Nasza wrześniowa wycieczka do Lublina i Kozłówki udała się wręcz doskonale. W Lublinie spędziliśmy niezwykle intensywny dzień, przepełniony od rana do wieczora zwiedzaniem, podziwianiem architektonicznych perełek i, jakżeby inaczej, kosztowaniem lubelskich przysmaków. W obawie przed nadmiarem bodźców, których w Lublinie z pewnością nie brakuje, kolejny dzień postanowiliśmy dla odmiany spędzić na spokojnie- naszym celem był Poleski Park Narodowy. Ledwie 60 kilometrów dzieli od Lublina Urszulin, gdzie znajduje się siedziba Parku. Dotarliśmy tam z samego rana i nie tracąc czasu, wypożyczyliśmy rowery w siedzibie parku. Mając do dyspozycji raptem kilka godzin, ruszyliśmy prosto na szlak rowerowy.

Park narodowy stworzony w ostatniej chwili…

Ponad 30 lat trwały próby utworzenia Poleskiego Parku Narodowego na podmokłych terenach Równiny Łęczyńsko-Włodawskiej. Można powiedzieć, że udało się to w absolutnie ostatnim momencie, gdyż znakomitą większość żyznych torfowisk osuszono, zamieniając je w tereny rolne.

poleski-park-narodowy-5342W ten sposób bezpowrotnie zginęło wiele okazów rzadkich gatunków flory i fauny. Dzięki staraniom m.in. prof. Dominika Fijałkowskiego udało się uratować ostatnie fragmenty unikatowych ekosystemów, podobnych do tych, które można znaleźć nad Narwią czy Biebrzą. 17 z 1000 gatunków flory parku to okazy znajdujące się w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin, a niektóre z nich to gatunki północne, będące pamiątką po epoce lodowcowej. Faunę najliczniej reprezentują ptaki, których stwierdzono tu około 200 gatunków. Ciekawym mieszkańcem parku jest żółw błotny- jedyny naturalnie występujący w Polsce, natomiast miłośnicy większej zwierzyny mogą próbować wytropić licznie tu spotykanego łosia.

poleski-park-narodowy-5353
Wyposażeni w tą wiedzę z jeszcze większą przyjemnością sunęliśmy
czerwonym szlakiem rowerowym po pustych wiejskich drogach, podążając do dwóch wybranych na ten dzień ścieżek edukacyjnych- Spławy i Dąb Dominik. Obie zrobiły na nas duże wrażenie.

Ścieżka Spławy

W Spławach zaczęliśmy od terenów jakby łąkowych, które powoli przechodziły w prawdziwe torfowiska i bagna.

poleski-park-narodowy-5336 Rezerwat przemierza się po drewnianej kładce, która choć początkowo wydaje się być jedynie ciekawym wymysłem, z czasem staje się absolutnie niezbędna do poruszania w tym terenie. Kijek zapadający się w miękkim podłożu uświadomił nam, że na żadne schodzenie z trasy nie można sobie pozwolić (poza tym, że byłoby to niszczeniem parku), a poruszanie się po kładce to jedyny sposób na przemierzenie grząskich terenów.

poleski-park-narodowy-5347Dzięki tym pomostom można być w samym centrum torfowisk, jednocześnie ich nie naruszając i nie niszcząc. Już na samym początku drogi w zaroślach mignęła nam spłoszona sarna, która najwyraźniej nie spodziewała się turystów w tak ustronnym miejscu, a im głębiej wchodziliśmy w rezerwat, tym liczniejsze stawało się nasze towarzystwo- różnorodne ptaki, żaby i zaskrońce.

poleski-park-narodowy-5356Jednak to dojrzale zielona flora grała tego dnia razem tutaj pierwsze skrzypce. Na terenie parku chronione są tak rzadkie gatunki, jak na przykład łapczywa rosiczka- lepiej więc może rzeczywiście nie schodzić ze szlaku ;)…

poleski-park-narodowy-5360Poleski las szczodrze obdarowywał nas intensywną zielonością, trelami ptaków i malowniczymi widokami. Na parkowych ścieżkach panuje specyficzny mikroklimat, a niezwykle intensywne kolory lasu kojąco działają na psychikę. Ścieżka Spławy prowadzi aż do jeziora Łukie, idealnego miejsca do odpoczynku, po czym łączy się z czarnym szlakiem pieszym.

poleski-park-narodowy-5404
Ścieżka Dąb Dominik

Tą właśnie trasą zdecydowaliśmy podążyć, odbijając w Zawiadówce w dość ciężki do przejechania rowerem czerwony szlak pieszy.

poleski-park-narodowy-5370Tym sposobem dotarliśmy do Jamników, gdzie zaczyna się ścieżka Dąb Dominik, prowadząca między innymi przez torfowiska, bór bagienny czy łoziny.

poleski-park-narodowy-5368O wszystkich przyrodniczych ciekawostkach informują tabliczki, dzięki którym można dowiedzieć się co nieco o tym unikatowym ekosystemie.

poleski-park-narodowy-5382 Było niezwykle przyjemnie i zupełnie inaczej niż zawsze- leśna przygoda przeplatała się z widokami jezior i rozlewisk, a w lesie jedynie sporadycznie natrafialiśmy na innych turystów.

poleski-park-narodowy-5396Droga powrotna wiodła mało ruchliwą drogą przez Babsk do Urszulina, a pedałowanie przez Polesie w promieniach ciepłego wciąż wrześniowego słońca było miłym ukoronowaniem tej kilkugodzinnej wycieczki.

poleski-park-narodowy-5388
To było ledwie preludium…

Chętnie wrócimy w te strony, aby obejrzeć pozostałe zakątki parku i przejechać pysznie się zapowiadającą ścieżką rowerową Mietiułka. Na wiosnę i jesień na gości parku czeka dodatkowa atrakcja- z kilku strategicznie rozmieszczonych ambon można obserwować tokowanie i gromadzenie się żurawi- symbolu Poleskiego Parku Narodowego.

poleski-park-narodowy-5361Na jesieni ptaki te szykują się do odlotu, co z pewnością musi być pasjonującym widowiskiem, jednak my zmuszeni byliśmy odłożyć przyjemność oglądania tego spektaklu na kolejny raz. Bo o tym, że kolejny raz z pewnością będzie miał miejsce, jesteśmy przekonani.

poleski-park-narodowy-5355Zobaczcie, jaką wspaniałą areną do przyrodniczych obserwacji jest Poleski Park Narodowy:

Podobał Wam się wpis? Zainspirowaliśmy? A może macie inne opinie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne!

DODATKOWE INFORMACJE:

  • Do Urszulina dojedziecie m.in. busami firmy Trans-Mar. Aktualny rozkład można sprawdzić na naszym ulubionym www.e-podróżnik.pl
  • Wypożyć rowery (oraz kaski) można w siedzibie Poleskiego Parku Narodowego (25 zł za dobę). NIektóre rowery mają siedzonka dla dzieci i małe sakwy na bagażnik. Tam również dostępne są mapy okolicy i broszury informacyjne.
  • Na przekąskę po całym dniu poleskich atrakcji polecamy hotel i restauracje Drob- jest to miejsce, którego poza dużym miastem trudno się spodziewać. Ciekawy wystrój oraz zdrowa i lekka kuchnia (pyszny chłodnik czy też deser chia z owocami) to coś, czego rzadko możemy uświadczyć w miejscach ,,przy drodze”. Tu zdecydowanie zaskoczyliśmy się na plus!

 

Opt In Image

Zapisz się do naszego newslettera!

Podobał Ci się artykuł na Polska Po Godzinach? Chcesz mieć pewność, że nie ominą Ciebie najnowsze wpisy? Zamów nasz newsletter by być na bieżąco.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment