Co trzeba osiągnąć, żeby wdzięczny naród gotów był podarować przepiekną rezydencję w urokliwym zakątku kraju? Kiedyś ,,wystarczyło” być poczytnym pisarzem o profilu historyczno-narodowym. Dziś za pewne łatwiej będzie samemu uzbierać środki na willę niż porwać tłumy do księgarni, nie licząc na wynikający z poczytności gest państwa.

Oblegorek-2260Jeśli chcecie przez chwilę poczuć się jak literacki celebryta lub po prostu poznać „codziennego” Sienkiewicza, kierujcie się do Oblęgorka. Polecamy przyjechać tu w słoneczny dzień, z samego rana, wykorzystując fakt, że ospałe o tej porze wycieczki szkolne ciągle próbują doliczyć się wszystkich uczniów. Mińcie je szybko na parkingu, zwolnijcie w Alei Lipowej i dostojnym krokiem, godnym laureata Nagrody Nobla, udajcie się na niewielkie wzniesienie. Widzicie już finezyjne wieżyczki i husarza na zwieńczeniu dachu? Jesteście na miejscu!

Jak wyglądało życie Noblisty?

Zwiedzanie dworku warto zacząć od obejścia oblęgorskich wnętrz. Na piętrze, w byłych pokojach służby, urządzono krótką i nowoczesną wystawę, prezentującą życie Sienkiewicza.

DSC01009

Nawet majstrzy murarscy wielbili Sienkiewicza

Zamiast sztampowej biograficznej narracji z legendami o wczesnych przejawach geniuszu ząbkującego dopiero pisarza-in spe, przygotowano przyjazną oku i postępową aranżację kilku tematów z życia artysty- jubileuszu twórczości, Nagrody Nobla, hobby i wpływu na społeczeństwo.

Oblegorek-2245 W szufladach szafy zebrano kilka przedmiotów związanych z życiem Sienkiewicza, specjalna sala opowiada zaś o jego podróżniczej pasji i kolekcji figurek żab :).


DSC01018

Oblegorek-2246W sali poświęconej Nagrodzie Nobla znajdziemy kopię medalu i tłumaczenia dzieł na arabski czy chiński.

Oblegorek-2249

DSC01024

Z kolei w ciemnym i wąskim korytarzu dowiemy się o tym, jak polskie społeczeństwo zareagowało na śmierć Noblisty. Wystawa jest łatwa do przyswojenia i nieprzeładowana informacjami.

Oblegorek-2251Z kolei na parterze można wyobrazić sobie, jak żył Sienkiewicz. Wyposażenie gabinetu, salonu czy sypialni zachowało się w bardzo dobrym stanie, a niektóre przedmioty są żródłem wielu ciekawostek.

Oblegorek-2252Zegar zaprojektowany przez Witkacego, skrzynia po cukrze ofiarowana przez wdzięcznych pisarzowi producentów czy pomysłowe obraz stworzony z cytatów sienkiewiczowskich powieści. Warto przejść przez wnętrza z przewodnikiem i posłuchać anegdotek ciekawszych, niż te, które pamiętamy z lekcji polskiego.

Oblegorek-2255
Idylla w Oblęgorku? Niekoniecznie…

Śliczny niewielki ogród, pachnący wiosennymi kwiatami, słoneczna weranda i przestrzenne pokoje, w których przyjmowano miastowych gości. Brzmi cudownie, prawda? Cóż, nie wszystko było takie fantastyczne. Sam dojazd do rezydencji z Kielc stanowił nielada wyzwanie ze względu na fatalny stan lokalnych dróg. Ponadto okolica była wtedy zdecydowanie bardziej dzika, odludna i nieokiełznana niż dziś, co nie ułatwiało prowadzenia dworu. Ozdobne piece kaflowe, które zachwycają zwiedzających, nie dawały wystarczająco ciepła, żeby ogrzać Oblęgorek w trakcie zimy. Był więc on głownie rezydencją letnią, na zimę zaś trzeba było przeprowadzać się do miasta.

Oblegorek-2258Myślicie, że te niewygody kompensowało piękne otoczenie i spokój, niezbędne artyście do skupienia się na wiekopomnych dziełach? Błąd- w Oblęgorku powstało ledwie kilka dzieł pisarza- podobno zbyt zajęty był przyjmowaniem chętnie przyjeżdzających z Warszawy gości, aby móc na dobre oddać się pisaniu.

Oblegorek-2244Jeśli będziecie więc w okolicy, wpadnijcie do Henryka!

P.s. Ukłońcie się grzecznie niedużej starszej pani przechadzającej się po Alei Lipowej- to jego wnuczka:)

DODATKOWE INFORMACJE:

Podobał Wam się wpis? Zainspirowaliśmy? A może macie inne opinie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne!

Opt In Image

Zapisz się do naszego newslettera!

Podobał Ci się artykuł na Polska Po Godzinach? Chcesz mieć pewność, że nie ominą Ciebie najnowsze wpisy? Zamów nasz newsletter by być na bieżąco.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment