Bolonia – najstarszy uniwersytet Europy, Kopernik i inne atrakcje

Po zwiedzeniu Modeny i Parmy dotarliśmy w końcu z powrotem do Bolonii – wiekowej staruszki, która w porównaniu z poprzednimi miastami sprawiła wrażenie rozległej metropolii. Bolonia ze swoim niewielkim lotniskiem, do którego latają tanie linie lotnicze, stanowi częsty punkt odwiedzin polskich turystów, już od czasów Mikołaja Kopernika, którego pobyt upamiętnia tablica na jednym z budynkówJ. Absolutnie nie ma się czemu dziwić, bo po tym mieście z ponad 2000- letnią tradycją można się pewnie włóczyć tygodniami. Problem pojawia się jednak, gdy Bolonia stanowi zaledwie jeden punkt na trasie dłuższej wycieczki.

Jak w tak dużym i historycznym mieście wybrać tak zwany „must-see”, czyli absolutnie koniecznie do zobaczenia miejsca? Choć o gustach się podobno nie dyskutuje, przedstawiamy Wam naszą ściągawkę z pięcioma miejscami, które na nas zrobiły największe wrażenie, a które można obejrzeć w ciagu zaledwie trzygodzinnego spaceru.

Bolonia Wlochy-9357

Największe atrakcje Bolonii

Bazylika św. Stefana

Nie możemy napisać, że to schowany boloński klejnot o którym wiedzą tylko nieliczni, bo w Bazylice św. Stefana znajdziecie turystów z całego świata. Jednak mimo swojej popularności, to miejsce zdawało nam się być enklawą spokoju w szturmowanym przez turystów mieście.

Bolonia Wlochy-9284

Może to kwestia tego, że każdy jakoś tak zwalnia na placu św. Stefana i uważnie rozgląda się dokoła, zachwycony jego urokiem, a zmęczeni zwiedzaniem turyści przysiadają przy arkadach, opierając się o kolumny lub chowając w cieniu przed promieniami słońca.

Bolonia Wlochy-9297

A może skromne blaknące kapliczki, zakamarki, wąskie korytarze i dziedziniec ze studnią przywodzą na myśl maleńkie sielankowe opactwa, pozwalając zapomnieć,że znajdujemy się w centrum zabieganego miasta.

Bolonia Wlochy-9293

Tu wszystko zdawało się być na miejscu, każdy wzór cegieł, łuk czy kolumna- nawet tłusty kot, który łaskawie pozwalał się głaskać idealnie komponował się z ciepłym odcieniem murów.

Bolonia Wlochy-9291

Archiginnasio

Przechodząc ulicą Via dell’Archiginnasio, koniecznie zerknijcie na podwórko bolońskiego Archiginnasio – niegdyś najważniejszego budynku uniwersyteckiego.

Bolonia Wlochy-9229

To tu kształcili się legisti, czyli prawnicy i artisti, czyli uczniowie sztuk humanistycznych, uczęszczając na wykłady do audytorium i studiując opasłe księgi w Biblioteca dell’Archiginnasio.

Bolonia Wlochy-9231

Choć w samej bibliotece Archiginnasio, podobno największej w całej prowincji, nie byliśmy, koniecznie chcieliśmy zerknąć na dziedziniec budynku i przyjrzeć się herbom uczniów i nauczycieli tej znamienitej placówki. Dziedziniec ten otwarty jest dla każdego i jeśli nie zamierzacie wybrać się do dzielnicy uniwerysteckiej, to właśnie tu poczujecie naukowego ducha Bolonii. 

Bolonia Wlochy-9234

Na ścianach można doliczyć się aż 6000 różnych herbów (co czyni je największym ściennym zbiorem herladycznym na świecie), ale nie myślcie, że każdy żak mógł tak po prostu zostawić po sobie ten nietypowy ślad – aby dostąpić tego zaszczytu trzeba było być kimś w rodzaju przewodniczącego grupy, reprezentantem swojego miejsca zamieszkania- oprócz imienia i herbu uwieczniono właśnie „ojczyznę” danego studenta.

Zgubić się na Via Clavature

Uliczka Via Clavature to dla nas esencja włoskiego miasta- sklepiki z regionalnym jedzeniem, klimatyczne knajpki, niewielkie bary, a wszystko to ściśnięte pomiędzy masywnymi renesansowymi budynkami, których historyczność zdaje się przytłaczać przestrzeń.

Bolonia Wlochy-9264

W Bolonii każdy większy budynek okazuje się być jakimś palazzo, a szyja aż boli od zadzierania głowy i podziwiania ich przepychu.

Wieże i jak się miasto strzeże

Choć w głowie może się zakręcić przy wchodzeniu krętą i wąską klatką schodową, na  jakąś bolońską wieżę należy wejść  i z góry spojrzeć na rdzawo-biszkoptowe dachy  Bolonii.

Bolonia Wlochy-9449
Bolonia Wlochy-9440

To właśnie z tej perspektywy najlepiej studiować siatkę miasta, podziwiać kopuły kościołów i rozejrzeć się po całej okolicy. Wszak wieże pełniły w swoim czasie funkcje obronne, w związku z czym są naturalnym punktem widokowym, z którego można dostrzec nawet granice miasta. Ze 180 wieży w Bolonii do dziś pozostało ich niecałe 20, służą np. jako hotele lub zwykłe mieszkania.

Bolonia Wlochy-9330

Dwie najsłynniejsze- Le due torri, dwie wieże, noszące pięknie brzmiące imiona: Asinelli (ta wyższa)  i Gerisenda I(niższa, pochylająca się) stanowią jeden z najbardziej charakterystycznych elementów bolońskiego krajobrazu. Na tą nieprzechylającą się wieżę można się za drobną opłatą wdrapać i z prawie 70 metrów przyglądać się kłębiącym się na Piazza Maggiore grupom turystów.

Bolonia Wlochy-9335

Cattedrale Metropolitana

Stojąc na skrzyżowaniu Via Independeza i Via Rizzoli wzrok naturalnie zmierza w stronę Piazza del Nettuno i słynnego bolońskiego posągu (o którym niżej). Warto jednak podejść trochę w górę Via Independenza i zajrzeć do bolońskiej katedry, siedziby lokalnego arcybiskupstwa.

Bolonia Wlochy-9388

Barokowy wystrój w tak ogromnym budynku nie przytłacza, a katedra sprawia wrażenie przepełnionej światłem. Jeśli akurat tak jak my traficie na próbę organów, doceńcie rewelacyjną akustykę miejsca. Zaraz koło wejścia dostępne są małe broszurki informacyjne, również w języku polskim, dzięki którym można dowiedzieć się różnych ciekawostek o poszczególnych kaplicach i samym budynku.

Bolonia Wlochy-9398

Bonus: Pupa Neptuna

Oczywiście być w Bolonii i nie zajrzeć na Piazza Maggiore to tak, jakby nie być w Bolonii. Rozejrzeć się po nim trzeba, tak jak złapać Neptuna za pupę 🙂 i popodziwiać włoski renesans.

Bolonia Wlochy-9409

Potem oczywiście należy wejść do samej Bazyliki św Petroniusza (nie, to nie jest katedra!), żeby dopiero w środku przekonać się, jaka jest ogromna i cóż za cudeńka skrywa w swoich kaplicach. Wiadomo, stanardowy punkt programu, więc liczcie się z tłumami.

Bolonia Wlochy-9197
Bolonia Wlochy-9207

Bonus: La Dotta, czyli „uczona”

Bonusem powinna być również wizyta w dzielnicy studenckiej- głównie dookoła Via Zambioni. Wszakże uniwersytet boloński, założony w 1088 roku, jest najstarszą taką placówką naszej cywilizacji, a i pierwszą na której już w XII wieku pozwolono uczyć się i nauczać kobietom.

Bolonia Wlochy-9362

W tej części miasta panuje o wiele luźniejsza i mniej turystyczna atmosfera, a studenci odpoczywający na schodach wydziałów zdecydowanie odmładzają leciwy wizerunek staruszki Bolonii. Jeśli nie przeszkadzają Wam wlepki i grafitti na historycznych murach, polecamy zapuścić się w uniwerysteckie rejony.

Bolonia Wlochy-9375

 

Data ostatniej aktualizacji:

Kategoria: Świat, Włochy

Pomagamy Wam zaplanować udane wycieczki od 2015 roku, a nasze teksty zawsze były i będą za darmo.

Jeśli uważasz, że warto docenić naszą pracę postaw nam kawkę. Dziękujemy!

Dodaj komentarz