Muzeum Warszawskiej Pragi- odkryj tajemnice Pragi

Muzeum Warszawskiej Pragi to jedno z najmłodszych muzeów na mapie stolicy – choć nie mówiło się o nim aż tyle, co o Polinie czy Muzeum Warszawy na rynku Starego Miasta, postanowiliśmy sprawdzić, czy warto wybrać się do nowej instytucji. W tym celu udaliśmy się nie gdzie indziej jak na Pragę, a dokładniej do ciągu zabytkowych XIX-wiecznych kamienic przy ulicy Targowej 50/52.

Skąd wzięła się Praga?

Zwiedzanie Muzeum Warszawskiej Pragi najlepiej zacząć od wystawy na parterze obiektu, która chronologicznie prowadzi przez historię rozwoju prawobrzeżnej Warszawy. Od X-wiecznego grodu w Bródnie po Stadion Dziesięciolecia, od prywatnych majątków po przyłączenie do Warszawy, od Rzezi Pragi po II wojnę światową, od pierwszych przepraw pontonowych po najnowszy most Marii Curie-Skłodowskiej – te i inne tematy porusza najważniejsza chyba z sali w Muzeum Warszawskiej Pragi.

Pierwsze przedstawienie Pragi i Skaryszewa- marszałek Kazanowski na tle swoich praskich dóbr.

Przez dzieje tej części stolicy prowadzą zwiedzających reprodukcje najstarszych przedstawień Pragi, portrety kluczowych dla dzielnicy postaci, ale również sceny z życia codziennego, pocztówki, zdjęcia i makiety. Znajdziemy tu także ciekawe nawiązania do teraźniejszości, takie jak wizjer, przez który można podejrzeć ulicę Targową lub aktualny obraz z monitoringu na moście Poniatowskiego- wszak historia Pragi to historia otwarta, na którą i my możemy mieć wpływ.

Muzeum najlepiej zwiedzać z przewodnikiem, który okrasza zbiory ciekawymi historiami i anegdotami. Dla tych, którzy wolą chodzić własnym tempem, dostępne są audioprzewodniki. Jeśli to dla Was za mało, możecie skorzystać z broszur informacyjnych, pozwalających zagłębić się w temat. To w nich znajdują się daty, nazwy, wszystkie historyczne szczegóły, dzięki czemu zwiedzający nie czują się przytłoczeni długimi opisami pod każdym eksponatem. Generalnie to chyba dość sprytne rozwiązanie, jednak czasami wertowanie książeczek wydawało nam się trochę uciążliwe.

Kolaż z Sali Kultur ukazujący wielokulturowość warszawskiej Pragi.

Idziemy o zakład, że dowiecie się wielu ciekawych rzeczy, bo historię tej części miasta znają nieliczni ;). Szczególnie interesujący jest aspekt współistnienia różnych kultur- przed wojną Pragę zamieszkiwało wielu Żydów, czego świadectwem jest nieco zapomniany i mocno zdewastowany cmentarz żydowski sąsiadujący z Cmentarzem Bródnowskim. Po prawej stronie Wisły, nieopodal ZOO, wznosi się prawosławna świątynia pod wezwaniem Marii Magdaleny, a w swoim czasie na Stadionie Dziesięciolecia handlować można było w kilku językach. Taki tygiel, typowy dla miejsca żyjącego z handlu, stanowi kontrast dla mrocznych opowieści o Pradze, które narosły w ciągu ostatnich dekad. Warto więc skontrastować te stereotypy z kulturalno-historycznymi ciekawostkami i odkryć zupełnie inne oblicze Pragi.

Praskie konteksty

Na piętrze znajdziecie nie tylko salę wystaw czasowych, ale również zaaranżowaną niczym bazar Salę Targu Praskiego. Tam różne zagadnienia związane z Pragą pogrupowane są w kategorie, z których szczególnie zainteresowały nas te dotyczące przemysłowej (np. fabryka FSO) i handlowej (słynny ,,Różyc”)  historii tej części miasta oraz życia codziennego na praskim brzegu Wisły (wszak praskie plaże do dziś są nie lada atrakcją).

Na Praskim Targu znajdziemy typowe dla Pragi przedmioty- kto wytropi Torcik Wedlowski :)?

Z kolei w podziemiach umieszczono różne instalacje artystyczne inspirowane Pragą oraz arcyciekawą wystawę historii mówionej, którą można by odsłuchiwać w nieskończoność. Nagrane wspomnienia praskich zwyczajów i gwary naprawdę potrafią wciągnąć – z jednej strony są bardzo typowe dla tej strony Warszawy, z drugiej zaś podobne zabawy, zawołania czy zwyczaje powstawały również w innych miastach, co pozwala tworzyć ciekawe porównania.

Rak to czy karaluch :)?

Ponadto w budynku Muzeum Warszawskiej Pragi znajduje się cudem zachowana bożnica, a więc żydowskie miejsce modlitwy. To jeden z najcenniejszych tego typu zabytków na terenie Mazowsza. Zwróćcie szczególną uwagę na ciekawe obrazy przedstawiające znaki zodiaku – szczególnie rak i skorpion wydawały nam się odrobinę zabawne. Z kolei wszelkie ludzkie postacie (np. w znaku bliźniąt) zastąpione zostały symbolami, zgodnie z religijnym zakazem pokazywania ludzkich obliczy.

Muzeum Warszawskiej Pragi- prężna instytucja

Poza ,,standardową” wystawą muzealną Muzeum Warszawskiej Pragi oferuje liczne warsztaty, spotkania i spacery. Właśnie to w tej placówce podoba nam się najbardziej- Muzeum Warszawskiej Pragi zdecydowanie można nazwać instytucją tętniącą życiem, w której wystawa główna zdaje się być tylko pretekstem do otoczki pozostałych aktywności. Warsztaty, spotkania z rzemieślnikami, ciekawe i otwarte dla publiki debaty nad poszczególnymi aspektami historii Pragi i Warszawy oraz spotkania międzypokoleniowe- Muzeum Warszawskiej Pragi jest prawie równie gwarne, jak sąsiadujący z nim bazarek :).

Ogromna makieta prawego brzegu Wisły przykuwa uwagę.

Te działania są szczególnie ważne w kontekście tematyki muzeum- wszak żyją jeszcze ludzie, którzy doskonale orientują się w praskim folklorze, pamiętają ,,prawdziwą” Pragę z jej targowiskami i rzemiosłem czy wciąż praktykują rękodzieło, z którego niegdyś słynęła ta strona Wisły. Historia lokalna to w dużej mierze historia codzienności, ,,żywa”, mówiona. Dlatego też ten naturalny sposób interakcji z gośćmi muzeum wydaje się być w tym przypadku niezwykle trafionym rozwiązaniem. Nam szczególnie spodobał się program promowania praskiego rzemiosła- umierające zawody to problem nie tylko Pragi, a zainteresowanie, jakim cieszą się spotkania z fachowcami czy udział w warsztatach, pokazuje, że warto pielęgnować te tradycje.

Czy warto się wybrać do Muzeum Warszawskiej Pragi?

Muzeum Warszawskiej Pragi jest bez wątpienia ciekawą propozycją zarówno dla prawobrzeżnych mieszkańców stolicy, jak i dla każdego Warszawiaka. Choć ulica Ząbkowska powoli zdobywa popularność, tłumy gości spacerują po ZOO, a plaża pod Stadionem Narodowym zyskała już status kultowego miejsca, ciągle zbyt mało wie i mówi się na temat tego wycinka miasta- dla wielu Warszawiaków i turystów warszawska Praga do dziś pozostaje terra incognita. Jeśli jednak przyjeżdżasz do Warszawy pierwszy raz, warto w pierwszej kolejności udać się do większych placówek, z których słynie stolica. Muzeum Warszawskiej Pragi testowaliśmy z osobą spoza miasta i nie wszystkie informacje były dla niej ciekawe, głównie ze względu na nieznajomość Warszawy.

Na wystawie można podziewiać wiele ciekawych zdjęć- np to powojenne, ukazujące prowizoryczną przeprawę przez rzekę.

Natomiast przy kolejnej okazji lub dla kogoś bardziej zaznajomionego z Warszawą wizyta w placówce i kawka w kawiarni ,,Niebieski syfon” będzie z pewnością ciekawym punktem dnia. Zastanawiamy się tylko, czy nie mieliśmy szczęścia do audioprzewodników czy może pokonała nas technologia- niestety przy ostatniej wizycie w muzeum mieliśmy trudności z odsłuchaniem nagrań w podziemiach. Oby były to tylko przejściowe problemy. Inicjatywie kibicujemy, a mieszkańcom Warszawy zazdrościmy możliwości brania regularnego udziału w tych wszystkich ciekawych wydarzeniach

DODATKOWE INFORMACJE:

Data ostatniej aktualizacji:

Kategoria: Mazowieckie, Polska

Pomagamy Wam zaplanować udane wycieczki od 2015 roku, a nasze teksty zawsze były i będą za darmo.

Jeśli uważasz, że warto docenić naszą pracę postaw nam kawkę. Dziękujemy!

3 komentarze do “Muzeum Warszawskiej Pragi- odkryj tajemnice Pragi”

  1. To muzeum to prawdziwy smaczek dla miłośników historii konkretnych regionów/dzielnic. Myślę, że można łaskawiej spojrzeć na Pragę po wizycie w tym miejscu. Polecam każdemu 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz