Borowa to kolejny szczyt w Górach Wałbrzyskich, który ze względu na znajdującą się na jego szczycie wieżę widokową, stanowi popularny kierunek górskich wędrówek – wszakże nic lepiej nie mobilizuje do wysiłku jak piękne widoki z górskiego szczytu, prawda? 🙂
Jak Borową na szczyt wyniesiono
O Borowej zrobiło się głośno za sprawą niedawno przeprowadzonych pomiarów wysokości kilku szczytów w Górach Wałbrzyskich. Zebrane dane wywróciły do góry nogami ranking najwyższych wzniesień Gór Wałbrzyskich.
Najbardziej na tym wszystkim ucierpiał Chełmiec, dotychczasowy lider wysokości wałbrzyskiego pasma górskiego, którego wysokość zmniejszono o kilkanaście metrów. Pewnie zastanawiacie się, jak można aż tak bardzo pomylić się w pomiarach? Jak widać – można… Okazało się, że wykonane w przeszłości pomiary wykonano z wieży obserwacyjnej, co znacznie zafałszowało wyniki. Teraz to Borowa jest najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich, choć w zestawieniu Korony Gór Polski wciąż figuruje Chełmiec. Dla nas to kolejny dobry powód by zdobyć oba szczyty, tak by nikt się nie czepiał;).
Najkrótszy szlak na Borową
Ze względu na towarzyszącego nam kilkumiesięcznego niemowlaka, wybraliśmy najprostszy ze szlaków prowadzących na Borową. Z drogi nr 381 łączącej Wałbrzych z Jedliną Zdrój zjechaliśmy w Kamieńsku (dzielnica Jedliny-Zdrój) w ulicę Pokrzywianki, którą podążaliśmy do samego końca, gdzie znajduje się nieduży, ale darmowy parking. W wakacje w godzinach popołudniowych udało nam się zaparkować na ostatnim wolnym miejscu, ale prawdopodobnie w środku dnia i w weekendy zaparkowane auta może być nie lada wyzwaniem. Radzimy więc wybrać się w na wycieczkę możliwie jak najwcześniej.
Z parkingu ruszyliśmy czarnym szlakiem i po 500 metrach byliśmy już na Przełęczy Koziej. W tym miejscu musicie podjąć decyzję, jaki kierunek obrać na Borową. Na szczyt góry prowadzą trzy drogi, z czego dwie to oznaczone szlaki.
- Szlak koloru czarnego jest najkrótszy, ale prowadzi po bardzo stromej i trudnej trasie, polecanej bardziej zaprawionym i szukającym wyzwań miłośnikom górskich wycieczek.
- Druga opcja to ruszyć szlakiem czerwonym, który doprowadzi Was do samego szczytu Borowej.
- Opcja numer trzy, na którą sami się zdecydowaliśmy, to skręcić w prawo i podążać za tabliczką wskazujaca drogę na Borową. Początkowo nie ma tam szlaku, ale po kilkuset metrach, dalszy spacer kontynuowaliśmy już szlakiem czerwonym. Wariant ten jest kilkanascie minut krótszy niż opcja druga.
Trasa początkowo nie była zbyt wymagająca, dopiero ostatnie kilkaset metrów prowadzi po bardziej stromym i kamienistym fragmencie szlaku- to dość typowe w tych okolicach, szczyty mają ostrzejsze ,,stożki” na samej górze. Ze względu na zalesienie nie ma co nastawiać się na podziwianie widoków na trasie. Na szczęście sytuację ratuje znajdująca się na szczycie Borowej wieża widokowa.
Mapa szlaku – Borowa szczyt w Górach Wałbrzyskich
Poniżej nasza propozycja najkrótszego szlaku na szczyt Borowej.
Ciekawa wieża widokowa.
ok – no to już kolejny punkcik dodaję do przyszłorocznych planów