Nieśmiałe przebłyski słońca nas jakoś nie rozpieszczają, co nie pomaga wczuć się w wielkanocny klimat. Nieliczne tylko gałązki nieśmiale puszczają pączki, a wspomnienia Tłustego Czwartku i bożonarodzeniowego obżarstwa pozostają w nas jeszcze ciągle bardzo wyraźne. Spojrzeliśmy po sobie i powiedzieliśmy to głośno: nijak nie czujemy jeszcze atmosfery świąt. Dlatego też tegoroczną Niedzielę Palmową postanowiliśmy spędzić w wyjątkowo odświętny i tradycyjny sposób. Plan był prosty: udać się do Lipnicy Murowanej na coroczny konkurs palm!

lipnica (4)

Wielkanocne targowisko 

Choć pogoda nie była w niedzielę zbyt łaskawa, zainteresowanych wydarzeniem i towarzyszącymi mu targami nie zabrakło. Kupcy z okolic oferowali apetyczne produkty, często ekologicznej lub domowej produkcji, zachęcając do kosztowania wielkanocnych smakowitości.

Lipnica Murowana-1581

Szynki, babki, baranki z ciasta, obok nich palemki i wielkanocne ozdoby- wśród stoisk zrobiło się swojsko i gwarnie. Nas ucieszyła szczególnie szeroka oferta kreatywnych wielkanocnych ozdób, robionych ręcznie z naturalnych półproduktów, które skutecznie opierają się chińskiej konkurencji. Ręcznie malowane jajka czy słomiane zajączki z fasolowymi zębami są śliczne, ekologiczne i „nasze”!

Lipnica Murowana-1565

Na zmarzniętych czekała herbata „Lipnicka Lipina”- pyszna i naturalna herbatka lipowa, lokalny rarytas, wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych, serwowana z domowym syropem malinowym albo prawdziwym miodem.

20160320_100518

W ten niezbyt wiosenny dzień idealnie komponowała się z kawałkiem pysznego domowego ciasta, przygotowanego przez seniorki z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na lipnickim targu z pewnością można było posmakować już świąt! Mniam! Nasz świąteczny nastrój zaczął się szybko uwidaczniać :), a impreza dopiero się rozkręcała…

lipnica (2)

Las palm

Ale oczywiście nie po jedzenie przyjechaliśmy do Lipnicy Murowanej (ekhm, kogo my próbujemy oszukać… :P). W końcu najważniejszy tego dnia jest konkurs palm, organizowany już po raz 58. Społecznik lipnicki, Józef Piotrowski, zauważył, że po wojnie tradycja robienia palm zanikała, w związku z czym zdecydował się zorganizować konkurs palm, nie mając za pewne świadomości, jak wielką przysługę zrobił swojej miejscowości.

Lipnica Murowana-1558

Co roku w Niedzielę Palmową zjeżdżają do Lipnicy Murowanej zarówno tłumy zainteresowane tą tradycją, jak i najważniejsi politycy w kraju, włączając prezydentów- konkurs zaś stał się turystyczną wizytówką tej niewielkiej miejscowości. A jest co oglądać- palmy potrafią mieć powyżej 30 metrów długości (rekord to 35 metrów), dumnie prezentując się ponad rynkiem.

lipnica (5)

Jeśli myślicie, że w XXI wieku postawić palmę dłuższą niż 35 metrów to żaden problem, radzimy zapoznać się z warunkami formalnymi konkursu: od środka palmę można usztywnić jedynie drewnianą tyczką, musi być wykonana siłą ludzkich rąk, opleciona wikliną lub bukszpanem, również do jej postawienia nie wolno używać mechanicznej pomocy.

Lipnica Murowana-1593Czubek palmy wieńczy ozdobny bukiet z bukszpanu i kolorowych wstążek- najbardziej kolorowy element konstrukcji, a jej pień przystaja się ręcznie robionymi kwiatkami, najlepiej w stylistyce nawiązujące do motywów ludowych. Grubość palm jest również jasno zdefiniowana- powinno się być w stanie objąć je dwoma rękami, co zdecydowanie utrudnia zadanie, gdyż cienkie palmy niebezpiecznie wyginają się na wietrze.

Lipnica Murowana-1589

Stawianie pięknie zdobionych palm do pionu to osobna historia- byliśmy pod wielkim wrażeniem współpracy i inżynierskiego zamysłu uczestników konkursu. Palmę obwiązywano w kilku miejscach sznurkami, przy użyciu korony drzew tworzono dźwignię i delikatnie, wspomagając się długimi widłami, ustawiano konstrukcję do pionu.

stawianie palm

Kilkunastu mężczyzn w skoordynowany sposób musiało delikatnie ciągnąć linki, korygować ustawienie palmy, manewrować ciężkimi widłami, czy wreszcie, stojąc na wysokim drzewie, przymocować palmę do lip rosnących wokół rynku. Operacja to nieprosta, tłumy gapiów z zadartymi głowami nie pomagają w podnoszeniu palm nad straganami, ale lipnicka myśl inżynieryjna oraz wieloletnie doświadczenie zwyciężają!

stawianie palm2

Przyjemnie ogląda się ten spektakl, w który angażuje się tyle ludzi- w końcu kobiety spędzają najpierw długie godziny przygotowując zdobienia do palm, mężczyźni debatują nad najlepszym drewnem na rdzeń palmy, a potem zaś wspólnymi siłami stawiają smukłe konstrukcje. Miło, że są jeszcze inicjatywy, które tak pięknie potrafią integrować rodziny i lokalną społeczność.

Lipnica Murowana-1595

A że organizator konkursu lubował się również w poezji, zamieszczamy fragment jego rymowanej relacji z tego święta:

Józef Piotrowski: ,,Palmowa Niedziela w Lipnicy Murowanej”

,,(…)Wyrosły z nadrzecznych łęgów
Smukłe witki wierzbowe,
Na szczytach trzcinowych pęków
Tańczą ich wstążki tęczowe.

Drżą w wiatru podmuchach,
Bukietem barwnym się mienią,
Wiją w spiralnych się ruchach,
A bazie puszyste się pienią.

Trwają w Palmową palmowe święta
I palm procesja w palmy zdobiona,
Trwa ta tradycja co tu poczęta
I wiary ojców żywe znamiona. (…)”

Warto choć raz przyjechać i zobaczyć palmowy konkurs na własne oczy!

Lipnica Murowana-1574

Jeśli zaś interesuje Was, co oprócz konkursu można zobaczyć w Lipnicy polecamy nasze wpisy o Lipnicy oraz o Nowym Wiśniczu i Wiśnicko-Lipnickim Parku Krajobrazowym.

Podobał się Wam wpis? Zainspirowaliśmy? A może macie inne opinie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne!

DODATKOWE INFORMACJE:

  • Jeśli akurat nie możecie pojawić się w Lipnicy w Niedzielę Palmową, warto sprawdzić na stronie Lipnicy, kiedy organizowane są warsztaty z robienia palemek- najczęściej tydzień lub dwa przed samym konkursem.KLIK 
  • Ciekawy artykuł o tradycji konkursu : KLIK

lipnica (6)

Opt In Image

Zapisz się do naszego newslettera!

Podobał Ci się artykuł na Polska Po Godzinach? Chcesz mieć pewność, że nie ominą Ciebie najnowsze wpisy? Zamów nasz newsletter by być na bieżąco.