Nałęczów to klimatyczna miejscowość uzdrowiskowa leżąca w województwie lubelskim. Wody mineralne odkryto tu na początku XIX wieku i do dziś wykorzystywane są w celach leczniczych. Woda trafia również na sklepowe półki w całej Polsce pod znanymi markami: Nałęczowianka i Cisowianka. Nałęczów dzięki swojemu położeniu, blisko Lublina i Kazimierza Dolnego, świetnie nadaje się jako kierunek weekendowy, ale i miejsce na dłuższy pobyt. Zobaczcie, co według nas warto zobaczyć w Nałęczowie.
Najważniejsze atrakcje Nałęczowa
1. Park Zdrojowy w Nałęczowie
Centralnym punktem i główną atrakcją Nałęczowa jest Park Zdrojowy, który powstał z myślą o odwiedzających uzdrowisko kuracjuszach. Zadbane zielone alejki, liczne rzeźby, staw z wyspą i kilka historycznych obiektów sprawiają, że Park Zdrojowy to jedno z ulubionych miejsc turystów odwiedzających Nałęczów.
Poniżej opisujemy kilka miejsc związanych z uzdrowiskiem, leżących na terenie Parku Zdrojowego w Nałęczowie. Zwróćcie na nie uwagę podczas niespiesznego spaceru parkowymi alejkami.
2. Pałac Małachowskich w Nałęczowie
Pisząc o historii nałęczowskiego uzdrowiska nie można pominąć roli, jaką odegrał najcenniejszy zabytek Nałęczowa – Pałac Małachowskich. Barokowy pałac, stanowiący centrum majątku, wybudowano w XVIII wieku na zlecenie Stanisława Małachowskiego herbu Nałęcz – i już wiemy, skąd nazwa Nałęczów. Jednak za sprawą miejscowych wód szybko wypełnił się kuracjuszami, chcącymi podreperować na Lubelszczyźnie swoje zdrowie. Widząc to, Małachowscy zdecydowali o zbudowaniu profesjonalnej infrastruktury uzdrowiskowej – tak powstały między innymi Stare Łazienki.
Pałac do niedawna mieścił Muzeum Bolesława Prusa, ale został sprzedany na cele noclegowo-gastronomiczne i jest obecnie remontowany. Ciekawi nas, jaki będzie ostateczny efekt tej inwestycji.
3. Sanatorium Stare Łazienki w Nałęczowie
Spacerując po Parku Zdrojowym, na pewno przejdziecie koło budynku Starych Łazienek, wybudowanych w XIX wieku w stylu klasycystycznym. Według nas to najładniejszy obiekt na terenie uzdrowiska w Nałęczowie, szczególnie po remoncie. Obecnie pełni funkcje SPA i hotelu.
4. Sanatorium Książę Józef
Kolejną budowlą, której nie da się nie zauważyć podczas spaceru po Parku Zdrojowym, jest wzniesione w XIX wieku Sanatorium Książę Józef, malowniczo położone nad parkowym stawem.
5. Dom Zdrojowy w Nałęczowie
Dom zdrojowy w Nałęczowie składa się z dwóch pawilonów, w których znajduje się pijalnia wód mineralnych oraz palmiarnia. A skoro o wodach mineralnych mowa, koniecznie spróbujcie którejś z nich. Może wodę ze zdrojowego źródełka „Miłość”, której skuteczność, choć niekoniecznie w sferach uczuciowych, potwierdzili naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego już na początku XIX wieku?
6. Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie
Będąc w Nałęczowie, warto poczuć artystyczną aurę, unoszącą się nad miejscem, w którym Żeromski, Prus czy Sienkiewicz niczym nieniepokojeni przelewali swój talent na papier, ku trwodze przyszłych pokoleń maturzystów. Aż ciężko przyjąć, że lektury traktujące o opresjach zaborców, zamierzchłych historycznych zwycięstwach czy ideałach odbudowy ojczyzny powstawały w tak bajkowym i sielankowym miejscu…
Na pamiątkę tych literackich pobytów w Parku Zdrojowym zwiedzić można Muzeum Prusa lub, w wersji bardziej nowoczesnej i mniej wymagającej, przysiąść z Aleksandrem Głowackim na ławeczce (podobno gwarantuje 31% na egzaminach z polskiego…).
7. Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie
Miłośników twórczości Żeromskiego zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Stefana Żeromskiego, znajdującego się w klimatycznym, drewnianym domku wybudowanym w stylu zakopiańskim. Jednoizbowa chata z drewnianych beli, pokryta gontowym dachem, służyła za pracownię Żeromskiego, w której napisał kilka ze swoich powieści.
Co ciekawe, taką chatę mógł zakupić za honorarium z ,,Popiołów”. Obok domku znajduje się również mauzoleum jego przedwcześnie zmarłego syna Adama. Cena biletu normalnego to tylko 6 zł, więc zdecydowanie warto. Godziny otwarcia najlepiej sprawdzić na stronie Muzeum Stefana Żeromskiego.
8. Kościół pw. św. Karola Boromeusza w Nałęczowie
Nieduża drewniana kaplica wybudowano w 1919 roku w stylu zakopiańskim, na podstawie projektu samego Stanisława Witkiewicza. To nieduży obiekt sakralny bez oszałamiających bogactwem wnętrz, ale jeśli, tak jak my, lubicie zapach starego drewna i styl architektoniczny powstały u podnóża Tatr, musicie udać się tam na spacer.
9. Ulica Lipowa z willami
Ulica Lipowa w Nałęczowie zawsze będzie nam kojarzyć się z zapachem kwitnących lip i szumem bzyczących wokół nich pszczół, które uderzyły nas podczas pierwszego, lipcowego pobytu w uzdrowisku.
Na ulicy Lipowej, poza lipami, w oko wpadły nam stojące wzdłuż ulicy piękne zabytkowe wille z przełomu XIX i XX wieku. Wyremontowane służą dziś jako pensjonaty, hotele i restauracje, więc można podziwiać je zza płota albo spędzić noc (np. w Willi Ewelina, w której pomieszkiwał Bolesław Prus) i zjeść pyszny obiad w zielonym ogrodzie Willi Różanej.
10. Wąwóz Głowackiego w Nałęczowie
Nałęczów leży w tak zwanej ,,Krainie Wąwozów Lessowych” i rzeczywiście w bliższej i dalszej okolicy miasteczka wąwozów nie brakuje. My szczególnie polecamy spacer Wąwozem Głowackiego, który znajduje się nieopodal Parku Zdrojowego. Wąwóz liczy około 500 metrów długości oraz parę krótszych odnów. Przyznamy, że nie zrobił na nas takiego wrażenia jak wąwozy koło Kazimierza Dolnego, jednak jest to idealny kierunek na krótki spacer wśród zieleni, z dala od gwarnego w sezonie centrum Nałęczowa.
11. Kąpiel w glince
Kompleks Wodny Atrium oferuje kąpiel w basenie wypełnionym płynną białą glinką, którą możecie znać z maseczek na twarz. Podobno to jedyne takie miejsce w Polsce, a glinkę sprowadza się z Grecji. My po jednej kąpieli na młodszych nie wyglądaliśmy ;), ale kąpiel w ciepłej glince była wystarczająco przyjemna i relaksująca, by ją polecić.
12. Góra Poniatowskiego
Góra Poniatowskiego leży nieopodal Muzeum Bolesława Prusa, więc jeśli będziecie w pobliżu, warto udać się do tego niedużego parku na wzgórzu, który po rewitalizacji świetnie nadaje się na spacer połączony z lekcją historii. Według legendy nazwa wzgórza pochodzi od króla Augusta Poniatowskiego, który wizytował Nałęczów. Poza tym na wzgórzu znajdowało się średniowieczne grodzisko.
13. Międzynarodowe Zawody Balonowe Nałęczów
Jeśli Nałęczów odwiedzicie w sierpniu, być może złapiecie się na kolejną edycję Międzynarodowych Zawodów Balonowych w Nałęczowie. W planie imprezy m.in. loty pokazowe i nocne występy, a do tego koncerty na terenie Parku Zdrojowego. Jeśli lubicie takie klimaty, sprawdźcie tegoroczny termin zawodów.
Co warto zobaczyć w okolicy Nałęczowa?
Nałęczów dzięki swojemu położeniu doskonale nadaje się na bazę wypadową do zwiedzania zachodniej Lubelszczyzny. W promieniu 30-60 minut jazdy samochodem możemy odwiedzić kilka bardzo ciekawych miejsc.
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny to pełne zabytków, malowniczo położone miasteczko nad Wisłą. Leży zaledwie 30 minut drogi od Nałęczowa, więc doskonale nadaje się na jednodniową wycieczkę, np. celem pospacerowania klimatycznym kazimierskim rynkiem i podziwiania panoramy Wisły z wieży zamkowej. Koniecznie zajrzyjcie do naszej relacji, z której dowiecie się, co warto zobaczyć w Kazimierzu Dolnym.
Zamek w Janowcu
Malownicze ruiny położone są na wysokiej wiślanej skarpie, dzięki czemu cieszą oczy już z daleka. Wizytę na zamku można połączyć z wizytą w Kazimierzu i dojechać do Janowca, korzystając z przeprawy promowej na Wiśle. Po więcej informacji zapraszamy do naszej praktycznej relacji z Zamku w Janowcu.
Lublin
Lublin leży zaledwie 30 minut jazdy samochodem od Nałęczowa, jednak ze względu na wielkość miasta, ilość zabytków i ciekawych miejsc, nie da się wszystkiego zobaczyć w jeden dzień. Wybierzcie kilkaj opisanych przez nas atrakcji Lublina i spędźcie niezapomniany dzień w tym pięknym mieście.
Przysmaki Nałęczowa
Miłośnikom tradycyjnej, polskiej kuchni polecić możemy Karczmę Nałęczowską, specjalizującą się w dziczyźnie i kuchni regionalnej (karp po żydowsku w sosie z kogla-mogla i odrobiną chrzanu okazał się ciekawą kombinacją).
Jeśli preferujecie sielankową atmosferę przy posiłku to proponujemy Cafe Różaną, idealną na lekki lunch przy oczku wodnym w absolutnie bezkonkurencyjnym otoczeniu różanego ogrodu. To tam codziennie wpadaliśmy na bezbłędny chłodnik i lekkie sezonowe obiady.
Z kolei Willa Filiks oferuje tradycyjne dania w nowoczesnej odsłonie. Wszystko, co trafiło na nasze stoły, było smakowite. Co ważniejsze przy ładnej pogodzie można zjeść w ogrodzie i przy okazji wybiegać najmłodszych członków rodziny.
Jak dojechać do Nałęczowa?
Oczywiście najłatwiej do Nałęczowa dojechać samochodem, ale są też inne metody. Do Nałęczowa kursują pociągi. Z samego Lublina jedzie się od 20 do 30 minut, zależnie od rodzaju pociągu, a rozkład jazdy wypełniony jest połączeniami od rana do wieczora. Jedyne wyzwanie to dostać się z oddalonego o 3 km dworca do centrum Nałęczowa. Autobusów jest niewiele, więc pozostaje spacer lub skorzystanie z taksówki. Polecamy też zabrać ze sobą rowery, przydadzą się w tej okolicy!
Alternatywą dla pociągów są busy z Lublina, które wprawdzie jadą dłużej, ale za to zatrzymują się bliżej centrum Nałęczowa. Najlepiej aktualny rozkład jazdy sprawdzić na stronie E-Podróżnika.