Jak zaplanować podróż za granicę?

,,Jak zaplanować podróż za granicę?” – być może to pytanie w pierwszej kolejności wywołuje uśmiech… No bo cóż w tym trudnego – siada człowiek do komputera, szpera po internecie i voila, wszystko przygotowane. Czyżby :)? Jak jednak zrobić to sprytnie? Jak zaoszczędzić pieniądze lub uniknąć niepotrzebnego stresu? Poznajcie nasze sposoby, których używamy przy planowaniu wycieczek, zarówno do tych bliższych jaki i bardziej egzotycznych krajów!

Jeśli jesteś na początku takiej przygody, pamiętaj: każdy może zorganizować (pierwszą) zagraniczną podróż. To nie jest wielka filozofia, a raczej kwestia praktyki – najlepiej zacznij od bliskich podróży i stopniowo zapuszczaj się na ,,głębszą wodę”. 

Dokąd by tutaj? Po prostu przed siebie!

Jak wybrać bezpieczny kierunek?

Pewnie masz w głowie jakiś wstępny cel podróży. Jeśli to np. Włochy lub Japonia, to nie ma się o co martwić, ale o tym, że nie wszędzie jest bezpiecznie i że pokój nie jest pewnikiem, przekonaliśmy się w brutalny sposób w momencie ataku na Ukrainie. Ten konflikt toczy się tuż po drugiej stronie granicy i chyba nie ma osoby, która by o nim nie słyszała. 

Jednak kto z Was orientuje się w obecnej sytuacji politycznej w Jordanii? Czy Indonezja po ostatnich zamachach terrorystycznych to nadal bezpieczny kierunek podróży? Chęci odkrywania nieznanych zakątków globu powinno towarzyszyć także gruntowne sprawdzenie miejsca, do którego planujemy się udać. Najlepszym źródłem informacji o potencjalnych zagrożeniach są strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych, na których publikowane są oficjalne wytyczne dyplomatów dotyczące podróży do danych krajów i regionów. 

Dzięki nim możecie podjąć odpowiedzialną decyzję lub skorygować swoje plany. Ciekawym urządzeniem jest aplikacja Odyseusz – rejestr podróżnych udających się do mniej bezpiecznych krajów. Teoretycznie w przypadku katastrofy pogodowej czy eskalacji konfliktu, MSZ wie, że w danym regionie znajdują się polscy obywatele – w praktyce mamy nadzieję nigdy nie sprawdzić, jak to funkcjonuje…

Jak szukać noclegów?

O tym jak szukamy noclegów w Polsce pisaliśmy na blogu, jednak decydując się na zagraniczne wakacje, szczególnie te w egzotycznych krajach, ograniczamy się głównie do znanych globalnych agregatów, typu Booking czy Airbnb. Nie istnieje wtedy bariera językowa, a opcje noclegowe z reguły są sprawdzone i pewne. Gdyby jednak coś było nie tak, operatorzy zabezpieczają użytkowników na wypadek nagłego anulowania noclegu czy niezgodności standardu z opisem. Alternatywą może być też szukanie miejsc na Google Maps i rezerwacja bezpośrednio w takich pensjonatach czy hotelach – najlepiej po zwerfikowaniu opinii poprzednich gości. Ta opcja będzie mniej wygodna i bardziej czasochłonna, ale być może uda się trochę zaoszczędzić – marża tych dużych agregatorów to czasami nawet 20%. 

Jak sprawdzić aktualne medyczne wytyczne?

Podróże w czasach (nadal trwającego) COVID-u do prostych nie należą i choć wiele krajów pozbyło się wielu ograniczeń w podróży, można zakładać, że ten temat będzie regularnie powracał na tapet – szczególnie na jesieni i zimą. 

Choć na fali zainteresowania pandemią pojawiło się sporo stron porównujących status obostrzeń w różnych krajach, naszym zdaniem jedynym wiarygodnym źródłem informacji na ten temat mogą być tylko oficjalne rządowe strony państwa, do którego się wybieramy – nie ryzykowalibyśmy ponoszenia kosztów podróży bez zapoznania się z wytycznymi na stronach danego ministerstwa zdrowia, tym bardziej, że nadal niektóre państwa utrzymują np. wymóg rejestrowania podróży. 

Tyle na temat COVID-u – trzeba pamiętać także o innych chorobach. Przed podróżą zagraniczną, szczególnie do strefy zwrotnikowej, należy sprawdzić zalecane szczepienia lub dokształcić się w zakresie profilaktyki zachorowań- np. na malarię. Ryzyko zachorowań może zmieniać się nie tylko w zależności od kierunku, ale także np. od pory roku. Niezłym źródłem informacji na ten temat jest specjalna strona o szczepieniach. Ostateczne decyzje najlepiej podjąć po konsultacji z lekarzem chorób tropikalnych.

Jak dotrzeć na miejsce?

Jak wyszukać korzystne loty? To niby proste, ale… Siatkę połączeń i wstępne informacje o cenach lotów sprawdzamy na agregatorach, takich jak Skyscanner czy Kayak. Te wyniki porównujemy z ofertą bezpośrednio u przewoźników i wybieramy tańszą opcję. Jesteśmy też zapisani na kilka newsletterów linii lotniczych, dzięki czemu regularnie dowiadujemy się o promocjach lotniczych i możemy szybko wyhaczyć ciekawe okazje- zanim zrobią to inni ;). 

Rodziny podróżujące z dziećmi powinny pamiętać, że zasada darmowych przelotów dla dziecka poniżej 2 roku życia obowiązuje niestety tylko u dużych linii rejsowych. W przypadku tzw. ,,tanich linii lotniczych” musimy liczyć się z opłatą stałą za dziecko za lot (nawet siedzące na kolanach) – często w sumie wyższą niż koszt przelotu dorosłego… Na osłodę dziecku przysługuje dodatkowa bezpłatna sztuka bagażu (szczegóły najlepiej sprawdzić u przewoźnika), no ale to często mało pocieszenie… 

Pssst! Pamiętajcie, żeby zawczasu sprawdzić także transfer z lotniska do miejsca docelowego, tym bardziej, że czasem może być to więcej podróży niż sam lot ;). Czasami można z góry zarezerwować miejsce w autokarze czy pociągu online, dzięki czemu unika się kolejek na lotnisku.

Jak zapewnić sobie dostęp do (bezpiecznego) internetu?

W Unii Europejskiej dostęp do w miarę taniego internetu to nie problem – co chyba najbardziej docenia się w podróżach poza Unią Europejską, gdzie opłaty potrafią być bardzo wysokie- zarówno za połączenia telefoniczne, jak i dane ściągane przez internet. Dlatego też pamiętajcie, żeby wyłączyć automatyczne przełączanie między sieciami, jeśli jedziecie w takim kierunku.

W podróży zagranicą, często łączymy się z wifi w hotelu czy w kawiarniach, co niestety wiąże się często z wolnym przesyłem danych i ryzykiem bezpieczeństwa informacji. Dlatego jeśli planujecie w podróży pracować (blogować?) lub wykonywać przelewy, dobrze jest rozważyć np. usługę Express VPN, dzięki której Wasze połączenie będzie nie tylko bezpieczniejsze, ale także szybsze. 

Z kolei dobrym rozwiązaniem na internet ,,pod ręką” może być kupienie lokalnej karty SIM- tak robiliśmy np. w trakcie naszej wycieczki do Wietnamu czy Kataru – no bo w dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie poruszanie się po nowym miejscu bez Google Maps, TripAdvisora, aplikacji pogodowych czy przewozowych. 

Jak płacić w podróży?

Czasy, gdy w podróż wyruszało się z wypełnionym banknotami portfelikiem zawieszonym na szyi w wielu miejscach odchodzą już do lamusa. Może i lepiej, bo ani to bezpieczna, ani przesadnie estetyczna opcja ;). Przed wyruszeniem na wycieczkę, warto jednak zastanowić się, ile gotówki możemy potrzebować – nawet w Polsce znajdą się miejsca, w których ciężko zapłacić kartą (np. ze względu na brak zasięgu), a bankomatu ze świecą szukać. 

W czasie podróży po terenie Unii Europejskiej lubimy płacić naszymi ,,codziennymi” kartami, podpiętymi do konta walutowego w EUR – w naszym banku taka usługa jest za darmo. To szczególnie sprytne w przypadku wahań wartości waluty, np. takich, jakie widzimy ostatnio. Wiedząc, że planujemy jakieś podróże, wymieniamy więcej gotówki w czasie, gdy kurs jest najbardziej korzystny i nie przejmujemy się tym, ile waluta kosztuje w momencie naszego wyjazdu. Inną opcją są karty/aplikacje typu Revolut, które pozwalają na korzystne zarządzanie kilkudziesięcioma walutami – również tymi bardziej ,,egzotycznymi”. 

Jak się ubezpieczyć?

Zacznijmy od tego, że naprawdę warto się ubezpieczyć – o czym wielu podróżujących  nie pamięta. Jakie ubezpieczenia mamy na myśli? W kontekście podróży to przede wszystkim zdrowotne/na życie, bagażowe i podróżne – np. od odwołanych lotów. 

Szczególnie to pierwsze to absolutna podstawa, na której nie warto oszczędzać – koszty leczenia w różnych krajach mogą być naprawdę zawrotne, a każdemu z nas może przydarzyć się jakaś choroba lub np. nieszczęśliwy wypadek komunikacyjny. 

Dobra wiadomość dla podróżujących po Unii Europejskiej i krajach stowarzyszonych (np. Wielka Brytania, Islandia, terytoria zamorskie krajów UE) – jeśli w Polsce macie prawo do świadczeń zdrowotnych, automatycznie przysługuje Wam taki sam poziom świadczeń zdrowotnych na terenach powyższych krajów. Żeby udowodnić fakt objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce, warto wyrobić kartę EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego) – jest to uniwersalny dokument, który poświadcza prawo do takich świadczeń. Kartę można wyrobić bez wychodzenia z domu, bezpłatnie – przychodzi pocztą. Pamiętajcie, jednak, że to wcale nie znaczy, że ewentualne leczenie będzie całkowicie bezpłatne – świadczenia zdrowotne będą przysługiwać Wam na takich samych zasadach, co mieszkańcom danego kraju. Warto wiedzieć, że w niektórych płaci się np. za wezwanie karetki lub za pobyt w szpitalu. Więcej informacji o karcie znajdziecie na stronach Ministerstwa Zdrowia.

Po naszej podróży do Portugalii, w trakcie której niestety ukradziono nam bagaże, zawsze ubezpieczamy także nasze walizki – przydaje się to także na wypadek zgubienia ich przez linie lotnicze.

Co jeszcze dodacie do tej listy?

To tylko kilka podstawowych porad, do których stosujemy się w czasie naszych podróży. Co dodalibyście do tej listy? Macie jakieś podróżnicze wskazówki?

Data ostatniej aktualizacji:

Kategoria: Świat

1 komentarz do “Jak zaplanować podróż za granicę?”

Dodaj komentarz