzie z 750 km. Bardzo ciekawa wyprawa. Pozdrawiam wszystkich na szlaku Green Velo i dziękuję za wspaniałe wpisy na blogu. Małgorzata

    Odpowiedz
    • To my dziękujemy za bardzo ciekawe uzupełnienie naszego wpisu z R10. Jak widać, jeden szlak, wiele wspomnień. I to jest piękne:)
      Co do pociągów, to zawsze nimi przewozimy rowery z jednego końca Polski na drugi. Niestety w okresie wakacyjnym miejsca rowerowe są deficytowe np. w Pendolino jest tylko kilka miejsc. Dużo lepiej spisują się stare wagony, tam można upakować sporo rowerów;) Może w Waszym przypadku jakaś duża grupa nie dojechała na czas?:)
      Okolice Przemyśla sa rowerowo piękne, ale kondycyjnie wymagające. My byliśmy na południe od miasta oraz objechaliśmy szlak Twierdzy Przemyśl.
      Życzymy super przygody na Green Velo i na zachodzie Polski – my wybiermay się wiosną do lubuskiego.

      Odpowiedz
    • Cieszymy się, że mogliśmy pomóc. Kiedy już dojdzie do wycieczki rowerowej życzymy pięknej pogody wzdłuż całego wybrzeża Bałtyku:)
      PS do wpisu dołączymy jeszcze szczegółową mapkę naszej trasy – być może się przyda:)

      Odpowiedz
  26. Cześć,w sierpniu przejechaliśmy od Świnoujścia do Piasek(18 dni) z kilkoma przystankami na opalanie,zwiedzanie i ogólne pobyczenie się .Ze zdjęć widzę,że niektóre ścieżki zostały dokończone w sumie w około 2 tygodnie:)Byliśmy z mężem w takiej trasie jak Wy 3 lata temu i widać znaczną poprawę ścieżek przez ten czas:)czytając różne blogi łapie się na tym,że pomimo map jeździmy różnymi drogami i to jest fajne,że można o tym poczytać i porównać:)co do tej trasy Łazy-Dąbki to koszmar,właśnie 3 lata temu chcąc skrócić drogę wybraliśmy plażę-horror,dodam,że jeździmy z całym ładunkiem(namiot,śpiwory,karimaty i jakaś tycia kuchenka),dlatego mądrzejsi o tą wiedzę tym razem wybraliśmy drogę wokół jeziora:)co do terenów wojskowych to faktycznie widma,drogi z kocich łbów dają popalić:)
    Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia na jakimś szlak:)

    Odpowiedz
    • Cześć. Czyli nie jest tak źle i przez ostatnie 3 lata sporo zrobiono w sprawie ścieżek rowerowych wzdłuż Bałtyku – zawsze chciałoby się więcej ;). Co najważniejsze to nie koniec, bo jak jechaliśmy wciąż trwały prace na kilku odcinkach, więc będzie tylko lepiej!
      A jeśli chodzi o drogi którymi jeździmy to chyba przez 90% szlaku jedzie się podobnie, ale są smaczki na trasie np. taki obiazd Kluki – Łeba to na trzy sposoby można zrobić:D Czy wspomniane przez Ciebie Łazy-Dąbki, nam się upiekło;)
      Pozdrawiamy i do zobaczenia, gdzieś na szlaku:)

      Odpowiedz
  27. Czesc Piekna trasa. Ja w sierpniu z 6 letnia corka przejechalem R10 ze Swinoujscia na Hel. Ciagnalem doczepke polaczona ze swoim rowerem, sakwy, 2 spiwory, namiot oraz 2 karimaty. Dodatkowo garnki, butle gazowa itd. Mloda do dzis mówi ze to najlepsza wyprawa jej życia. Najgorsze miejsce to pomiedzy Dąbkami a Dąbkowicami jak chcielismy skrocic trase i na plazy wyladowalismy. Okolo 6km po plazy trzeba bylo ciagnac rower albo pchac za to młoda miala najlepsza przygode gdyz ganiala od morza do mnie nie czujac zmeczenia 😉 Pozdrawiam

    Odpowiedz
  28. Z przyjemnością przeczytałem opis Waszej trasy rowerowej i poczułem się tak jakbym jakbym przejechał ją powtórnie.Na 60-te urodziny zrobiłem sobie prezent i samotnie 1 września 2018 r. z Krakowa 17,19 – 14 godzin do Świnoujścia i prawie szlakiem R 10 na Hel.Statkiem przepłynąłem do Gdyni , dalej przez Sopot do Gdańska.Powrót
    po koszmarnej nocy ( bo nie każdy pociąg zabiera rowerzystę) 6,51 dnia 9 września.W pełni podzielam Wasze uwagi i zachwyt przy pokonywaniu tej trasy
    Serdecznie pozdrawiam
    Jan – Myślenice

    Odpowiedz
    • Trochę póżno przeczytałem Twój wpis ale stwierdziłem że muszę Ci odpowiedzieć; – równo miesiąc przed Tobą , też w 60 -te urodziny samotnie zrobilem R 10,frajda niesamowita , przygoda zycia. Z powrotem też PKP nocny do Szklarskiej bezpośrednio z Helu przez Poznań gdzie wysiadłem, cała noc na stojaka z rowerem przy WC. ale dojechałem ! ! ! . W 2019 powtórzyłem znów R 10 ale już z kolegą emerytem / który kilka lat temu miał zawał /. Jazda we dwóch też ma swoje plusy. Było super i kto wie czy jeszcze tego nie powtórzymy ale pociągniemy wtedy aż do Krynicy Morskiej a w tym roku planujemy Odra – Nysa czyli Zgorzelec – Świnoujście . Pozdrawiam Krzysztof z Sierakowa

      Odpowiedz
      • No i ja się pochwalę, że w 2017r. przejechałem tą trasę. Jest bardzo przyjemna ale zasmuca mnie widok wczasowych wsi, toż to całkowity brak harmonii w zagospodarowaniu, masa jarmarcznych bud, zapach tłuszczu przy smażalniach i tłumy wczasowiczów. Ale warto było pojechać, może w tym roku tez się skuszę bo to fajne uczucie codziennie posiedzieć na innej plaży. A jeśli chodzi o wpis Krzysztofa, to polecam trasę Odra -Nysa zacząć od źródeł Nysy koło Liberca, ten odcinek do Zgorzelca jest najciekawszy i w większości z górki :). Pozdrawiam Romuald z Zielonej Góry.

        Odpowiedz
    • To moje marzenie, zrobić taką trasę. Dlatego z zapartym tchem czytałam Wasza relacje. Zdjęcia,tekst wspaniałe obrazuje przygodę jaka przeżyliście. Z pewnością planując trasę i
      szukając śmiałka do wspólnego wyzwania będę kierować się Państwa poradami. Pozdrawiam.

      Odpowiedz
      • Świetna relacja! Planuję te trasę we wrześniu, a ona mnie tylko utwierdziła w przekonaniu, że warto :). Mam jedno pytanie techniczne: jaki rower polecasz na nią zabrać? Jestem właścicielką typowo górskiego MTB i standardowego roweru miejskiego z dość cienkimi oponami i niedużym bieżnikiem. Będę wdzięczna za podpowiedź :). Pozdrawiam serdecznie!

        Odpowiedz
      • Nie mam za bardzo doświadczenia na takie wyprawy. Musiałbym zmienić sobie rower i go za zbroić, ale to nie jest problem, problemem jest to że nie za bardzo mam z kim, a samemu to trochę kicha.
        Mimo wszystko planuję w tym roku przejechać tą trasę.

        Odpowiedz
      • Witam Pani Ewo. Ja także marze o przejechaniu tej malowniczej trasy ! Niestety w pracy namawiam kolegów ale każdy się wykręca może razem pokonamy te trasę ! Jeśli jest Pani zainteresowana na taka podroż to możemy się razem wybrać.

        Odpowiedz
  29. Wspaniały opis waszej podróży. Jak bym chciał tak spędzać czas, jak wam zazdroszczę. Niestety mój charakter pracy skupia się głównie w sezonie lata. Poznaję miejsce wzdłuż Półwyspu helskiego zdjęcie pochodzi gdzieś w okolicy Chałup 🙂 może Kuźnicy Jastarni bo trasa rowerem do Helu jest mi dobrze znana.
    Na przyszłość polecę wam wspaniałe całoroczne noclegi w Helu gdzie właściciele oddają świetny nadmorski klimat, gdzie otrzymacie możliwość wynajmu na jedną noc, gdzie dostaniecie bezpłatny parking, lub darmowy garaż na wasze rowery, napoje, kawa, herbata i nie wiem co jeszcze w cenie noclegu. Helski Apartament nie odbiega standardem od dobrego zakwaterowania w Hotelu

    Odpowiedz
      • Jest super miejsce dla rowerzystów w miejscowości Zaleskie – Uroczysko nad Stawem – (na przeciwko zabytkowego XVIII wiecznego pałacu i kościółka – które bezwzględnie trzeba zobaczyć). Uroczysko nad Stawem to cudowne, klimatyczne miejsce, gdzie można poza wypoczynkiem (w bardzo dobrych warunkach), zregenerować siły wędkując nad stawem, rozpalić ognisko, pobiesiadować. Możliwy jest nocleg jednodniowy – właśnie z myślą o rowerzystach 🙂 podróżujących R10. Jest też możliwe rozbicie namiotu.
        Na miejscu można zjeść domowy obiad – po wcześniejszym uzgodnieniu tego z właścicielem.

        Odpowiedz
  30. V3? To były działa nadbrzeżne z wielostopniowym ładunkiem miotajacym, nad kanałem la.manche, które w teorii miały umożliwić bezpośredni ostrzał Londynu. Natomiast tam zajmowano się V2 czyli rakietami.

    Tereny znam, ale z różnych wakacji, w całości nie udało mi się ich zwiedzić, a szkoda. Przygoda świetna. Czyli następna taka akcja to z Gdańska nad Zalew Wiślany?

    Sam tym pociagiem jezdziłem z Przemyśla do Szczecina. Świetna zabawa jak się ma bilet studencki i dużo wolnego czasu.

    Odpowiedz
    • >>>Natomiast tam zajmowano się V2 czyli rakietami. <<<
      Aaaaaaale bzdura, nie wiesz o czym mówisz, to się nie odzywaj. Coś tam słyszałeś, ale zapomniałeś. Działa wielokomorowe – to się zgadza. Dokładnie w miejscowości Wicko, pomiędzy Lubinem, a Międzyzdrojami znajdują się resztki poligonu doświadczalnego V3. Natomiast V2 bylo budowane i testowane w pobliskim Peenemunde. Działa V3 w Wicku (było ich tam kilka) strzelały pociskami, które lądowały w Bałtyku. Po próbach miano je prenieść do Francji, gdzie jako kolejna cudowna broń miały ostrzeliwać Londyn.
      Mieszkałem tam 8 lat i interesuję się historią…

      Odpowiedz
      • jacku-placku, uwielbiamy merytoryczne dyskusje pod naszymi postami, ale prosimy bez określeń typu ,,nie odzywaj się”. Każdy może tu napisać, co wie najlepiej i każdy może to merytorycznie sprostować. Ale prosimy bez złośliwości;)

        Odpowiedz

Dodaj komentarz