Jak dojechać do Ojcowskiego Parku Narodowego

Jesteś w Krakowie bez auta i chcesz odwiedzić Ojcowski Park Narodowy? Nie wiesz, jak dojechać do Ojcowskiego Parku Narodowego z Krakowa? To prostsze niż myślisz! Zapraszamy do zapoznania się z naszym kompendium informacji, dzięki któremu będziecie mogli zaplanować swój odpoczynek w tym niewielkim, ale jakże pięknym parku narodowym. Dodatkowo na końcu artykułu znajdziecie mapę Ojcowskiego Parku Narodowego, która pokazuje lokalizację przystanków, szlaków i atrakcji Parku.

Ojcowski Park Narodowy ze względu na swoje bliskie położenie względem Krakowa jest nie tylko popularną atrakcją turystyczną wśród odwiedzających Małopolskę turystów, ale również jednym z ulubionych miejsc odpoczynku mieszkańców Krakowa.

Jak dojechac bez samochodu?

Dojazd samochodem nie sprawia większych problemów – może poza brakiem miejsca na parkingu (jeden u podnóża ojcowskiego zamku, drugi na Złotej Górze i kilka innych wskazanych na naszej mapie), lecz wtedy pozostaje zostawić auto wzdłuż prowadzącej do Ojcowa drogi (uwaga, czasem trzeba podejść ponad kilometr do samego parku). Problem pojawia się jeśli nie mamy samochodu, chcemy zwiedzić okolice parku na dwóch kółkach lub planujemy zakończyć aktywnie spędzony dzień przy pstrągu z grilla i zimnym piwie. Mamy dobrą wiadomość: dojazd do Ojcowskiego Parku Narodowego busem, transportem publicznym lub rowerem jest prostszy, niż wam się zdaje. Co ważniejsze pod pewnymi względami jest to wyjście bardzo praktyczne, gdyż zapewnia nam dużo większą elastyczność w eksploracji okolic Ojcowa niż samochód, do którego trzeba na koniec wrócić…

Dojazd z Krakowa do Ojcowskiego Parku Narodowego busem

Kraków i okoliczne miejscowości są bardzo dobrze skomunikowane dzięki sieci prywatnych przewoźników, którzy świadczą swoje usługi transportu busami. Korzystając z tej opcji, trzeba pamiętać, że czasem może zabraknąć miejsca (szczególnie w drodze powrotnej, np. w niedzielę) albo że bus nie zjawi się na czas na przystanku. Jeśli zdecydujemy się na tą opcję, do wyboru mamy busy jadące w czterech kierunkach:

 • Olkusz (z dostępem do zachodniej części Parku) – zatrzymują się przy drodze numer 94, która jest zachodnia granicą parku
 • Skała (z dostępem do wschodniej części Parku) – busy te zazwyczaj jadą w kierunku Wolbrom
 • Sułoszowa (z przystankami w Grodzisku i przy zamku w Pieskowej Skale)
 • Ojców (czyli w samym sercu Ojcowskiego Parku Narodowego) – bezpośrednio, ale połączeń niedużo

Busy w kierunku Olkusza

Busy w kierunku Olkusza odjeżdżają z Krakowa z dworca autobusowego M.D.A. tuż przy dworcu PKP Kraków Główny. Busy jeżdżą z dużą częstotliwością i jeśli zdecydujecie się jechać w kierunku Olkusza, należy wysiąść w jednej z miejscowości przy drodze krajowej numer 94:

 • Biały Kościół Murownia. W tym miejscu możecie wejść na pieszy szlak żółty (Szlak Dolinek Jurajskich), który prowadzi do Doliny Prądnika lub na szlak rowerowy, który prowadzi krętą, asfaltową drogą do serca Ojcowskiego Parku Narodowego.
 • Czajowice. Z tej miejscowości najbliżej będzie do szlaku niebieskiego (Szlak Warowni Jurajskich), którym dotrzeć można między innymi do Bramy Krakowskiej w Dolinie Prądnika lub przejść na szlak czarny prowadzący do Groty Łokietka/Doliny Prądnika.
 • Jerzmanowice I. Tu swój początek ma szlak, na który możemy wejść w Czajowicach. Jeśli macie ochotę na dłuższy spacer po lesie, proponujemy zacząć właśnie w tym miejscu.

Busy w kierunku Skała (trasa na Wolbrom)

Interesujące nas busy odjeżdżają w Krakowie z następujących przystanków:

 • ulicy Ogrodowej na przeciwko wejścia do budynku Dworca PKP/Galerii Krakowskiej  (zlikwidowano)
 • Dworca M.D.A. (Małopolskie Dworce Autobusowe) tuż przy dworcu PKP Kraków Główny
 • Wita Stwosza (parking autobusowy ulokowany pod wiaduktem przy dworcu autobusowym)

Za kilka złotych możecie kupić bilet do Skały, a stamtąd bez problemu dojdziecie do Ojcowa tak zwaną Drewnianą Drogą. Z kolei jeśli celem Waszej podróży jest zamek w Pieskowej Skale możecie skrócić sobie trasę, podjeżdżając aż do Wielmoży, skąd dotrzecie do Zamku Pieskowa Skała.

Busy w kierunku Sułoszowej

Ten bus zapewni nam bezpośredni dojazd pod takie atrakcje Ojcowskiego Parku Narodowego jak: Grodzisko, Maczuga Herkulesa czy słynny zamek w Pieskowej Skale. Odjazdy w Krakowie z przystanków ulokowanych na:

 • ulicy Ogrodowej na przeciwko wejścia do budynku Dworca PKP/Galerii Krakowskiej (zlikwidowano)
 • Nowego Kleparza (zatoczka autobusowa)

Busy w kierunku Ojcowa

Bespośrednio w kierunku miejscowości Ojców, jeździ firma transportowa Unibus, ale ze względu na niewielką ilość kursów, głównie w dni robocze i w sezonie turystycznym, daliśmy ją na końcu zestawienia. Zaletą tego połączenia jest bezpośredni dojazd na parking w Ojcowie, z którego możemy udać się praktycznie w każdym kierunku. Wejście na parking w Krakowie znajduje się od strony ulica Worcella, prostopadłej do ulicy Pawiej.  Obecnie trzeba udać się na przystanek na ulicy Kamiennej 8 przy Forcie Kleparz. Można przejść się pieszo lub podjechać tramwajem: 3, 5 i 50 z Dworzec Kraków Główny / Galeria Krakowska lub linią numer 18, która jedzie przez Stare Miasto.

Uwaga

Zawsze można skorzystać  z e-podróżnjika, ale lepiej sprawdzić dodatkowo na stronach przewoźników:

 • Koczwara: http://www.przewozosob-koczwara.pl/rozklady
 • Unibus: http://www.uni-bus.com.pl/
 • MD: http://www.mbm-bus.com.pl/transport/rozklad.htm

Dojazd z Krakowa do Ojcowa autobusami miejskimi (MPK Kraków)

Alternatywą dla prywatnych przewoźników są autobusy miejskie. Niestety nie ma bezpośredniego połączenia z centrum Krakowa, podróż zaczyna się więc na pętli Bronowice Małe lub Krowodrza Górka. Na Bronowice Małe dojedziemy tramwajem numer 24, gdzie z kolei szukamy autobusu:

 • Linii 210: Bronowice Małe <> Biały Kościół / Murownia / Czajowice

Proponujemy następujące przystanki, które są również miejscami postojowymi busów wymienionych wyżej:

 • Biały Kościół Murownia. W tym miejscu możecie wejść na pieszy szlak żółty (Szlak Dolinek Jurajskich), który prowadzi do Doliny Prądnika lub na szlak rowerowy, który prowadzi krętą, asfaltową drogą do serca Ojcowskiego Parku Narodowego.
 • Czajowice. Z tej miejscowości najbliżej będzie do szlaku niebieskiego (Szlak Warowni Jurajskich), którym dotrzecie między innymi do Bramy Krakowskiej w Dolinie Prądnika lub przejdziecie na szlak czarny, prowadzący do Groty Łokietka/Doliny Prądnika.

Na Krowodrzą Górkę bez problemu dojechać można tramwajami numer 3 (sprzed Galerii Krakowskiej), 5 i 50 (tunel dworca) oraz 18 z okolic Starego Miasta. Na miejscu trzeba odszukać jeden z następujących autobusów:

 • Linia 220: Krowodrza Górka <> Giebułtów Morgi
 • Linia 267: Krowodrza Górka <> Smardzowice

W razie wątpliwości możecie sprawdzić rozkład przy pomocy:

Dodatkową przewagą autobusów miejskich jest możliwość zabrania ze sobą rowerów. Zgodnie z rozdziałem IV regulaminu MPK Kraków dotyczącym przewozu zwierząt i bagażu podręcznego przewóz rowerów jest dozwolony i bezpłatny. W przypadku autobusów wyposażonych w bagażnik zewnętrzny konieczne jest skorzystanie z takowego. Jeśli autobus nie jest wyposażony w takie udogodnienie, rowery można przewozić wewnątrz pojazdu, pod warunkiem, że ich przewóz nie przeszkadza innym pasażerom.

Trasa rowerowa z Krakowa do Ojcowskiego Parku Narodowego

Co sprawniejszym polecamy dojazd do Ojcowa rowerem-prosto z Krakowa. Odległość z Dworca PKP Kraków Główny do Bramy Krakowskiej to około 20 kilometrów, a do granic samego parku jeszcze mniej. Trasa od momentu wyjazdu z Krakowa prowadzi właściwie w linii prostej do Ojcowa i nie sposób się zgubić. Nie ma na niej zbyt dużego ruchu, gdyż prowadzi lokalnymi drogami dojazdowymi, omijanymi przez sznury aut, które suną równoległymi drogami krajową i wojewódzką. Trasę do Ojcowa można pokonać rowerem zaczynając w centrum Krakowa i jadąc przez aleję 29-ego Listopada, Opolską i skręcając w Białoprądnicką. Szlak w tę stronę oznakowany jest całkiem czytelnie, pozostaje więc cieszyć się wycieczką

Wracając zaś od strony Ojcowa, trzeba zwrócić uwagę na dwa skrzyżowania na drodze do Krakowa. Wracając z Ojcowskiego Parku Narodowego czarnym szlakiem rowerowym w stronę Giebułtowa bardzo łatwo zgubić drogę, a oznakowanie na skrzyżowaniu z drogą prowadzącą na Korzkiew i Wesołą jest niewyraźnie. Szlak znajduje się dokładnie po drugiej stronie skrzyżowania, a wąska ścieżka, choć wygląda jak droga wjazdowa na posesję, w rzeczywistości prowadzi jest szlakiem rowerowym biegnącym w stronę Giebułtowa. Drugie miejsce to skrzyżowanie z drogą asfaltową zaraz za Pękowicami. Proponujemy zakręcić w lewo i przejechać 100 metrów drogą by następnie skręcić w pierwszą w prawo.

Na naszej mapie Ojcowskiego Parku Narodwego znajdziecie dodatkowe informacje o szlakach.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Wam dojechać do Ojcowskiego Parku Narodowego z Krakowa i odpocząć w tym pięknym miejscu:) W razie jakichkolwiek pytań lub uwag odnośnie dojazdu do Ojcowskiego Parku Narodowego, prosimy Was o komentarze!

Data ostatniej aktualizacji:

Kategoria: Małopolskie, Polska

15 komentarzy do “Jak dojechać do Ojcowskiego Parku Narodowego”

 1. Super artykułCzy przytaczana trasa rowerowa z centrum Krakowa do Ojcowa nadaje się do przejazdu z małymi dziećmi,czy istnieją może jakieś inne alternatywne bezpieczniejsze drogi?Jak najlepiej zwiedzić Ojcowski Park poruszając się właśnie na rowerach?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 2. Czy wszystkie informacje są dalej aktualne? Czy w wakacje a wrzesień dojazdy się różnią? Czy może przewoźnicy jeżdżą sezonowo? Jeśli tak to kiedy kończy się dla nich sezon? Wybieramy się pod koniec września. Dziękuję!

  Odpowiedz
  • W obecnych czasach nic nie jest pewne. Pytanie jak będzie wyglądała sytuacja pod koniec września. Autobusy miejskie na pewno jeżdzą, busy do Skały z dworca autobusowego i Nowego Kleparza też. Z kolei do Ojcowa chyba tylko w tygodniu jeżdzą, a i tak tylko kilka połączeń dziennie.

   Odpowiedz
 3. Proszę o podpowiedź jak dojechać z Olkusza do Suszołowej najlepiej busem, jaki byłby to przewoźnik i skąd odjazd dworzec PKP w Olkuszu czy może skrzyżowanie pko?

  Odpowiedz
  • Hej Natalia! Zakładamy, że chodzi o Sułoszową (Pieskowa Skała). Jeśli tak, to wszystkie busy jadące na linii Olkusz-Skała-Kraków będą jechać tą trasą (Koczwara, MBM i inne wymienione w tekście) – pamiętaj, musi jechać przez Skałę.
   Odjazdy w zależności od linii, ale na nasze oko głównie z Olkusz PKP- ale to lepiej sprawdź na stronie konkretnego przewoźnika, my nigdy nie jechaliśmy z Olkusza 😉 .

   Odpowiedz

Dodaj komentarz