Nasza interaktywna mapa Ojcowskiego Parku Narodowego zawiera wiele przydatnych informacji na temat szlaków pieszych i rowerowych, atrakcji Ojcowa i okolic, jak i informacji o przystankach busów i autobusów MPK Kraków. Ciekawe miejsca nie tylko zostały oznaczone na mapie, ale w miarę możliwości krótko opisane i wzbogacone zdjęciami. W przypadku obiektów, które doczekały się artykułu na blogu dodaliśmy bezpośrednie linki. Mamy nadzieję, że mapa Ojcowa ułatwi Wam zaplanowanie swojego pobytu a być może nawet zainspiruje do wzmożonej eksploracji Ojcowskiego Parku Narodowego.

Interaktywna Mapa Ojcowskiego Parku Narodowego

Najciekawsze szlaki turystyczne

Szlak czerwony

To najdłuższy szlak w Ojcowskim Parku Narodowym, biegnie wzdłuż Doliny Prądnika mijając większość ojcowskich atrakcji, choć w przypadku kilku z nich konieczne będzie odbicie na jeden z lokalnych szlaków. Stanowi część słynnego pieszego Szlaku Orlich Gniazd, ciągnącego się od Krakowa po Częstochowę, którego pokonanie gorąco polecamy, i o którym w wersji rowerowej pisaliśmy na naszym blogu:

Szlak żółty

Stanowi część dłuższego szlaku Dolinek Jurajskich. Trasa prowadzi od zamku w Pieskowej Skale, przez Sąspów, Dolinę Sąspowską, Dolinię Prądnika i następnie odbija na zachód w stronę Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Po więcej informacji zapraszamy do wpisu poświęconego Dolinie Sąspowskiej, przez którą według nas przechodzi najciekawszy fragment wspomianego szlaku.

Szlak niebieski

Odcinek przebiegający przez Ojcowski Park Narodowy stanowi część dłuższego Szlaku Warowni Jurajskich. Zaczyna się w zachodniej części Ojcowskiego Parku Narodowego. Początkowo ciągnie się lasami i jego obrzeżami by następnie skierować się w dół  przez bardzo ładny wąwóz Ciasne Skałki i wyjść przez Bramę Krakowską skąd roztacza się doskonały widok na Górę Koronną i wejście do Jaskini Ciemnej.

Szlak zielony

Lokalny szlak zaczynający się w Dolinie Sąspowskiej. Szlak niemal górski jak na warunki Ojcowskiego Parku Narodowego, gdyż czekają nas aż dwa podejścia. Pierwsze już na samym początku przy podchodzeniu na Złotą Górę, po wejściu na szczyt czeka nas zejście do Doliny Prądnika. Mijamy między innymi zamek w Ojcowie i muzeum OPN. Drugie podejście i zarazem najciekawszy odcinek zielonego szlaku zaczyna się przy kasie do Jaskini Ciemnej, gdzie swój początek ma dość strome podejście, ale naprawdę warto! Trasa prowadzi po zboczu doliny, więc czeka Was po drodzę kilka świetnych punktów widokowych, z których podziwiać można nie tylko całą Dolinę Prądnika, ale i skałę Rękawicę czy Bramę Krakowską. Nie można oczywiście zapomnieć o Jaskini Ciemnej i grupce zamieszkującej jej pobliże neandertalczyków. Idąc dalej szlakiem dojdziecie na Wzgórze Okopy, na którym znajdował się średniowieczny gród. Koniec szlaku, podobnie jak jego początek, znajduje się parę kilometrów dalej na dnie doliny.

Szlak czarny

Dość długi szlak zaczynający się przy zamku w Pieskowej Skale, ciągnie się następnie przez wieś Wola Kalinowska by znów iść przez park narodowy. Jego najciekawszy fragment to krótki odcinek, zaczynający się przy Skałce Jonaszówce, którym dojdziemy do Jaskini Łokietka, znajdującej się na szczycie Góry Chełmowej. Szlak jednokierunkowy, przecina się ze szlakiem niebieskim, którym można wrócić do Doliny Prądnika.

mapa-ojcowskiego-parku-narodowego-i-szlakow-turystycznych

Mapa Ojcowskiego Parku Narodowego na szlaku

Tradycyjne mapy Ojcowskiego Parku Narodowego

Mimo wszystkich technologicznych nowinek, zawsze najraźniej czujemy się z tradycyjną mapą w ręku. Zwłaszcza jeśli planujemy wyjść poza asfaltową drogę ciągnącą się wzdłuż Doliny Prądnika.

 • Mapa Turystyczna – Ojcowski Park Narodowy
 • Wydawnictwo Compass
 • Wersja papierowa za 7 PLN
 • Mapa jest bardzo szczegółowa. takie jak młyny, wille i hotele.

ojcowski park narodowy mapa turystyczna w wersji papierowej wydawnictwa Compass

 • Mapa Turystyczna – Ojcowski Park Narodowy
 • Wydawnictwo Europilot
 • Wersja plastikowaza 15,90 PLN
 • Mapa mniej szczegółowa, ale o dłuższej żywotności

Ojcowski Park Narodowy Mapa Turystyczna plastikowa wydawnictwa Europilot

Mamy nadzieję, że nasza mapa Ojcowskiego Parku Narodowego w połączeniu z poradnikiem dojazdu do Ojcowa pomogła Wam w zaplanowaniu pobytu. W przypadku pytań chętnie na nie odpowiemy a wszelkie uwagi i komentarze, które mogą poprawić powyższy wpis są mile widziane.

 

5 komentarzy

   • Dzień dobry, chcemy wybrać się z psem, który boi się wspinaczki po żelaznych schodach (podobne spotkaliśmy w Adršpachu w Czechach). Czy któraś z wymienionych tras ma tego typu schody, czy też bez problému sobie poradzimy.
    Z góry dziękuję za odpowiedź.
    H. Navrátilová

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment