Zamek w Krasiczynie – perła renesansu na Podkarpaciu

Jeżeli zawitacie do Przemyśla, warto zadać sobie niewielki trud i wybrać się, najlepiej rowerem, do położonego raptem 10 kilometrów od miasta Krasiczyna. To tu, za zieloną ścianą ogrodów, skrywa się przepiękny XVI-wieczny zamek, jeden z niewielu przykładów architektury włoskiego renesansu i manieryzmu na polskich ziemiach.

Zamek-Krasiczyn-4756Witajcie w krasickich włościach!

Zamek wybudowano na przełomie XVI i XVII wieku, jednak to Marcin Krasicki w XVII wieku nadał mu wspaniały wygląd, który w niezmienionym kształcie zachował się do dziś. Marcin Krasicki był nielada osobistością-  potężnym wojewodą podlaskim, kasztelanem lwowskim, zaufanym sługą króla, a nawet hrabią Cesarza Rzymskiego.

Zamek-Krasiczyn-4757

Z tego powodu jego rezydencja, umiejscowiona tuż obok handlowego Szlaku Węgierskiego, musiała świadczyć o potędze właściciela. Zamek przekształcono w typowe palazzo in fortezza, dzięki czemu zyskał na atrakcyjności i wygodzie, a obiektu broniono natomiast z otaczających zamek fortyfikacji bastionowych i 20 dział.

Poza potężnymi murami twierdza posiadała 4 basteje z działami, które szybko zamieniono na bardziej reprezenatacyjne  baszty: Boską, z piękną kopułą skrywającą zamkową kaplicę, Papieską, w kształcie papieskiej korony, Królewską, w której nocował sam Zygmunt III Waza oraz Szlachecko-rycerską.

Zamek-Krasiczyn-4768

Miały one reprezentować cztery najważniejsze dla Krasickich filary społeczeństwa i tym samym być cokolwiek niecodziennym hołdem dla władców ziemskich i pozaziemskich. Za czasów Marcina na zamku bawiły najważniejsze osoby w kraju, a kupcy i szlachcice podróżujący w stronę Przemyśla obowiązkowo zajeżdzali do dworu, czyniąc gospodarzowi należne honory.

Zamek w KrasiczynieJak wygląda XVII wieczne ,,graffiti”?

Aby podnieść rangę obiektu, Krasicki zlecił ozdobienie go tak zwanym sgrafitto, zapożyczonym z Włoch. Na fasadach możemy podziwiać galerię polskich królów czy rzymskich cesarzy, a rysunki pokrywały niegdyś aż 7000 m2 ściany.

Zamek-Krasiczyn-sgraffito-4786

Spora część prac przemyskich artystów, którzy odpowiadali za wykonanie projektu widoczna jest do dziś, będąc znakiem rozpoznawczym zamku w Krasiczynie. Warto również zwrócić uwagę, że każda z attyk wieńczących fasadę jest w innym finezyjnym kształcie, potęgując estetyczne doznania.

Zamek-Krasiczyn-4774

Losy zamku są ściśle związane z osobą Marcina Krasickiego- kiedy ten zmarł bezpotomnie, przepadły dziedziczone przez pokolenia tytuły, godności i urzędy. Szacuje się, że około ⅔ dochodów rodu pochodziła właśnie z tytułu pełnionych urzędów.

Zamek-Krasiczyn-4778

Z samego rodzinnego majątku ciężko było utrzymać następcom Krasickiego rezydencję takich rozmiarów. W następnych latach zamek przechodził z rąk do rąk, między innymi wchodząc w zakres dóbr znanej nam już rodziny Tarłów, jednak brak wystarczających środków oraz najazd kozacki w XVIII wieku nie służyły obiektowi.

Zamek-Krasiczyn-baszta-szlachecka-4772

Drugą świetność zamek przeżył dzięki rodowi Sapiehów, którzy wykupili podupadły obiekt w latach 30. XIX wieku i zarządzali nim aż do II wojny światowej.

Książę Leon Sapieha nie tylko łożył na remont zamku, ale również zgromadził na nim pokaźną kolekcję malarstwa i ogromną bibliotekę.

Zamek-Krasiczyn-4797Wojenne zniszczenia

II wojna światowa to właściwie koniec historii zamku w Krasiczynie. Lokalni mieszkańcy, również ci pracujący dziś na terenie rezydencji, słuchali w młodości opowieści świadków bolszewickiego rabunku, który miał miejsce już we wrześniu 1939 roku. Krasiczyn został zajęty przez wojsko radzieckie w nocy z 19 na 20 września. Przez ponad 1.5 tygodnia na dziedzińcu płonęło ogromne ognisko, a w nim wszystkie dokumenty, pamiątki, obrazy, książki i meble, które udało się wywlec z zamkowych pomieszczeń.

Zamek-Krasiczyn-4780

Wyraźnie widać, że strzelano nawet do ozdobnych kamiennych portali, byle tylko zniszczyć ich zdobienia. W poszukiwaniu kosztowności, których na zamku i tak nie było, wyciągnięto z krypt grobowych ołowiane trumny Sapiehów, zażywając w nich kąpieli czy pojąc konie. Szczęśliwe udało uratować się cenną bibliotekę, w porę wywiezioną do Krakowa, a która dziś znajduje się na zamku w Piaskowej Skale.

Zamek-Krasiczyn-pokoj-mysliwski-4784
Skromny salonik myśliwski

Z powodu wojennych zniszczeń na zamku nie zachowało się właściwie nic, a zwiedzanie wnętrz ogranicza się do wizyty w kryptach, skromnym saloniku myśliwskim (jedynym uratowanym pomieszczeniu- historii jego ocalenia Wam nie zdradzimy :)) oraz w przepięknej, zdobnej kaplicy zamkowej.

Zamek-Krasiczyn-kaplica-zamkowa-sklepienie-4791

Poza tym przewodnik oprowadza po kilku zrekonstruowanych pokojach oraz skromnej wystawce poświęconej kardynałowi Sapiesze. Mimo tego warto poświęcić godzinę na zwiedzenie Krasiczyna i wysłuchanie jego niełatwej historii.

Zamek-Krasiczyn-4793Odrodzenie

Dziś zamek przechodzi gruntowną renowację i zaczyna pełnić funkcję komercyjną, dzięki której istnieje szansa na opłacenie dalszych prac konserwatorskich. Jeśli więc chcecie przez chwilę poczuć się jak Marcin Krasicki, możecie przenocować w krasiczyńskim hotelu lub wyprawić na zamku bajkowe wesele.

Zamek-Krasiczyn-park-4766

Po zwiedzaniu sił nabraliśmy odpoczywając w zamkowym ogrodzie. Sapiehowie, ostatni właściciele obiektu, sadzili tu drzewa na cześć każdego nowo narodzonego potomka, co skrupulatnie wynotowano na pamiątkowych tabliczkach. Poszukajcie więc lip z imionami młodych Sapieżanek lub dębów nazwanych na cześć synów- również tego najbardziej zasłużonego z Sapiehów, kardynała Adama Stefana, pochowanego w centralnym miejscu Katedry Wawelskiej.

Zarezerwuj nocleg w okolicach Krasiczyna

Jeśli planujesz wypad do Krasiczyna, zachęcamy do rezerwacji noclegu na Bookingu przez poniższy baner – Wasza cena pozostanie bez zmian, a Booking podzieli się z nami swoją prowizją, dzięki której będziemy mogli dalej tworzyć blogowe treści- dziękujemy!

DODATKOWE INFORMACJE O ZAMKU W KRASICZYNIE :

Godziny zwiedzania i ceny biletów, zwiedzanie z przewodnikiem o każdej pełnej godzinie.

Lubisz zamki? Sprawdź nasze zestawienie najpiękniejszych polskich zamków.

 

Zamek-Krasiczyn-kaplica-zamkowa-4789

Data ostatniej aktualizacji:

Kategoria: Podkarpackie, Polska

4 komentarze do “Zamek w Krasiczynie – perła renesansu na Podkarpaciu”

Dodaj komentarz