Katedra w Beauvais. Czym przewyższa słynną Notre-Dame?

Lotniska obsługujące tanie linie często traktowane są przez turystów jedynie jako punkt tranzytowy, z którego natychmiast kierują się ku większemu miastu. Wielu podróżujących nie zdaje sobie sprawy, że takie miasta-lotniska jak hiszpańska Girona obsługująca Barcelonę czy włoskie Bergamo pod Mediolanem same w sobie mogą stanowić atrakcję turystyczną.

Nie inaczej jest w przypadku niewielkiego francuskiego miasteczka Beauvais, oddalonego o 100km od Paryża. Mało kto decyduje się na odwiedzenie samego miasta, na złamanie karku pędząc do słynnego miasta mody i miłości. Niesłusznie. Jeśli macie kilka godzin międzylądowania albo możecie pozwolić sobie na dotarcie do Paryża później, warto rozważyć wizytę w Beauvis, aby zobaczyć jego koronny diament- katedrę św. Piotra.

22500645493_aeeb7435ee_o

Średniowieczny wieżowiec

„Meh, tyle zamieszania o jakiś kościół?”- jeśli chociaż przez chwilę tak pomyśleliście, czytajcie dalej! Ta katedra, choć nie tak słynna jak paryska Notre-Dame, pod wieloma względami ją przewyższa,  również dosłownie. Jest namacalnym przykładem architektonicznego szaleństwa, jakie ogarnęło dostojników kościelnych oraz lokalne społeczności rywalizujące między sobą w budowaniu możliwie największych i najwspanialszych budowli. W wyniku tej konkurencji w samej tylko Francji powstało około 80 katedr, z tego kilka w regionie Pikardii, gdzie do dziś możemy podziwiać perełki nie tylko w Beauvais, ale również w Amiens (UNESCO), Senies, Nolyon i innych miastach regionu.

22731371899_4c05f6726e_o

Te ogromne budowle są wspaniałymi osiągnięciami architektury i zaprzeczeniem tezy o ciemnym średniowieczu. Wybudowanie katedry było dla lokalnych społeczności ogromnym wysiłkiem logistycznym, często rozłożonym na całe dziesięciolecia. Z kolei koszt budowy można śmiało porównać z wkładem, jaki musiałoby wydać prowincjonalne miasteczko na budowę własnego profesjonalnego stadionu. Nic dziwnego, że w opinii wielu historyków szał budowania katedr doprowadził do zapaści finansów średniowiecznej Francji.

Pycha i niespełnione marzenie

Co niezwykłego jest w katedrze z Beauvais? Posiada najwyższe sklepienie z gotyckich katedr na świecie – aż 48 metrów. Plany były jeszcze bardziej ambitne i mimo że ówcześni budowniczowie wznieśli się na nomen-omen wyżyny inżynieryjnych możliwości, nie udało im się pokonać siły rawitacji. Na wczesnym etapie prac budowli zdarzyło sie zawalić, a kolejne stulecia przyniosły niemniej spektakularne katastrofy budowlane. W 1573 zapadła się 149-metrowa wieża, która przez krótki czas przewyższała wielkością samą bazylikę św. Piotra w Rzymie. Sama katedra  zaś nigdy nie została w pełni ukończona.

22703675788_5216d9372e_o

Obecnie obiekt zabezpieczony jest przez liczne belki podtrzymujące wewnętrzne ściany świątyni a naukowcy z całego świata głowią się jak uratować ten cud gotyckiej architektury przed zawaleniem. Liczne rusztowania i podpory przypominają nieco plac budowy, ale mimo tych wizualnych niedogodności katedra wciąż robi ogromne wrażenie.

23122123025_39602764da_o

We wnętrzu podziwiać można liczne witraże, które są cechą charakterystyczną gotyckich katedr. Te wielkie przeszkolone przestrzenie zapewnić miały jak najwięcej światła i być całkowitym przeciwieństwem ciemnych i surowych świątyń budowanych w stylu romańskim.

22729729899_90850e7b89_o

We wnętrzu znajdziecie również pochodzący z XIX wieku 12 metrowy zegar słoneczny składający się z 90 000 tysięcy elementów. Praca nad nimi trwała 3 lata, a efekt robi wrażenie do dziś.

Beauvais do czasów drugiej wojny światowej było popularną miejscowością turystyczną nie tylko dzięki katedrze, ale również dzięki unikalnej zabudowie nadającej miasteczku średniowieczny klimat. Niestety, w wyniku działań wojennych w 1940 centrum miasta uległo zniszczeniu. Pewne wyobrażenie na temat starej zabudowy daje stojący w cieniu katedry XV wieczny domek.

23108184892_5102732aea_o

DODATKOWE INFORMACJE:

  • Do centrum miasta jeżdżą autobusy. Normalna linia miejska numer 12 od poniedziałku do soboty w cenie około 1EUR zabierze Was obie strony. Trochę gorzej jest w niedzielę, kiedy regularna linia nie jeździ  i trzeba zapłacić 4 EUR za bilet linią specjalną, ważny 48h.
  • Do Beauvais dolecicie Rynairem z Krakowa, Modlina i Wrocławia lub WizzAirem z Gdańska, Katowic, Warszawy, Poznania i Wrocławia.

Atrakcje w pobliżu Beauvais

23108096532_42212c9b0d_o

Data ostatniej aktualizacji:

Kategoria: Francja, Świat

Pomagamy Wam zaplanować udane wycieczki od 2015 roku, a nasze teksty zawsze były i będą za darmo.

Jeśli uważasz, że warto docenić naszą pracę postaw nam kawkę. Dziękujemy!

6 komentarzy do “Katedra w Beauvais. Czym przewyższa słynną Notre-Dame?”

  1. Widziałam tą wspaniałą katedrę…. zapiera dech w piersiach… Stałam oniemiała… a widziałam wszystkie największe i nie tylko. Zobaczcie koniecznie. . bedziecie chcieli tam wrócić.

    Odpowiedz
  2. Przepiękna ta katedra! Widze, że nastepnym razem w drodze do Paryża warto zatrzymać się w okolicy lotniska trochę dłużej 🙂 Pozdrawiam!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz