Lotniska obsługujące tanie linie często traktowane są przez turystów jedynie jako punkt tranzytowy, z którego natychmiast kierują się ku większemu miastu. Wielu podróżujących nie zdaje sobie sprawy, że takie miasta-lotniska jak hiszpańska Girona obsługująca Barcelonę czy włoskie Bergamo pod Mediolanem same w sobie mogą stanowić atrakcję turystyczną.

Nie inaczej jest w przypadku niewielkiego francuskiego miasteczka Beauvais, oddalonego o 100km od Paryża. Mało kto decyduje się na odwiedzenie samego miasta, na złamanie karku pędząc do słynnego miasta mody i miłości. Niesłusznie. Jeśli macie kilka godzin międzylądowania albo możecie pozwolić sobie na dotarcie do Paryża później, warto rozważyć wizytę w Beauvis, aby zobaczyć jego koronny diament- katedrę św. Piotra.

22500645493_aeeb7435ee_o

Średniowieczny wieżowiec

„Meh, tyle zamieszania o jakiś kościół?”- jeśli chociaż przez chwilę tak pomyśleliście, czytajcie dalej! Ta katedra, choć nie tak słynna jak paryska Notre-Dame, pod wieloma względami ją przewyższa,  również dosłownie. Jest namacalnym przykładem architektonicznego szaleństwa, jakie ogarnęło dostojników kościelnych oraz lokalne społeczności rywalizujące między sobą w budowaniu możliwie największych i najwspanialszych budowli. W wyniku tej konkurencji w samej tylko Francji powstało około 80 katedr, z tego kilka w regionie Pikardii, gdzie do dziś możemy podziwiać perełki nie tylko w Beauvais, ale również w Amiens (UNESCO), Senies, Nolyon i innych miastach regionu.

22731371899_4c05f6726e_o

Te ogromne budowle są wspaniałymi osiągnięciami architektury i zaprzeczeniem tezy o ciemnym średniowieczu. Wybudowanie katedry było dla lokalnych społeczności ogromnym wysiłkiem logistycznym, często rozłożonym na całe dziesięciolecia. Z kolei koszt budowy można śmiało porównać z wkładem, jaki musiałoby wydać prowincjonalne miasteczko na budowę własnego profesjonalnego stadionu. Nic dziwnego, że w opinii wielu historyków szał budowania katedr doprowadził do zapaści finansów średniowiecznej Francji.

Pycha i niespełnione marzenie 

Co niezwykłego jest w katedrze z Beauvais? Posiada najwyższe sklepienie z gotyckich katedr na świecie – aż 48 metrów. Plany były jeszcze bardziej ambitne i mimo że ówcześni budowniczowie wznieśli się na nomen-omen wyżyny inżynieryjnych możliwości, nie udało im się pokonać siły rawitacji. Na wczesnym etapie prac budowli zdarzyło sie zawalić, a kolejne stulecia przyniosły niemniej spektakularne katastrofy budowlane. W 1573 zapadła się 149-metrowa wieża, która przez krótki czas przewyższała wielkością samą bazylikę św. Piotra w Rzymie. Sama katedra  zaś nigdy nie została w pełni ukończona.

22703675788_5216d9372e_o

Obecnie obiekt zabezpieczony jest przez liczne belki podtrzymujące wewnętrzne ściany świątyni a naukowcy z całego świata głowią się jak uratować ten cud gotyckiej architektury przed zawaleniem. Liczne rusztowania i podpory przypominają nieco plac budowy, ale mimo tych wizualnych niedogodności katedra wciąż robi ogromne wrażenie.

23122123025_39602764da_o

We wnętrzu podziwiać można liczne witraże, które są cechą charakterystyczną gotyckich katedr. Te wielkie przeszkolone przestrzenie zapewnić miały jak najwięcej światła i być całkowitym przeciwieństwem ciemnych i surowych świątyń budowanych w stylu romańskim.

22729729899_90850e7b89_o

We wnętrzu znajdziecie również pochodzący z XIX wieku 12 metrowy zegar słoneczny składający się z 90 000 tysięcy elementów. Praca nad nimi trwała 3 lata, a efekt robi wrażenie do dziś.

Beauvais do czasów drugiej wojny światowej było popularną miejscowością turystyczną nie tylko dzięki katedrze, ale również dzięki unikalnej zabudowie nadającej miasteczku średniowieczny klimat. Niestety, w wyniku działań wojennych w 1940 centrum miasta uległo zniszczeniu. Pewne wyobrażenie na temat starej zabudowy daje stojący w cieniu katedry XV wieczny domek.

23108184892_5102732aea_o

Podobał się Wam wpis? Zainspirowaliśmy? A może macie inne opinie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne!

DODATKOWE INFORMACJE:

  • Do centrum miasta jeżdżą autobusy. Normalna linia miejska numer 12 od poniedziałku do soboty w cenie około 1EUR zabierze Was obie strony. Trochę gorzej jest w niedzielę, kiedy regularna linia nie jeździ  i trzeba zapłacić 4 EUR za bilet linią specjalną, ważny 48h.
  • Do Beauvais dolecicie Rynairem z Krakowa, Modlina i Wrocławia lub WizzAirem z Gdańska, Katowic, Warszawy, Poznania i Wrocławia.

Atrakcje w pobliżu Beauvais

  • Poza wspomnianymi katedrami w Amiens i Senlis warto na pewno zobaczyć w okolicy:

23108096532_42212c9b0d_o

Opt In Image

Zapisz się do naszego newslettera!

Podobał Ci się artykuł na Polska Po Godzinach? Chcesz mieć pewność, że nie ominą Ciebie najnowsze wpisy? Zamów nasz newsletter by być na bieżąco.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment