Recenzja książki: Żubry z Kamiennego Bagna.

Żubry to niewątpliwy hit turystyczny Białowieży – sukces ekologiczny, jakim było odtworzenie zdrowej i pokaźnej populacji funkcjonującej w naturalnych warunkach, stał się jedną z najważniejszych atrakcji Białowieży.

Rezerwat pokazowy gwarantuje możliwość podziwiania tych imponujących zwierząt z bardzo bliska, jednak coraz więcej osób marzy o spotkaniu z nimi w ich naturalnych warunkach. Wielu przyjezdnych, szczególnie w okresie zimowym, wraca z Białowieży ukontentowanymi, bo zwierzęta coraz śmielej pojawiają się na otaczających Białowieżę łąkach.

Recenzja książki ,,Żubry z Kamiennego Bagna".
Książka ,,Żubry z Kamiennego Bagna”.

Ta turystyczna atrakcja to dla mieszkańców Białowieży i okolic raczej normalna codzienność. Żubry pasą się pod ich płotami, buszują na polach i zagajnikach, a niekiedy wchodzą nawet do wsi, czego rezultatem są bijące popularność w mediach obrazki przechadzających się po ulicy kolosów.

Książka ,,Żubry z Kamiennego Bagna” to spis krótkich obserwacji z okresu kilku lat poczynionych przez miłośnika przyrody i żubrzego ,,sąsiada” – Wojciecha Sobocińskiego. Pozycja miała swoją premierę ledwie pod koniec 2016 roku, ale gdy ujrzeliśmy ją w jednym z białowieskich sklepów, od razu zapragnęliśmy ją przeczytać.

Autor relacjonuje współżycie zwierząt i ludzi, którzy w przestrzeni otuliny parku narodowego regularnie wchodzą sobie w drogę. Zabawne historyjki i pouczające anegdotki pozwalają czytelnikowi poznać bliżej te z pozoru spokojne i niewzruszone zwierzęta. Autor pokazuje nam żubrze zachowania świadczące o ich niesamowitym sprycie, doskonałej pamięci i indywidualnym charakterze.

Żubry w Puszczy Białowieskiej o wschodzie słońca
Spotkanie z żubrami o wschodzie słońca.

Żubry opisywane przez Sobocińskiego mają swoje pseudonimy, osobowości i charakterystyczne zachowania, dzięki czemu czytelnik powoli się z nimi zaprzyjaźnia. Opisując spotkania z Kolosem, Sąsiadem, Jaśkiem czy kultowym Wikingiem (ten ostatni padł zaledwie kilka tygodni temu), Sobociński przemyca cenne informacje o gatunku i rozprawia się z niezgodnym z prawdą postrzeganiem tych zwierząt. Z anegdotek napisanych w lekkim, prawie mówionym stylu, dowiemy się czy sfermentowane jabłka mogą upoić żubra, jak można ,,wdepnąć w żubra” oraz po co komu żubrze czaszki. Śledzenie konkretnych historii pozwala zrozumieć zachowania zwierząt i docenić ich instynkt i mądrość. Dzięki ,,Żubrom z Kamiennego Bagna” poczuliśmy się, jakbyśmy sami mieszkali w okolicy.

Żubr w Rezerwacie Pokazowym Żubrów w Puszczy Białowieskiej.
Żubr w Rezerwacie Pokazowym Żubrów w Białowieży.

Dodatkowym atutem publikacji są piękne czarno-białe kadry, ilustrujące opowiadane historie. Format książki przypomina poniekąd album i tak właśnie ją odebraliśmy- jak album ze zdjęciami kilku żubrzych (już jakby) znajomych

Żubry pasące się na jednej z białowieskich polan.
Żubry na jednej z polan koło Białowieży.

Pamiętajmy: żubry to fascynujące i szalenie dostojne zwierzęta, stanowiące pasjonujący obiekt przyrodniczych obserwacji. Oglądajmy je, wszak ich obecność w naszych lasach to powód do dumy, jednak warto pamiętać, aby nie wchodzić im w drogę i nie denerwować. W przypadku spotkania  z człowiekiem żubr najczęściej szybko odchodzi w bezpieczne miejsce, jednak lepiej nie sprawdzać jego cierpliwości. Nieniepokojone nie naprzykrzają się człowiekowi – uszanujmy fakt, że białowieskie łąki to ich dom…

,,Żubry z Kamiennego Bagna”. Wojciech Sobociński. Wyd. Agencja Hajstra. 2016.

Do kupienia przez internet lub w Białowieży.

Okładka książki Żubry z Kamiennego Bagna.
Okładka książki ,,Żubry z Kamiennego Bagna”.

Data ostatniej aktualizacji:

Kategoria: Książka

Pomagamy Wam zaplanować udane wycieczki od 2015 roku, a nasze teksty zawsze były i będą za darmo.

Jeśli uważasz, że warto docenić naszą pracę postaw nam kawkę. Dziękujemy!

Dodaj komentarz