Nasza interaktywna mapa Ojcowskiego Parku Narodowego zawiera wiele przydatnych informacji na temat szlaków pieszych i rowerowych, atrakcji Ojcowa i okolic, jak i informacji o przystankach busów i autobusów MPK Kraków. Ciekawe miejsca nie tylko zostały oznaczone na mapie, ale w miarę możliwości krótko opisane i wzbogacone zdjęciami. W przypadku obiektów, które doczekały się artykułu na blogu dodaliśmy bezpośrednie linki. Mamy nadzieję, że mapa Ojcowa ułatwi Wam zaplanowanie swojego pobytu a być może nawet zainspiruje do wzmożonej eksploracji Ojcowskiego Parku Narodowego.
Interaktywna Mapa Ojcowskiego Parku Narodowego
Najciekawsze szlaki turystyczne
Szlak czerwony
To najdłuższy szlak w Ojcowskim Parku Narodowym, biegnie wzdłuż Doliny Prądnika mijając większość ojcowskich atrakcji, choć w przypadku kilku z nich konieczne będzie odbicie na jeden z lokalnych szlaków. Stanowi część słynnego pieszego Szlaku Orlich Gniazd, ciągnącego się od Krakowa po Częstochowę, którego pokonanie gorąco polecamy, i o którym w wersji rowerowej pisaliśmy na naszym blogu:
Szlak żółty
Stanowi część dłuższego szlaku Dolinek Jurajskich. Trasa prowadzi od zamku w Pieskowej Skale, przez Sąspów, Dolinę Sąspowską, Dolinię Prądnika i następnie odbija na zachód w stronę Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Po więcej informacji zapraszamy do wpisu poświęconego Dolinie Sąspowskiej, przez którą według nas przechodzi najciekawszy fragment wspomianego szlaku.
Szlak niebieski
Odcinek przebiegający przez Ojcowski Park Narodowy stanowi część dłuższego Szlaku Warowni Jurajskich. Zaczyna się w zachodniej części Ojcowskiego Parku Narodowego. Początkowo ciągnie się lasami i jego obrzeżami by następnie skierować się w dół przez bardzo ładny wąwóz Ciasne Skałki i wyjść przez Bramę Krakowską skąd roztacza się doskonały widok na Górę Koronną i wejście do Jaskini Ciemnej.
Szlak zielony
Lokalny szlak zaczynający się w Dolinie Sąspowskiej. Szlak niemal górski jak na warunki Ojcowskiego Parku Narodowego, gdyż czekają nas aż dwa podejścia. Pierwsze już na samym początku przy podchodzeniu na Złotą Górę, po wejściu na szczyt czeka nas zejście do Doliny Prądnika. Mijamy między innymi zamek w Ojcowie i muzeum OPN. Drugie podejście i zarazem najciekawszy odcinek zielonego szlaku zaczyna się przy kasie do Jaskini Ciemnej, gdzie swój początek ma dość strome podejście, ale naprawdę warto! Trasa prowadzi po zboczu doliny, więc czeka Was po drodzę kilka świetnych punktów widokowych, z których podziwiać można nie tylko całą Dolinę Prądnika, ale i skałę Rękawicę czy Bramę Krakowską. Nie można oczywiście zapomnieć o Jaskini Ciemnej i grupce zamieszkującej jej pobliże neandertalczyków. Idąc dalej szlakiem dojdziecie na Wzgórze Okopy, na którym znajdował się średniowieczny gród. Koniec szlaku, podobnie jak jego początek, znajduje się parę kilometrów dalej na dnie doliny.
Szlak czarny
Dość długi szlak zaczynający się przy zamku w Pieskowej Skale, ciągnie się następnie przez wieś Wola Kalinowska by znów iść przez park narodowy. Jego najciekawszy fragment to krótki odcinek, zaczynający się przy Skałce Jonaszówce, którym dojdziemy do Jaskini Łokietka, znajdującej się na szczycie Góry Chełmowej. Szlak jednokierunkowy, przecina się ze szlakiem niebieskim, którym można wrócić do Doliny Prądnika.
Tradycyjne mapy Ojcowskiego Parku Narodowego
Mimo wszystkich technologicznych nowinek, zawsze najraźniej czujemy się z tradycyjną mapą w ręku. Zwłaszcza jeśli planujemy wyjść poza asfaltową drogę ciągnącą się wzdłuż Doliny Prądnika.
- Mapa Turystyczna – Ojcowski Park Narodowy
- Wydawnictwo Compass
- Wersja papierowa za 7 PLN
- Mapa jest bardzo szczegółowa. takie jak młyny, wille i hotele.
- Mapa Turystyczna – Ojcowski Park Narodowy
- Wydawnictwo Europilot
- Wersja plastikowaza 15,90 PLN
- Mapa mniej szczegółowa, ale o dłuższej żywotności
Mamy nadzieję, że nasza mapa Ojcowskiego Parku Narodowego w połączeniu z poradnikiem dojazdu do Ojcowa pomogła Wam w zaplanowaniu pobytu. W przypadku pytań chętnie na nie odpowiemy a wszelkie uwagi i komentarze, które mogą poprawić powyższy wpis są mile widziane.
Witam
Wybieramy sie do Parku Ojcowskiego będę z osobą która ma problemy z chodzeniem będę autem chciałabym zobaczyć jaskinię ciemną , zamek piaskowy, kaplicę na wodzie oraz figurkę Matki Bożej na skale jak najlepiej rozplanować trasę gdzie zaparkować auto żeby było najbliżej do tych rzeczy?
Hej, najlepiej zaparkować koło przystanku autobusowego, na parkingu pod zamkiem ojcowskim.
Dzień dobry,
chcielibyśmy zwiedzieć park w jeden dzień, w taki sposób, aby zobaczyć najciekawsze obiekty. Gdzie najlepiej zacząć i jakie miejsca odwiedzić ? Czy są miejsca gdzie można dojechać autem ? Pozdrawiam
Witaj,
Na terenie parku jest kilka parkingów (np. przy zamku w Ojcowie lub przy Zamku Pieskowa Skała), z których można dostać się pieszo do innych atrakcji Ojcowskiego Parku Narodowego.
Miejsca które warto zobaczyć opisaliśmy tutaj: https://polskapogodzinach.pl/ojcowski-park-narodowy-atrakcje/
Pozdrawiamy!
Witam,
Czy Doliną Sąspowską można przejechać rowerem?
Pozdrawiam,
Tak. Zakaz dotyczy tylko fragmentu szlaku zielonego przez Jaskinię Ciemną i Górę Okopy (ale to byłaby trasa enduro;)), szlaku czarnego od Jaskini Łokietka do Doliny Prądnika i niebieskiego od wspomnianej jaskini do Bramy Krakowskiej.
Hej. Super strona. Mam pytanie. 2 osoby dorosłe pieszo chcą w OPN zobaczyć jak najwięcej w jeden dzień (priorytet to jaskinie i widoki). Od której strony do parku zajechać samochodem i jaką trasę wybrać już w samym parku by jak najwięcej zobaczyć?
Jeśli widoki i jaskinie to najlepiej zaparkować w Ojcowie. Do zwiedzenia są dwie jaskinie i z Ojcowa wszędzie szybko się dojdzie. Punktów widokowych też nie brakuje. Jeśli Wam mało można później pojechać pod Pieskową Skałę.
Witam. chciałam zapytać czy idąc szlakiem zielony można z niego gdzieś po drodze zejść, zrezygnować? Czy jak już się na niego zdecyduje to trzeba iść do końca? Pytam ponieważ mam problem z kolanami i nie wiem czy dam radę.
W każdej chwili można zawrócić. Nie jest to szlak jednokierunkowy. Można np. dojść tylko do Jaskini Ciemnej.
Witam. chciałam zapytać czy idąc szlakiem zielonym, gdzieś po trasie są zejścia na inne szlaki. Chodzi o to czy jak by komuś było za ciężko to czy można zrezygnować czy jak już się wejdzie na zielony to trzeba iść do końca przez całe pasmo??? Pytam bo mam problem z kolanami.
Szlak zielony w dużej mierze pokrywa się z innymi szlakami, dopiero odcinek za kasą sprzedającą bilety do Jaskini Ciemnej biegnie sam, ale zawszw można zawrócić jeśli okaże się za trudny
Witam! Wybieram sie z dwójka dzieci do parku, wiek 4 i 8 lat. Który szlak byłby najlepszy/najłatwiejszy?
Pytanie co chcecie zobaczyć, gdyż od tego zależy wybór szlaku. Ogólnie 8 letnie dziecko pokona każdy szlak, 4 letnie pewnie też. Najbardziej wymagający jest szlak zielony przez Jaskinię Ciemną na Wzgórze Okopy.
Dzień dobry. Wybieramy się w wakacje do Krakowa i chcielibyśmy przy okazji wybrać się do OPN, na pieszą wędrówkę. Nie mamy auta. Podróżujemy tylko komunikacją zbiorową. Poprosimy o podpowiedź jak najlepiej dotrzeć do parku i jaki szlak wybrać? I jak wrócić? Najlepiej, aby to zorganizować w ciągu 1 dnia:) Z góry dziękujemy za pomoc.
U nas blogu jest wpis jak dojechać do Ojcowa i jest tam lista busów i autobusów. Na mapie są przystanki i numery linii autobusowych. Jeśli jedziecie w weekend MZK dodał nową linię z centrum Krakowa do Ojcowa – bardzo ciekawa opcja – szczegóły na stronie https://www.mpk.krakow.pl/pl/import-komunikaty/news,9612,linie-lr0-lr1-lr8—nowe-linie-specjalne-sezonowe.html. co do trasy. Pytanie czy chcecie zobaczyć też Pieskową Skałę i Maczugę? Jeśli tak to najlepiej zwiedzić OPN czerwonym szlakiem, ale to już będzie dość intensywny dzień, alw da się.
Dziękuję 🙂 Zobaczyć byśmy chcieli wiele, ale idziemy z 11-letnim dzieckiem. Więc raczej myślę o trasie takiej dla „średniozaawansowanych”.
Witam,
chcę zapytać o dość banalną sprawę ale ważną, czy w Parku Ojcowskim na szlakach znajdują się toalety i czy są kosze na psie odchody?
Z góry dziękuję za odpowiedż.
Jest kilka toalet na szlaku np. pareset metrów od Jaskini Łokietka, przy wejściu na szlak prowadzący do Jaskini Czarnej. Specjlanych koszy na psie odchody nie widzieliśmy.
Dzień Dobry, w najbliższy weekend wybieram się do Krakowa i chciałabym odwiedzić Park. Martwią mnie jednak wpisy na stronie Parku o możliwych oblodzeniach. Jaką trasę byście Państwo polecili by jak najwięcej zobaczyć, nie ryzykując kontuzji? Pozdrawiam
Polecamy wszystkie szlaki wytyczone Doliną Prądnika, gdzie znaduje się wiekszość atrakcji OPN. Podejść można niebieskim szlakiem do Jaskini Łokietka, choć chyba wciąż zamknięta, więc tylko z zewnątrz.
Przy oblodzeniach, jeśli takowe są, odradzamy szlak zielony przez Jaskinię Ciemną i Górę Okopy, ze względu na konieczność nachyleń, które są najabardziej zdradliwe przy takiej pogodzie.
Witam. Skąd najlepiej startować na czerwony szlak? Jadę pierwszy raz a chcę poświęcić 1 dzień na niego. Czy z psem nie będzie problemów?
Dzień dobry. Najlepiej zacząć od parkingu pod ruinami zamku w Ojcowie. Pies musi być na smyczu i w kagańcu – według regulaminu parku.
Witam serdecznie.
Wybieramy się z żoną do OPN i chcemy pojeździć tam na rowerach, jakie szlaki polecacie żeby w miarę wszystko zwiedzić.
Dzień dobry- rowerami najlepiej poruszać się Doliną Prądnika, choć od Ojcowa do Pieskowej Skały w ruchu ogólnym. Piękny szlak prowadzi Doliną Sąspkowską i dalej poza OPN – żółty. Ogólnie rowerem można poruszać się wszędzie poza fragmentami szlaków prowadzących do Jaskini Ciemnej i Łokietka, i pomiędzy Bramą Krakowską i Górą Chełmową (niebieski). Dużo szlaków jest dookoła OPN-u, mamy ślady i planujemy coś na ten temat niedługo napisać i dać jakieś ślady.
Witam, jutro planuję całodniową wycieczkę po parku. Dziękuję bardzo za wskazówki, nie mogę się doczekać!
Mamy nadzieję, że setnie sie udała :)! Pozdrawiamy!
Witam. Chcemy wybrać się do Ojcowa z dwulatkiem. Czy polecacie szlak zielony na taką wyprawę? Czy jest bardzo skalisty? Dodam, że dziecko 'zaprawione’ w długich spacerach, jednak mam wątpliwość czy szlak jest bardzo skalisty, czy to raczej bezpieczna ścieżka.
Szlak zielony od Doliny Sąspowskiej (w tym wejście na Złotą Górę) do kasy biletowej przy szlaku do Jasinki Ciemnej jest do pokonania. Jednak odcinek prowadzący od Doliny Prądnika przy wspomnianej kasie, przez Jaskinię Ciemną, na szczyt stoku Doliny Prądnika jest bardzo stromy i kamienisty, a same kamienie wyślizgane. Wszystko i tak zależy od małego piechura i udzielonej mu pomocy:)
Cześć. Chcieliśmy wybrać się do Ojcowskiego Parku we wrześniu z 7 miesięcznym dzieckiem w wózku. Widziałem wyżej, że sugerowaliście raczej jedynie czerwony szlak nadający się pod wózek, ale czy dałoby się z ogółu dostępnych szlaków wykręcić może jednak ze dwie ciekawe pętle, które dałoby się pokonać wózkiem (przynajmniej na zdecydowanej większości takich pętli)?
Sam czerwony szlak (lub równoległa droga w Dolinie Prądnika) to juz dłuższy spacer. Można też przez Dolinę Sąspowską (żółty). Droga gruntowa, ale jest płasko i jeśli jest sucho da sie iść z wózkiem.
Inne szlaki idą mniej lub bardziej pod górkę.
Dzięki za odpowiedź.
Te inne szlaki idą pod górkę tak, że trzeba by pchać wózek, ale jednak ten wózek przejedzie, czy raczej ścieżką odpowiednią jedynie dla piechura?
Do jaskini Łokietka jeszcze chyba dałoby radę, ale pozostałe szlaki to bardziej skalne schodki, więc z wózkiem nie pojedzie…
Haj. Będziemy niebawem w Krakowie i chcemy zobaczyć również Ojcowski Park (1 dzień), gdzie najlepiej (do jakiego punktu na szlaku) dojechać z Krakowa (komunikacją miejską bo nie mamy auta) i jaki szlak wybrać aby zobaczyć najciekawsze miejsca (Grotę, Maczugę, Pieskową Skałę…..). Czy w Parku są dobre oznaczone szlaki i czy sami damy radę?
Najlepiej wybrać szlak czerwony, gdyż prowadzi wzdłuż Doliny Prądnika i najciekawszych miejsc (czasem trzeba z niego zejść by dojść np. do Boroniówki).
By dotrzeć blisko Pieskowej Skały lub Ojcowa trzeba jechać busami prywatnymi, autobusy miejskie wymagają dłuższego spaceru:) Na mapie widać najbliższe przystanki, więc zaplanujecie optymalną trasę.
Pamiętajcie by sprawdzić dokładny rozkałd jazdy na stronach przewoźników (mało połączeń) podanych tutaj: https://polskapogodzinach.pl/jak-dojechac-do-ojcowskiego-parku-narodowego/.
Przykład: możecie dojechać busem do Pieskowej Skały i iść na południe czerwonym szlakiem, a jeśli zdecydujecie się na Jaskinię Ciemną to można iść do Samardzowic na autobus miejski.
Witam, Wybieramy się z mężem i dziećmi do Ojcowskiego Parku Narodowego (rowerami a dzieci na fotelikach; 5 i 3 lata). Które trasy będą dla nas najlepsze?
Hej,
Jeśli chodzi o rodzinne trasy rowerowe po Ojcowskim Parku Narodowym to proponujemy.
1) trasę wzdłuż Doliny Prądnika od Pieskowej Skały do Prądnika Korzkiewskiego (Swawola). Całość po asfalcie. W jedną stronę to około 14 km, najmniejszy ruch samochodowy pomiędzy Ojcowem a Prądnikiem. Pomiędzy Ojcowem a Pieskową Skałą jeżdzą już samochody, jest tam dużo rowerów i pieszych, więc ogólnie kierowcy jada spokojnie, ale musicie ocenić sytuację sami.
2) Żólty Szlak wzdłuż Doliny Sąspowskiej. Około 6km w jedną stronę. Trasa leśno – polna. Pięknie i spokojnie.
Jak wyglądają szlaki? Które nadają się na wózek dziecięcy? Pozdrawiam
Na wózek najlepsza Dolina Prądnika- asfaltowana albo utwardzona. Pozostałe szlaki z wózkiem są trochę trudne…
Dzień dobry, chcemy wybrać się z psem, który boi się wspinaczki po żelaznych schodach (podobne spotkaliśmy w Adršpachu w Czechach). Czy któraś z wymienionych tras ma tego typu schody, czy też bez problému sobie poradzimy.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
H. Navrátilová
Witamy. Na szlakach w Ojcowskim Parku Narodowym nie ma metalowych schodów. Trzeba jednak pamiętać, że podejścia mogą być dość strome i kamieniste, a po deszczu śliskie np. do Jaskini Ciemnej. Pozdrawiamy.
Dziękuję za odpowiedź 🙂
Witam
Wybieramy się w weekend
Mamy 11 miesięcznego bobasa który często spaceruje z nami w nosidle
Często spacerujemy na długie dystanse
Chcielibyśmy zobaczyć jak najwiecej ale bez stromych podejść
Który szlak polecacie ? Czy są na trasie jakieś miejsca na postój i czy można później wrócić autobusem do miejsca pozostawienia samochodu
Pozdrawiam
Chyba najbardziej stromy jest szlak zielony do Jaskini Ciemnej. Resztę szlaków powinniście dać radę pokonać, jest pod górkę, ale na pewno dacie radę.
Na autobusy bym nie liczył, bo nie łączą atrakcji na terenie OPN.
Nie wiem ile macie czasu. Może zaparkujcie w Ojcowie i zwiedzcie pieszo okolicę, potem przerwa w Boroniówce (jeśli Was interesują takie miejsca) i na koniec Zamek w Pieskowej Skale i jakiś szlak w pobliżu na spacer?