Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach

Dzień dziecka tylko dla dzieci? Wykluczone! Skoro podobno w każdym jest cząstka dziecka, to koniecznie należy ją w sobie pielęgnować. Dlatego dziś zachęcamy do wizyty w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Przyjedźcie i przekonajcie się, jakie atrakcje czekają zarówno na młodych, jak i na tych… mniej młodych w największym i najstarszym muzeum zabawek w Polsce.

DSC01262

Podróż do krainy dzieciństwa…

Wystawa zaczyna się, jak na muzeum przystało, w porządku chronologicznym, a więc od gablot, w których rozgościły się lalki z przełomu XVIII i XIX wieku. Nawet nie wiedzieliśmy, że w mniej zamożnych rodzinach kupowało się jedynie głowkę takiej lalki, wykonaną, a jakże, z porcelany (ciekawe jak szybko obtłukiwał się nosek…).

DSC01268Resztę lalki zaradna gospodyni doszywała z gałganków, niemowlęcych ciuszków i trocin. Prawdziwy do-it-yourself!, taki ostatnio modny. Pierwsza sala to zabawki głównie z przed wojny- odlewane żołnierzyki, drewniane klocki czy ręcznie malowane yo-yo, które niejednemu pokoleniu umilały słotne wieczory. Piękne domki dla lalek, dzięki którym dziewczynki z dobrych domów uczyły się savoir-vivre i prowadzenia domu, cieszą oczy detalami i precyzją wykonania.

DSCF2467Z kolei w kolejnej gablocie maskotki szyte na froncie z fragmentów mundurów czy z ,,amputowanymi” w biegu wydarzeń łapkami opowiadają więcej niż tylko domową historię.

DSC01282Po drodze mijaliśmy jeszcze imponujące własnoręcznie klejone i malowane modele, pokaźną kolekcję gier planszowych czy sekcję poświęconą teatrowi cieni.

DSC01309Wracały wspomnienia gry kapslami, zbierania figurek żołnierzyków czy tworzenia na ścianie figur wilków.DSC01287,,Droga Telewizjo…”

Jeśli wybieracie się do muzeum  z dziećmi, będą mogły one odpocząć przy drewnianych klockach czy old-schoolowych miśkach. Dorośli mogą wtedy zatrzymać się w sali z listami, jakie dzieci wysyłały w czasie PRLu do programu telewizyjnego, pokazującego najnowsze zabawki.

DSC01295Śmieszą zarówno piękne stylistycznie listy, jak i szczerość dzieci, które dostrzegały dysonans między cudeńkami prezentowanymi w programie a pustką na sklepowych półkach. Wysyłały więc prośby i spostrzeżenia w nadziei, że może dzięki listowi dostaną jakąś ciekawszą zabawkę lub chociaż zamiennik ferelnego produktu kupionego na rynku.

DSC01294

Dodatkowo można rzucić okiem na plastikowe zabawki z PRLu, które jak na dzisiejsze standardy wyglądają trochę przerażająco oraz na model papierowej poczty, na którym można było pobawić się w fascynujące życie pani z okienka.

DSC01303Ciekawe czy takie analagowe rozrywki cieszyłyby się popularnością wśród młodego pokolenia, wzrastającego w świecie bodźców cyfrowych, technologii 3D i nieskończonej różnorodności.DSC01299DSC01305Drewniane cudeńka

Naszą uwagę na dłużej przykuła ostatnia sala, z zabawkami drewnianymi i ludowymi. Zamiast w gablotach, znajdowały się one na stolikach, zachęcając wręcz do wypróbowania. Zwariowane drewniane dzięcioły na spreżynie czy ścigające się kurki pamiętaliśmy z dzieciństwa, a proste paletki z piłeczką pochłonęły nas na dłuższą chwilę.

DSC01322Dookoła dzieci bawiły się drewnianymi ptaszkami na patyku, a rodzice próbowali wprawić w ruch sękatego akrobatę. Zabawy co nie miara i to najprostszej, zręcznościowej i ekologicznej. Choć drewniane zabawki powoli wracają na rynek, są one często sprzedawane jako produkt dość eksluzywny- a szkoda, bo z naocznych obserwacji można było wywnioskować, że dzieciaki najchętniej zabrałyby drewniane ptaszki do domu.

DSCF2471Gdy my bawiliśmy się w najlepsze, opiekunka muzeum dzieliła się różnymi anegdotkami- podobno jedno z odwiedzających muzeum dzieci tak zafascynowało się prostą zabawką z kolorowych tasiemek i drewnianych deseczek, że jego tata specjalnie wrócił do muzeum, aby raz jeszcze przyjrzeć się konstrukcji i odtworzyć dziecku prostą i efektowną zabawkę. Ciekawe jest usłyszeć takie historie w czasach, kiedy dzieci zdają się mieć w bród zabawek o różnych funkcjach, kolorach, dźwiękach czy kształtach.

Zapraszamy więc do Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach- i to nie tylko z okazji dnia dziecka. Dzięki zebranym eksponatem przeniesiecie się w czasy dzieciństwa, a Wasze pociechy będą mogły wyobrazić sobie, czym bawili się ich rodzice. Bo choć może dla nich to niepojęte, ci poważni i najmądrzejsi na świecie rodzice też kiedyś byli dziećmi…

DODATKOWE INFORMACJE:

  • Strona Muzeum Zabawy i Zabawek ze wszystkimi informacjami dla zwiedzających: http://www.muzeumzabawek.eu/

Data ostatniej aktualizacji:

Kategoria: Polska, Świętokrzyskie

Dodaj komentarz