Poleski Park Narodowy utworzony został w celu ochrony unikalnego systemu mokradeł, bagien i torfowisk, które są domem dla setek gatunków roślin i zwierząt. Miejsce to słynie szczególnie z jesiennych zlotów żurawi oraz występowania jedynego na terenie Polski gatunku żółwia – żółwia błotnego!
Siedziba Poleskiego Parku Narodowego w Urszulinie leży zaledwie 60 kilometrów od Lublina. Z tego względu w Poleskim Parku Narodowym można spędzić parę dni lub, tak jak w naszym przypadku, zorganizować jednodniowy wypad ze stolicy województwa lubelskiego i wśród zieleni odetchnąć trochę od poznawania atrakcji Lublina.
Utworzenie Poleskiego Parku Narodowego
Próby utworzenia Poleskiego Parku Narodowego na podmokłych terenach Równiny Łęczyńsko-Włodawskiej trwały ponad 30 lat. Można powiedzieć, że udało się to w ostatnim momencie, gdyż znakomitą większość torfowisk do tego czasu osuszono, zamieniając je w tereny rolne. W ten sposób bezpowrotnie zginęło wiele okazów rzadkich gatunków flory i fauny.
Na szczęście w 1990 roku utworzono Poleski Park Narodowy, jako 17 park narodowy w Polsce. Dzięki temu udało się uratować ostatnie fragmenty tego unikatowego ekosystemu, podobnego do tych, które można znaleźć nad Narwią czy Biebrzą. Aż 17 z 1000 gatunków flory parku to okazy znajdujące się w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin, a niektóre z nich to gatunki północne, będące pamiątką po epoce lodowcowej.
Faunę najliczniej reprezentują ptaki, których stwierdzono tu około 200 gatunków, jest to więc prawdziwy raj dla ornitologów i amatorów ,,bird watchingu”. Ciekawym mieszkańcem parku jest żółw błotny – jedyny naturalnie występujący w Polsce, natomiast miłośnicy większej zwierzyny mogą napotkać łosia.
Atrakcje Poleskiego Parku Narodowego
Na terenie Poleskiego Parku Narodowego wytyczono 5 pieszych ścieżek dydaktycznych, dzięki którym łatwo i bezpiecznie można podziwiać tamtejszą przyrodę. Rowerzystów ucieszy z kolei 21-kilometrowa ścieżka rowerowa „Mietiułka”. Dodatkowo by ułatwić obserwację okolicy w płaskim terenie wybudowanych zostało 7 wież widokowych przy głównych ścieżkach.
Poniżej znajdziecie krótki opis poszczególnych ścieżek, ze szczególnym uwzględnieniem Ścieżki „Spławy” i „Dąb Dominik”, które udało nam się przejść osobiście. Na końcu zaś mapa Google z zaznaczonymi miejscami.
Dyrekcja Poleskiego Parku Narodowego w Urszulinie
Wizytę w parku warto zacząć od Dyrekcji Poleskiego Parku Narodowego w Uryszulinie – tam kupicie bilety, dostaniecie mapki i zobaczycie małe żółwie błotne. To tu znajduje się Ośrodek Ochrony Żółwia Błotnego, który lokalizuje żółwie gniazda i w przypadku zimnego lata zabiera żółwie jaja do ośrodka, gdzie wylęgają się małe żółwiki, które wypuszcza się na wolność wiosną następnego roku.
Ścieżka „Spławy”
- Początek i koniec: Muzeum Poleskiego Parku Narodowego we wsi Stare Załuczne
- Długość ścieżki: 7,5 km
- Uwagi: większość szlaku prowadzi drewnianymi kładkami; platforma widokowa na największe jezioro parku – Jezioro Łuko; parking przy Muzeum Poleskiego Parku Narodowego
Rezerwat przemierza się po drewnianych kładkach, które początkowo wydawały się nam jedynie ciekawym wymysłem. W miarę jak grunt robił się coraz bardziej podmokły, okazały się absolutnie niezbędne do poruszania w tym terenie.
Długi kij, który testowo zanurzyliśmy w podłożu przy kładce, szybko znikł pod powierzchnią gruntu, uświadamiając nam, że na żadne schodzenie z trasy nie można sobie pozwolić (poza tym, że byłoby to niszczeniem parku), a poruszanie się po kładce to jedyny sposób na przemierzenie grząskich terenów. Dzięki tym kładkom można być w samym centrum torfowisk, jednocześnie ich nie naruszając i nie niszcząc.
Już na samym początku wycieczki w zaroślach mignęła nam spłoszona sarna, która najwyraźniej nie spodziewała się turystów w tak ustronnym miejscu, a im głębiej wchodziliśmy w rezerwat, tym liczniejsze stawało się nasze towarzystwo – różnorodne ptaki, żaby i zaskrońce.
Warto podglądać nie tylko zwierzęta, gdyż na terenie parku chronione są tak rzadkie gatunki roślin – jak na przykład łapczywa rosiczka. Lepiej więc może rzeczywiście nie schodzić ze szlaku;)
Ścieżka „Dąb Dominik”
- Początek i koniec: Łomnica – Jamniki
- Długość ścieżki: 2,5 km (pętla do jeziora) lub 5,6 km cały szlak do Jamników i powrót drogą do Łomnicy
- Uwagi: większość szlaku prowadzi leśną drogą i drewnianymi kładkami; platforma widokowa na zarastającym Jeziorze Moszne; parking na początku szlaku
Ścieżka Dąb Dominik zaczyna się we wsi Łomnica i prowadzi między innymi przez torfowiska, bór bagienny i łoziny. Oczywiście po drodze zobaczycie tytułowy dąb, ale największą atrakcją ścieżki jest pomost na Jeziorze Moszne. Jeziorko stopniowo zarasta by w końcu kiedyś stać się torfowiskiem, ale spokojnie, ten proces trochę potrwa.
O wszystkich przyrodniczych ciekawostkach informują tabliczki, dzięki którym można dowiedzieć się co nieco o tym unikatowym ekosystemie. Na ścieżce nie spotkaliśmy wielu turystów, a sama trasa jest dość widokowa, jak na ten rodzaj parku – dużo zieleni, rozlewiska i jezioro.
Ścieżka przyrodnicza „Perehod”
- Początek i koniec: Pieszowola
- Długość ścieżki: 5 km
- Uwagi: nie ma kładek, ale teren może być podmokły w deszczowe dni
W tym miejscu znajduje się przede wszystkim stanowisko żółwia błotnego. Z kolei miłośnicy ptaków mogą wypatrzeć bielika, kormorana, a nawet zimorodka!
Ścieżka przyrodnicza „Czahary”
- Początek i koniec: Zastaw
- Długość ścieżki: 6,5 km
- Uwagi: ścieżka dostosowana do poruszania się osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych
Ścieżka ta słynie z dużych skupisk żurawi, które upodobały sobie Bagno Bubnów jako miejsce zbiórki przed jesiennymi odlotami.
Ścieżka przyrodniczo – historyczna „Obóz Powstańczy”
- Początek i koniec: Lipniak
- Długość ścieżki: 4 km
Jak wiadomo tereny leśne i bagienne doskonale nadają się do działań partyzanckich. I na tym, poza aspektem przyrodniczym, skupia się ścieżka „Obóz Powstańczy”. Z tablic informacyjnych dowiemy się więcej o samym powstaniu oraz o istniejącym tu największym obozie powstańczym. Poza historycznymi ciekawostkami wypatrujcie łosia, jelenia i bobrzych żeremi.
Ścieżka rowerowa „Mietiułka”
- Początek i koniec: Wytyczno – Łowiszów
- Długość ścieżki: 21 km
Choć na terenie Poleskiego Parku Narodowego wyznaczono tylko jedną ścieżkę rowerową, to dozwolona jest jazda rowerem po szlakach i ścieżkach, z wyłączeniem kładek drewnianych (wzgledy bezpieczenstwa), gdzie rower należy prowadzić.
Trasa została wytyczona przez bardzo ciekawe tereny takie jak torfowisko Durne Bagno porośnięte wełnianką, rozlewiska, punkty widokowe i oczywiście częściowo koło rzeki Mietiułka. Przy odrobinie szczęścia można też spotkać króla bagien – łosia – tylko warto być wcześnie i zachować ciszę.
Google Maps: Poleski Park Narodowy atrakcje
Poleski Park Narodowy praktyczne wskazówki i porady
Ile kosztuje wejście do Poleskiego Parku Narodowego?
Następujące ścieżki na terenie Poleskiego Parku Narodowego są płatne: „Dąb Dominik”, „Perehod”, „Spławy”, „Obóz Powstańczy”. Cena biletu dobowego na wszystkie ścieżki to 12 zł a na pojedynczą 6 zł.
Gdzie wypożyczyć rowery?
W siedzibie parku wypożyczyliśmy rowery.
Gdzie znaleźć opisy szlaków?
Po szczegółowe informacje na temat parku, ścieżek i wystaw zajrzyjcie na stronę internetową Poleskiego Parku Narodowego.
Gdzie zjeść w okolicy Poleskiego Parku Narodowego?
Po całym dniu spędzonym na szlakach polecamy zjeść w Hotelu i Restauracji Drob w Urszulinie– byliśmy zadowoleni.