Okolice Porto. Zabytki Guimaraes i zachód słońca w Miramar

Porto przyciąga ostatnio coraz więcej polskich turystów. Jeśli po kilku dniach w nim spędzonych i skonsumowanych butelkach flagowego trunku ciągle mało Wam wrażeń, zachęcamy do wycieczki poza miasto-  chętnym do poznania okolic Porto atrakcji z pewnością nie zabraknie. Opcji jest wiele- można wybrać się w rejs statkiem wzdłuż rzeki Duero, by zobaczyć słynne winnice i kontynuować poznawanie Portugalii na lekkim, acz jak przyjemnym rauszu. Zgoła odmienną propozycją, dla tych spragnionych doznań bardziej duchowych, będzie wizyta w Bradze, słynącej z licznych znanych obiektów sakralnych. W naszym przypadku jakże wyważony wybór padł na Guimarães – pierwszą stolicę Portugalii.

Gdzie mieszkali portugalscy monarchowie?

Dojazd do Guimarães jest prosty dzięki szybkiemu i taniemu połączeniu kolejowemu, na przykład ze stacji kolejowej Sao Bento.  

Prosto z dworca dotarliśmy do starego miasta, które już na pierwszy rzut oka zrobiło na nas pozytywne wrażenie, jednak zwiedzanie historycznego centrum Guimarães postanowiliśmy zostawić  sobie na deser i taktycznie zacząć od zamku, unikając tym samym wijących się po murach twierdzy tłumów. Po szybkim zlokalizowaniu centrum informacji turystycznej i wyposażeniu się w darmowe mapki i ulotki, udaliśmy się w kierunku górującego nad miasteczkiem wzgórza zamkowego.

Zamek w Guimarães

Jak na budowlę obronną przystało, zamek wznosi się na niewielkim wzgórzu nieopodal historycznego centrum starego miasta. Kamienną twierdzę wzniesiono w X wieku w celu ochrony miejscowej ludności przed najazdami Maurów i Normanów, nic więc dziwnego, że obiekt z tak wiekową historią wpisany jest na listę dziedzictwa narodowego Portugalii. To tu urodził się pierwszy król, a zamek przez krótki czas był jego siedzibą.

Guimaraes-7418

Obecnie jest on jedną z głównych atrakcji turystycznych Guimarães. Do czasów dzisiejszych przetrwał jako dobrze zachowana ruina z imponującą wieżą w centrum obiektu i licznymi basztami wzdłuż kamiennych murów. W zamku nie ma wystaw, a główną atrakcją jest spacer wzdłuż trasy wytyczonej po zamkowych murach obronnych. Koniecznie trzeba wspiąć się na jedną z kilku wież, by przyjrzeć się roztaczającej się u jej stóp panoramie miasta i okolic.

Guimaraes-7430

Zamek nie jest zbyt duży, więc obejście murów wraz z podziwianiem widoków nie powinno zająć zbyt wiele czasu. Tak więc po przyjrzeniu się zamkowi, czym prędzej udaliśmy się się ku Pałacowi Książęcemu, który wcześniej podziwialiśmy z jednej z baszt. Po drodze zaszliśmy jeszcze do starej kapliczki, w której chrzest odbierał pierwszy król Portugalii.  

Guimaraes-7419

Pałac Książęcy

Pałac wybudowany został w XV wieku przez miejscowego księcia, a jego cechą charakterystyczną, która zdecydowanie przykuła naszą uwagę, są liczne ceglane kominy nadające sylwetce pałacu oryginalnego wyglądu. Punktem centralnym budowli jest dziedziniec i otaczające go krużganki, całość wyraźnie przesiąknięta jest wpływami północnoeuropejskimi. Wśród licznych sal największe wrażenie robi wielka sala bankietowa, z imponującym gobelinem na jeden ze ścian, solidnym stołem po środku i misternie rzeźbionym drewnianym sufitem. Liczne sale pałacowe wyposażone są w antyczne meble, historyczne sprzęty, obrazy i gobeliny. Po obejrzeniu tych wszystkich wspaniałości, ruszyliśmy podziwiać architekturę samego miasteczka.

Guimaraes-7439

Guimaraes-7443

Historyczne centrum miasta Guimarães

Historyczne centrum miasta Guimarães wpisane zostało na listę UNESCO za swój średniowieczny charakter, który nadają mu stare i jakże urocze domki oraz wąskie, brukowane uliczki. Centralną część starego miasta tworzą dwa place: Largo da Oliveira Square i Paraca de Sao Tiago.

Guimaraes-7470

To doskonałe miejsce na wypoczynek po zwiedzaniu zamku i pałacu w jednej z licznych restauracji lub kawiarenek- z tego miejsca pragniemy zapewnić, że portugalska kawa jest znakomita, szczególnie w towarzystwie słodkiego wypieku. Na pierwszym z placów stoi charakterystyczna budowla- to pomnik Padrão do Salado, wzniesiony w XIV wieku dla upamiętnienia zwycięskiej bitwy nad rzeką Salado w 1340, która miała istotne znaczenie dla procesu rekonkwisty.

Guimaraes-7415

Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem w pobliżu centrum jest Museu de Alberto Sampaio poświęcone sztuce sakralnej Portugalii. Obiekt składa się z części zewnętrznej i wewnętrznej. Na terenie uroczego dziedzińca i ogrodu znajdują się liczne rzeźby i kafelkowe obrazy (azulejos), a w środku muzeum wystawiane są najcenniejsze zabytki sztuki sakralnej kraju.  

Guimaraes-7473

Guimaraes-7488

Miramar

Po tej wycieczce wróciliśmy sprawnie do Porto, gdzie okazało się, że do zachodu słońca pozostała nam jeszcze cała godzina. Postanowiliśmy więc udać się na południe od miasta, do niewielkiej nadmorskiej miejscowości Miramar, licząc że zdążymy na malowniczy zachód słońca nad samym oceanem.

Guimaraes-7508

Ta mała miejscowość leżącą nad Atlantykiem słynie z dwóch rzeczy- szerokiej, piaszczystej plaży, choć z gruboziarnistym piaskiem, i małej kapliczki (Capela do Senhor da Pedra) wybudowanej na skale. Warto dodać, że w tym malowniczym obiekcie regularnie odbywają się msze. Nie nastawiajcie się jednak na plażę jak z folderu- poza kilkoma restauracjami niewiele można tu doznać, (oprócz przepięknego widoku i możliwości niespiesznego spaceru, rzecz jasna), co nam jednak w zupełności wystarczyło. Ukontentowani i rozmarzeni, wróciliśmy więc do Porto…

Guimaraes-7502

Data ostatniej aktualizacji:

Kategoria: Portugalia, Świat

Pomagamy Wam zaplanować udane wycieczki od 2015 roku, a nasze teksty zawsze były i będą za darmo.

Jeśli uważasz, że warto docenić naszą pracę postaw nam kawkę. Dziękujemy!

2 komentarze do “Okolice Porto. Zabytki Guimaraes i zachód słońca w Miramar”

  1. Przepiękne zdjęcia, wspaniałe opisy i powrót wspomnień gdyż miałam okazję już dwu krotnie odwiedzić te miejsca….coś pięknego

    Odpowiedz

Dodaj komentarz