O pałacu w Wilanowie słyszał pewnie każdy, być może nawet byliście w nim kiedyś z wycieczką klasową. Jeśli jednak czasy szkolne to Wasz ostatni kontakt z tym miejscem, polecamy odnowić znajomość z rezydencją. Szczególnie warto wybrać się tu latem, aby dostojnym krokiem, a’la Królowa Marysieńka, przespacerować się po bogato zdobionych wnętrzach i pięknie utrzymanych pałacowych ogrodach. Zapraszamy na spacer!

Wilanów-5845Wizytę w Wilanowie proponujemy zacząć od kościoła św. Anny w Wilanowie. To właściwie pierwsza budowla, jaką widzi się wchodząc na teren okalającego pałac parku.

Wilanów-5788 Bryła kościoła wzniesionego pod koniec XVIII wieku robi wrażenie, a pomniki najznamienitszych polskich hetmanów, umieszczone w jego wnętrzu, wprowadzają historyczną atmosferę, którą warto otoczyć się przed wejściem do samego pałacu. Polecamy poszukać również…. kości mamuta, podwieszonej niczym dziwaczna lampa, do jednej z kościelnych kolumn.

20150725_110538_28651636792_oNa przedpolu prowadzącym do wilanowskiej rezydencji warto zatrzymać się przy mauzoleum Potockich, XIX-wiecznym właścieli miejsca i fundatorów pierwszego muzeum w Wilanowie.

20150725_111624_28472692650_oAle o to i czas przekroczyć zdobną wilanowską bramę i objąć wzrokiem front pałacu. Gdy Jan III Sobieski przejmował to miejsce, nazywało się jeszcze Milanów, lecz szybko przechrzczono je na Wilanów, czyli villa nova- nowe miasto.

Wilanów-5793Było ono na tyle blisko Warszawy, żeby król mógł na bieżąco doglądać spraw państwowych, a jednocześnie położone na uboczu, pozwalając na relaks w otoczeniu zieleni i dworskie rozrywki, takie jak polowania.

Wilanów-5812Bogaty wystrój parterowych wnętrz pozwala naprawdę poczuć odrobinę królewskiego luksusu. Kunsztownie zdobione meble, chiński gabinet czy eleganckie kominki – podziwiając te skarby, można zatracić się w czasie.

Wilanów-5796 Jest to ciekawa odmiana po innych zwiedzanych przez nas rezydencjach, w których wiele przedmiotów przepadło w wojennych zawieruchach, a ich bogactwo trzeba sobie wyobrazić.

Wilanów-5795

Wilanów-5801

fotor1Wilanów podoba się nawet obcokrajowcom, choć wiele wątków historycznych jest dla nich nowych, a postacie zerkające z portretów, doskonale znane polskiemu uczniowi, dla międzynarodowych gości pozostają anonimowe.

Wilanów-5807Kolekcję samego króla Sobieskiego wzbogacono o artefakty zbierane przez rodziny Czartoryskich i Potockich, zajmujące pałac w późniejszych wiekach.

Wilanów-5806Wizyta to połączenie historii kraju i sztuki, gdzie postaci z krwi i kości przeplatają się z mitologicznymi figurami.

Wilanów-5804Warto przyjrzeć się dokładnie również fasadzie obiektu, spacerując niespiesznie po dziedzińcu pałacu. Wyobraźnia zaczyna pracować i wnet jakby słychać już tęten końskich kopyt i skrzypienie kół dorożek….

Wilanów-5823

fotor2Zwróćcie uwagę na napis nad głównym wejściem do pałacu, przedstawiający dewizę Jana III Sobieskiego: ,,łącząc z pokojem triumfy”. Wszak nie tylko na sile wojska powininna opierać się potęga kraju…

Wilanów-5831Niespieszny spacer po królewskich ogrodach dopełni Waszą wizytę. Można przysiąść na ławeczce, wpatrując się spokojnie w taflę wilanowskiego jeziorka lub dokarmić rowydrzone królewskie wiewiórki, kuszące się jedynie na luksusowe orzechy.

Wilanów-5838Nam do gustu najbardziej przypadła część ogrodów znajdująca się zaraz za pałacem. Zapach róż, klasyczne pomniki i ozdobne fontanny zachęcają do, zatrzymania się, kontemplowania tego obrazka i rozkoszowania się latem.

Wilanów-5840

Wilanów-5825Dla spragnionych pogłębionych doznań poznawczych muzeum przygotowało również propozycje, które zaciekawią nawet tych zaznajomionych z podstawową wystawą pałacową. Na spotkaniach z cyklu ,,Historia mniej znana” poruszane są bardziej szczegółowe zagadnienia, a ich wachlarz zaspokoi ciekawość miłośników sztuki, historii i architektury. Dodatkowo w internetowym Pasażu Wiedzy dostępnym tu możecie uraczyć się krótkimi artykułami z ciekawostkami dotyczącymi np. królewskiej kuchi, medycyny czy dworskich ceremonii.

DODATKOWE INFORMACJE:

Podobał Wam się wpis? Zainspirowaliśmy? A może macie inne opinie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne!

Wilanów-5828

Opt In Image

Zapisz się do naszego newslettera!

Podobał Ci się artykuł na Polska Po Godzinach? Chcesz mieć pewność, że nie ominą Ciebie najnowsze wpisy? Zamów nasz newsletter by być na bieżąco.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment