Ojcowski Park Narodowy mimo swoich niewielkich rozmiarów wciąż potrafi nas zaskakiwać i odkrywać przed nami nowe miejsca – czasami wystarczy jedynie zejść z utartych szlaków i pójść w nieznanym kierunku, aby doświadczyć czegoś nowego… Tak właśnie było podczas jednego z naszych weekendowych wypadów. Zamiast podążać z góry zaplanowana trasą w stronę Ojcowa, zdecydowaliśmy przekonać się co kryje północna część parku narodowego na odcinku między Skałą a zamkiem w Pieskowej Skale. Długo się nie zastanawiając, ruszyliśmy w drogę…
Po przejściu około dwóch kilometrów od rynku w Skale, dotarliśmy do skrzyżowania dróg, z którego odchodzi czerwony szlak. Kierując się nim, poszliśmy w stronę Maczugi Herkulesa i po około dwustu metrach dnem doliny i lekkim podejściu pod jej zbocze, dotarliśmy do otoczonych murem zabudowań. Jak się okazało, skrywały one spory kompleks zabudowań sakralnych, w tym Pustelnię Błogosławionej Salomei.
Co łączy Grodzisko, błogosławioną Salomeę i Kraków?
Historia Grodziska sięga XIII wieku, kiedy na górującym nad Doliną Prądnika wapiennym zboczu doliny Bolesław Wstydliwy postawił obronny gródek. W późniejszym okresie zamieszkała na jego terenie królewska siostra, Salomea, sprowadzając ze sobą zakon św. Klary, do którego wstąpiła po śmierci męża. Tereny te ponoć do najbezpieczniejszych nie należały i w 1320 roku zakon, w poszukiwaniu bardziej przyjaznych bożej posłudze warunków, przeniósł się do podarowanego mu przez Władysława Łokietka kościoła św. Andrzeja w Krakowie – pięknej budowli w stylu romańskim przy ulicy Grodzkiej.
Opuszczony zespół klasztorny popadł w ruinę i dopiero za sprawą toczącego się w XVII wieku procesu beatyfikacyjnego Salomei miejsce zaczęło odzyskiwać swoje dawne znaczenie religijne. W wyniku beatyfikacji w 1672 zadecydowano o budowie barokowego kompleksu w skład którego do dziś wchodzą: kościół, pustelnia, domki modlitwy i dom prebendarza.
W centralnej części placyku, przed kościółkiem, stoi wysoka figura św. Klary, zastępując zniszczoną rzeźbę błogosławionej Salomei. Natomiast na otaczającym kompleks murze można dostrzec kilka starych rzeźb przedstawiających postacie historycznie związane z tym miejscem. Proponujemy wytężyć wzrok oraz wyobraźnię i postarać się rozpoznać Bolesława Wstydliwego, świętą Kingę czy Księcia Henryka Brodatego.
Rzymskie klimaty w Grodzisku
Szczęśliwie się złożyło, że tego dnia kościółek otwarto dla przebywającej na miejscu zorganizowanej wycieczki, dzięki czemu mieliśmy okazję wejść do środka świątyni. Przepych i bogactwo dekoracji tego niepozornego obiektu pozytywnie nas zaskoczyło. Niestety w chwilę po oddaleniu się grupy wejście do kościoła zostało zabezpieczone kratami, zakładamy więc że trzeba wcześniej umówić się na zwiedzanie, a obiekt nie jest w pełni udostępniony zwiedzającym.
Tuż za kościołem znajduje się interesujący obelisk, dźwigany przez słonia. Ufundowano go w 1687 roku na cześć wygranej przez Jana III Sobieskiego bitwy pod Wiedniem. Pomnik wzorowano na podobnym, stojącym Rzymie – gdyby któryś czytelnik był kiedyś w okolicy bazyliki Santa Maria sopra Minerva niech rozejrzy się po placu… Tuż za kolumną stoją domki modlitewne, a trochę poniżej całego kompleksu zabudowań znajduje się pustelnia błogosławionej Salomei, w której według tradycji żyła błogosławiona.
W okolicy Grodziska znajdują się również dwa warte odwiedzenia punkty widokowe. Pierwszego należy szukać za grotami modlitewnymi, roztacza się z niego panorama na Dolinę Prądnika w kierunku północnym. Drugi z punktów widokowych oddalony jest o kilkaset metrów, tuż przy zejściu na dno Doliny Prądnika, i oferuje widok w kierunku południowym.
Mamy nadzieję, że zainteresowaliśmy Was zejściem z utartych szlaków prowadzących przez najbardziej znane atrakcje Ojcowskiego Parku Narodowego i odwiedzenia mniej znanych miejsc, takich jak pustelnia błogosławionej Salomei w Grodzisku koło Skały.
Pustelnia Błogosławionej Salomei i Grodzisko – dodatkowe informacje
Ojcowski Park Narododowy Mapa. Znajdziesz tu lokalizację Boroniówki i wielu innych ciekawych miejsc na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego.
Dojazd do Ojcowa i Ojcowskiego Parku Narodowego. Nie wiesz jak dojechać z Krakowa bez samochodu? Odpowiedź znadziesz właśnie w tym miejscu.