Pustelnia błogosławionej Salomei i Grodzisko k. Ojcowa

Ojcowski Park Narodowy mimo swoich niewielkich rozmiarów wciąż potrafi nas zaskakiwać i odkrywać przed nami nowe miejsca – czasami wystarczy jedynie zejść z utartych szlaków i pójść w nieznanym kierunku, aby doświadczyć czegoś nowego… Tak właśnie było podczas jednego z naszych weekendowych wypadów. Zamiast podążać z góry zaplanowana trasą w stronę Ojcowa, zdecydowaliśmy przekonać się co kryje północna część parku narodowego na odcinku między Skałą a zamkiem w Pieskowej Skale. Długo się nie zastanawiając, ruszyliśmy w drogę…

Po przejściu około dwóch kilometrów od rynku w Skale, dotarliśmy do skrzyżowania dróg, z którego odchodzi czerwony szlak. Kierując się nim, poszliśmy w stronę Maczugi Herkulesa i po około dwustu metrach dnem doliny i lekkim podejściu pod jej zbocze, dotarliśmy do otoczonych murem zabudowań. Jak się okazało, skrywały one spory kompleks zabudowań sakralnych, w tym Pustelnię Błogosławionej Salomei.

ojcowski-park-narodowy-grodzisko-pustelnia-blogoslawionej-salomei-rzezba-sw-klary
Kolumna z rzeźbą św. Klary

Co łączy Grodzisko, błogosławioną Salomeę i Kraków?

Historia Grodziska sięga XIII wieku, kiedy na górującym nad Doliną Prądnika wapiennym zboczu doliny Bolesław Wstydliwy postawił obronny gródek. W późniejszym okresie zamieszkała na jego terenie królewska siostra, Salomea, sprowadzając ze sobą zakon św. Klary, do którego wstąpiła po śmierci męża. Tereny te ponoć do najbezpieczniejszych nie należały i w 1320 roku zakon, w poszukiwaniu bardziej przyjaznych bożej posłudze warunków, przeniósł się do podarowanego mu przez Władysława Łokietka kościoła św. Andrzeja w Krakowie – pięknej budowli w stylu romańskim przy ulicy Grodzkiej.

ojcowski-park-narodowy-grodzisko-pustelnia-blogoslawionej-salomei-wnetrze-kosciola
Wnętrze kościoła zaskakuje swoim bogactwem.

Opuszczony zespół klasztorny popadł w ruinę i dopiero za sprawą toczącego się w XVII wieku procesu beatyfikacyjnego Salomei miejsce zaczęło odzyskiwać swoje dawne znaczenie religijne. W wyniku beatyfikacji w 1672 zadecydowano o budowie barokowego kompleksu w skład którego  do dziś wchodzą: kościół, pustelnia, domki modlitwy i dom prebendarza.

W centralnej części placyku, przed kościółkiem, stoi wysoka figura św. Klary, zastępując zniszczoną rzeźbę błogosławionej Salomei. Natomiast na otaczającym kompleks murze można dostrzec kilka starych rzeźb przedstawiających postacie historycznie związane z tym miejscem. Proponujemy wytężyć wzrok oraz wyobraźnię i postarać się rozpoznać Bolesława Wstydliwego, świętą Kingę czy Księcia Henryka Brodatego.

ojcowski-park-narodowy-grodzisko-3
Mur zdobią rzeźby przedstawiające postacie hitoryczne związane z Grodziskiem i Pustelnią Błogosławionej Salomei

Rzymskie klimaty w Grodzisku

Szczęśliwie się złożyło, że tego dnia kościółek otwarto dla przebywającej na miejscu zorganizowanej wycieczki, dzięki czemu mieliśmy okazję wejść do środka świątyni. Przepych i bogactwo dekoracji tego niepozornego obiektu pozytywnie nas zaskoczyło. Niestety w chwilę po oddaleniu się  grupy wejście do kościoła zostało zabezpieczone kratami, zakładamy więc że trzeba wcześniej umówić się na zwiedzanie, a obiekt nie jest w pełni udostępniony zwiedzającym.

ojcowski-park-narodowy-grodzisko-7

Tuż za kościołem znajduje się interesujący obelisk, dźwigany przez  słonia. Ufundowano go w 1687 roku na cześć wygranej przez Jana III Sobieskiego bitwy pod Wiedniem. Pomnik wzorowano na podobnym, stojącym Rzymie – gdyby któryś czytelnik był kiedyś w okolicy bazyliki Santa Maria sopra Minerva niech rozejrzy się po placu… Tuż za kolumną stoją domki modlitewne, a trochę poniżej całego kompleksu zabudowań znajduje się pustelnia błogosławionej Salomei, w której według tradycji żyła błogosławiona.

ojcowski-park-narodowy-grodzisko-pustelnia-blogoslawionej-salomei

W okolicy Grodziska znajdują się również dwa warte odwiedzenia punkty widokowe. Pierwszego należy szukać za grotami modlitewnymi, roztacza się z niego panorama na Dolinę Prądnika w kierunku północnym. Drugi z punktów widokowych oddalony jest o kilkaset metrów, tuż przy zejściu na dno Doliny Prądnika, i oferuje widok w kierunku południowym.

ojcowski-park-narodowy-grodzisko-1
Panorama na południową część Doliny Prądnika.
ojcowski-park-narodowy-grodzisko-9
Panorama na północną część Doliny Prądnika.

Mamy nadzieję, że zainteresowaliśmy Was zejściem z utartych szlaków prowadzących przez najbardziej znane atrakcje Ojcowskiego Parku Narodowego i odwiedzenia mniej znanych miejsc, takich jak pustelnia błogosławionej Salomei w Grodzisku koło Skały.

Pustelnia Błogosławionej Salomei i Grodzisko – dodatkowe informacje

Ojcowski Park Narododowy Mapa. Znajdziesz tu lokalizację Boroniówki i wielu innych ciekawych miejsc na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego.

Dojazd do Ojcowa i Ojcowskiego Parku Narodowego. Nie wiesz jak dojechać z Krakowa bez samochodu? Odpowiedź znadziesz właśnie w tym miejscu.

Ojcowski Park Narodowy – Atrakcje turystyczne

Data ostatniej aktualizacji:

Kategoria: Małopolskie, Polska

Dodaj komentarz