Keukenhof i festiwal tulipanów w Holandii

Kwiecień-plecień, bo przeplata…, racząc nas raz iście letnimi temperaturami, żeby zaraz z nienacka przyspać śniegiem. Przyroda budzi się wytrwale do życia i mimo zmiennych warunków pogodowych zaczyna zachwycać swoimi kolorami, zapachami i witalnością. Kwitnące powoli klomby obudziły w nas pewną ciekawość, więc wyruszyliśmy do krainy tulipanów, gdzie o kwiatach i ogrodach wiedzą naprawdę sporo… Zapraszamy do Holandii- przez pola tulipanów, po ogród Keukenhof, na paradzie kwiatów kończąc.

DSC00540Tulipomania

Tulipany odegrały w historii Holandii znaczącą rolę- nie bez przyczyny są jednym z (przywoitszych) jej symboli. Choć tulipany pochodzą z podnóża Himalajów, do Holandii przyjechały w ramach wymiany handlowej z Imperium Osmańskim. Holenderskim kupcom przypadły do gustu tym bardziej, że popyt na kolorowe kwiaty szybko okazał się generować w zachodniej Europie niebotyczne zyski.

keukenhof (1)W niektórych kręgach nie wypadało nie mieć pokaźnej kolekcji tulipanów, która świadczyła o zamożności danego domu. W XVII wieku Holandię ogarnęło tulipanowe szaleństwo, zwane z resztą całkiem słusznie „tulipomanią”, a ceny za niektóre cebulki potrafiły osiągać wartość amsterdamskiej kamienicy. Holenderscy możni gotowi byli zapłacić fortunę za jak najbardziej wyszukane odmiany kwiatka.

Tulipany-1705 Kreatywność botaników, poszukujących coraz to nowszych kolorów, rozbudził dodatkowo wirus atakujący uprawy kwiatów, któremu zawdzięczamy pstrokate kolory czy postrzępione płatki.

keukenhof (11)Obserwacje zarażonych wirusem kwiatów i krzyżowanie ich ze zdrowymi zaowocowały nowymi wariantami kolorystycznymi, jednak wiązały się z ryzykiem pozyskania słabego, bo chorego kwiatu. Ponadto handel cebulkami opierał się na spekulacjach, jako że po samej bulwie cieżko było ocenić, czy rzeczywiście wyrośnie z niej rzadka roślina.

DSC00553Coraz częściej handlowano też tulipanami, które jeszcze nawet nie wyrosły, tak więc w przypadku niespodziewanego przymrozku można było stracić spore pieniądze. Mimo tej bańki finansowej tulipomania dopadła pokaźną część społeczeństwa, a w  tulipany inwestowali nawet skromni mieszczanie, po cichu licząc na odmianę swojego losu.

keukenhof (12)Zawrotne ceny osiągane na aukcjach tulipanów szokują do dziś- cebulka najdroższego tulipana, Semper Augustus, została sprzedana za 40-krotność średniego rocznego dochodu! Mówi się o przekleństwie Semper Augustus, bo była to ostatnia tak spektakularna tulipanowa transakcja. Chwilę po niej rynek załamał się, doprowadzając do wielu bankructw i ludzkich tragedii.

DSC00560

Kolorowe pola

Ta lekcja nie przeszkodziła jednak Holendrom pałać sentymentem do roślin, które przez kolejne stulecia zdobyły rzesze miłośników na całym świecie.

DSC00736

Tulipany-1848Kwitnące pola tulipanów, jak i różnych innych kwiatów, są charakterystycznym elementem holdenderskiego pejzażu przełomu kwietnia i maja. I choć w tym roku wiosna przesadnie nie rozpieszcza słońcem, udało nam się już znaleźć kolorowe pejzaże.

Tulipany-1842

Tulipany-1846

Keukenhof – wyjątkowy ogród

Jeśli zamiast bezkresnych pól wolicie z bliska podziwać piękno natury, polecamy wizytę w Keukenhofie. To największy ogród z setkami odmian tulipanów, znajdujący się nieopodal Lejdy (Leiden)- miasta, w którym zaczęły się pierwsze uprawy i eksperymenty z tymi kwiatami.

Tulipany-1710Keukenhof co roku otwiera swoje podwoje wyłącznie na osiem tygodni, w czasie których można cieszyć oko najróżniejszymi odmianami tulipanów, żonkili, hiacyntów i wielu innych roślin posadzonych na 32 hektarach terenu. W internecie publikowane są nawet raporty traktujące o stopniu kwitnięcia kwiatów, tak aby jak najlepiej zaplanować wizytę.

Tulipany-1718 Szczęśliwie w ogrodzie znajdziecie zarówno wczesno, jak i późno kwitnące odmiany, dzięki czemu zawsze będzie się czym nacieszyć. Jednak najlepiej przyjechać właśnie teraz, pod koniec kwietnia (koniecznie wcześnie rano!) i cieszyć się feerią kolorów i zapachów.

Tulipany-1729 Kwitną nie tylko skrupulatnie pielęgnowane grządki, lecz również drzewka owocowe, a małe kózki i kaczuszki stawiają niepewnie swe pierwsze kroki- prawdziwa wiosna!

Tulipany-1779Nazwa miejsca oznacza „kuchenny ogród”, gdyż początkowo były to włościa pewnej zamożnej rodziny, na których uprawiano między innymi niezbędne w kuchni zioła.

keukenhof (3)W 1949 Keukenhof przekształcono w publiczny ogród, w którym rocznie sadzi się 7 milionów cebulek kwiatów, dostarczanych przez starannie wybranych dostawców -pod koniec sezonu cebulki są komisyjnie niszczone (najczęściej przerabiane na paszę dla zwierząt). Keukenhof to swoiste centrum florystyczne kraju, które organizuje również pokazy, aukcje i inne „kolorowe” projekty.

Na ogromnym terenie znajdziecie zarówno staranne grządki…

Tulipany-1800…kwiatowe kompozycje….

Tulipany-1816…tulipanowe skalniaki….

Tulipany-1823…urocze zakątki…

Tulipany-1815

DSC00640…holenderskie symbole…

keukenhof (4)…jak i pawilon z najciekawszymi gatunkami kwiatów…

DSC00547

Zachwycając się przepięknymi kwiatami o absolutnie finezyjnych nazwach, takich jak Czerwony Cesarz, Błękit Delft, Doberman, Ogień Miłości czy Brzoskwiniowa Perfekcja, dowiedzieliśmy się, że wypuszczenie na rynek nowego gatunku tulipana zajmuje aż 25 lat– od pomysłu skrzyżowania nasion, cebulek, po wzrost kwiata i osiągnięcie powtarzalności jego wyglądu. To co, kto zabiera się do pracy?

keukenhof (7)Chętni mogą również wypożyczyć rower i udać się na prawdziwie holenderską przejażdżkę dookoła kwiecistych pól lub, w mniej aktywnym wariancie, przepłynąć się kanałami po podobnej trasie.

keukenhof (5)

Kwiatowa parada w Noordwijk

Gdyby ktoś jednak czuł kwiatowy niedosyt, pozostaje wziąć udział w Bloemencorso paradzie organizowanej co roku w kwietniu w Noordwijk (na północ od Hagi).

keukenhof (2)Na ogromnych platformach przemierzają prowincję kreatywne florystyczne kompozycje i finezyjnie zdobione samochody.

keukenhof (9)Tematyka konstrukcji zdaje się być dowolna- od motywów holenderskich, po buty, podróże czy… Angry Birds… 

keukenhof (8)keukenhof (10)DODATKOWE INFORMACJE:

  • Dojazd do Keukenhofu i cennik biletow
  • Pola z kwiatami znajdują się między Lejdą/Leiden, a Haarlem- w obu miastach w informacjach turystycznych dostępne są mapki rowerowe i piesze z polecanymi trasami

Tulipany-1790

Data ostatniej aktualizacji:

Kategoria: Holandia, Świat

Pomagamy Wam zaplanować udane wycieczki od 2015 roku, a nasze teksty zawsze były i będą za darmo.

Jeśli uważasz, że warto docenić naszą pracę postaw nam kawkę. Dziękujemy!

3 komentarze do “Keukenhof i festiwal tulipanów w Holandii”

Dodaj komentarz