To jeden z tych wypadów, których pomysł spontanicznie zakiełkował w naszej głowie w lipcu zeszłego roku. Jeden niewielki trop kazał wyszukać w internecie hasło „Nałęczów” i… wpadliśmy po uszy!

DSCF5342Miejsce kojarzące się większości ludzi wyłącznie z marką wody butelkowanej, okazało się jednym z piękniejszych miasteczek, do których ostatnio zawitaliśmy.

20150703_084657XIX- wieczne stylowe wille dosłownie tonące w kwiatach, przyjemnie zacieniony Park Zdrojowy oraz nieduże kawiarnie serwujące sezonowe przysmaki, a to wszystko w towarzystwie obłędnego zapachu lip, który daje się wyczuć już na rogatkach miejscowości. Jeżeli szukacie spokojnego miejsca na letni weekend, w którym zwolnicie obroty, Nałęczów jest dla Was…

20150704_174820
Łyczek Miłości dla każdego

Nałęczów to przede wszystkim znane uzdrowisko, założone przez Stanisława Małachowskiego herbu Nałęcz (aha!) w 1751 roku. Jak tu więc nie skosztować wody ze zdrojowego źródełka „Miłość”, której skuteczność, choć niekoniecznie w sferach uczuciowych, potwierdzili naukowcy z Uniwerystetu Warszawskiego już na początku zeszłego stulecia?

20150704_175120Już pierwsza szklaneczka musi mieć pozytywny wpływ na ciało i duszę- widać to na wieczornych dansingach w Pałacu Małachowskich, na których, w rytmie repertuaru kapeli „Czad”, wirują niestrudzenie zarówno małżeństwa po złotych godach, jak i kuracjusze ciekawi  spotkań z nieznajomymi.

DSCF5405To prawda, że po okolicy przechadzają się niespiesznie głównie pensjonariusze okolicznych sanatoriów, a ostatnie spotkania kończą się przed 22.

DSCF5362Nie uraczycie tu może szalonych imprez, ale obserwacja jesieni życia w wydaniu nałęczowskim też ma swoje uroki. My przyjechaliśmy nacieszyć oczy estetyczną okolicą, pojeździć na rowerach i odpocząć na łonie natury.

DSCF5361To, co mówią o specyficznym mikroklimacie okolicy, sprawdziło się co do słowa- mimo ponad 30-stopniowych upałów, w Nałęczowie nieznośne temperatury łagodził cień i zapach lip oraz morw, dzięki któremu miejsce wydawało się być jeszcze milszą oazą spokoju i wytchnienia. 

DSCF5390Ulgę przynosiły też spacery i przejażdżki po słynnych lubelskich wąwozach lessowych, w których korony drzew tworzyły szczelny zielony baldachim, chroniący przed południowym słońcem.

DSCF5393
Na tropie literatów

Bedąc w okolicy, warto poczuć artystyczną aurę, unoszącą się nad miejscem, w którym Żeromski, Prus czy Sienkiewicz niczym nieniepokojeni przelewali swój talent na papier, ku trwodze przyszłych pokoleń maturzystów. Na pamiątkę tych literackich pobytów w Parku Zdrojowym zwiedzić można Muzeum Prusa lub, w wersji bardziej nowoczesnej i mniej wymagającej, przysiąść z Aleksandrem Głowackim na ławeczce (podobno gwarantuje 31% na egzaminach z polskiego…).

20150704_173424Miłośnikom Żeromskiego udostępniono natomiast klimatyczny domek-pracownię, bynajmniej nie szklany, zbudowany za honorarium z ,,Popiołów”, w którym zaszywał się by pisać swoje dzieła i gdzie znajduje się również mauzoleum jego przedwcześnie zmarłego syna.

DSCF5378

DSCF5384

DSCF5376
Przysmaki Nałęczowa

Ewentualne przypadłości związane z kryzysem weny twórczej, nieuniknione nawet w przypadku tak wybitnych osobistości, leczono z pewnością spacerując po okolicznych lasach lub sącząc niespiesznie herbatę na drewnianej werandzie jednej z will przy alei Lipowej.

DSCF5365Próbując naśladować Mistrzów, my również z przyjemnością przesiadywaliśmy w okolicznych restauracjach. Z pełną odpowiedzialnością możemy polecić zarówno Karczmę Nałęczowską, specjalizującą się w dziczyźnie i kuchni regionalnej (karp po żydowsku w sosie z kogla-mogla i odrobiną chrzanu okazał się ciekawą kombinacją), jak i Cafe Różaną, idealną na lekki lunch przy oczku wodnym w absolutnie bezkonkurencyjnym otoczeniu różanego ogrodu.

20150704_164535To tam codziennie wpadaliśmy na bezbłędny chłodnik i lekkie sezonowe obiady. Naszym największym odkryciem okazała się jednak Kawiarnia Jaśminowa, schowana przy wyjściu z Wąwozu Głowackiego.

DSCF5402 Zaszyta w gęstych krzewach, z dala od centrum, oferowała chwilę wytchnienia w saloniku rodem z czasów Żeromskiego, pieszcząc nasze podniebienia zarówno wybitną mrożoną herbatą ze skórką pomarańczową i gałką domowego sorbetu limonkowego (idealne połączenie!), maślanym ciastem kruchym przełożonym kwaskowatymi porzeczkami i cienką warstwą kajmaku, jak i oferując całe spektrum domowych nalewek z ogrodowych owoców.

DSCF5404
Poznaj okolicę

Żeby jednak nie sprawić wrażenia niereformowalnych obżartuchów, wyruszaliśmy też na wycieczki piesze i rowerowe, gdyż Nałęczów, położony między Kazimierzem Dolnym a Lublinem, stanowi świetną bazę wypadową do wszelakich eksapad (więcej niebawem).

20150703_095432 Sieć szlaków rowerowych obejmuje najciekawsze zakątki okolicy, których próżno szukać w przewodnikach, szlaki oznakowane są dobrze, a i trasy poza szlakami są dość łatwe do jazdy, bezpieczne i rzadko uczęszczane.

DSCF5150Z roweru można podziwiać klimatyczne domki i podwórka, uginające się od ciężaru owoców krzaki porzeczek czy trochę tajemnicze wąwozy lessowe. W punktach informacji turystycznej, zarówno w Kazimierzu, jak i Nałęczowie, dysponują bezpłatnymi mapkami okolicznych tras- warto choć na jeden dzień wypożyczyć rower i wybrać się w drogę, zatrzymując się przy licznych tablicach edukacyjnych, dzięki którym nerdy takie jak my mogą poszerzyć swoją wiedzę sarkalno-historyczno-geologiczną (tematyka tablic „od Sasa do lasa”).

DSCF5143 Miłośnicy długich spacerów znajdą z kolei trasy do nordic walking, a zrelaksować można się w kompleksie wodnym Atrium z hydromasażem, biczami wodnymi, jaccuzzi i basenem z białą glinką.

Pozwól sobie na relaks!

Nałęczów to idealna propozycja na niespieszny weekend, w trakcie którego można nie tylko przekonać się o pięknie regionu czy objeść się świeżo zerwanych z krzaka owoców, lecz również przenieść się w rzeczywistość elit Polski doby pozytywizmu.

DSCF5364Aż ciężko przyjąć, że lektury traktujące o opresjach zaborców, zamierzchłych historycznych zwycięstwach czy ideałach odbudowy Narodu powstawały w tak bajkowym i sielankowym miejscu…

20150705_095150A ten zapach lip….

DODATKOWE INFORMACJE:

Podobał Wam się wpis? Zainspirowaliśmy? A może macie inne opinie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne!

Opt In Image

Zapisz się do naszego newslettera!

Podobał Ci się artykuł na Polska Po Godzinach? Chcesz mieć pewność, że nie ominą Ciebie najnowsze wpisy? Zamów nasz newsletter by być na bieżąco.

1 Comment

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment