Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie

Śląsk zwyczajowo nie kojarzy się z zabudową wiejską. Pierwsze asocjacje, które nasuwają się w stosunku do tych terenów, to raczej kopalniane szyby, huty i, fabryki czy elektrownie. Wśród huku maszyn i w otoczeniu przemysłowych inicjatyw, tu i ówdzie ostały się jednak nieco zapomniane ślady po wcześniejszej, przedindustrialnej historii Śląska. Najciekawsze obiekty udało zgromadzić się w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny”, dzięki którym możliwe jest poznanie tego mniej przemysłowego oblicza Śląska.

Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie

Choć do Chorzowa wybraliśmy się w raczej mało urokliwy grudniowy dzień, nie przeszkadzało to nam docenić zbiorów prezentowanych w Parku. Nie jest to aż tak rozbudowany kompleks, jak inne polskie skanseny opisywane na naszym blogu, ale z pewnością stanowi ciekawy kontrast dla otaczającego go krajobrazu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego – czemu więc będąc z wizytą w Katowicach nie poznać tej mniej znanej twarzy Śląska?

Jak zmieniała się śląska wieś?

Nas najbardziej zaintrygowała niewielka wystawa pokazująca proces mechanizacji wsi. Do tej pory zwiedzaliśmy głównie skanseny na wschodzie Polski, dokąd techniczne nowinki docierały z niejakim opóźnieniem (delikatnie rzecz ujmując :)).

Na Śląsku postęp następował znacznie szybciej i nawet niewielkie gospodarstwa korzystały z nowoczesnych maszyn. Jeśli nie wiecie, jak działały wialnie, młocarnie, śrutowniki, sieczkarnie czy kopaczki konne, warto zobaczyć na żywo zabytkowe eksponaty – są o wiele ciekawsze, niż mogłoby się wydawać :)!

Śląsko Wiljo i inne imprezy plenerowe

Dodatkowo skansen organizuje regularne wydarzenia, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. My mieliśmy przyjemność uczestniczenia w Śląskiej Wiljo, spotkaniu przedwigilijnym poświęconym śląskim tradycjom świątecznym, i mimo kapryśnej pogody doskonale się bawiliśmy, poznając zupełenie odmienne tradycje tego regionu.

W cieplejsze miesiące muzeum zaprasza na Dzień Miodu, Jarmark Produktów Tradycyjnych czy Dożynki.

Z kolei jeśli chcecie wiedzieć jak Śląsk zmieniał się na przestrzeni wieków, ze szczególnym uwzględnieniem okresu rewolucji przemysłowej, zapraszamy Was do Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Jak dojechać transportem publicznym i gdzie zaparkować samochód?

Parking przy skansenie śląskim znaduje się na terenie Parku Śląskiego. Ceny parkowania wynoszą:

  • od poniedziałuku do piątku: 3 zł za każdą rozpoczętą godzinę;
  • w soboty, niedziele i święta: 5 zł za każdą rozpoczętą godzinę.

Ze względu na bardzo dobrą komunikację publiczną do skansenu w Chorzowie można podjechać tramwajem. Np. linia tramwajowa T0 z przystanku Katowice Dworzec PKP jedzie na stadion 20 minut, a stąd dojście do bramy muzeum zajmuje 10 minut. Cena biletu normalnego 4 zł.

Mapa i lokalizacja Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie

Data ostatniej aktualizacji:

Kategoria: Polska, Śląskie

Dodaj komentarz