Czasami najtrudniej jest dotrzeć to, co jest tak blisko, że niezauważenie wtopiło się w otaczający nas krajobraz. Tak mieliśmy z Ojcowskim Parkiem Narodowym – nieraz po drodze ze Skały w kierunku zamku Ojców wzdłuż głównej drogi mijamy piękne urwiska skalne, tynkowane na niebiesko chaty czy stare drewniane kapliczki.

Ojców Dolina Prądnika

Rozkoszując się dniem aktywnego wypoczynku, gotowi na wspinaczkę po ojcowskich skałkach lub ciesząc się na kolejne jurajskie jaskinie do zwiedzenia, przestaliśmy z czasem zauważać dostojne drewniane młyny rozlokowane wzdłuż rzeczki Prądnik.

Witamy w Osadzie Młynarskiej Boroniówka

Jakie było więc nasze zaskoczenie, gdy w zeszłym sezonie nadarzyła się okazja zwiedzić Osadę Młynarską Boroniówka – zabytkowy młyn i tartak na trasie między Grodziskiem a Ojcowem. Ten zabytkowy kompleks leży w Dolinie Prądnika na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego.

ojców młyn

Miejsce, które w zeszłym sezonie mijaliśmy kilkunastokrotnie, akurat otwarte było wyjątkowo z okazji majówkowego weekendu. Po swoich włościach oprowadzali nas sami właściciele- urocza para architektów, która poświęciła dwa lata pracy, żeby własnymi siłami uratować niszczejący młyn i tartak, przywracając im ich dawną świetność.

Boroniówka młyn

Uraczyli nas opowieściami o dwóch braciach, którzy odziedziczywszy ziemię przed wojną, podzielili majątek i dbali o dwie części gospodarstwa osobno.

Ojców Boroniówka tartak

Produkcja w tartaku stanęła jeszcze przed wojną, młyn natomiast działał i po 1945, acz jego właściciel, pan Szczepan, w geście sprzeciwu wobec wytycznych socjalistycznego modelu gospodarki mielił mąkę tylko pod osłoną nocy, wyłącznie na własne i sąsiadów potrzeby.

Ojców młyn

Na początku XXI wieku miejsce opustoszało i zaniedbane, zaczęło niszczeć, a dziś, przywrócone do świetności, otwarte jest na wizyty gości.

Drewno pachnące historią

Poza fascynującą historią tego miejsca na podziw zasługuje wysiłek włożony przez nowych właścicieli, żeby uratować możliwie wiele oryginalnych elementów konstrukcji.

Ojców młyn

Z pasją mówili o tym, jak impregnowano każdą deskę, żartując nawet, że pająki z pajęczyn w niektórych zakamarkach młyna mogłyby zapewne opowiedzieć niejedną historię.

Boroniówka młyn

Pieczołowicie odtworzono wszystkie mechanizmy, meble w służbówce na piętrze młyna czy domek młynarza.

Boroniówka chata młynarza

Na zewnątrz oko cieszą malutkie stoliczki schowane w cieniu dorodnej wierzby, urocze konewki do podlewania kolorowych grządek czy garnki wiszące na drewnianym płocie.

Ojców Boroniówka

To wszystko w miłym oddaleniu od szosy, w otoczeniu masywnego pionu skał i przy uspokajającym szumie strumienia.

Ojców Boroniówka

Obiekt wykończono z zaskakującym wyczuciem estetyki i pietyzmem- nawet kosze na śmieci zastąpiono stylowymi drewnianymi beczkami.W malutkiej szklarni można zakupić świeże zioła- zarówno klasyczną bazylię, jak i rzadziej spotykaną miętę czekoladową, a w niewielkiej izbie, która ma szansę zostać uroczą kawiarenką, mieliśmy okazję skosztować wina z lokalnej winnicy w Krokoszówkach.

Małopolski Szlak Winny

Pyszny trunek produkowany jest z małopolskich owoców przez lokalnych wytwórców, którzy cierpliwie opowiadali o swojej pracy, dolewając przy okazji co raz to kolejnej porcji wina. Dziwnym trafem z każdym łykiem napoju do głowy przychodziły kolejne pytania, na które z kolei padały wyczerpujące odpowiedzi- aż do wyczerpania się wina…

Ojców Boroniówka mąka

A może enoturystyka…?

Tak więc w tym roku ewentualne nieuniknione deszcze nas w Ojcowie nie zaskoczą- z przyjemnością udamy się do tego urokliwego ojcowskiego zakątka.

Ojców Boroniówka

Jeśli zaś niepogoda dopadnie nas już w Krakowie, wzmocnimy wspomienia ojcowskiej zieleni smakiem krzeptówkowego wina, przezornie zakupionego na mniej słoneczne dni. Pozostaje mieć nadzieję, że właścicielom oprowadzanie turystów po obiekcie podobało się w równym stopniu i zdecydują się na stałe udostępniać obiekt zmierzającym do Parku spacerowiczom- bardzo na to liczymy! My zaś zastanawiamy się nad delikatnym „przebranżowieniem sie”- na rasowych enoturystów.

Dodatkowe informacje na temat Boroniówki Osady Młynarskiej

Ojcowski Park Narododowy Mapa. Znajdziesz tu lokalizację Boroniówki i wielu innych ciekawych miejsc na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego.

Dojazd do Ojcowa i Ojcowskiego Parku Narodowego. Nie wiesz jak dojechać z Krakowa bez samochodu? Odpowiedź znadziesz właśnie w tym miejscu.

Ojcowski Park Narodowy – Atrakcje turystyczne

 

11 komentarzy

  1. W Ojcowie byłem już dobrych kilka lat temu, zapewne w czasie, gdy młyn był jeszcze w stanie upadku (mam nawet wrażenie, że pamiętam z tamtej wizyty coś w tym stylu, tylko gorszym stanie). Jestem pozytywnie zaskoczony, no i mam okazję żeby do Ojcowa wybrać się raz jeszcze ;).

    • Bardzo nam miło! Po to to wszystko robimy, w końcu 🙂 I fajnie zobaczyć, że Boroniówka rozkręca się z każdym sezonem 🙂

  2. Mam pytanie bo nie bardzo mogę znaleźć informację. Jak wygląda sprawa z psami? Czy w Ojcowskim Parku Narodowym można z psem. Ogólnie mało jest info o tym gdzie można z psem zwiedzać. Od 2 lat jestem właścicielem 5 kg czworonoga i razem od początku się przemieszczamy. W marcu chciałabym z Merlin odwiedzić Ojców i jak to wygląda od strony czworonogów.

  3. W Ojcowie byłem już dobrych kilka lat temu, zapewne w czasie, gdy młyn był jeszcze w stanie upadku (mam nawet wrażenie, że pamiętam z tamtej wizyty coś w tym stylu, tylko gorszym stanie). Jestem pozytywnie zaskoczony, no i mam okazję żeby do Ojcowa wybrać się raz jeszcze ;).

  4. Boroniówka to miejsce pachnące miętą,macierzanką,historią.Dla nas miejsce cudowne.Ślemy ukłony w stronę przemiłych właścicieli i pracowników.W tym miejscu naprawdę można zapomnieć o gonitwie codziennego dnia.Pozdrawiamy serdecznie z nadzieją,że jeszcze do Was wrócimy.Gosia z rodziną

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz