Recenzja książki: Zagadkowy Kraków.

Dziś specjalna gratka dla miłośników Krakowa – arcyciekawe kompendium wiedzy na temat królewskiego miasta. Jeśli myślicie, że publikacje wydawane przez Muzea trącą nudą, ta książka zmieni Wasze poglądy. ,,Zagadkowy Kraków” wydany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa pod redakcją Piotra Hapanowicza, Michała Niezabitowskiego i Wacława Passowicza to gratka nie tylko dla turystów, ale przede wszystkim dla mieszkańców Krakowa.

Rynek Główny w Krakowie

Pozycja skonstruowana jest wokół pytań, na które autorzy udzielają zwięzłych, acz szczegółowych odpowiedzi. Pytania połączone są w rozdziały tematyczne dotyczące m.in. rozwoju miasta, wybitnych mieszkańców, obiektów czy handlu w Krakowie. I tak jednego dnia można zagłębić się w tematykę tradycyjnych obrzędów krakowskich, innego zaś poczytać o krakowskich klejnotach, zielieni, uniwersytetach, dziełach Wita Stwosza czy o krakowskiej muzyce. Każdy rozdział to dziesięć najważniejszych pytań na dany temat, które często skłaniają do odświeżenia sobie wiedzy na temat Krakowa i Polski.

Tyle pytań o Kraków…

Czy to kości smoka wiszą u wejścia do Katedry Wawelskiej? Co to jest emaus i kiedy się go obchodzi? Który ród krakowski spiskował ze słynnym Dymitrem Samozwańcem? Czemu Kazimierz Wielki miał aż trzy pogrzeby? Co wiesz o Szczerbcu? Kiedy po Rynku chodziły maszkary? Czy to prawda, że kościół św. Wojciecha stał naa wzniesieniu? Która część Krakowa początkowo nazywana byla Florencja? Na te i na wiele innych pytań znajdzecie odpowiedź właśnie w ,,Zagadkowym Krakowie”. Przyjemność czytania zwiększają ilustracje, reprinty obrazów i archiwalne zdjęcia ze zbiorów Muzeum, dzięki którym łatwiej jest zapamiętać treść pytań i odpowiedzi.

Rynek Główny, Wieża Ratuszowa i Sukiennice w Krakowie.

Nam najbardziej podobał się format książki – właściwie można otworzyć ją w dowolnym miejscu, na dowolnej stronie, przeczytać 2-3 kartki i odłożyć pozycję na później (jeżeli będziecie w stanie, oczywiście 🙂 ). Dzięki temu wiedzę zawartą w publikacji można sobie spokojnie dawkować, a lekturę przerywać spacerami po Krakowie szlakiem nowych wskazówek i historii, patrząc na miasto z zupełnie nowej perspektywy.

Ten format powienien więc przekonać również tych, którzy szybko męczą się opasłymi historycznymi opracowaniami, a lubią dowiedzieć się czegoś nowego. Jednocześnie dokładność opracowania czyni książkę ciekawą również dla tych, którzy mają już podstawową wiedzę na temat miasta, lecz ciągle czują pewien niedosyt w tym obszarze. Dla nas ta pozycja była też zbiorem ciekawych tropów, które zaczęliśmy drążyć w bardziej specjalistycznych źródłach.

Dla kogo książka Zagadkowy Kraków?

,,Zagadkowy Kraków” polecamy więc zarówno dociekliwym turystom, których zainteresowania nie wyczerpują standardowe przewodniki turystyczne, jak i mieszkańcom Krakowa, dla których miasto to jest wciąż pełne intrygujących tajemnic.

Recenzja książki Zagadakowy Kraków.

Wyd. Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Zagadkowy Kraków, pod redakcją Piotra Hapanowicza, Michała Niezabitowskiego i Wacława Passowicza.

Do nabycia w sklepie muzealnym w Pałacu Krzysztofory przy krakowskim Rynku oraz w sklepie internetowym muzeum.

Data ostatniej aktualizacji:

Kategoria: Książka

Pomagamy Wam zaplanować udane wycieczki od 2015 roku, a nasze teksty zawsze były i będą za darmo.

Jeśli uważasz, że warto docenić naszą pracę postaw nam kawkę. Dziękujemy!

Dodaj komentarz