Wizyta w Janowcu to nasza kolejna propozycja dla wszystkich, którzy zawitali w okolice Nałęczowa i Kazimierza Dolnego. Przykładowo z Nałęczowa proponujemy dojazd rowerami do Kazimierza i wyruszenie, już pieszo wzdłuż Wisły, w kierunku janowieckiego zamku. Specjalnie dla Was przetestowaliśmy tę trasę :)!

Zamek_Janowiec-5262Bulwary nad Wisłą to obowiązkowy punkt wizyty w Kazimierzu, jednak przy grzejącym od samego rana słońcu i wysokiej, mimo wczesnej pory, temperaturze spacer na otwartej przestrzeni trochę nam dokuczał.

Zamek_Janowiec-5279

Szczęśliwie bryza znad Wisły poprawiała sytuację, a wiadomość, że prom funkcjonuje zgodnie z planem (przy niskim poziomie wody kursy bywają zawieszane) poprawiła nastroje. Przeprawę promową od janowieckiego zamku dzieli tylko krótki spacerek, a po drodze można zaopatrzyć się w przepyszne soczyste maliny sprzedawane na przydomowych stoiskach.

22552626983_7b8bc11142_zCharakterystyczne pasy na fasadzie zamku doskonale widać już od strony Wisły, a położony na wzgórzu obiekt góruje nad niewielkim miasteczkiem.

22785510907_e789695360_kTwierdza dostępna jest tylko od wschodniej strony, z pozostałych stron dostępu broni wąwóz i stromizna, co miało ułatwić obronę Janowca. Choć wnętrza zostały prawie doszczętnie zniszczone, sama bryła zamku zachowała się w całkiem niezłym stanie, zważywszy na jej niełatwą historię.  Zamek_Janowiec-5265

Historia zamku

Budowę zamku w Janowcu zaczęto w XVI wieku na polecenie rodziny Firlejów, znanego rodu starostów i wojewodów, następnie obiekt przeszedł w ręce rodziny Tarłów, którą poznaliśmy przy okazji wycieczki w świętokrzyskie.

Zamek_Janowiec-5256

Zamek_Janowiec-5258Najważniejszym momentem historii zamku było spotkanie Zygmunta III z przywódcą rokoszu Zebrzydowskiego, natomiast trochę wcześniej częstym gościem w janowieckich komnatach bywał sam Kochanowski, przyjaciel Firlejów.

Po najeździe Szwedów zamek odbudowano w stylu barokowym przez rodzinę Lubomirskich, jednak pod koniec XVIII wieku właściciel… przegrał go w karty.

Zamek_Janowiec-5260Od tej pory obiekt powoli popadał w ruinę- aż do lat 30. XX wieku, kiedy kupił i zabezpieczył go Leon Kozłowski, a później miejsce przejęło Muzeum Nadwiślańskie. Ciężko dziś, przechadzając się pustymi korytarzami, wyobrazić sobie bogactwa zamku- perskie dywany tłumiące kroki służby, regały  pełne opasłych woluminów i labirynt korytarzy, prowadzący do 98 zamkowych komnat.

Zamek_Janowiec-5240Na terenie zamku utworzono niewielką wystawę, na której można zobaczyć nagrobki zarządców miejsca, obrazy i makietę twierdzy z czasów jego świetności. Wystawa jest niestety dość staroświecka i niezbyt bogata, głównie z tego względu, że naprawdę niewiele przedmiotów z dawnego wyposażenia zamku udało się zachować dla potomnych.

Zamek_Janowiec-5255Na zamku regularnie organizowane są ciekawe imprezy tematyczne, takie jak święto wina, festiwale muzyczne czy rekonstrukcje zbrojne.

Zamek_Janowiec-5253I my spotkaliśmy po drodze wojów, jednak zdawali się być całkiem pokojowo nastawieni i z pewnością woleliby muzykę i wino od konieczności walczenia w lipcowym upale.

22811591139_798ce1b3d0_h

Odgryź kawałek baszty 

Ciekawą rzecz odkryliśmy w piekarni położonej u podnóża zamku.

22552613783_7908af02f6_hOtóż Janowiec pozazdrościł Kazimierzowi słynnych wypieków w kształcie koguta i produkuje swoje, w kształcie zamkowych murów, wyraźnie przypominające rodzajem ciasta i smakiem sąsiedzką produkcję.

Zamek_Janowiec-5306Dla urozmaicenia i ochłody polecamy niedługi rejs po Wiśle i powrót do Kazimierza łodzią, z której będzie nam dane podziwiać nie tylko panoramę zamku w Janowcu, ale i malowniczą dolinę Wisły w rejonie tak zwanego Małopolskiego Przełomu Wisły.

Zamek_Janowiec-5287

DODATKOWE INFORMACJE:

  • O enoturystyce Małopolskiego Przełomu Wisły przeczytacie tutaj
  • Więcej inspiracji w okolicy Krainy Lessowych Wąwozów: Kazimierz i Nałęczów
  • Mapa szlaków pieszych, rowerowych i konnych okolicy: klik.

Podobał Wam się wpis? Zainspirowaliśmy? A może macie inne opinie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne!

 

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz