Atrakcje Polańczyka nad Jeziorem Solińskim

Polańczyk to nieduża miejscowość uzdrowiskowa leżąca nad Jeziorem Solińskim, zwanym czasem ,,bieszczadzkim morzem”. Zamieszkaliśmy tu podczas naszej objazdówki po Bieszczadach, zakładając, że stanowi spokojniejszą alternatywę dla pobliskiej Soliny, tłocznej w sezonie. Pobyt w bieszczadzkim uzdrowisku wspominamy bardzo miło i w poniższym tekście podpowiadamy Wam, co warto zobaczyć w Polańczyku.

Turystyczne atrakcje Polańczyka

1. Jezioro Solińskie

Kiedy pierwszy raz ujrzeliśmy Jezioro Solińskie, trudno było nam uwierzyć, że powstało zaledwie kilkadziesiąt lat temu w miejscu górskiej doliny. Wprawdzie na lekcjach geografii uczyli, że to największy sztuczny zbiornik w Polsce, ale jezioro tak doskonale wtopiło się w krajobraz, że wydawało się nam, że było tu od zawsze. 

Jak i kiedy powstało Jezioro Solińskie? O regulacji Sanu, który potrafił spowodować katastrofalne powodzie, myślano już przed II wojną światową. Projekt budowy zapory doczekał się realizacji w latach 60-tych. Z doliny rzek Sanu i Solinki przesiedlono około 3000 mieszkańców, ekshumowano cmentarze, okolice zalano, a na tamie postawiono nowoczesną elektrownię.

Niektóre zabytki udało się ocalić i przenieść w bezpieczne miejsce, inne zaś na zawsze znalazły się pod wodą. Budowa tamy i przygotowanie zbiornika trwało aż 9 lat i wymagało zatrudnienia 2000 pracowników. Co ciekawe, budowa zbiornika wpłynęła znacząco na klimat, objawiając się m.in. łagodniejszymi zimami w okolicy.

Wedle źródeł był to rejon umiarkowanie interesujący, bo góry za niskie, aby konkurować z beskidzkimi połoninami, a ziemia średnio żyzna. Powstanie jeziora było więc nowym rozdziałem w dziejach tego regionu i jako turystyczna atrakcja przyczyniło się do rozwoju Polańczyka, Soliny i innych miejscowości nad jeziorem.

Linia brzegowa jeziora jest niezwykle urozmaicona, a liczne zatoczki przypominają trochę fiordy. Jezioro Solińskie stanowi doskonałe miejsce na uprawianie sportów wodnych, a okoliczne wzgórza i lasy stanowią malowniczy plener do spacerów po okolicy.

Port Polańczyk o zachodzie słońca.

2. Kąpielisko Cypel w Polańczyku

Jedną z ważniejszych letnich atrakcji Polańczyka jest znajdująca się na końcu cypla piaszczysto-kamienista plaża, w sezonie strzeżona. Na miejscu znaduje się wypożyczalnia sprzętów wodnych, toalety i zaplecze gastronomiczne. Byliśmy tam poza sezonem i można było znaleźć spokojne miejsce na rozłożenie ręcznika, wedle uznania, w słońcu lub w cieniu drzew.

3. Punkty widokowe w Polańczyku

Jeśli szukacie pięknej panoramy na jezioro i otaczające je góry, proponujemy udać się na wznoszące się nad Polańczykiem wzgórza, z których rozciąga się piękny widok na Jezioro Solińskie. Wczesna pobudka na wschód słońca, którego promienie rozpraszają powoli unoszącą się nad taflą jeziora mgłę warte jest lekkiego niewyspania. W Polańczyku znajduje się parę oficjalnych punktów widokowych, z ławeczkami, wiatami, a nawet tablicami opisującymi widzianą panoramę. Dokładną lokalizację znajdziecie na mapce na końcu tekstu.

4. Park Zdrojowy w Polańczyku

Jak przystało na uzdrowisko w Polańczyku znajduje się Park Zdrojowy. Nie ma za sobą długiej historii i przez lata nie prezentował się okazale, ale dzięki ostatniej rewitalizacji zyskał drugie życie. Liczne ścieżki spacerowe, mini tężnie, ławeczki, altanki czy place zabaw dla dzieci na pewno pozwolą urozmaicić pobyt nad Jeziorem Solińskim.

5. Zatoka Nelsona

Zatoka Nelsona, zwana też Fiordem Nelsona, to jedna z ponad 200 zatok wzdłuż linii brzegowej Jeziora Solińskiego. Skandynawska nazwa świetnie pasuje do poszarpanej linii brzegowej zatoki. Obok zapory jest to najgłębsze miejsce na jeziorze – choć na takie nie wygląda!

Doszliśmy do niej, wydłużając spacer z Parku Zdrojowego w Polańczyku. Nie wiemy, czy to kwestia dobrej pogody, ale w słoneczny dzień woda w zatoce miała intensywny turkusowy kolor, a z otaczających drzew dochodził nas śpiew ptaków. Świetne miejsce na krótki, relaksujący spacer.

6. Rejsy po Jeziorze Solińskim

Nie lada atrakcją Polańczyka są rejsy statkiem po Jeziorze Solińskim.  Spacerując wzdłuż cypla, można dostrzec reklamy kilku firm oferujących wodne wycieczki. Na przykład statek ,,Tramp” oferuje rejsy jedno- i dwugodzinne, pozwalające podpłynąć bliżej trudno dostępnych zatoczek i malowniczych wysepek.

Ciekawe miejsca i atrakcje w pobliżu Polańczyka

Będąc w Polańczyku, warto wybrać się do oddalonej o 10-15 minut Soliny, która ma do zaoferowania dwie ciekawe atrakcje.

7. Zapora w Solinie

Zapora wodna w Solinie to naprawdę imponująca konstrukcja hydrotechniczna i obowiązkowy punkt dla każdego miłośnika techniki, tym bardziej, że wnętrze zapory można zwiedzić! Oczywiście większość gości zadowolona będzie także z widoków, jakie roztaczają się z zapory i pamiątkowego zdjęcia.

I to by było na tyle plusów. W sezonie jest tu jeden wielki i głośny jarmark z chińszczyzną. Wokół jeziora są ciekawsze trasy spacerowe, a jedzenie tym lepsze,… im dalej od zapory 😉

Widok na Zaporę w Solinie od strony Polańczyka.

8. Kolej gondolowa w Solinie

Najnowszą atrakcją nad Jeziorem Solińskim, jest oddana do użytku w roku 2022, kolejka gondolowa. Jej długość wynosi 1,5 km i kursuje ze stacji dolnej Plasza do stacji górnej na Górze Jawor – ulokowane są po obu stronach zapory. 

Z wieży widokowej na stacji górnej roztacza się doskonała panorama Jeziora Solińskiego i Bieszczad. Ten niesamowity widok podziwiać można też z kawiarni ulokowanej na wieży.  

9. Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie

Półtora kilometra od centrum Polańczyka znajduje się Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie. Bojkowie to górale zamieszkujący teren Bieszczad do czasu ich deportacji po II wojnie światowej. W tym niewielkim skansenie dowiecie się więcej o historii i życiu codziennym Bojków, a ogromny zbiór eksponatów pomoże wyobrazić sobie ich życie. W skansenie znajduje się też klimatyczna kawiarnia z kawą po bojkowsku i pysznymi wypiekami.

Jeśli interesuje Was temat Bojków oraz innych ludów zamieszkujących dawniej Bieszczady, koniecznie zajrzycie do skansenu w Sanoku.

Mapa Google. Polańczyk atrakcje i ciekawe miejsca w okolicy Polańczyka

Data ostatniej aktualizacji:

Kategoria: Podkarpackie, Polska

Pomagamy Wam zaplanować udane wycieczki od 2015 roku, a nasze teksty zawsze były i będą za darmo.

Jeśli uważasz, że warto docenić naszą pracę postaw nam kawkę. Dziękujemy!

6 komentarzy do “Atrakcje Polańczyka nad Jeziorem Solińskim”

  1. Witam mam zapytanie z którego miejsca dokładnie wykonywaliście kadr wschodu słońca mam ochotę z tego miejsca samemu zrobić wschód — z góry dziękuję za informacje pozdrawiam.

    Odpowiedz
  2. Niesamowite, bajeczne miejsce. Nie miałem jeszcze okazji gościć w Bieszczadach nad Soliną, ale w tym roku, to mój cel na wakacyjny wypoczynek 🙂
    Gratuluję świetnego bloga i zapierających dech w piersiach zdjęć.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz