,,Żubry z Kamiennego Bagna”

Żubry to niewątpliwy hit turystyczny Białowieży- sukces ekologiczny, jakim było odtworzenie zdrowej i pokaźnej populacji funkcjonującej w naturalnych warunkach, stał się jedną z najważniejszych atrakcji Białowieży. Rezerwat pokazowy gwarantuje możliwość podziwiania tych imponujących zwierząt z bardzo bliska, jednak coraz więcej osób marzy o spotkaniu z nimi w ich naturalnych warunkach. Wielu przyjezdnych, szczególnie w okresie zimowym, wraca z Białowieży ukontentowanymi, bo zwierzęta coraz śmielej pojawiają się na otaczających Białowieżę łąkach.

Ta turystyczna atrakcja to dla mieszkańców Białowieży i okolic raczej normalna codzienność. Żubry pasą się pod ich płotami, buszują na polach i zagajnikach, a niekiedy wchodzą nawet do wsi, czego rezultatem są bijące popularność w mediach obrazki przechadzających się po ulicy kolosów.

Książka ,,Żubry z Kamiennego Bagna” to spis krótkich obserwacji z okresu kilku lat poczynionych przez miłośnika przyrody i żubrzego ,,sąsiada”- Wojciecha Sobocińskiego. Pozycja miała swoją premierę ledwie pod koniec 2016 roku, ale gdy ujrzeliśmy ją w jednym z białowieskich sklepów, od razu zapragnęliśmy ją przeczytać. Autor relacjonuje współżycie zwierząt i ludzi, którzy w przestrzeni otuliny parku narodowego regularnie wchodzą sobie w drogę. Zabawne historyjki i pouczające anegdotki pozwalają czytelnikowi poznać bliżej te z pozoru spokojne i niewzruszone zwierzęta. Autor pokazuje nam żubrze zachowania świadczące o ich niesamowitym sprycie, doskonałej pamięci i indywidualnym charakterze.

Żubry opisywane przez Sobocińskiego mają swoje pseudonimy, osobowości i charakterystyczne zachowania, dzięki czemu czytelnik powoli się z nimi zaprzyjaźnia. Opisując spotkania z Kolosem, Sąsiadem, Jaśkiem czy kultowym Wikingiem (ten ostatni padł zaledwie kilka tygodni temu), Sobociński przemyca cenne informacje o gatunku i rozprawia się z niezgodnym z prawdą postrzeganiem tych zwierząt. Z anegdotek napisanych w lekkim, prawie mówionym stylu, dowiemy się czy sfermentowane jabłka mogą upoić żubra, jak można ,,wdepnąć w żubra” oraz po co komu żubrze czaszki. Śledzenie konkretnych historii pozwala zrozumieć zachowania zwierząt i docenić ich instynkt i mądrość. Dzięki ,, Żubrom z Kamiennego Bagna” poczuliśmy się, jakbyśmy sami mieszkali w okolicy.

Dodatkowym atutem publikacji są piękne czarno-białe kadry, ilustrujące opowiadane historie. Format książki przypomina poniekąd album i tak właśnie ją odebraliśmy- jak album ze zdjęciami kilku żubrzych (już jakby) znajomych

Pamiętajmy: żubry to fascynujące i szalenie dostojne zwierzęta, stanowiące pasjonujący obiekt przyrodniczych obserwacji. Oglądajmy je, wszak ich obecność w naszych lasach to powód do dumy, jednak warto pamiętać, aby nie wchodzić im w drogę i nie denerwować. W przypadku spotkania  z człowiekiem żubr najczęściej szybko odchodzi w bezpieczne miejsce, jednak lepiej nie sprawdzać jego cierpliwości. Nieniepokojone nie naprzykrzają się człowiekowi- uszanujmy fakt, że białowieskie łąki to ich dom….

,,Żubry z Kamiennego Bagna”. Wojciech Sobociński. Wyd.Agencja Hajstra. 2016.

Do kupienia przez internet lub w Białowieży.

Dodaj komentarz