Żubry to niewątpliwy hit turystyczny Białowieży- sukces ekologiczny, jakim było odtworzenie zdrowej i pokaźnej populacji funkcjonującej w naturalnych warunkach, stał się jedną z najważniejszych atrakcji Białowieży. Rezerwat pokazowy gwarantuje możliwość podziwiania tych imponujących zwierząt z bardzo bliska, jednak coraz więcej osób marzy o spotkaniu z nimi w ich naturalnych warunkach. Wielu przyjezdnych, szczególnie w okresie zimowym, wraca z Białowieży ukontentowanymi, bo zwierzęta coraz śmielej pojawiają się na otaczających Białowieżę łąkach.

Ta turystyczna atrakcja to dla mieszkańców Białowieży i okolic raczej normalna codzienność. Żubry pasą się pod ich płotami, buszują na polach i zagajnikach, a niekiedy wchodzą nawet do wsi, czego rezultatem są bijące popularność w mediach obrazki przechadzających się po ulicy kolosów.

Książka ,,Żubry z Kamiennego Bagna” to spis krótkich obserwacji z okresu kilku lat poczynionych przez miłośnika przyrody i żubrzego ,,sąsiada”- Wojciecha Sobocińskiego. Pozycja miała swoją premierę ledwie pod koniec 2016 roku, ale gdy ujrzeliśmy ją w jednym z białowieskich sklepów, od razu zapragnęliśmy ją przeczytać. Autor relacjonuje współżycie zwierząt i ludzi, którzy w przestrzeni otuliny parku narodowego regularnie wchodzą sobie w drogę. Zabawne historyjki i pouczające anegdotki pozwalają czytelnikowi poznać bliżej te z pozoru spokojne i niewzruszone zwierzęta. Autor pokazuje nam żubrze zachowania świadczące o ich niesamowitym sprycie, doskonałej pamięci i indywidualnym charakterze.

Żubry opisywane przez Sobocińskiego mają swoje pseudonimy, osobowości i charakterystyczne zachowania, dzięki czemu czytelnik powoli się z nimi zaprzyjaźnia. Opisując spotkania z Kolosem, Sąsiadem, Jaśkiem czy kultowym Wikingiem (ten ostatni padł zaledwie kilka tygodni temu), Sobociński przemyca cenne informacje o gatunku i rozprawia się z niezgodnym z prawdą postrzeganiem tych zwierząt. Z anegdotek napisanych w lekkim, prawie mówionym stylu, dowiemy się czy sfermentowane jabłka mogą upoić żubra, jak można ,,wdepnąć w żubra” oraz po co komu żubrze czaszki. Śledzenie konkretnych historii pozwala zrozumieć zachowania zwierząt i docenić ich instynkt i mądrość. Dzięki ,, Żubrom z Kamiennego Bagna” poczuliśmy się, jakbyśmy sami mieszkali w okolicy.

Dodatkowym atutem publikacji są piękne czarno-białe kadry, ilustrujące opowiadane historie. Format książki przypomina poniekąd album i tak właśnie ją odebraliśmy- jak album ze zdjęciami kilku żubrzych (już jakby) znajomych

Pamiętajmy: żubry to fascynujące i szalenie dostojne zwierzęta, stanowiące pasjonujący obiekt przyrodniczych obserwacji. Oglądajmy je, wszak ich obecność w naszych lasach to powód do dumy, jednak warto pamiętać, aby nie wchodzić im w drogę i nie denerwować. W przypadku spotkania  z człowiekiem żubr najczęściej szybko odchodzi w bezpieczne miejsce, jednak lepiej nie sprawdzać jego cierpliwości. Nieniepokojone nie naprzykrzają się człowiekowi- uszanujmy fakt, że białowieskie łąki to ich dom….

 

,,Żubry z Kamiennego Bagna”. Wojciech Sobociński. Wyd.Agencja Hajstra. 2016.

Do kupienia przez internet lub w Białowieży.

Opt In Image

Zapisz się do naszego newslettera!

Podobał Ci się artykuł na Polska Po Godzinach? Chcesz mieć pewność, że nie ominą Ciebie najnowsze wpisy? Zamów nasz newsletter by być na bieżąco.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment