Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie

Śląsk zwyczajowo nie kojarzy się z zabudową wiejską. Pierwsze asocjacje, które nasuwają się w stosunku do tych terenów, to raczej kopalniane szyby, huty i, fabryki czy elektrownie. Wśród huku maszyn i w otoczeniu przemysłowych inicjatyw, tu i ówdzie ostały się jednak nieco zapomniane ślady po wcześniejszej, przedindustrialnej historii Śląska. Najciekawsze obiekty udało zgromadzić się w Muzeum ,,Górnośląski Park Etnograficzny”, dzięki którym możliwe jest poznanie tego mniej przemysłowego oblicza Śląska.

Choć do Chorzowa wybraliśmy się w raczej mało urokliwy dzień, nie przeszkadzało to nam docenić zbiorów prezentowanych w Parku.

Nie jest to aż tak rozbudowany  kompleks, jak inne w których ostatnio byliśmy, ale z pewnością stanowi ciekawy kontrast dla otaczającego go krajobrazu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego– czemu więc będąc z wizytą w Katowicach nie poznać tej mniej znanej twarzy Śląska?

Nas najbardziej zaintrygowała niewielka wystawa pokazująca proces mechanizacji wsi. Do tej pory zwiedzaliśmy głównie skanseny na wschodzie Polski, dokąd techniczne nowinki docierały z niejakim opóźnieniem (delikatnie rzecz ujmując :)).

Na Śląsku postęp następował znacznie szybciej i nawet niewielkie gospodarstwa korzystały z nowoczesnych maszyn. Jeśli nie wiecie, jak działały wialnie, młocarnie, śrutowniki, sieczkarnie czy kopaczki konne, warto zobaczyć na żywo zabytkowe eksponaty- są o wiele ciekawsze, niż mogłoby się wydawać :)!

Dodatkowo skansen organizuje regularne wydarzenia, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. My mieliśmy przyjemność uczestniczenia w ,,Śląskiej Wiljo”, spotkaniu przedwigilijnym poświęconym śląskim tradycjom świątecznym, i mimo kapryśnej pogody doskonale się bawiliśmy, poznając zupełenie odmienne tradycje tego regionu.

W cieplejsze miesiące muzeum zaprasza na Dzień Miodu, Jarmark Produktów Tradycyjnych czy Dożynki.

Z kolei jeśli chcecie wiedzieć jak Śląsk zmieniał się na przestrzeni wieków, ze szczególnym uwzględnieniem okresu rewolucji przemysłowej, zapraszamy Was do Muzeum Śląskiego w Katowicach.

DODATKOWE INFORMACJE:

Data ostatniej aktualizacji:

Kategoria: Polska, Śląskie

Dodaj komentarz