Jedni zbierają zagraniczne znaczki, inni rzadkie motyle, a ci co najzamożniejsi  szczycą się kolekcją zabytkowych garbusów. Skoro listów nie dostajemy, motyle nas nie kręcą, a na samochody chwilowo nas nie stać, postanowiliśmy „skolekcjonować” Koronę Gór Polski. Zainspirowała nas do tego wyprawa na Babią Górę, której towarzyszyła wizyta w Centrum Górskim Korona Ziemi. Zdając sobie sprawę, że tymczasowo;) zdobycie tych kilkunastu szczytów rozsianych po różnych zakątkach globu przerasta nasze możliwości, postawiliśmy sobie nieco bardziej realny cel zdobycia Korony Gór Polski, czyli najwyższych szczytów wszystkich polskich pasm górskich.

chocholowska (5)

Autorami tej ciekawej koncepcji byli redaktorzy czasopisma „Poznaj swój kraj” i pracownicy naukowi Uniwersytetu Warszawskiego, a celem jaki  przyświecał wyznaczeniu tej listy była promocja turystyki górskiej w mniej znanych regionach Polski. Szczytów w Koronie jest 28 i poza kilkoma wyjątkami pokrywają się one z listą najwyższych szczytów polskich pasm górskich. Różnica pomiędzy tymi dwoma zbiorami wynika z założenia, że do każdego szczytu Korony powinien prowadzić znakowany szlak turystyczny, a dana góra powinna charakteryzować się szczególnymi walorami krajoznawczymi. Liczba obiektów zapewnia duże zróżnicowanie pod względem geograficznym, przyrodniczym, geologicznym i kulturowym, dzięki czemu Korona Gór Polski to nie tylko doskonała okazja zdobyć szczyty i sprawdzić swoje fizyczne możliwości (łączna wysokość to 30 000 m n.p.m., ale i lepiej poznać znaczny fragment południowej Polski, rozciągający się od Karkonoszy po Bieszczady.

zlak tatrzanski czerwone wierchy przez dolinę kościeliską ciemniak dolinę tomanową

Jeśli ktoś chce otrzymać oficjalny tytuł Zdobywcy Korony Gór Polski, powinien pamiętać, że naliczanie zdobytych szczytów zaczyna się od momentu wstąpienia do Klubu. Przystępując do niego, otrzymuje się specjalną książeczkę, przy pomocy której dokumentuje się swoje zdobycze. Może to być pieczątka ze schroniska lub zdjęcie ze szczytu z charakterystycznym elementem danej góry i dobrze widoczną datą. Co istotne, nie ma ograniczenia czasowego, więc ten ambitny projekt można zarówno zrealizować w rok, jak i rozłożyć go na kilkanaście lat, stawiając sobie za cel zdobywanie szczytów podczas kolejnych wakacji.

Bieszczady-Polonina-Wetlinska-4385

Idea przyświecająca powstaniu Korony Gór Polskich pokrywa się z naszymi własnymi preferencjami, czyli umiłowaniem do łączenia aktywnego wypoczynku z odkrywaniem mniej znanych regionów naszego kraju. Tym samym zaczynamy serię wpisów poświęconych Koronie Gór Polski, w której będziemy odnotowywać nasze kolejne górskie podboje. Nie zakładamy konkretnego terminu na zdobycie wszystkich szczytów, ale na pewno tego dokonamy, przeplatając oczywiście górskie wyprawy naszymi relacjami z innych części Polski oraz Europy. Warto na koniec wspomnieć, że istnieją też inne inicjatywy propagujące turystykę górską w Polsce np. Diadem Gór Polski obejmujący aż 80 szczytów, ale to już wyzwanie dla bardzo wytrwałych:)

Zestawienie Korony Gór Polski:

 1. Rysy – Tatry – 2499 m n.p.m.
 2. Babia Góra – Beskid Żywiecki – 1725 m n.p.m. Relacja z wejścia na Babią Górę
 3. Śnieżka – Karkonosze – 1602 m n.p.m.
 4. Śnieżnik – Masyw Śnieżnika – 1425 m n.p.m.
 5. Tarnica – Bieszczady – 1346 m n.p.m. – Relacja z naszej wyprawy w Bieszczady i wejścia na Tarnicę
 6. Turbacz – Gorce – 1310 m n.p.m. Relacja z Turbacza: letnia i zimowa
 7. Radziejowa – Beskid Sądecki – 1262 m n.p.m. Najlepsze jagody są na Radziejowej- relacja z wycieczki na Radziejową.
 8. Skrzyczne – Beskid Śląski – 1257 m n.p.m. Relacja z wejścia na Skrzyczne
 9. Mogielica – Beskid Wyspowy – 1171 m n.p.m.
 10. Wysoka Kopa – Góry Izerskie – 1126 m n.p.m.
 11. Rudawiec – Góry Bialskie – 1112 m n.p.m.
 12. Orlica – Góry Orlickie – 1084 m n.p.m. Relacja z Orlicy i wizyty na torfowisku w Zieleńcu
 13. Wysoka – Pieniny – 1050 m n.p.m. Relacja z mroźnego wejścia na Wysoką
 14. Wielka Sowa – Góry Sowie – 1015 m n.p.m.
 15. Lackowa – Beskid Niski – 997 m n.p.m.
 16. Kowadło – Góry Złote – 989 m n.p.m.
 17. Jagodna – Góry Bystrzyckie – 977 m n.p.m.
 18. Skalnik – Rudawy Janowickie – 945 m n.p.m.
 19. Waligóra – Góry Kamienne – 936 m n.p.m.
 20. Czupel – Beskid Mały – 933 m n.p.m. Relacja z wejścia na Czupel
 21. Szczeliniec Wielki – Góry Stołowe – 919 m n.p.m. Fantazyjne skałki tylko na Szczelińcu!
 22. Lubomir – Beskid Makowski – 904 m n.p.m.
 23. Biskupia Kopa – Góry Opawskie – 889 m n.p.m.
 24. Chełmiec – Góry Wałbrzyskie – 851 m n.p.m.
 25. Kłodzka Góra – Góry Bardzkie – 765 m n.p.m.
 26. Skopiec – Góry Kaczawskie – 724 m n.p.m.
 27. Ślęża – Masyw Ślęży – 718 m n.p.m.
 28. Łysica – Góry Świętokrzyskie – 612 m n.p.m. Relacja z wejścia na Łysicę
Opt In Image

Zapisz się do naszego newslettera!

Podobał Ci się artykuł na Polska Po Godzinach? Chcesz mieć pewność, że nie ominą Ciebie najnowsze wpisy? Zamów nasz newsletter by być na bieżąco.