Jeśli w Modenie (zapraszamy do poprzedniego wpisu) było jak u mamy, wizytę w Parmie można porównać do odwiedzin u szykownej koleżanki. Od razu czuć tu przestrzeń, widać jak inny był koncept budowy tego miasta. Szerokie promenandy, ogromny pałac z pasmem zieleni, zdobne fasady i nieśmiale schowana za nimi katedra.

Parma Włochy-8949

Życie Parmy nie koncentruje się wokół majestatycznych budynków kościelnych, jak to często we włoskich miastach bywa- niczego pięknym kościołom nie ujmując, to nie one grają w mieście pierwsze skrzypce, schowane za szeregiem kamienic i publicznych budynków. Po wizycie w Modenie Parma zaskoczyła nas szerokimi alejami, przestrzenią, lekką wytwornością i klimatem miasta, w którym się powodzi.

Parma i okolice katedry 

Jednak żeby tradycji stała się zadość zwiedzanie zaczeliśmy od wizyty w katederze i baptiserium, czyli osobnym budynku do chrztów, takiej wolnostojącej chrzcielnicy. Do włoskich katedr mamy małą słabość, parmeńska oczywiście też nie zawiodła, czarując pięknym sklepieniem i freskami z mistrzowskim zastosowaniem perspektywy.

Parma Włochy-8987

Parma Włochy-8989

Co ciekawe, budynek stoi już prawie 1000 lat, co tym bardziej budzi podziw!

Parma Włochy-8993

Parma Włochy-8979

Parma Włochy-8996

Warto również obejść katedrę, bo dopiero z tyłu widać jak ogromna to konstrukcja.

Parma Wlochy-9126

A gdy już będziecie w  tej okolicy, zajrzyjcie do Monasterio di San Giovanni Evangelista, do którego, schowanego w cieniu katedry, wielu turystów nie dociera.

Parma Wlochy-9111

Parma Wlochy-9125

Parma Wlochy-9119

Możecie za to odpuścić sobie muzeum przy Piazza del Duomo- my przebiegliśmy je z poczucia obowiązku, ale absolutnie niczym się nie wyróżniało. Dodatkowo informacje dostępne były jedynie po włosku, co nie ułatwiało wycieczki.

Parma Włochy-9013

Choć za wejście do romańsko-gotyckiego baptiserium trzeba zapłacić, to naprawdę warto rzucić okiem na jegp piękne kopulaste sklepienie i freski osadzone między jego szesnastoma łukami przedstawiające sceny biblijne.

Parma Włochy-9008

Parma Włochy-9006

Różowy marmur, którym obłożone jest baptiserium, najpiękniej wygląda o wschodzie słońca, gdy delikatna różowa poświata odbija się również na ścianie przeciwległej kamienicy.

Parma Włochy-9002

Parma na talerzu 

Parma szynką stoi- słynnym parmeńskim prosciutto, więc przemierzając Strada Luigi Carlo Farini, najbardziej apetyczną ulicę Parmy, szukaliśmy tradycyjnego sklepu z tym produktem- prosciutterii.

Parma Włochy-9023

Cóż, przesadnie wyczerpujące te poszukiwania nie były, bo już po krótkim czasie mogliśmy bezkarnie podziwiać potężne udźce zawieszone u sufitu i próbować różnych mięsnych wyrobów, z najsłynniejszą szynką włącznie- pokrojoną na cienkie niczym pergamin plasterki.

Parma Włochy-9028

Oczywiście w każdej knajpie możecie dostać też wszelkie przystawki i dania okołoszynkowe, na co, bedąc w Parmie, warto sobie pozwolić. Ale i wegetarianie znajdą coś niecoś dla siebie- w końcu słynny twardy i lekko ostry w smaku ser parmezan również pochodzi z  Parmy właśnie.

Parma Włochy-9026

Tak więc równie dobrze można poskubać jego małe cząstki i popić dobrym lokalnym winem. Jeśli macie zaś ochotę na deser, polecamy kawiarnio-lodziarnie Emilia Cremeria na Strada Luigi Carlo Farini. Malutkie deserki w szklanych pucharkach, które można wziąć na wynos i skonsumować nad rzeką, były absolutnie obłędne- szczególnie warte grzechu jest ich semifreddo, o które gotowi bylismy toczyć krwawe boje.

Parma Włochy-8959

Książęcy park 

Szczęśliwie piękna sceneria ostudziła emocje- udaliśmy się bowiem na spacer wzdłuż rzeki ulicą Via Arturo Toscanini, konkludując, że miło byłoby przejechać się wzdłuż tej rzeki rowerem.

Parma Włochy-9042

Na wysokości Ponte Verdi, a więc zielonego mostu, skręciliśmy w stronę parku, który kiedyś przynależał do parmeńskiego pałacu.

Parma Włochy-9065

Parco Ducale, park książęcy,to idealne miejsce na piknik, niespieszny spacer wzdłuż alei drzew lub okazja do pokarmienia parkowych gęsi.

Parma Włochy-9062

W każdej podróży potrzeba chwili relaksu, oddechu od nowych bodźców i informacji. Taką krótką przerwę urządziliśmy sobie w tym parku właśnie, wśród jesiennych drzew, omszałych rzeźb i delikatnej muzyki ulicznego skrzypka. Było pięknie.

Parma Włochy-9077

Drewniane aktorstwo 

Zregenerowani, udaliśmy się więc do Pałacu Ducale zobaczyć niesamowity obiekt- słynny Teatro Farnese.  Zarówno ogromna scena, widownia, jak i cała dekoracja sali wykonane zostały w XVII wieku całkowicie z drewna i musimy przyznać, że robiły piorunujące wrażenie. Akustyka w teatrze jest doskonała, a sceneria aż prosiła o jakiś monumentalny dramat.

Parma Wlochy-9133

Teatr mocno uszkodziły alianckie bomby, które spadły na pałac, jednak udało się przywrócić świetność sceny, która do dziś wzbudza zachwyt.

Parma Wlochy-9138

Bibliofili ucieszy z kolei ogromna i bardzo klimatyczna biblioteka na lewo od wyjścia z teatru.

Parma Wlochy-9154

Parma Wlochy-9156

Ostatnią na ten dzień perełką okazał się niewielki klasztor di San Paulo (wejście od ulicy Borgo del Parmigiano) z jednymi z najpiękniejszych fresków renesansowych we Włoszech, autorstwa Antonio Correggio. Zdjęć z racji delikatnych malowideł zrobić nam nie było dane, ale jeśli będziecie mieć chwilę, sami zobaczcie, jak pięknie się prezentują.

Parma Włochy-9032

Mamine antipasti 

Taki intensywny dzień zwiedzania, oglądania i zachwycania się należy zwieńczyć pyszną włoską kolacją- w jednej z licznych restauracji lub, w wersji ciut tańszej, acz wcale nie mniej smacznej, komponując sobie różne włoskie przystawki antipasti w jakimś lokalnym sklepie. W ten sposób udało nam się natrafić na nieznany nam wcześniej „pistacjowy tort serowy”, czyli gorgonzollę przełożoną mascarpone i warstwami pistacji w kształcie ogromnego wielowarstwowego tortu. Niebo w gębie (oraz morderstwo dla żył i tętnic :P) i to do zdobycia w lokalnym supermarkecie. Czasem warto zabawić się w tubylca i sprawdzić, co włoska mamma podaje na swoim domowym stole.

Ostatni etap naszej podróży po prowincji Emilia Romagna to BOLONIA, zapraszamy do lektury!

DODATKOWE INFORMACJE:

  • z Bolonii i Modeny do Parmy kursują regularne pociągi, a podróż trwa ok 30 min.
  • Zapraaszamy do relacji z Modeny
Opt In Image

Zapisz się do naszego newslettera!

Podobał Ci się artykuł na Polska Po Godzinach? Chcesz mieć pewność, że nie ominą Ciebie najnowsze wpisy? Zamów nasz newsletter by być na bieżąco.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment